Jump to content



2 βδομάδες χωρίς Win και είμαι καλά!!!


gdp77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 16:29]

cd /root/

Αν και νομίζω ότι η πολιτική ασφάλειας του ubuntu δεν αφήνει το root να υπάρχει ως χρήστης που κάνει login και έχει home folder, παρά μόνο για να τον χρησιμοποιούν με το sudo.

Νομίζω πως εννοεί να δει το home με root privileges οπότε και δίνεις στο terminal:

gksudo nautilus (έτσι δεν λένε το file manager του ubuntu?)

ή και απλώς sudo nautilus και έχεις permissions του root όπου κι αν πάς με τον file manager.

Για KDE είναι : sudo konqueror ή kdesu konqueror

XFCE : sudo thunar

Με αυτές τις εντολές απλώς ανοίγει ο εκάστοτε file manager με δικαιώματα root.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω από τον nautilus πως πας αλλά οι φάκελοι με τα configs των προγραμμάτων σου είναι στο /home/<όνομα>/.<όνομα προγράμματος>. Αν έχει κάπου που λέει open location ή και address bar βάλε μία τελεία μετά το /home/<όνομα>/ θα βγάλει τα προγράμματα( τα configs τους.) Τα commands είναι στο /usr/bin. Το wine π.χ. θα είναι στο /home/dark22/.wine. Τι θες να κάνεις με αυτά???:confused:

EDIT:

Κάπου λέει για hidden folders στο nautilus? Αν ναι βάλε unhidden και πηγαινε στο /home/<όνομα>/ και δες. Θα τα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious [29-04-2007 10:52]

Καταφερα επιτέλους και έλυσα κάποια προβληματάκια.

Τα έβαλα σε reiser και πάνε πολυ καλά.

Το μόνο πρόβλημά μου είναι πως θα μπορεσω να συνδεθώ στο δίκτυο των winxp ώστε να βλέπω τους network δίσκους.

Ποια η διαφορα reiser και ext3

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Ψάχνω να βρω που είναι το wine εγκατεστημένο όπως και τα υπόλοιπα προγράμματα... azureus κλπ... και από τον nautilus δεν το βρίσκω πουθενά...

Αν θες να δεις τον πλήρη κατάλογο των αρχείων σου, γράψε σε terminal


ls -la

Αρχική απάντηση από kalamafka

Ποια η διαφορα reiser και ext3

Διαφορετική σχεδιαστική φιλοσοφία.

Θεωρητικά με το reiser έχεις βελτιωμένη απόδοση όταν διαχειρίζεσαι πολλά μικρά αρχεία.

Προσωπικά αν και οπαδός του reiser, τελευταία χρησιμοποιώ μόνο ext3.

Πάντα λέω για reiser 3.6 και όχι για 4, μέχρι πρότινος το 4 δεν υποστηριζόταν στον kernel και δεν μου αρέσουν τα παιχνίδια με τα αρχεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο.

Αρχικά πηγαίνεις σε single user mode με την εντολή init 1

Μετά αντιγράφεις τα πάντα από το δίσκο που θέλεις να φορμάρεις με την εντολή cp -a /path/to/old/* /path/to/temp/

Κάνεις φορμάτ στο παλιό partition με το νέο fs

Ξαναφέρνεις πίσω τα αρχεία cp -a /path/to/temp/* /path/to/old/

Γυρίζεις σε multi user mode με γραφικό -> init 5 ή 4 ανάλογα τη διανομή

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστησουμε την εκδοση AMD64 (amd64 x2 4200+) κερδιζουμε κατι ουσιαστικα?

Εννοω σαν μεσος χρηστης(WEB,MP3,DVD,OFFICE....)

Τωρα κατεβαζω το alternate amd64 iso το οποιο δεν ειναι live CD.Υπαρχουν καποιες ρυθμισεις για την εγκατασταση του?

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσε η εγκατασταση της amd64μπιτης.

Πολλες οι επιλογες κατα την εγκασταση.Μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση!!!!,και στα ελληνικα παρακαλω.

Ενας how to οδηγος θα ηταν πολυ χρησιμος?Εννοω μετα την εγκατασταση

Ποιος ειναι o τροπος εγκαταστασης του wine?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka [Σήμερα, στις 00:19]

Ποιος ειναι o τροπος εγκαταστασης του wine?

Από Terminal:

sudo apt-get install wine

Ή καλύτερα μέσω synaptic βάζεις το πακέτο wine.

Μετά την εγκατάσταση δίνεις winecfg σε terminal, ή μέσω επιλογής στο μενού με το ίδιο όνομα (προαιρετικό νομίζω αλλά χρήσιμο).

Για να τρέξεις εφαρμογές μέσω wine πας στο terminal και γράφεις απλώς:

wine /path/to/app.exe

Κάνεις και κανα launcher, τη βάζεις και στο μενού κι έφυγες.:T:

Link to comment
Share on other sites

A common problem after set up is that the screen resolutions on offer are far lower than those offered when using the open source driver. The NVIDIA binary driver seems to be very weak at reliably probing this information from the monitor and relys on additional information in xorg.conf to mask the problem. In Feisty, this information is not written into xorg.conf by default. See this [WWW] launchpad bug talking about lost resolutions when using the NVIDIA binary driver along with FixVideoResolutionHowto for further details and potential workarounds.

Απο οτι φαινεται παραπανω, σχετικα με την αναλυση της οθονης και και το ρυθμο ανανεωσης,το προβλημα εντοπιζεται στους "κλειστους" drivers της nvidia.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.