Jump to content



UPS? Τι να αγοράσω?


Heatspreader

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Fasoulinos

o astrolabos αυτός ο καταπληκτικός moderator :worship: είδε τα post και έκρινε ότι ο λογαριασμός του "Arxagelos" έπρεπε να κλειδώσει γιατί είπε παπάρα τον φίλτατο overvolt και χωρίς να στείλει ούτε ένα μήνυμα για προειδοποίηση λές και εγω είμαι όλη μερα στο forum και ήμουν υποχρεωμένος μέσα σε λίγες ώρες να διορθώσω το post...εύγε και εις ανώτερα...:clap: :clap: :clap: :clap:

και κάτι τελευταίο για τους κάφρους "παπάρα"= γαλα με ψωμί σε πιάτο. τα σχόλια δικά σας..

2 μέρες ban γιατι δεν έχεις διαβάσει και συμμορφωθεί με τους νόμους του φόρουμ. Έχουμε πει:

- Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η "επίθεση" σε άλλα μέλη, moderators ή στους διαχειριστές του TheLab.gr. Λέγοντας επίθεσης εννοούμε τον χλευασμό, την δυσφήμιση, την ειρωνεία καθώς και οποιαδήποτε άλλη προσβολή.

- Εάν κάποιο θέμα ή μήνυμα παραβεί οποιονδήποτε από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης, απαγορεύεται να συνεχιστεί η συμμετοχή των μελών του forum σε αυτήν. Εφόσον υπάρχουν οποιεσδήποτε ενστάσεις θα πρέπει να υποβάλλονται με (PM - Προσωπικό μήνυμα) ή e-mail στους moderators ή τους administrators. Σε αυτή την περίπτωση οι Admnistrators/Moderators θα αφαιρέσουν το προσβλητικό μήνυμα και θα στείλουν έως και δυο προσωπικά μηνύματα στο μέλος που παρενέβη τους όρους. Στην περίπτωση που το μέλος δεν συμμορφωθεί θα απαγορευτεί η είσοδος του στο forum του TheLab.gr (Ban) για χρονικό διάστημα δυο εβδομάδων ή και μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Να σας επισημάνω μόνο κάτι:

το apc 1000Va, ζυγίζει 26 κιλά, και το mustek το 2000Va, 16.

Τα 10 κιλά διαφορά δεν νομίζω ότι είναι πέτρες ούτε έρμα.

Τώρα από κει και πέρα, είναι κρίμα να έχετε ένα pc με κάρτα γραφικών των ~400-500 ευρώ και να τσιγκουνεύεστε το UPS.

Link to comment
Share on other sites

O overvolt γράφει:

Ο άλλος λεει " ειναι αθόρυβο δεν ακούγετε ο ανεμιστήρας " , μόνο που δεν ξέρει σε ποιες περιπτώσεις παίρνει ο ανεμιστήρας μπροστά

Το οτι αναφέρεται συγκεκριμένα στον "Arxagelos" με ειρωνεία και χλευασμό προς το προσωπό του για αυτό που έγραψε λες και είναι κανένα υποκείμενο, φανταστικέ moderator γιατι δεν του κλειδώθει ο λογαριασμός??? αυτό δεν αντικρούει στον κανόνα του forum? που λεει.........

Έχουμε πει:

- Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η "επίθεση" σε άλλα μέλη, moderators ή στους διαχειριστές του TheLab.gr. Λέγοντας επίθεσης εννοούμε τον χλευασμό, την δυσφήμιση, την ειρωνεία καθώς και οποιαδήποτε άλλη προσβολή.

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν ο overvolt μας ελεγε τι παιζει με τα APC... Εχω μεγαλ απορια ειλικρινα..... Και εγω οταν ψαχνομουν για ups δεν μπορουσα να καταλαβω τι παιζει με αυτα...

Τελικα και εγω τοτε πηρα το mustek το 1000αρι!!

Οτι πληρωνουμε παιρνουμε, μην λεμε οτι θελουμε... Πως θα μπορεσει να σηκωσει το 1000αρι APC το pc του Lafa ομως?

Overvolt θα βοηθησεις πολυ την κατασταση και στο λεω αυτο επειδη εχουμε φτασει στο σημει να λεμε οτι θα ειναι πιο καλο επειδη ειναι πιο βαρυ.... Λογικο μεν αλλα για να καταλαβουμε

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά, καθώς η αγορά είναι πολύ περίεργη με τα UPS.

Το 1000αρι APC δεν μπορώ να το πάρω καθώς είναι 600W. Εγώ χρειάζομαι 800+++W. Οπότε το ξεχνάμε.

Πάντως αν μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τι παίζει με τα ΑPC θα μας βοηθήσει.

Iced +1

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη το thread , ειπα να χαζεψω λιγο στο site της Mustek και βρηκα το "PowerMust 1000 OnLine" , το οποιο φαινεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ για τα λεφτα του (pdf)

sine wave , και πολυ μικρο transfer time και 700w (1000VA) ,φυσικα τo ημιτονο πληρωνεται ;/ ,και στο skroutz μου το εβγαλε μονο

εδω

το οποιο -ΧΩΡΙΣ να το εχω πολυψαξει- vs APC Line Interactive με stepsine και με 600w , παρολο που εχουν διαφορα τιμης 306 vs 260 , μου φαινεται ΠΟΛΥ ποιο ΤΙΜΙΑ αγορα.

με βαζει σε σκεψεις η διαρκεια ζωης του ομως ,αν ειναι πραγματι online , δεδομενου οτι δουλευει μονιμως το inverter και η μπαταρια .

υ.γ.1> τελικά αν και λεγεται "online" αποτελει την 3η κατηγορια εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Σήμερα, στις 03:13]

Νομίζω πως κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά, καθώς η αγορά είναι πολύ περίεργη με τα UPS.

Το 1000αρι APC δεν μπορώ να το πάρω καθώς είναι 600W. Εγώ χρειάζομαι 800+++W. Οπότε το ξεχνάμε.

Πάντως αν μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τι παίζει με τα ΑPC θα μας βοηθήσει.

Iced +1

Το 1000άρι μπορεί να σηκώσει τον υπολογιστή σου υπερχρονισμένο με δύο 8800gtx σε SLI, αλλά χωρίς οθόνη.

Ο δικός μου υπολογιστής είναι ακριβώς ίδιος με το δικό σου, με τη διαφορά ότι έχω πάνω τέσσερις σκληρούς δίσκους, 4GB μνήμης, δύο κάρτες 7900gtx σε SLI και την οθόνη SyncMaster 244T.

Το πρόγραμμα της APC μου δείχνει 500W κατανάλωση idle, 550W load με orthos στα 3333MHz και σε παιχνίδι η κατανάλωση ανεβαίνει στα 576W!!!.

Δηλαδή είμαι οριακά και σε περίπτωση που θα γίνει μια διακοπή ρεύματος, ίσα ίσα που θα καταφέρει το UPS να τα φέρει βόλτα.

Αν δεν συνδέσω την οθόνη, μου δείχνει 420W κατανάλωση idle και 470W load, ενώ σε παιχνίδι ανεβαίνει στα 500W.

H PCIe μαζί με τα δύο καλώδια από το τροφοδοτικό δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 225W.

Οι 7900gtx σε SLI καταναλώνουν από 200-400W.

Δηλαδή με δύο 8800GTX χωρίς οθόνη σε SLI θα έχεις το πολύ 100W παραπάνω από μένα στα 3333, οπότε θα φτάσεις τα 570W.

Έτσι, ακόμα και αν γίνει διακοπή ρεύματος την ώρα που παίζεις παιχνίδι, θα σε καλύψει το 1000άρι UPS.

Βέβαια σιγουριά δεν υπάρχει και ένα UPS με 800W θα ήταν προτιμότερο.

Ρώτησες αν τα Galaxy παίζουν με τα Mustek?

Το APC Back-UPS RS 1000, παίζει στην πράξη.

Κατέβασε το pdf αρχείο για το mustek που θέλεις να αγοράσεις και θα δεις ότι έχει output waveform - modified sine wave.

Διάβασε και το manual του τροφοδοτικού που έχεις και θα δεις ότι δεν δέχεται modified sinewave.

http://www.mustek.de/eng_/html/produkte/ups2000usb.htm

Πάντως υπάρχει πάντα ο κίνδυνος καταστροφής του τροφοδοτικού και του UPS και από ένα φθηνιάρικο UPS.

Το APC έχει καλό approximation του sine wave με stepsine wave και δεν δημιουργεί προβλήματα.

Δεν ξέρω τι παίζει με την πρόταση του papatsonis για το Mustek UPS 1000 online στα 307.

http://www.mustek.de/eng_/html/produkte/ups1000online.htm

Έχω πολλές απορίες για το συγκεκριμένο τροφοδοτικό.

Σε ποια κατηγορία ανήκει τελικά? Είναι online? Δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας? Βγάζει θόρυβο? Δίνει σωστό ρεύμα?)

Είδα στο pdf αρχείο ότι βγάζει stepsine wave, που είναι ακριβώς ίδιο με τις προδιαγραφές που έχει το APC Back-UPS RS 1000.

Αν θέλουμε 100% προστασία ίσως το αυθεντικό sine wave να είναι καλύτερο, αλλά κοστίζει.

Δηλαδή ερχόμαστε στα λόγια του overvolt που πρότεινε από την αρχή το σωστό UPS στην τσουχτερή τιμή των 550

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=533502#post533502

Περισσότερα στοιχεία για το APC Smart-UPS XL 1000VA USB & Serial 230V δες εδώ.

http://www.apcc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUA1000XLI

και ενδεικτικά για την τιμή

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=2921&v_Item=1732

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το sine wave δες εδώ

http://www.maxwebdesign.eu/ecommerce/how-to-rate-upss/

Ελπίζω να βοηθήσουν αυτά που γράφω αλλά μην τα δέχεστε και ως απόλυτα.

Όσο μαθαίνω διορθώνω τα λάθη μου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο pdf αρχείο ότι βγάζει stepsine wave, που είναι ακριβώς ίδιο με τις προδιαγραφές που έχει το APC Back-UPS RS 1000.

που το ειδες αυτο? γιατι βλεπω ξεκαθαρα στην περιγραφη του waveform : Sine wave

mustekonlinere7.gif

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θεωρεί το stepsine wave ως καθαρό sine wave.

Δυστυχώς δεν βρήκα πουθενά περισσότερα στοιχεία.

Μόνο αυτό δίνει η Mustek για να ενημερωθούμε για τα χαρακτηριστικά αυτού του προιόντος.

Προσωπικά το θεωρώ ανεπαρκέστατο.

Το δικό μου ξέρω ότι είναι line interactive.

Αυτό είναι Online ή η λέξη OnLine αποτελεί τμήμα του ονόματος?

Η παρακάτω εικόνα είναι από το ίδιο αρχείο.

Μετάφραση.

"Η σειρά PowerMust ξεπερνά τον ανταγωνισμό, στην επίτευξη της ομαλότερης μετάβασης από το sine wave στο stepsine wave".

post-2226-1416073080,6345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέχρι τώρα το φθηνότερο APC με πραγματικό sine wave που βρήκα στα 1000VA με 670W είναι το APC Smart-UPS 1000VA USB & Serial 230V SUA1000I.

Έχει USB σύνδεση ώστε να επικοινωνεί και με τα Vista που δεν δέχονται serial, δίνει περισσότερα Watt (670) από τα περισσότερα 1000άρια ώστε να καλύπτει τους σημερινούς ενεργοβόρους υπολογιστές και η τιμή του είναι στα 377 με ΦΠΑ.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701123

Νομίζω ότι είναι έντιμη επιλογή.

Όσοι διαθέτουν 1000+ μόνο για τις 2Χ8800gtx σε SLI, πιστεύω ότι αξίζει να δώσουν τα 377 για να προστατεύσουν τον υπολογιστή τους αποτελεσματικά.

http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUA1000I

Μια πολύ καλή σελίδα, με πληροφορίες για τα UPS και τι να προσέξουμε στην αγορά τους, θα βρείτε στην wikipedia.

’λλη μια πληροφορία που βρήκα είναι ότι μια κοινή γραμμή δεν σηκώνει πάνω από 1400VA.

Link to comment
Share on other sites

Mόνο ο Μάριος έχει βοηθήσει και ο

papatsonis.

Μάριε χρειάζομαι πάνω από 800W. Εγώ τα θέλω είναι κόλημά μου.

Για το μόνο που είμαι επιφιλακτικός με το MUstek είναι για το ημίτονο. Αλλά αν ισχύει αυτό με το Galaxy, θα έπρεπε να είχα πρόβλημα και με αυτό που έχω τώρα... Έχει πολύ μικρό χρόνο απόκρισης το Mustek οπότε δεν θα έχω πρόβλημα. Και πάλι λέω αφού δεν έχω με αυτό που έχω. Απλά δεν με σηκώνει σε Full Load και πόσο μάλλον με SLI.

Όσο για τα λεφτά που δεν δίνω για UPS... ναι... ξέρω ότι είναι απάτη για αυτό και στην τελική έχω 2 χρόνια εγγύηση στο PC... Και χωρίς UPS ότι και να πάθει το αλλάζω.

Μέχρι στιγμής MUstek έχω στο μυαλό μου... Αν δώ ότι δεν μου κάνει θα το αλλάξω μέσα σε 10 εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι βέβαιος ότι στο παλιό δεν σου έφταιγε που ήταν 1000άρι και δεν σήκωνε τον υπολογιστή σου, αλλά η κυματομορφή που δεν ήταν sine wave.

Εύχομαι να σου δουλέψει το Mustek και να πάνε όλα καλά.

Ο χρόνος απόκρισης δεν είναι πλέον πρόβλημα για τα UPS.

Δεν έχω βρει μέχρι τώρα UPS που να έχει χειρότερο χρόνο από τις ανοχές του τροφοδοτικού μου.

Εμένα πάντως με βοήθησαν τα ποστ που διάβασα εδώ και έμαθα αρκετά πράγματα που δεν ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Μα το είπα και παραπάνω πως μου έχει σβήσει το ρεύμα ουκ ολίγες φορές και δεν έσβησε το pc. Απλά τότε έπαιζα σε Full Load. Ημίτονο και τετραγωνικός παλμός που λέμε και ότι θέλει ημίτονο στην είσοδο το Galaxy είναι πως από τη στιγμή που θα κοπεί το ρεύμα μέχρι να πάρουν οι μπαταρίες η κυματομορφή που μεσολαβή μέχρι να πάρει από τις μπαταρίες δεν είναι καθαρό ημίτονο. Όπως και να έχει και έτσι να μην είναι με την απλή λογική από τη στιγμή που σήκωνε το Crystal Audio 1000VA όλο το PC εκτός από μια φορά επαναλαμβάνω που έπαιζα σε Full Load και δεν άντεξε. Να υπογραμίσω πως το UPS τότε έγραψε Fault στην οθόνη του, κάτι που μεταφράζεται ως υπερφόρτωση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο τυπος της εξοδου (ημιτονοειδης ή χοντρικη προσεγγιση) δεν ειναι μονο για την στιγμη της αλλαγης αλλα για ολο το χρονικο διαστημα που δεν υπαρχει ρευμα απο το δικτυο, απλα τις στιγμες που αλλαζει μεταξυ δικτυου-μπαταριας "σοκαρονται" αρκετες συσκευες απο την διαφορα, ενω οταν τροφοδοτουνται συνεχομενα απο το ups λιγες ειναι οι συσκευες που εχουν σοβαρο προβλημα.

Προσωπικα απ'οσο εχω δει μεγαλυτερο προβλημα με τις αλλαγες ιδιαιτερα σε πτωση τασης εχει το ρουτερ παρα το τροφοδοτικο και τα υπολοιπα μερη του πισι.

Μερικες φορες αποσυνδεεται για λιγο και αλλες αν υπαρχει συνεχομενη εναλλαγη μεταξυ μπαταριας-δικτυου μπορει να χρειαστει ρεσετ για να ξανασυνδεθει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.