Jump to content



VISTA and (big) problem(s) >>>


makio

Recommended Posts

ανοιγω το θεμα σαν αρχη για το λειτουργικο που θα μας(?) παιδευει στο μελλον.......

εγκατεστησα τα ultimate dsp 32bit σε RAID (2X250) mobo DFI NF4 SLI DR OPT165

αφου βρηκα και περασα τους drivers για να τα εγκατ/σω (κατι σαν το f6) το πρωτο προβλημα -με μπλε οθονες ηρθε απο τον ηχο (realtek850) kαι λυθηκε με τους νεους drivers (τουλαχιστον ετσι φαινεται)

καποιες αναφορες για προβληματα με το raid δεν με ειχαν απασχολησει αλλα καποια στιγμη που θελησα να κανω επαναφορα συστηματος ΑΠΕΤΥΧΕ! -δεν το εψαξα πολυ το θεμα ομως

αλλο ενα που παρατηρησα ειναι η αδυναμια του συστηματος να μπαι σε κατασταση αναμονης (hibernation) -εκανε επανεκινηση- το οποιο αποδειχθηκε μπλε οθονη (hiber_nvraid.sys)

κι αυτο αλυτο μεχρις στιγμης - ημουν σε αναμονη για νεους drivers/patch η δεν ξερω γω τι...

ξαφνικα σημερα ,ενω ξεκινα κανονικα ,μπαινει σε διαδικασια chekfile στο μπουταρισμα και βλεπω να 'βγαζει' κατι ορφανα! αρχεια στα καλα καθουμενα

η εκκινηση συνεχισε κανονικα μεχρι το log (password) opoy αφου το εδωσα συνεχισε ...και τιποταααα....

μονο ενα μυνημα οτι '' η εξερευνηση των windows δεν μπορει να εκτελεστει και θα λυσουμε το προβλημα μπλα μπλα μπλα''

παταω κλεισιμο (στο μυνημα)και μενω με μια μαυρη οθονη!!

αυτο ηταν!! τα millenium του 2007!!

το ωραιο της υποθεσης ειναι το εξης>> αυτη τη στιγμη ποσταρω μεσα απο τα σβιστα!!

ctrl+alt+del και μπηκα στην διαχειριση αλλα το explorer.exe δεν δουλεψε-εβγαλε το ιδιο μυνημα..

με διαφορες πατεντες (πχ γραφοντας c: μπαινεις κανονικα στον δισκο) ανοιξα και τον iexplorer οποτε και ποσταρω τωρα...

μ εναν ελεγχο που εκανα δειχνει οτι λειτουργουν ολα εκτος της επιφανειας εργασιας ας πουμε

αν καποιος εχει καμια ιδεα σωτηριας ας ποσταρει (ισως να ειναι χρησιμο και σε αλλους...)

δεν εχω κρισιμα αρχεια μεσα/ουτε ενεργοποιηση εχω κανει ακομα -ξερω το φορματ ειναι μια ευκολη (?) λυση

το θεμα ειναι μηπως βγει κατι πιο χρησιμο απο εδω!

thanks in advance που λενε και οι φιλοι μας οι εγγλεζοι...

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο την πρωτη φορα εγκατασταση που εγινε το προβλημα ? μηπως κανα driver δεν εκατσε καλα πιστεβω. εγω εγκατεστησα σε καποιον πελατη σε καινουριο pc τα vista ολα ηταν μια χαρα βρηκε ολα τα drivers απο μονο του δουλεβε αψοχα. αυτο οταν το πηρε σπιτι εγκαταστησε τα Χp driver gia mia camera εκανε restart kai δεν ξανα ανοιξε του εβγασε συνεχεια κατι για sytem 32 και τετοια . ολα αυτα την ιδια μερα. του ξαναεγκατεστησα τα vista και για την camera εκανα αναζιτιση στο internet μου τα βρηκε και δουλεψαν κανονικα:D

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μη βάλεις τους ΒΕΤΑ οδηγούς και να δοκιμάσεις με τους ενσωματωμένους. Αν θυμάμαι καλά υποστηρίζει NF4 χωρίς οδηγούς και για χρήση RAID.

Γενικά απέφυγε τη χρήση ΒΕΤΑ οδηγών ειδικά σε τμήματα που έχουν να κάνουν με τη μητρική. Για να δεις αν έχει βγεί κάτι επίσημα και ποιά είναι η τελευταία έκδοση, ρίξε μιά ματιά εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=33250

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω τα vista σε raid 0 χωρίς να χρησιμοποιήσω τους drivers της nvidia. Τα vista ΔΕΝ υποστηρίζουν το nf4 σε raid mode εγγενώς.

Ακόμα και η έκδοση 15.00 όμως έχει πολλά προβλήματα (πχ. μου κάνει spin down τους δίσκους μετά από κάθε restart και πρέπει ο raid controller να τους ξανακάνει detect - χάσιμο χρόνου).

Στο forum τους nforcershq.com βρήκα κάποιους beta SATA drivers για nf4 που έλυσαν το πρόβλημα του spin down. Όμως είναι αδύνατο να κάνεις hibernation... Τρώει freeze 10 δευτερόλεπτα μετά την επαναφορά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα να εγκαταστήσω Vista σε Nforce4 ακόμα επειδή ακριβώς έχω RAID-0 και δεν ήθελα να μπλέξω.

Διάβασα όμως κι εγώ τον οδηγό που έχει στο nforcershq.

http://www.nforcershq.com/forum/1-vt66299.html?postdays=0&postorder=asc&&start=0

Μήπως στο BIOS έχεις ενεργοποιημένη τη δυνατότητα για μικτό RAID SATA-PATA?

Αν είναι ενεργοποιημένο μόνο το SATA RAID της Nvidia (όχι του SIL controller), νομίζω ότι υποστηρίζεται από τα Vista, χωρίς να χρειαστείς άλλους οδηγούς.

Πάντως κι εμένα μου φαίνεται ότι έχεις πρόβλημα οδηγών SATA RAID.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν δοκίμασα να εγκαταστήσω Vista σε Nforce4 ακόμα επειδή ακριβώς έχω RAID-0 και δεν ήθελα να μπλέξω.

Διάβασα όμως κι εγώ τον οδηγό που έχει στο nforcershq.

http://www.nforcershq.com/forum/1-vt66299.html?postdays=0&postorder=asc&&start=0

Μήπως στο BIOS έχεις ενεργοποιημένη τη δυνατότητα για μικτό RAID SATA-PATA?

Αν είναι ενεργοποιημένο μόνο το SATA RAID της Nvidia (όχι του SIL controller), νομίζω ότι υποστηρίζεται από τα Vista, χωρίς να χρειαστείς άλλους οδηγούς.

Πάντως κι εμένα μου φαίνεται ότι έχεις πρόβλημα οδηγών SATA RAID.

ακριβως,και σε μ ενα μια χαρα λειτουργει το raid 0, με μια A8N32 SLI

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα με ταλαιπωρούσαν για πολύ καιρό ανεξήγητα chkdsk και BSODs σε RAID-0, χωρίς να μπορώ να βρω άκρη, θα σου πρότεινα να κάνεις και ένα check στους δίσκους σου με το low-level διαγνωστικό της εταιρείας κατασκευής. Σε εμένα τελικά ο ένας εκ των δύο δίσκων είχε hardware error και "δούλευε κανονικά" επί ένα χρόνο! Οπότε, για ρίξε μια ματιά προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.