Jump to content



2 βδομάδες χωρίς Win και είμαι καλά!!!


gdp77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 22:11]

Ναι ουσιαστικά πρέπει να βγάλεις τα προγράμματα από το 'startup' του X γενικότερα και να τα βάλεις στο 'startup' του window manager ειδικότερα.

Η πρώτη περίπτωση είναι τα ~/.xinit ~/.xsession

και η δεύτερη το ~/.kde/Autostart/

Thanks Trendy! Θα το δοκιμάσω προσεχώς.

Το λινκ για αυτό που έλεγα στο προηγούμενο μου ποστ.

http://kb.mozillazine.org/Config.trim_on_minimize

Ένας οδηγός που περιέχει πολλά τέτοια tweaks (κάνουν και για windows)

http://gomeler.com/2006/04/10/firefox-tweaks-extensions-and-optimizations/

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Χθες ανεβασα και τον kernek amd64-k8 μαζι με το image του:cool:

Με μια βολτα που εκανα στο ιστο δεν καταλαβα ποια η διαφορα του με τον generic.Απλα ειναι πιο optimized για την δικη μου cpu.

Ειναι οντως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το mp3 είναι proprietary (όχι ελεύθερο) και είναι μαζί με άλλα διαθέσιμο μόνο κατόπιν download. Μπες στο synaptic και κάνε ένα search για mp3 ή βάλε το mplayer που έχει μπόλικα codecs.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 22:06]

Το mp3 είναι proprietary (όχι ελεύθερο) και είναι μαζί με άλλα διαθέσιμο μόνο κατόπιν download. Μπες στο synaptic και κάνε ένα search για mp3 ή βάλε το mplayer που έχει μπόλικα codecs.

Ακρη δεν βγαζω.Κατι πιο συγκεγκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka [Σήμερα, στις 22:49]

....................DVB.XviD.MP3.

Πως παιζεται αυτο?

Το ανοιγω με xine μου βγαζει λαθος the in put plugin failled to open....

Λογικά από αυτά που γράφεις πρόκειται για ταινία xvid με ήχο σε mp3 (και από ψηφιακό κανάλι (dvb)). Σωστά????

’ρα πρέπει να έχεις τα δύο αυτά codecs (xvid,mp3) για να παίξει. Εγώ τέτοια αρχεία τα τρέχω κανονικά αφού εγκατέστησα το libxine-extracodecs (με τα dependencies του, libmad, libffmpeg και κάποιο άλλο αν θυμάμαι καλά). Αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα, δεν γνωρίζω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka [Σήμερα, στις 00:07]

Απο ψηφιακο ειναι σιγουρα!

δεν μπορω να ποσταρω περισοτερα.

Με ποιον player τα παιζεις?

ΟΚ. Αρκούν αυτά που είπες. ;)

Με mplayer. Αλλά βασικά αν έχεις το παραπάνω πακέτο (ψάξε στο synaptic) και ο gxine θα δουλεύει λογικά. Πες τελικά αν ήταν όντως αυτό.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 15:07]

κανένα link με οδηγό για dual boot εγκατάσταση Ubuntu με xp υπάρχει; με ποιον Loader θα επιλέγονται τα λειτουργικά του linux ή των χπ;

Με το που κάνεις την εγκατάσταση του ubuntu θα μπει κι ο grub που θα σου δίνει την επιλογή σε ποιο λειτουργικό να μπεις. (Πρέπει να έχεις ήδη τα xp εγκατεστημένα βέβαια.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.