Jump to content



UPS? Τι να αγοράσω?


Heatspreader

Recommended Posts

Ναι αυτό θα πάρω, αλλά όχι ακόμα σε λίγες ημέρες.

Δεν με νοιάζει και δεν με ένοιαζε ποτέ το Software... Ούτε που τα κοιτάω ποτέ, πάντα το στέλνω...

Όσο για αυτό με το Enermax και για το ημίτονο που θέλει στην είσοδο. Έκανα ένα test με το 1000VA Crystal Audio που έχω βγάζοντας το από τη πρίζα και δεν έσβησε, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά τα UPS ίσως μερικά να μην βγάζουν καθαρό ημίτονο την ώρα που βάζει να δουλέψουν οι μπαταρίες. Ο χρόνος αυτός για το Mustek και μάλλον για το δικό μου UPS είναι τόσο μικρός που δεν μασάει το Εnermax.... Πάντα πρέπει να είναι λιγότερος αυτός ο χρόνος από 10ms...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

mariosalice

Αδικα επιμένουμε στην προσπάθεια μας να δώσουμε έστω πνευματική τροφή για τα σημεία που διαχωρίζουν το χώμα απο την σωστή ηλεκτρική συσκευή.

Πρέπει να εχεις γνώσεις για να εκτιμήσεις το σοβαρό software, από το γελοίο !!

Πρέπει να εχεις βασικές γνώσεις για να κρίνεις το Hardware , λέει ο άλλος " το έβγαλα από την πρίζα και όλα καλά " και πάει το τεστ τελείωσε .

Ο άλλος λεει " ειναι αθόρυβο δεν ακούγετε ο ανεμιστήρας " , μόνο που δεν ξέρει σε ποιες περιπτώσεις παίρνει ο ανεμιστήρας μπροστά .

Ας μην επιμένουμε άλλο , εφόσον δεν θέλουν να μάθουν , με το ζόρι δεν γίνετε τίποτα.

Και επί την ευκαιρία , μολις πήρα χαμπάρι οτι έβγαλε η APC ,νέο software για το PowerChute Business Edition Basic v 7.0.5

Και εγώ δεν χωνεύω του Αμερικανούς , αλλά η APC είναι ποιότητα χωρίς ανταγωνισμό.

Παραδόξως έχουμε και ελληνική εταιρεία με σημαντικές κατασκευές στον τομέα UPS, δεν έχουν όμως, καταφέρει να σπρώξουν τα προϊόντα τους με το σωστό τρόπο !!

Για μένα το θέμα εχει λήξει , ούτως η άλλως δεν θα βαρέσω παλαμάκια ,ούτε θα κοκορευτώ για κανένα μα'ι'μουδάκι Mustek , ιδιαιτέρα οταν έχω ανοίξει αρκετά ,και το περιεχόμενο τους απο κατασκευαστική πλευρά είναι ανάξιο λογού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 00:43]

mariosalice

Παραδόξως έχουμε και ελληνική εταιρεία με σημαντικές κατασκευές στον τομέα UPS, δεν έχουν όμως, καταφέρει να σπρώξουν τα προϊόντα τους με το σωστό τρόπο !!

Ποια ειναι?Σελιδα εχουν με τα προιοντα?

Link to comment
Share on other sites

@Overvolt

Φίλε μου ηλεκτρονικός είμαι και πίστεψέ γνωρίζω κάτι. Μιλάς άσχημα και θα σε παρακαλούσα να πάρεις πίσω ότι είπες. Δεν σου μιλάω έτσι. Στο κάτω κάτω αν δεν θες να βοηθήσεις κάνένα πρόβλημα.

Αυτό που έκανα με την πρίζα και δεν είναι η πρώτη φορά, καθώς έχει τύχει αρκετές φορές να λειτουργήσει το UPS ήταν για να τσεκάρω για άλλη μια φορά αν έχει πρόβλημα με το καθαρό ημίτονο που βγάζει το Ups. Για άλλη μια φορά είδα πως δεν έχει. Σε περίπτωση που είχε το PC θα έσβηνε ή θα έκανε Restart. Oπότε έλυσα την απορεία μου.

Όσο για το Software κατά τη γνώμη μου είναι άχρηστο. Ε και? Τι με νοιάζει πόα Watt καταναλώνω τώρα? Μπορώ να επέμβω σε αυτό? Το θέλω για να παρέχει τροφοδοσία και όταν κοπεί το ρεύμα οπότε... Είναι καθαρά προσωπική μου γνώμη αυτό έτσι... Δεν θα βάλω ποτέ όπως και δεν έχω βάλει ποτέ software.

Όσο για το αν μπορώ να κρίνω τις καλές συσκευές πίστεψέ με πως μπορώ. Αλλά για τα UPS δεν μπορώ όπως και κανείς άλλος. Είναι πολύ μπερδεμένο το θέμα. Εσύ ήρθες και μου είπες να πάρω APC το οποίο έχει 300+ Euro και χωρίς καν να παραθέσεις κάποια τεχνικά χαρακτηριστηκά επιπλέον. Κάποια Screenshots από κυμματομορφές αν έχουν λιγότερο από 10ms... Τίποτα από όλα αυτά δεν έκανες. Απλά μου είπες να πάρω το ακριβότερο. Σαν να ψάχνω για αμάξι και να μου πεις να πάρω Ferrari... Το ήξερα και εγώ.

Τέλος για την ιστορία, τα Mustek είτε το θες είτε όχι είναι από τα καλύτερα... Εγώ ρώτησα μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω και μου πει με αυτά τα λεφτά να πάρω κάτι καλύτερο...

Crystal Audio Video, είναι ελληνικά UPS και αυτό έχω τώρα 1000VA...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το μετράς το ημίτονο μάστορα !! Υπάρχουν και κάτι κουτιά με μια οθονούλα που λέγονται παλμογράφοι . ;)

Απο εκεί και πέρα εγώ δεν κρατάω κακιά , απλά θυμώνω όταν στην προσπάθεια μου να βοηθήσω , πάνε να με βγάλουν τρελό .

Μπορεί να μην το ήθελες , αλλά τα γραφόμενα σου είχαν ενα τόνο μαγκιάς , που μόνο πιτσιρίκια που κάνουν τους ξερώλες, έχουν .

Και εγώ είμαι ξερόλας , αλλά είμαι και 38 χρονών, και από τα 16 μου είμαι στις επισκευές , και με το κεφάλι χωμένο στα τεχνικά βιβλία μέχρι και σήμερα .

Και, τέλος τέλος , όλα καλά, ίσως εγώ να νοιώθω λίγο περισσότερο, απο το κανονικό, πάθος, ως μέλος σε αυτό το φόρουμ, με αποτέλεσμα να αγωνίζομαι ίσως φανατικά, στο να διαφυλάξω τους εικονικούς μου φίλους , μέσα στο φόρουμ, από τα στραβοπατήματα .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MADKiller7 [Σήμερα, στις 05:11]

Ποια ειναι?Σελιδα εχουν με τα προιοντα?

Βάζουν, που και που, μερικές καταχωρήσεις , στις τελευταίες σελίδες απο μερικά περιοδικά.

Δεν θυμαμαι το όνομα τους .

Πάντως φτιάχνουν ιδιοκατασκευή και μεγάλα UPS , για ξενοδοχεία κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον overvolt στην έντονη προσπάθεια του να διαφυλάξει τους εικονικούς του φίλους, που κακώς παρεξηγήθηκε.

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια μεταφοράς των προσωπικών μου εμπειριών, που όμως δεν είναι ούτε πολλές, ούτε από το μάτι του ειδικού, που δεν είμαι.

Το software πιστεύω ότι είναι σημαντικό για τους παρακάτω λόγους:

Ένα από τα πλεονεκτήματα του UPS, πέρα από την ασφάλεια που παρέχει σε διακοπές ρεύματος, είναι ότι μας δίνει τη δυνατότητα να έχουμε τον υπολογιστή χωρίς επιτήρηση.

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, το software βάζει αυτόματα τον υπολογιστή σε hibernation, όταν η μπαταρία του UPS πέσει κάτω από ένα όριο που το ορίζουμε εμείς.

Χωρίς software, θα εξαντληθεί η μπαταρία σε λίγα λεπτά και θα κλείσει ο υπολογιστής όπως όταν δεν έχουμε UPS.

Δηλαδή ακόμα και για να πάτε στο περίπτερο, πρέπει να κλείνετε τον υπολογιστή σας.

Τα APC έχει άψογο software που δεν γίνεται αντιληπτή η παρουσία του και ποτέ δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα ασυμβατότητας.

Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι μέσα από το software μπορούμε να ρυθμίσουμε πότε θα μπαίνει σε λειτουργία το UPS, ανάλογα με την τάση του δικτύου της ΔΕΗ.

Προβλήματα δεν έχουμε μόνο σε διακοπή αλλά και σε περίπτωση χαμηλής τάσης.

Παλιότερα έμενα για ένα διάστημα σε ξενοδοχείο επαρχιακής πόλης και είχα πάρει μαζί μου και υπολογιστή. Τότε δεν υπήρχαν UPS.

Κάθε τρεις και δύο έτρωγα restarts.

Τελικά διαπίστωσα ότι έφταιγε η τάση του ρεύματος στο ξενοδοχείο.

Με το software του APC ξέρω την τάση του δικτύου και με αυτό τον τρόπο ελέγχω και τη γραμμή μου αν είναι εντάξει.

Δεν αναγκάζομαι να βγάζω το καλώδιο από το UPS για να τη μετρήσω με πολύμετρο.

Έχετε δει λιωμένα καλώδια της γραμμής του ρεύματος?

Τα Vista αναγνωρίζουν το νέα APC με USB θύρα (όχι σειριακή) και δεν χρειάζεται επι πλέον software..

Αν αναγνωρίζεται και το Mustek, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα software.

Με τα παραπάνω δεν θέλω να πω ότι το Mustek δεν είναι καλό.

Δεν το ξέρω και μπορεί να είναι εξαιρετικό.

Ούτε θέλω να επιβάλω τη γνώμη μου στο θέμα της αναγκαιότητας παροχής σωστής υποστήριξης και σωστού software εκ μέρους των εταιριών που φτιάχνουν UPS.

Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Χθες, στις 22:43]

mariosalice

Ο άλλος λεει " ειναι αθόρυβο δεν ακούγετε ο ανεμιστήρας " , μόνο που δεν ξέρει σε ποιες περιπτώσεις παίρνει ο ανεμιστήρας μπροστά .

φιλαρακι δεν παιζεσαι λεμε!!! μην σε χαρακτηρισω καλύτερα......και κάτι άλλο προσωπικες εμπειρίες απο αλλα ups έχεις?? ή αναμεταβιβαζεις αυτα που διαβάζεις στο internet? Ο ανεμιστήρας ρε @α@αρα στο Mustek δουλεύει με το που θα βαλεις την τροφοδοσία και χωρίς να ανοίξεις το ups...και καλύτερα αλλες φορές αμα δεν έχεις προσωπική εμπειρία να μην μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

overvolt δυστυχώς φίλε δεν έχω παλμογράφο και αυτός ήταν ένας πάρα πολύ καλός τρόπος να το διαπιστώσω αν έχω ημίτονο ή αν τελικά τραβάζει ζόρια το UPS. Δεν τραβάει άρα είναι ok! Το Enermax οποιαδήποτε άλλη κυματομορφή εκτός ημιτονοκής την βλέπει ως λανθασμένη είσοδο και κάνει ασφάλεια με Shut Down. Δεν κατάλαβα λοιπόν πιο είναι το πρόβλημα σου. Όσο για την μαγκιά και τα περί πιτσιρίκια άστο.... Βρες κάτι καλό να πεις. Εγώ θα πω ότι είσαι 38 και φέρεσαι σαν 8. Και στο τελευταίο σου Post μίλησες με τον ίδιο τόνο μιλώντας για τον παλμογράφω.

Ένα liko ωστόσο δεν έχω δει.... Mάριες... ποιο προτείνεις? (link)

Link to comment
Share on other sites

Αααα πάρα πολύ ωραία .. :eek:

Ο ενας με βαφτησε :eek:Ο ανεμιστήρας ρε @α@αρα στο Mustek

Και ο άλλος άρχισε τα ποιήματα :eek:Εγώ θα πω ότι είσαι 38 και φέρεσαι σαν 8

Και εγω θα πω , τι Μ@λακας που είμαι , και ασχολούμαι με τέτοια άτομα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Σήμερα, στις 00:43]

mariosalice

Αδικα επιμένουμε στην προσπάθεια μας να δώσουμε έστω πνευματική τροφή για τα σημεία που διαχωρίζουν το χώμα απο την σωστή ηλεκτρική συσκευή.

Πρέπει να εχεις γνώσεις για να εκτιμήσεις το σοβαρό software, από το γελοίο !!

Πρέπει να εχεις βασικές γνώσεις για να κρίνεις το Hardware , λέει ο άλλος " το έβγαλα από την πρίζα και όλα καλά " και πάει το τεστ τελείωσε .

Ο άλλος λεει " ειναι αθόρυβο δεν ακούγετε ο ανεμιστήρας " , μόνο που δεν ξέρει σε ποιες περιπτώσεις παίρνει ο ανεμιστήρας μπροστά .

Ας μην επιμένουμε άλλο , εφόσον δεν θέλουν να μάθουν , με το ζόρι δεν γίνετε τίποτα.

Εσένα δηλαδή ποιος σε έκανε ιεραπόστολο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Χθες, στις 17:07]

Nομίζω πως προκάλεσες overvolt... Και συνεχίζεις να μην μας δίνεις στοιχεία...

’κουσες γνώμες, βοηθήθηκες πραγματικά από τον overvolt, ε πάρε όποιο UPS θέλεις αλλά μην του τη λες κι από πάνω.

Πίστεψε με ξέρει τι λέει και από αυτά που γράφει φαίνεται ότι έχει εμπειρία στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάριε ο Overvolt μου λέει για APC! Ξέρεις πόσο έχουν αυτά? Ξέρεις! Γιατί και εσύ έχεις!

Μίλησε άσχημα όμως και θα πρέπει να το παραδεχτούμε... Προσωπικά με πρόσβαλε... και μάλιστα χωρίς να του πω κάτι... :(

Επίσης δεν είπα ότι δεν ξέρει.. αντιθέτος εκείνος το είπε για εμένα.

Τέλος πριν κάνω το Topic έκανα έρευνα αγοράς και μάλιστα έχω στην αναμονή ένα παλικάρι για να αγοράσει αυτό που έχω μέχρι να πάρω εγώ άλλο.

Τέλος δεν μου λέει κάτι η συμβουλή στο να πάρω APC... Είναι τα καλύτερα, το ξέρω.

Νομίζω πάντως πως κάποιος που βάζει τα Mustek στην ίδια μοίρα με τα άλλα "μούφα" UPS κάτι δεν έχει ψάξει καλά και κατ'επέκταση δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Τέλος πάντων το Topic ας κλείσει εδώ.

Για τελευταία φορά λέω πως αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο από το MUstek 2000VA/1080W με τα ίδια λεφτά, θα τον παρακαλούσαν στείλει κάποιο link.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:53]

’κουσες γνώμες, βοηθήθηκες πραγματικά από τον overvolt, ε πάρε όποιο UPS θέλεις αλλά μην του τη λες κι από πάνω.

Πίστεψε με ξέρει τι λέει και από αυτά που γράφει φαίνεται ότι έχει εμπειρία στο θέμα.

την εμπειρία που την είδες γιατι εγω με αυτα που λεει άλλα βλέπω. Βλέπω ένα άτομο κολλημένο και προσκείμενο σε μια εταιρεια που δεν μπορει να κανει δημοσιο διάλογο και απαντάει μόνο σε αυτα που θέλει και αυτος ξέρει. Που τις είδες τις γνώσεις?? και γνώσεις να έχει πραγματικα δεν έχει τον τρόπο να τις μεταφέρει σε αλλα άτομα και να βοηθήσει.

Δεν είδα να ζητησε κανεις εδω μεσα επιστημονικα στοιχεια για το πως δουλευουνε τα ups, το μονο που ζητησανε τα παιδια ειναι η γνωμη για Ups κοντα στα 100-150. Απο κει και πέρα άρχισε την πάρλα, ανούσια και κάθετε και υποστηρίζει τα APC λες και έχει μετοχές.

Αυτο δεν ειναι βοήθεια είναι προσωπική παρουσίαση και καλα γνώσεων(εγω ξερω και μονο 30χρονια ηλεκτρονικος) ουδεμία απαντηση έδωσε σε κύριες ερωτήσεις. Έφτασε το thread με 4! σελίδες χωρίς νόημα επιμένοντας σε κάτι που το ξεκαθαρίσανε απο την αρχή "οτι τα APC ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ"

. :sick:

Link to comment
Share on other sites

Με ρωτάς τι θεωρώ καλύτερο στα ίδια λεφτά.

Το Back UPS RS 1000 κοστίζει 260, αλλά είναι προσφορά και πρέπει να το προλάβεις (αυτή τη στιγμή υπάρχει ετοιμοπαράδοτο).

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=835&product=568155

Το MUSTEK UPS POWERMUST 2000VA USB LINE INTERACTIVE κοστίζει 240 αλλά δεν ξέρω αν είναι ετοιμοπαράδοτο και αν θα το βρεις σε αυτή την τιμή.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701307

Ανάμεσα στα δύο, προτείνω χωρίς ενδοιασμούς το Back UPS RS 1000.

Θα σηκώσει άνετα τον υπολογιστή σου, την οθόνη σου, modem και router και θα έχεις και καβάτζα. Το 1000άρι αυτό δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που είχες.

Έλεγξες στο UPS που είχες μήπως πέσαν οι μπαταρίες?

Μήπως δεν χρειάζεσαι καινούργιο UPS αλλά μπαταρίες?

Ο χρόνος ζωής για τις μπαταρίες της APC είναι 5 χρόνια περίπου και κοστίζουν 60.

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=2901&v_Item=3490

Τεχνικά χαρακτηριστικά.

http://www.apcc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BR1000I

Δες περισσότερα στοιχεία για τις κατηγορίες των APC UPS και για ποια χρήση είναι το καθένα εδώ.

http://www.apcc.com/products/category.cfm?id=13

Δες πόσα Watt σηκώνει κάθε ένα από τα Back UPS RS εδώ.

http://www.apcc.com/products/runtime_for_extendedruntime.cfm?upsfamily=23

Link to comment
Share on other sites

o astrolabos αυτός ο καταπληκτικός moderator :worship: είδε τα post και έκρινε ότι ο λογαριασμός του "Arxagelos" έπρεπε να κλειδώσει γιατί είπε παπάρα τον φίλτατο overvolt και χωρίς να στείλει ούτε ένα μήνυμα για προειδοποίηση λές και εγω είμαι όλη μερα στο forum και ήμουν υποχρεωμένος μέσα σε λίγες ώρες να διορθώσω το post...εύγε και εις ανώτερα...:clap: :clap: :clap: :clap:

και κάτι τελευταίο για τους κάφρους "παπάρα"= γαλα με ψωμί σε πιάτο. τα σχόλια δικά σας..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.