Jump to content



UPS? Τι να αγοράσω?


Heatspreader

Recommended Posts

Μάλιστα , αυτό τα αλλάζει όλα .

Τελος πάντων, καταλαβαίνω οτι είσαι μπερδεμένος ,και ότι το μόνο που έχεις να συγκρίνεις είναι απλά τα νούμερα , όμως τα νούμερα στα φτηνά UPS είναι ψεύτικα !!

Το δίλημμα σου είναι πως να τα ξεχωρίσεις !! , απο την άλλη η λογική λέει οτι ένα 500-600W APC , είναι πολύ καλύτερο από ενα 1200W μα'ι'μουδάκι των 100 !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Μπα... Μustek που είναι εγγύηση... Γενικά παίζουν πολλά με τα UPS. Σίγουρα θα ξέρεις ότι είναι δύο οι προμυθευτές των μπαταριών και απλά αλλάζουν τα κυκλώματα. Καλά τα APC αλλά πολλά λεφτα !

Mustek είναι Value for Μοney...

Thanks για τη Help!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Σήμερα, στις 01:10]

Μπα... Μustek που είναι εγγύηση... !

Συμφωνώ και εγώ .. αρκεί να μην το βάλεις στο ρεύμα ... Μουχαχαχχαχαααααα ΟΕΟοο :p

Link to comment
Share on other sites

Τα APC είναι πολύ καλύτερα από τα MGE.

Νομίζω ότι η APC αγόρασε την MGE.

Τα Mustek δεν τα ξέρω, αλλά μόνο το Ευρωπαικό site έχει UPS.

Δεν υπάρχουν UPS oύτε στο Αμερικάνικο, ούτε στο Ιαπωνικό ούτε στο Glοbal, ούτε στο Κινέζικο.

Δεν θα υπάρχει ούτε αναβάθμιση του software για το 2000.

Μπορεί δηλαδή να μην παίζει σύνδεση με τον υπολογιστή στα Vista, ώστε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος να υποστηρίζει hibernation.

Δεν ξέρω από ποιότητα και θόρυβο τι λέει το Mustek 2000, γιατί δεν το είχα ποτέ.

Παλιά είχα ένα scanner από αυτή την εταιρία και τη θεωρώ δεύτερης ποιότητας.

@Arxagelos

Το έχεις το Mustek 2000 και εκφράζεις γνώμη ότι είναι εγγύηση?

Αν το έχεις πες μας εντυπώσεις από θόρυβο, συμπεριφορά σε διακοπές και software σύνδεσης με υπολογιστή.

Νομίζω ότι ένα καλό 1000άρι APC υπερκαλύπτει τις ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το 1000VA και το εβαλα να φορτίσουνε οι μπαταριες και σε πληροφορω ειναι τελείως αθόρυβο το ανεμιστηρακι δεν ακούγεται καθόλου και η ποιότητα κατασκευής φαίνεται εξαιρετική. Για τα υπόλοιπα που με ρωτας θα σου απαντησω αργότερα...πρεπει να αλλαξω και τροφοδοτικο και να βγάλω το παλιο ups να βαλω το καινουριο!!ουφ!! πολυ δουλεια!!! και βαριέμαι που ζω:zzz:

Link to comment
Share on other sites

Με γεια.

Το ότι είναι αθόρυβο είναι καλό σημάδι.

Το software υποστηρίζει Vista?

Δεν είμαι φανατικός της APC και οποιοδήποτε καλό και φτηνό προιόν από άλλη εταιρία με ενδιαφέρει κι εμένα.

Μάλιστα, την APC δεν την γουστάρω ως εταιρία.

Είναι Αμερικάνικη, οπότε πληρώνουμε παραπάνω φόρους και είχα μια περιπέτεια άσχημη παλιά.

Εϊχα αγοράσει πριν από πολλά χρόνια ένα UPS που ήρθε χωρίς το καλώδιο RS για σύνδεση με τον υπολογιστή και επειδή ήταν για επαγγελματικό υπολογιστή, το είχα ανάγκη.

Η εταιρία μου το έφερε από την Αμερική και το πλήρωσα 40 το καλώδιο!!!.

Με πάτησαν κάτω.

Έκτοτε είχα πει ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά APC.

Έτσι αγόρασα ένα MGE.

Το MGE μετά από ένα χρόνο και ενώ φαινόταν ότι δούλευε σωστά, μου έκανε restart ο υπολογιστής.

Μέχρι να καταλάβω ότι έφταιγε το UPS και όχι ο υπολογιστής έφαγα δύο μήνες και πολύ κόπο.

Με λίγα λόγια, αν δεν έχουμε σωστό ρεύμα είτε λόγω κακής τροφοδοσίας, γραμμής, μπρίζας ρεύματος ή UPS, έχουμε restarts στον υπολογιστή.

Θυμηθείτε το αυτό όσοι δεν έχετε σταθερό υπολογιστή και δοκιμάστε άλλη μπρίζα χωρίς UPS, όταν θα ψάχνεστε τις πταίει.

Ξανά λοιπόν πίσω στην APC.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το Software είναι το μόνο που δεν πρέπει να κουβεντιάζουμε. Καλό είναι να μην το βάζουμε, καθώς δημιουργούν προβλήματα. Εγώ θυμάμαι πως με το παλιό μου Mustek όταν είχα το Software έκανε restart το PC στο TEST. Αντίθετα χωρίς αυτό όλα τέλεια. Δεν έχει νόημα λοιπόν. Όσο για την πρίζα από τη στιγμή που μεσολαβεί UPS.... Πρέπει να αναλαμβάνει αυτό... Εγώ ξέρω πάντως πως το Mustek δεν είναι καθόλου αθόρυβο καθώς το ανεμηστηράκι δουλέβει συνέχεια. Αυτό αλλάζει με μια moda βέβαια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, το software που έχει το APC είναι πολύ χρήσιμο και δεν μου δημιούργησε ποτέ προβλήματα ούτε στα XP ούτε στα Vista.

Έχει διαγνωστικά για την εύρυθμη λειτουργία του UPS, για το χρόνο ζωής της μπαταρίας, για την κατανάλωση των συσκευών που έχω πάνω και άλλα τέτοια ωραία.

Τα Vista το αναγνωρίζουν και χωρίς software και κάνουν αυτόματα hibernation μετά από ένα χρονικό διάστημα, αν πέσει το ρεύμα.

Αυτό δεν γίνεται με όλα τα UPS.

Επί πλέον δεν ακούγεται καθόλου, εκτός και αν πέσει το ρεύμα, οπότε ακούγεται μεν, αλλά όχι υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να φανταστείς ούτε Hibernation Κάνω... Τα απενεργοποιώ όλα αυτά...

Τέλος πάντων δεν με νοιάζουν τα UPS με software. Θέλω ένα UPS που με Full Load SLI να με βγάζει 5 λεπτά. Οπότε θα πάρω το Mustek 2000VA/1080W.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το software ειναι σε γενικες γραμμες καλο μιας και δεν εχει πολλα φρου φρου, έχεις ακριβως αυτα που θες σταθμη μπαταριας τασεις κτλ...ΑΛΛΑ το έβγαλα γιατι αργουσε λιγο περισσοτερο στην εκκίνηση των windows(και με τσατίζει γενικός σε όλα τα προγραμματα και στο παλιο ups δεν το χρησιμοποιουσα ποτε)

Με το συστημα της υποφραφής και 21" CRT μου εβγαλε 10'' λεπτα πολύ καλα αν σκεφτεις οτι η 21'' καίει τα εντερα της, αν και όπως εχω ξαναπει δεν με ενδιαφέρει να με κραταει με τις ωρες απλά να προλαβω να κλεισω.

Κατα τα αλλα όπως είπα και πιο πάνω με ξάφνιασε η ποιότητα κατασκευής για 115 σε 1000Va όντως περιμενα λιγότερα και επιπλέον είναι τελειως αθόρυβο σε σημειο οταν το εβαλα να φορτίσουν οι μπαταριες δεν καταλαβα οτι φόρτιζε και εβαλα το χερι πίσω να δω αμα δουλευει ο ανεμιστηρας.

Link to comment
Share on other sites

@Lafas1987

Σιγουρα θες να παρεις το Mustek?????....................εχω το 1000αρι το οποιο αποτι καταλαβα ειναι ιδιο με το 2000 εκτος απτις μπαταριες και βγαζει modified sinewave.........εκτος αν αλλαξεις τροφοδοτικο...

Τωρα απτο software του 1000αριου δεν εχω συγκινηθει....αργο οπως ειπε ο αρχαγγελος,κατι πειραζει για remote on/off και "εκνευριζει" το firewall.....πηγα να βαλω την εκδοση 2.2 του προγραμματος αυτου winpower και δεν ειδε με τιποτα το ups...... :tomato: ...επισης προγραμματιστης δεν ειμαι,αλλα 25ΜΒ απτη μνημη για αυτο ???????????ελεοcccc....

επισης δεν το βλεπουν τα windows στο power/battery....αρχαγγελε εσενα στο βλεπει εκει???μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις την 2.2 εκδοση του winpower και να πεις αποτελεσματα???

οπως εχω προαναφερει το pc μου εχει βαρεσει 2-3 φορες restart...δεν ξερω αν φταιει το ups...ποτε βεβαια σε φαση φορτιου....μεσα σε windows/boot και μια φορα σε φαση browsing....

βεβαια και η μητρικη μου εχει κακη φημη.........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.