Jump to content


2 βδομάδες χωρίς Win και είμαι καλά!!!


gdp77

Recommended Posts

Πάντως τα Windows είναι μόνο...Windows..

Ενώ ....KUBUNTU, XUBUNTU, LUBUNTU, A->Z (UBUNTU)....μπερδεύεσαι πριν καν το εγκαταστήσεις.:rofl:

Συνήθεια είναι και τα WINDOWS συνήθεια και το LINUX.

Βασικά δεν προχωρώ σε linux τώρα γιατί φοβάμαι το DUAL BOOT (μην πάει τίποτα στραβά σε κανα LΟΑDER και τρέχω και δεν φτάνω μετά!). Κατα καιρούς ακούω πολλά.

Να βάζω-βγάζω δίσκους πάλι δεν μου αρέσει. Θα δούμε στο μέλλον....

@gznp. ’ντε απάντα βρε!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Βασικά δεν προχωρώ σε linux τώρα γιατί φοβάμαι το DUAL BOOT (μην πάει τίποτα στραβά σε κανα LΟΑDER και τρέχω και δεν φτάνω μετά!). Κατα καιρούς ακούω πολλά.

Να βάζω-βγάζω δίσκους πάλι δεν μου αρέσει. Θα δούμε στο μέλλον..

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

virtual pc 2007

Εαν επαιζαν και τα παιγνιδια...........τι XP ΚΑΙ ΣΒΗΣΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και εγώ το ubuntu... αλλά επειδή πάντα δούλευα σε kde δεν ξερωπως αλλάζω γλώσσα στο πληκτρολόγιο, και επίσης πως θα βάλω ανάλυση 1280χ1024?? τώρα είμαι με 1024χ768 και τα βλέπω όλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!

Πήγα System->Preferences->Screen Resolution αλλά δεν έχει επιλογή για 1280χ1024...

Ποιο καλό παιδάκι θα μου πει???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί δεν αναγνωρίζει την οθόνη σου (όπως άλλωστε και τα Win δεν θα πάνε 1280x1024 αν δεν περάσεις drivers για κάρτα γραφικών και οθόνης).

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

και πρόσθεσε εκεί που λέει τις αναλύσεις την επιλογή "1280x1024"

Η γλώσσα αλλάζει με alt+shift out of the box.

Επίσης πάνω στο panel ---> δεξί κλικ ---> add to panel ---> keybord indicator για να βλέπεις τη γλώσσα

Αφού δούλευες KDE, γιατί δεν έβαλες KUBUNTU ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και πολλά από το Virtual machine αλλά είναι σίγουρο ότι θα τρώει παραπάνω πόρους από ότι σε κανονικό install. Όσο για το dual boot ακόμα και κάτι να πάει στραβά, με fixmbr θα είσαι τζετ.

Αλλά υπάρχει κι άλλη μία λύση να μη βάλεις bootloader του linux αλλά μέσω του loader των xp και το boot.ini να προσθέσεις εκεί το linux. Δηλαδή ακόμα και να βγάλεις τα λίνουξ τα xp και το master boot record θα μείνουν άθικτα.

Θα το ψάξω και θα ποστάρω το link.(Αν θυμάμαι καλά είναι στο site της Microsoft).

EDIT: Ορίστε: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=351692

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ενοεις

Με βγαζει σε μια οθονη οπου μου ζηταει να βαλω τον XORG11

Πρωτα βεβαια κανει καποια διαγνωση που στο τελος λεει> logfile var/log/xorg/.o.log

using configfile /etc/x11/xorg.conf

ΥΓ.Μολις μια εβδομαδα ασχολουμαι με linux

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς άλλαξες τα φώτα στο xorg.conf. boot-αρε με το live cd και αντικατέστησε το xorg.conf με το παλιό. Το xorg.conf θα το βρεις στο /etc/X11 φάκελο. Το παλιό θα έχει κάποιο extension "backup" ή "old", δεν είμαι σίγουρος. Αν δεν έχεις πειράξει κάτι άλλο, λογικά θα boot-άρεις κανονικά μετά από αυτή την αλλαγή. Το refresh rate θα το αλλάζεις από το system-->preferences-->desktop resolution

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.