Jump to content



UPS? Τι να αγοράσω?


Heatspreader

Recommended Posts

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

mariosalice, ίσως σου διέφυγε, αλλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σ' αυτά τα δύο, NRG Guard και το Mustek PowerMust 1000

Το 1ο είναι ( ; ) θεωρητικά καλύτερο, το 2ο έχει κερδίσει την προτίμηση των αγοραστών (αυτό όμως δεν αποτελεί ασφαλές κριτήριο)

Από εσάς περιμένω να επισημάνετε τα + & - του κάθενος, εκτός πια και αν οι διαφορές είναι επουσιώδεις οπότε δεν χρειάζεται να ασχολούμαι(-αστε) με το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Μια και το νημα τεινει <περι Ups γενικα..>, να ρωτησω τους γνωριζοντες την διαφορα standby & line interactive ,σε απλα ελληνικα:confused: ,κι αν η διαφορα τους σημαινει ντεφακτο προτιμηση σε καποιο..:)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω..!

..κατατοπιστικοτατος...:)

Απο προσωπικη εμπειρια τωρα παρατηρω...με αυτο ,

σε αρκετα ενεγοβορο συστημα (Οπτερον 180@1,55ν...++) και με τα μετροπρογραμματα (S&M...Orthos ..) το output load δεν περναει το 38%...και το συγκεκριμενο ειναι standby....σε παρα πολλες περιπτωσεις ανεβοκαταβασματος του ρευματος,δεν ειχα Ποτε προβλημα...

..Οποτε..? σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω σε αυτο ,

παρα σε αυτο ,

που μπορει να εχει το ονομα αλλα δεν εχει την χαρη και θα πρεπει να παρω και εξτρα πολυμπριζα για να το προσαρμοσω...

Οι κρισεις δικες σας..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα παρέλαβα το NRG Guard 1000VA και μαντέψτε τι συνέβη...

Ενώ είχα ανοίξει το χαρτόκουτο και περιεργαζόμουν το μηχάνημα, κοιτούσα το manual κλπ, γίνεται brownout :woot:

(Χωρίς περαιτέρω συνέπειες ευτυχώς...)

Γι αυτό χρειάζομαι τα φώτα σας παρακαλώ:

Από τα 3 διαθέσιμα outputs, συνέδεσα το 1 με το PC και ένα άλλο που είναι bypass με το παμπάλαιο CRT monitor (προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει γιατί μέσα στη βδομάδα θα το αντικαταστήσω)

(1) Πέρα απ' τα καλώδια ρεύματος δεν έχω συνδέσει ΤΙΠΟΤΑ άλλο (usb, serial). Υπάρχει κανένα πρόβλημα εάν το αφήσω έτσι;

(2) Επειδή ήθελα να εξοικονομήσω πόρους και να *ελαφρύνω* το σύστημα είχα απενεργοποιήσει αρκετά services

μεταξύ των οποίων και το Uninterruptible Power Supply (C:\WINDOWS\System32\ups.exe)

Στο Control Panel => Power Options Properties βλέπω το εξής:

upsyk3.jpg

Εάν δεν τρέχει το ups.exe είμαι εκτεθειμένος σε κινδύνους;

(3) Αυτή η bypass output, ΔΕΝ προσθέτει φορτίο στο ups, ΣΩΣΤΑ;

sorry, αν οι ερωτήσεις είναι αφελείς αλλά δεν έχω ιδέα από UPS :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δώσtε μου λίγο τα φώτα σας.....

Τι γινετε τελικά με το sine wave? υπάρχει πραγματικό πρόβλημα ή οχι?

Εχω ένα Εnermax infiniti 650W (που θεωρητικά θέλει pure sine wave), και πήρα και ένα mustek powermust 1000VA (modified sine wave), και δουλεύουν μια χαρά, το μόνο που παρατήρησα είναι όταν γυρνάει στο ups (μπαταρία) ακούγετε ένα ανεπαίσθητο μπζζζζζζ από το τροφοδοτικό. Λετε να υπάρχει πρόβλημα?

by the way, το ups κρατάει το σύστημα της υπογραφής κανα 10' και η μπαταρία είναι στο 40%

+αθόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Kaι μια ερώτηση από μένα γιατί έχω μπερδευτεί: Το APC BR1500I (το manual αναφέρει: "Κυ΅ατο΅ορφή, τροφοδοσία από ΅παταρία: Βη΅ατοειδής η΅ιτονοειδής ΅ορφή (Stepped Sine Wave)") θα παίξει καλά με το Εnεrmax Galaxy 850 ???

Ή θα πρεπει να πάω σε πιο ακριβό ΑPC SUA1500l (σχεδόν τα διπλά αλλά δίνει Sine Wave)

Link to comment
Share on other sites

Ego me to sistima tis ipografis mou kai to ups tis ipografis mou den exo kanena provlima me to ups! Ola paizoun mia xara....

Eixa anxothei poli mipos kai kanei prostasia kai svinei to pc kathos i kimatomorfi den einai katharo imitono, alla kanena provlima eftixos!

Sorry gia ta greeklish alla eimai se netcafe kai den exei ellinika.

Όταν πας σπίτι να τα διορθώσεις όμως:T:

Link to comment
Share on other sites

e nai! Pos les allios? Den xriazete vevea na katevaseis to geniko... To vgazeis apo ti priza. Alla exei tixei arketes fores na svisei to revma. To PC to exo sti Loutsa kai ekei to revma einai ligo periergo... Eidika tora to kalokairi. Episis mesa apo to software tou ups exo rithmisei na kanei prostasia otan i tasi pesei kato apo 200V kai otan anevei pano apo 250. Arketes fores peftei kato apo 200 kai sigkekrimena paei 190. To pc doulevei aneta kai me 190, apla den thelo na doulevei etsi kai to exo valei opos eipa pio pano.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Δώσtε μου λίγο τα φώτα σας.....

Τι γινετε τελικά με το sine wave? υπάρχει πραγματικό πρόβλημα ή οχι?

Εχω ένα Εnermax infiniti 650W (που θεωρητικά θέλει pure sine wave), και πήρα και ένα mustek powermust 1000VA (modified sine wave), και δουλεύουν μια χαρά, το μόνο που παρατήρησα είναι όταν γυρνάει στο ups (μπαταρία) ακούγετε ένα ανεπαίσθητο μπζζζζζζ από το τροφοδοτικό. Λετε να υπάρχει πρόβλημα?

Kaι μια ερώτηση από μένα γιατί έχω μπερδευτεί: Το APC BR1500I (το manual αναφέρει: "Κυ΅ατο΅ορφή, τροφοδοσία από ΅παταρία: Βη΅ατοειδής η΅ιτονοειδής ΅ορφή (Stepped Sine Wave)") θα παίξει καλά με το Εnεrmax Galaxy 850 ???

Ή θα πρεπει να πάω σε πιο ακριβό ΑPC SUA1500l (σχεδόν τα διπλά αλλά δίνει Sine Wave)

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=51197

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω και εγω να παρω ενα UPS, το οποιο να εχει ενδειξη στον υπολογιστη(μεσω USB) , να ειναι αθορυβο(Κατα προτιμηση να ΜΗΝ εχει ανεμιστηρα προκειμενου να εχω ολιγων τι ησυχια.), αξιοπιστο.Το μηχανημα μου αποτελειται απο ενα τροφοδοτικο 850, 8 δισκους,2 dvd, καρτα γραφικων 8800, καρτα ηχου, φυσικα εκει θα συνδεσω το ρουτερ, το μονιτορ και δεν ξερω αν χρειαζεται κατι αλλο.

Στα 200Ε σκεφτομαι, ειναι κατι εφικτο???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πηρα αυτο και βρηκα την ησυχια μου.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980767&product=915092

Οχι πως δεν εχει πολυ καλο προγραμμα, αλλα αν θελω, μπορω να βαλω αλλο? Και αν ναι ποιο και που μπορω να το βρω?

Υ.Γ. Τελικα ειναι USB, αθορυβο και παρα πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.