Jump to content



UPS? Τι να αγοράσω?


Heatspreader

Recommended Posts

λες και το ξερα ο φουστης!φοβερο timing, απο τοτε που πηρα το ups κόβεται το ρευμα καθημερινα απο 3-4 φορές!!! τι πραγμα ειναι αυτο? ;) το mustek κραταει καλα λέμε! τώρα που θα αλλάξω και οθόνη απο 135w που έχει καταναλωση η CRT πάμε στα 35W της TFT λογικα θα κρατάει παραπάνω το ups ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά το αγόρασα και δεν πιστεύω ότι είναι τόσο ποιοτικό... Είναι ρε παιδιά απίστευτό από ποιότητα! Δεν το έχω βάλει ακόμα στο PC, καθώς θέλω να σας ρωτήσω αν πρέπει να το φορτίσω πριν το βάλω κάποιες ώρες...? Πρέπει?

Την μπαταρία την σύνδεσα που λέει...

Link to comment
Share on other sites

OK να είσαι καλά. Θα το βάλω για ένα 8ώρο που λέει και θα το συνδέσω.

Θα δοκιμάσω και κανα τελευταίο Software να δω τι παίζει... Για να δούμε.

Πάντος ένα μεγάλο μειωνέκτημα είναι πως σου δεν σου δίνει καλώδιο για να το βάλεις στην πρίζα και πρέπει να πάρω από τον υπολογιστή μου και να μείνω για 8 ώρες χωρίς PC! ΈΛΕΟΣ πια με την κλεψια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Του έκανα ένα test για να δω τι παίζει με το ημίτονο και αν θα σβήσει τελικά το PC. Όλα μια χαρά. Το Software μου λέει πως είναι 100% φορτισμένη η μπαταρία αν και μετά το test πήγε 97%. Οπότε όλα μια χαρά. Κάνει ένα θόρυβο ανά 5 δευτερόλεπτα υψηλής συχνότητας. Πρέπει να συγκετρωθείς για να το ακούσεις βέβαια. Κουφαίο πάντως... !

Πριν λίγο του έκανα και ένα 3dmark06 σε 1680 ανάλυση και όλα τα φίλτρα στο Full ενω ήμουν κλοκαρισμένος και όλα οκ. Το παλιό έσβηνε... :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το καινούργιο UPS.

Κατέβασε από την APCC.com το τελευταίο PowerChute personal ανάλογα με το λειτουργικό που έχεις. Τα υποστηρίζει όλα.

Σύνδεσε και το καλώδιο USB που σου δίνει στον υπολογιστή.

Μετά δες πόση ώρα μπορείς να δουλεύεις με διακοπή ρεύματος και βάλε πότε θέλεις να σου κάνει hibernate, ανάλογα με τα λεπτά που σου μένουν με μπαταρία.

Μια φορά αγοράζεις UPS.

Μετά κάθε 3 χρόνια περίπου αλλάζεις μπαταρίες.

Οι μπαταρίες στο δικό σου είναι πολύ ακριβές.

Πάνε στα 150.

Μην τρομάζεις.

Αν βγάλεις το APC αυτοκόλλητο που έχουν οι μπαταρίες, θα δεις από κάτω την πραγματική τους ταυτότητα.

Μην τις πετάξεις, γιατί έχουν ένα συνδετικό που το χρειάζεσαι.

Φόρα πλαστικά γάντια, βγάλε το συνδετικό, γράψε σε ένα χσρτί πώς ήταν η σύνδεση, τις διαστάσεις τη μάρκα, τα Volt και τα Ah, πχ 12V, 12Ah ή 9Ah και θα βρεις ολόιδια μάρκα στο εμπόριο.

Τις έχει ο Δίσσιος σε μισή τιμή, αλλά μπορείς να τις βρεις και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα Savior 1500va και πριν απο λιγο ειδα ολο το δευτερο ημιχρονο Μιλαν - Μαντσεστερ απο αυτο σε μια 14 philips με εξωτερικη κεραια κιολας γιατι ρευμα εδω θεσ/νικη 40 εκκλησιες δεν ειχα

Παντως μεγεια για το δικο σου το APC και αυτο πολυ καλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο μεγάλο αυτοκόλλητο δεν το έβγαλα. Το μόνο που έκανα πριν το βάλω σε λειτουργία είναι να συνδέσω τις μπαταρίες του. Αυτό να υποθέσω πως γίνεται για να μην είναι οι μπαταρίες σε κύκλωμα και χαλάνε με τον καιρό έτσι? Επίσης έβαλα το Software που δίνει το ίδιο το UPS για να είμαι σίγουρος και αργότερα θα βάλω και το τελευταίο. Βέβαια αυτό που έβαλα έχει όσα λες Μάριε. Τα Software των UPS όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα Post είναι για πολλές κλωτσιές! Κάτι σαν του APC δεν έχω ξαναδεί και είναι Must να το έχεις εγκατεστημένο στο PC σου, καθώς κάνει και μετράει τα πάντα! Η αλήθεια είναι πως το περίμενα λίγο πιο μικρό, αλλά δεν είναι. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Έχω τις παρακάτω ερωτήσεις για τις οποίες θα ήθελα να με διαφωτίσετε:

1) Υπάρχει καλώδιο το οποίο να μετατρέπει την έξοδο ρεύματος του UPS σε σούκο?

2) Το UPS δεν πρέπει να το κλείνω ποτέ σωστά? Να το κλείνω μόνο σε περίπτωση που θα κάνω να χρησιμοποιήσω το PC για πάνω από 2 μήνες, ναι?

3) Το UPS το έχω ακριβώς πίσω από την οθόνη μου. Το Manual λέει πως πρέπει να είναι το λιγότερο σε απόσταση 60cm, αλλά νομίζω πως αυτό ισχύει για οθόνες CRT. Θυμάμαι πως με ένα Mustek που είχα αν βρισκόταν κοντά στην τότε CRT οθόνη μου έκανε παράσιτα.

4) Τέλος δεν το φόρτισα 8 ώρες καθώς έπρεπε να χρησιμοποιήσω το καλώδιο από το τροφοδοτικό μου και αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα να μείνω χωρίς υπολογιστή για μια ημέρα. Όταν το έβαλα όμως ήταν γεμάτες οι μπαταρίες και μάλιστα του έκανα και τα Tests που προανέφερα και όλα OK!!! Υπάρχει περίπτωση βλάβης με αυτό?

Τέλος δεν μπορώ να πω πως δεν είναι καλά τα APC ίσα ίσα, αλλά έχουν και πολλά λεφτά!

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι πάρε το πολύμπριζο της MGE. Όλες οι έξοδοι που ελέγχονται από το UPS (η μια ομάδα) είναι σε σειρά και παίρνουν ρεύμα από το ίδιο καλώδιο, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να συνδέσεις όλες τις συσκευές σου εκεί και να χρησιμοποιήσεις μόνο το πολύμπριζο.

Ακόμα καλύτερα, πάρε ένα απλό πολύμπριζο και ένα καλώδιο υπολογιστή, κόψε το καλώδιο και άλλαξε το καλώδιο του πολύμπριζου. Μην το φοβηθείς. Κάνε το.

Με ένα δεύτερο πολύμπριζο βάζεις αν θέλεις τις υπόλοιπες συσκευές στην άλλη ομάδα για προστασία μόνο από κεραυνούς (surge protector), αλλά κατά τη γνώμη μου βάλε το δεύτερο πολύμπριζο σε άλλη γραμμή, για να μην επιβαρύνεις τη γραμμή του UPS.

Απαγορεύεται να συνδέσεις συσκευές όπως φώτα και ηλεκτρικές σκούπες.

Μπορείς όμως να βάλεις πάνω router και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές, ώστε να συνεχίσεις να δουλεύεις όταν υπάρξει διακοπή.

2. Αν είναι να φύγεις για διακοπές πάνω από 10 μέρες καλό είναι να το κλείνεις χωρίς να βγάλεις την μπρίζα.

3. Δεν έχει πρόβλημα.

4. Μπορείς να το βάλεις πάνω και να το ανοίξεις αμέσως. Δεν υπάρχει περίπτωση βλάβης.

Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Αλλά συμφωνώ ότι είναι υπερτιμημένα κάπως τα APC.

Είναι όμως εγγύηση και με το ρεύμα δεν παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

1) Mάριε αυτά είναι από σούκο σε σούκο.

2) Είναι καλά οι τάσεις που έχω βάλει για προστασία? Να σημειώσω ότι μένω στη Λούτσα και τα ρεύματα (ο Θεος να τα κάνει) είναι άστα να πάνε. Δύο μέρες που έχω το UPS έχει χρειαστεί 2 φορές να βάλει σε ενέργια τις μπαταρίες... Αλλά τα μετράει σαν blackout και όχι σαν under ή overvoltage. Ρώτησα τους γονείς που ήταν σπίτι αν κόπηκε το ρεύμα και μου είπαν πως όχι. Μήπως έχω βάλαει πολύ ειδανικές τάσεις και δεν αφήνει περιθώρια?

2002357648428200632_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω πιο σφιχτά 252-200 και δεν μπαίνει στο UPS.

Δηλαδή δεν έχω πρόβλημα με τη ΔΕΗ.

Τα 252-195 είναι εντάξει.

Αν όμως δεν θέλεις να μπαίνει συχνά στο UPS μπορείς να το χαμηλώσει κι άλλο το 195.

Νομίζω ότι και 190 να το βάλεις καλά είναι.

Έχεις καλό τροφοδοτικό και θα δεις ότι δουλεύει και με λιγότερο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.