Jump to content



2 βδομάδες χωρίς Win και είμαι καλά!!!


gdp77

Recommended Posts

ρε παιδια πως ρυθμιζει καποιος για dual boot ????

εβαλα λινουξ σε 1 απο τουσ 3 σκληρους αλλα μολις ανοιγω το μηχανημα φορτωνει μονο τα ΧΡ και μπαινοντας στα ΧΡ ο σκληρος με το ubuntu δεν το βλεπει πουθενα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από thanos21 [Σήμερα, στις 17:05]

ρε παιδια πως ρυθμιζει καποιος για dual boot ????

εβαλα λινουξ σε 1 απο τουσ 3 σκληρους αλλα μολις ανοιγω το μηχανημα φορτωνει μονο τα ΧΡ και μπαινοντας στα ΧΡ ο σκληρος με το ubuntu δεν το βλεπει πουθενα !!!

Κατά πάσα πιθανότητα έχει μπει στο δίσκο που έχεις κάνει install to ubuntu ο grub... οπότε μπούταρε από αυτό το σκληρό και μάλλον είσαι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Την ΑΜD64 έκδοση να βάλεις χωρίς δεύτερη σκέψη.

εγω κατεβασα την χ64 αλλα μεχρι εκει μετα το ινσταλλ νυχτα μαυρη

Τι ακριβώς εννοείς. Εγώ πάντως είδα "άσπρη μέρα" από τότε που το έβαλα :)

ρε παιδια πως ρυθμιζει καποιος για dual boot ????

εβαλα λινουξ σε 1 απο τουσ 3 σκληρους αλλα μολις ανοιγω το μηχανημα φορτωνει μονο τα ΧΡ και μπαινοντας στα ΧΡ ο σκληρος με το ubuntu δεν το βλεπει πουθενα !!!

Δεν καταλαβαίνω πώς έγινε αυτό. Και εγώ στο δεύτερο δίσκο μου το έβαλα και το grub κάθησε κανονικα στον C: και μου δίνει τις επιλογές για dual boot.

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας το πρωτο ποστ σκεφτηκα αν ειναι ετσι καλο και ελαφρυ να το χρησιμοποιησω στη δουλεια πολυ ανετα.

στο σπιτι λογω gaming ειναι αδυνατο αλλα μπορω να κανω δοκιμες εδω

εκανα κανονικα εγκατασταση διαλεξα install using entire hdd και ολα οκ ε ως εκει

δεν εχω δει ακομα τι θα πει λινουξ το μονο κολπο για να τα δω ειναι μεσω του cd το βαζω περιμενω κανα 5λεπτο να φορτωση και βγαινει σε 1 πορτοκαλι interface μονο αυτο ειδα !!

βαζοντας απο bios προτεραιοτητα το σκληρο με το ubuntu μου λεει δεν υπαρχει οπερατινγ συστεμ. αλλη πατεντα δεν μου ερχετε , να τα ξαναinstall ??

θεμα ιντερνετ τωρα εβαλα ip adress , subnet , default gateway ομως δεν βρηκα που ειναι το preffered dns και alternate dns (παιρνω απο το κολλητο ιντερνετ ασυρματα )

παντως αν δεν εχεις ατομο να σου δειξει η ακομα καλιτερα να το στησει και να καθισεις να μαθεις σε λειτουργικο που να λειτουργη ειναι φυση αδυνατο καποιος να παρατηση τα ΧΡ και να παει π.χ. σε ubuntu καλη ωρα που συζηταμε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Το ασύρματο internet είναι πίκρα γιατί οι drivers για τις κάρτες είναι win μόνο. Πρέπει να εγκαταστήσεις το ndiswrapper (add/remove programs) και μετα θα χρειαστείς το inf αρχείο από τα win για να δουλέψει. Όταν τρέξεις το ndiswrapper θα σου ζητήσει το inf των windows που θα το έχεις βρει από πριν.

Δυστυχώς αυτό το σήμειο είναι ένα από τα αδύνατα του Linux. Σε αυτό δε φταίει το Linux όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thanos21

ρε παιδια πως ρυθμιζει καποιος για dual boot ????

εβαλα λινουξ σε 1 απο τουσ 3 σκληρους αλλα μολις ανοιγω το μηχανημα φορτωνει μονο τα ΧΡ και μπαινοντας στα ΧΡ ο σκληρος με το ubuntu δεν το βλεπει πουθενα !!!

Για πες πως είναι τα partitions και οι σκληροί σου, με ποια λειτουργικά δηλαδή και αν εβαλες κάπου εσύ τον grub η το έβαλε μόνο του. Αν το έβαλε μόνο του, θα το έβαλε στον hd(0,0) ή sd(0,0), δηλαδή τον πρώτο δίσκο του συστήματος. Δοκίμασε να μπουτάρεις από κάθε δίσκο, αλλιώς ξαναβάλε το CD και κάνε ότι είπα σε ένα ποστ παραπάνω με τον loader τον xp. Και το partition πρέπει να είναι primary, αλλά αφού έκανε μόνο του partioning δεν θα είναι αυτό.

Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι είναι εκεί εκτός κι αν εσύ επέλεξες να μπει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

c: 200gb WIN XP κανενα partition

d: 160gb εδω εβαλα ubuntu (βλεποντας απο το disc manager των ΧΡ ειναι κανονικα 2 παρτιτιονσ τα οποια ειναι αγνωστα στα ΧΡ )

e: 300 gb κανενα partition αδειος

μολις εκανα 2 ινσταλλ μολις μου λεει να βγαλω cd να κλεισω tray και να πατησω enter μενει ετσι κολλαει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thanos21

c: 200gb WIN XP κανενα partition

d: 160gb εδω εβαλα ubuntu (βλεποντας απο το disc manager των ΧΡ ειναι κανονικα 2 παρτιτιονσ τα οποια ειναι αγνωστα στα ΧΡ )

e: 300 gb κανενα partition αδειος

μολις εκανα 2 ινσταλλ μολις μου λεει να βγαλω cd να κλεισω tray και να πατησω enter μενει ετσι κολλαει

Τα δύο άγνωστα partition είναι το ένα που κάθεται το λειτουργικό (ubuntu) και το άλλο swap. Τα xp δεν μπορούν να τα δουν.

Στην εγκατάσταση, αν θες βάλτο να κάνει μόνο του format, αλλίώς κάνε εσύ. Διαλεξε το σωστό δίσκο (μην τρέχεις μετά) και φτιάξε 2 partition ext3 κι ένα swap. Στό ένα θα βάλεις το /, στο άλλο το /home και το swap θα το βάλει μόνο του. Θα έχει τικ δίπλα για ποια partition πρέπει να κάνει φορματ. Αλλά αν κάνεις νέα εγκατάσταση και δε θες να μπλέκεις αστο.

Στο τέλος πριν πατήσεις install θα έχει ένα overview των επιλογών. Δες σε ποιό δίσκο λέει και μπούταρε από αυτόν. Πρέπει να μπει ο grub στο ΜBR δηλαδή στον πρώτο δίσκο. Θυμάσαι αν έλεγε τίποτα hd(0,0) ή sd(0,0) ή κάτι παρόμοιο.???

Και τώρα αν ανοίξει ο υπολογιστής μπαίνει κατευθείαν στα xp??

*Edit*

Δεν πιστεύω να παίζει πρόβλημα με το tray. Κάνε reset μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Για ΑΤΙ κάρτες

Τρέχετε το beryl από applications-->system tools ---> beryl

Για να το βάλετε στο startup πηγαίνετε System ---> preferences--->sesions ---> NEW και στο πεδίο command δώστε "beryl-manager". Στο πεδίο name δώστε ότι θέλετε π.χ. "Beryl Manager"

Όταν πάω applications-->system tools ---> beryl manager (manager έχει εμένα)

το μόνο που κάνει είναι να κάνει ένα κάτι σαν restart... (δέιχνει στιγμιαία μια μαύρη screen με διάφορα και μετά ζητάει σε graphic username.password και απλώς μπαινει πάλι στο desktop...

Αλλάγη δεν βλέπω.....

Link to comment
Share on other sites

Snips στην οθόνη που σε πετάει για login πάλι, κάτω αριστερά έχει properties ρύθμισε εκεί να μπεις με gnome.

Έπειτα καλό είναι να το ξαναεγκαταστήσεις σε μένα έτσι λειτούργησε, βέβαια έχω nvidia και εγκατέστησα και τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

@ Snips

Αν θυμάμαι καλά είπες ότι έχεις την χ800. Τους closed ή τους open source drivers έχεις. Αν έχεις τους closed (fglrx) από την ατι πρέπει να περάσεις και το XGL. Υπάρχει και πακέτο:

sudo apt-get xserver-xgl (δες και το λινκ που πόσταρες πριν από το wiki του beryl)

Δε ξέρω βέβαια αν θέλει κάποιο άλλο φτιάξιμο.

Αν έχεις τους ανοιχτούς (δεν πέρασες drivers) για πες τι λέει το xorg.conf σου, γιατί σε μένα όταν είχα κάποια options κάτω από το device γινόταν το ίδιο με σένα.(Αυτό ίσως ισχύει και για τους κλειστούς.)

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω applications-->system tools ---> beryl manager (manager έχει εμένα)

το μόνο που κάνει είναι να κάνει ένα κάτι σαν restart... (δέιχνει στιγμιαία μια μαύρη screen με διάφορα και μετά ζητάει σε graphic username.password και απλώς μπαινει πάλι στο desktop...

Αλλάγη δεν βλέπω.....

Επειδή στο laptop έχω X600 (τουλάχιστον εκεί) το beryl δουλεύει με τους out-of-the-box drivers. Αν εγκαταστήσεις τους proprietary, το beryl δεν δουλεύει. Θεωρητικά αν μετά την εγκατάσταση απλά έβαζες το beryl έπρεπε να σου δουλέψει... Είσαι σίγουρος ότι έκανες install και τα 3 elements του beryl από το add/remove programs?

Το compiz σου δουλεύει; (system ---> preferences ---> desktop effects ---> enable)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι drivers έχω....Κατέβασα το ubuntu-7.04-desktop-i386.iso και το εγκατέστησα. Μην με ρωτάτε παραπάνω.

X1900XT έχω.

Ναι και τα 3 τα έκανα install...

1. Beryl manager,

2. κάτι simple, και

3. κάτι advanced

από ότι θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με VMWARE έκανες εγκατάσταση? Μήπως φταιει αυτό....

Αν μετά την εγκατάσταση δεν πείραξες τίποτα, έχεις τους open source drivers. Με αυτούς υποτίθεται ότι δουλεύει το beryl.

Πήγαινε system ---> administration ---> restricted driver manager. Είναι enabled?

Το compiz σου δουλεύει; (system ---> preferences ---> desktop effects ---> enable)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Τελικά με VMWARE έκανες εγκατάσταση? Μήπως φταιει αυτό....

Αν μετά την εγκατάσταση δεν πείραξες τίποτα, έχεις τους open source drivers. Με αυτούς υποτίθεται ότι δουλεύει το beryl.

Πήγαινε system ---> administration ---> restricted driver manager. Είναι enabled?

Το compiz σου δουλεύει; (system ---> preferences ---> desktop effects ---> enable)

Ναι σε VMware το έβαλα...:rofl:

Δυστυχώς από την άλλη εβδομαδά και μετά θα μπορέσω να ξαναδοκιμάσω καθώς και δεν έχω χρόνο να τα ξαναβάλω τώρα ενώ από αύριο δουλειά και νυστέρι! :crazy:

Είδωμεν! WBIT (Will Be In Touch):rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Τελικά με VMWARE έκανες εγκατάσταση? Μήπως φταιει αυτό....

Αν μετά την εγκατάσταση δεν πείραξες τίποτα, έχεις τους open source drivers. Με αυτούς υποτίθεται ότι δουλεύει το beryl.

Πήγαινε system ---> administration ---> restricted driver manager. Είναι enabled?

Το compiz σου δουλεύει; (system ---> preferences ---> desktop effects ---> enable)

+1

Κάνε αυτά που σου λέει ο gdp77 και είναι πολύσωστά.

Αν καταφέρεις τίποτα άνοιξε terminal και δώσε:

gedit /etc/X11/xorg.conf

Έτσι δεν μπορείς να το αλλάξεις άρα να χαλάσεις τίποτα. Δες στο Section "Device" και θα λέει το μοντέλο της κάρτας σου και μία γραμμή driver ("ati" ή "radeon") και μία pci bus. Αν έχει διάφορα options ίσως ευθύνονται αυτά. Για δες και πες μας.

Επαναλαμβάνω ότι δε διατρέχεις κανένα κίνδυνο με την εντολή αφού δε μπορείς να αλλάξεις τίποτα μόνο να δεις τι έχει.

Βέβαια δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει το VMWARE όπως λέει κι gdp77 παραπάνω.

Edit: Με πρόλαβες! BTW νυστέρι:jump: Εσύ θα σφάζεις ή εσένα θα σφάζουνε???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.