Jump to content



2 βδομάδες χωρίς Win και είμαι καλά!!!


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από cabrinha [Σήμερα, στις 11:07]

Αφου εχεις 64μπιτο επεξεργαστη θα ειναι καλυτερα να βαλεις και την 64μπιτη εκδοση των ubuntu.

Ισως αντιμετωπισει προβλημα με καποιες 32μπιτες εφαρμογες.Παντως ειναι καλυτερη.

Πρωτο και καλυτερο ο flash player για firefox,ακολουθησα διαφορα how to αλλα δεν δουλευει.

Ισως να περιμενω για την 64μπιτη εκδοση:cool:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγκατεστησα το automatix2 διαμεσου αυτου το swiftfox και το swiftfox plugins.

ανοιγοντας λοιπον τον swiftfox εχουμε flash player οποτε παιζει και το youtube:T:

ξεχασα.........εχουμε και τον Ακροβατη

Ο SWIFTFOX ειναι μια Βελτιστοποιημένη εκδοχή του Mozilla Firefox, με βελτιωμένες επιδόσεις για Linux.

Οντως ειναι πολυ πιο γρηγορος :T:

Link to comment
Share on other sites

Kalamafka, από όσο ξέρω από τη μία φορά που έβαλα swiftfox (όχι μέσω automatix, από το site του) είναι απλώς ο firefox compiled για τον κάθε επεξεργαστή. Έχει κι άλλα optimizations????????

Γιατί σε θέμα ram εμένα ο swiftfox μου έπεφτε όσο και o firefox.

Είχα βρει έναν οδηγό για optimizations του firefox από το about:config. Tα περιέχει αυτά ο swiftfox????????

Να κι ο οδηγός:

http://www.tweakfactor.com/articles/tweaks/firefoxtweak/4.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα swiftfox plugins τα java,flash,acrobat.

Μπορεις ακομα να βαλεις τα mplayer, realplayer.

Εννοειται οτι το autimatix2 σε ρωταει καθε φορα.

Οσο για τον οδηγο ειναι λιγο κινεζικα για μενα μιας και ειμαι χρηστης λιγων ημερων,οποτε δεν μπορω να σου απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

seph1roth αυτος ο οδηγος που λες δουλευει?

Βλεπεις καμια διαφορα?Να πω οτι υπαρχει και στον swiftfox.

Στα XP εμενα δεν δουλεψε οταν το ειχα κανει μια φορα,οχι βεβαια τον ιδιο αλλα καποιο παρομοιο

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περισσότερο εντυπωσιασμένος από το Linux / Ubuntu (7.04):

Είχα μια κάρτα TV (LifeView FlyVideo 98 με το BT878 chipset) την οποία την είχα καταργήσει από το katevΑstir ΡΙΙΙ PC (υπογραφή) λόγω του ότι οι drivers και software ήταν πολύ χάλια και κολλούσε το σύστημα + το ότι χρησιμοποιούσε το 70-80% της CPU. Την έβαλα επάνω το Σ/Κ έτσι για να δω τι θα κάνει το Ubuntu. Boot και logon, κανένα μήνυμα, λέω δεν την είδε κάν. Κοιτάζω το Hardware info και την έχει δεί !!! Ψάχνω στα προγράμματα και τσεκάρω ένα για TV, σε 1λεπτάκι είχε κατέβει και εγκατασταθεί. Διπλό κλικ και βλέπω MEGA !!!! 3 λεπτά υπόθεση όλο και όλο μαζί με την τοποθέτηση και βίδωμα του κουτιού !!!! ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ Μ@Λ@Κ@Σ !!!! (20-30% CPU load)

Αλλάζω boot και μπαίνω XP έτσι για τον χαβαλέ. Μισή ώρα να καθαρίσω το ΧΡ μηχάνημα από κάτι παλιούς Drivers. 10 λεπτά να βρω και να κατεβάσω τους τελευταίους drivers (dated 23/7/2003), 2 restarts, 70-80% CPU load με πολύ χειρότερη εικόνα (interleased), και ο ήχος ακολουθεί 0.5-1 second την εικόνα. Ψάξιμο στο Internet και κάπου διαβάζω ότι παίζει καλύτερα με DirectX 6 ή 7 !!! Καλά πάνε τα XP. Δηλαδή τι καλά ? Μια χαρά πάνε τα ΧΡ, ταχύτατα, για σβήσιμο σύντομα :TD:

Ξανά αλλάζω boot & Ubuntu, κατέβασα και ένα προγραμματάκι για ράδιο και σε 1 λεπτάκι μέσα άκουγα FM !!!!

Το ηθικό δίδαγμα : ΜΗΝ πετάτε το παλιό HardWare που "δεν υποστηρίζεται από τα WinOs" (λες και το βρήκαμε στον δρόμο, δεν τα "σκάσαμε" έστω και πριν 5-6 χρόνια για να το αγοράσουμε). ΚΑΠOIΟ linux box το παίζει ΟΠΩΣ πρέπει & άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αναλογο με πολυμηχανημα HP t65.Εκει να δεις παγωματα,100%cpu.

Αυτα με p3.

Tωρα με AMD64 X2 70% CPU και καποια δυσλειτουργια.Ελεγα φταιει η CPU.

Τωρα ξεχασα οτι εχω πολυμηχανημα,ολη η εγκατασταση ενα κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka [Χθες, στις 17:30]

seph1roth αυτος ο οδηγος που λες δουλευει?

Βλεπεις καμια διαφορα?Να πω οτι υπαρχει και στον swiftfox.

Στα XP εμενα δεν δουλεψε οταν το ειχα κανει μια φορα,οχι βεβαια τον ιδιο αλλα καποιο παρομοιο

Η διαφορά που βλέπω δεν είναι και τρομερή αλλά νομίζω υπάρχει. Ρυθμίσεις είναι απλώς και λογικό είναι να υπάρχουν και στον swiftfox αφού ουσιαστικά είναι το ίδιο. Το πιο εντυπωσιακό κολπάκι που είχα βρει ήταν ένα που όταν έκανες minimize τον firefox/swiftfox η ραμ που χρησιμοποιούσε έπεφτε κατακόρυφα! Μιλάμε για τρομερή διαφορά 50+ mb κάτω. Φυσικά όταν έκανες restore επανερχόταν αλλά το βρήκα χρήσιμο.

Μόλις το βρω θα το ποστάρω.

Για hardware το linux τα πάει περίφημα με τα παλιότερα.Και σε επιδόσεις μπορώ να πω.

Και μιά ερώτηση:

Πριν καιρό έχοντας xubuntu πάλι όπως και τώρα, λέω ας βάλω το πακέτο kubuntu-desktop (ουσιαστικά να έχω και το KDE με το οποίο και ξεκίνησα:inlove: ) αλλά έτσι μπασταρδεύτηκε το xubuntu. Π.χ. upslash του kubuntu, και το σημαντικότερο ενώ ήμουνα στο xfce είχε services του kubuntu (και λογικά θα φόρτωνε και libraries). Δεν ήταν άχρηστο, ίσα-ίσα, αλλά δε μ'άρεσε αυτή η αλλαγή. Λειτουργικά και τα δύο DE ήταν τέλεια (και με beryl στο καθένα). Για gnome δεν ξέρω τι θα γινόταν. Και άλλο σπαστικό είχε πολλά πακέτα μαζί.

Η ερώτηση, επειδή σας κούρασα, είναι αν μπορώ να βάλω KDE (ή/και gnome) μόνο με τα βασικά τους πακέτα χωρίς να κάνουν όλο αυτό το μπαστάρδεμα. Απλώς να επιλέγω session και τότε να φορτώνει ότι πρέπει.

(Σόρρυ για το μέγεθος του ποστ:tomato: )

Link to comment
Share on other sites

Ναι ουσιαστικά πρέπει να βγάλεις τα προγράμματα από το 'startup' του X γενικότερα και να τα βάλεις στο 'startup' του window manager ειδικότερα.

Η πρώτη περίπτωση είναι τα ~/.xinit ~/.xsession

και η δεύτερη το ~/.kde/Autostart/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.