Jump to content


2 βδομάδες χωρίς Win και είμαι καλά!!!


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Eπιτελους καταφερα να βαλω λινουξ. Η τελευταια εκδοση του ubuntu εγκατασταθηκε και λειτουργει κανονικα!!! :) Παλαιοτερα ενω μπορουσα να εγκαταστησω καποια διανομη δεν μπορουσα ποτε να μπω σε γραφικο περιβαλλον γιατι κολλουσε. Μονο με ενα live cd mandriva ειχα καταφερει να μπω σε gui.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Cedega και Wine. Το πρώτο έχει συνδρομή 5 / μήνα.

Επειδή το Cedega είναι βασισμένο στο (δηλαδή όχι βασισμένο, το ένα και το αυτό είναι) winex, έχει υποχρέωση να δίνει τον κώδικα πίσω.

Οι τύποι έχουν κάνει το εξής "κόλπο": μπορείς να αγοράσεις έτοιμο (με τα $5/month) το πακετάκι της διανομής σου, με extra το "σπάσιμο" της προστασίας για original games, το point2play gui, το support και μάλλον κάποια extra δουλειά στο texture compression, ή να κατεβάσεις από CVS τον κώδικα και να το κάνεις compile μόνος σου (τζάμπα).

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://www.transgaming.com/sources.php

Παλιότερα υπήρχε και timedemo του cedega, δηλαδή κατέβαζες το full "πακεταρισμένο" και έπαιζε για 10-15 μέρες, τώρα δεν είδα κάτι τέτοιο στο site.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο για να ξεκινήσω.

Έχω 2 χ80gb raid0 με τα winxp.Πως μπορω να τα περάσω και τα ubuntu πάνω στο raid.Σε δικά τους partition εννοείτε.Παλιοτερα είχα πρόλημα με κάτι διανομές.

Βρήκα κάτι εδώ αλλά ως άσχετος σε λινουξ δεν κατάλαβα και πολλά.

https://help.ubuntu.com/community/FakeRaidHowto

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να τα περάσω σε έναν ide δίσκο δοκιμαστικά ,φορτώνει μέχρι την οθόνη που επιλέγεις να κάνεις εγκατάσταση το προχωράω αλλά μετά σβήνει η οθόνη και αναβοσβήνουν τα φωτάκια scroll lock και caps lock στο keybrd.Δοκίμασα και με vga safe αλλά τίποτα.

Μου έχουν γίνει έμμονη ιδέα αυτά τα linux αλλά δεν κατάφερα ποτέ να τα βάλω έτι όπως θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Με το antivirus τι παιζει ρε παιδια.Χρειαζόμαστε τελικά;

Όχι

Και με το open office τι παίζει;Υπάρχει ελληνικό;

Πλήρως εξελλινισμένο

Πήγα να τα περάσω σε έναν ide δίσκο δοκιμαστικά ,φορτώνει μέχρι την οθόνη που επιλέγεις να κάνεις εγκατάσταση το προχωράω αλλά μετά σβήνει η οθόνη και αναβοσβήνουν τα φωτάκια scroll lock και caps lock στο keybrd.Δοκίμασα και με vga safe αλλά τίποτα.

Γίνε λίγο πιο σαφής... Πια έκδοση έχεις, "πού προχωράς αλλά μετά σβήνουν τα φωτάκια".... Εφόσον σου δουλεύει το live CD, θεωρητικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση... Για raid προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν το έχω κάνει ποτέ και δε γνωρίζω τα ενδεχόμενα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Την έκδοση 7,04 χ64.Αφού βγάλει την πρώτη οθόνη που επιλέγεις τι θέλεις να κάνεις επιλέγω

install ubuntu και μετά βγάζει μαυρη οθονη όπου στο κάτω μέρος γράφει kernel alive και μετά απο λίγο κάνει αυτο με τα λαμπάκια.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2 wired connection καθώς έχω 2 κάρτες δικτύου. Έβαλα και στα 2 τις ρυθμίσεις που πρέπει αλλα τζίφος...

Κανονικά έπρεπε να τις βλέπει και να τις σετάρει μόνο του. Σε όσα συστήματα έχω βάλει Ubuntu δεν υπήρχε πρόβλημα με το wired internet. Ποια μητρική έχεις? Δεν έχει on-board lan ?

@ spyrious

Έχω την ίδια μητρική με σένα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να εξηγήσω για ποιο λόγο δεν μπορεί να boot-άρει ούτε το live-cd.... Λογικά πρέπει να επηρεάζει το raid. Λυπάμαι δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Αν εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι, αναζήτησε βοήθεια στα forums του Ubuntu. Θα σου απαντήσουν σε ό,τι ρωτήσεις πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.