Jump to content



2 βδομάδες χωρίς Win και είμαι καλά!!!


gdp77

Recommended Posts

Να καταθέσω και εγω την εμπειρία μου. Το εγκατέστησα σε ένα εξωτερικό σκληρο, εβαλα beryl στην αρχή με το emerald manager, ολα καλά. Πάω να βάλω 1440χ900 ανάλυση δεν υπάρχει στην λίστα. 1ο ξενέρωμα

Πάω να κάνω έδιτ το αρχειο για τις αναλύσεις, δεν με αφήσει γιατί δεν έχω permissions λέει

2ο ξενέρωμα

Σε κάποια φάση το Beryl εξαφανίζει την titlebar των παραθύρων, uninstall-install τίποτα.Πλέον δεν μπορώ να αλλάξω theme. Ψιλοξενέρωσα και γύρισα win. Τα εφεδάκια στα παράθυρα πολύ ωραία και γρήγορα όμως, μου φάνηκε κάπως το περιβάλλον των win όταν επέστρεψα και άς έχω βάλει windowblinds

Edit

Εν το μεταξύ είχα βγάλει τα βύσματα τροφοδοσίας απο τους δίσκους των win Μην γίνει καμμιά μλκ και ψάχνομαι και τώρα που επέστρεψα νομίζω τα font είναι μικρότερα και το μτορρεντ έχει χάσει τις διαστάσεις του. Περίεργα πράματα! Τα δαιμονισμένα Linux μου επηρέασαν τους δίσκους αν και σβηστούς! :tomato:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nobig

Να καταθέσω και εγω την εμπειρία μου. Το εγκατέστησα σε ένα εξωτερικό σκληρο, εβαλα beryl στην αρχή με το emerald manager, ολα καλά. Πάω να βάλω 1440χ900 ανάλυση δεν υπάρχει στην λίστα. 1ο ξενέρωμα

Πάω να κάνω έδιτ το αρχειο για τις αναλύσεις, δεν με αφήσει γιατί δεν έχω permissions λέει

2ο ξενέρωμα

Σε κάποια φάση το Beryl εξαφανίζει την titlebar των παραθύρων, uninstall-install τίποτα.Πλέον δεν μπορώ να αλλάξω theme. Ψιλοξενέρωσα και γύρισα win. Τα εφεδάκια στα παράθυρα πολύ ωραία και γρήγορα όμως, μου φάνηκε κάπως το περιβάλλον των win όταν επέστρεψα και άς έχω βάλει windowblinds

sudo μπροστά από την εντολή για πρόσβαση σε ρυθμίσεις που επιτρέπεται να κάνει μόνο ο root.

Link to comment
Share on other sites

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty#Unofficial_Ubuntu_7.04_.28Feisty_Fawn.29_Starter_Guide

Ο beryl εχει περισσοτερα εφε αλλα ειναι ζημιαρης και δεν υποστηριζεται επισημα

Ο compiz ειναι πιο ελαφρυς και υποστηριζεται επισημα

Σε κάποια φάση το Beryl εξαφανίζει την titlebar των παραθύρων, uninstall-install τίποτα.Πλέον δεν μπορώ να αλλάξω theme. Ψιλοξενέρωσα και γύρισα win. Τα εφεδάκια στα παράθυρα πολύ ωραία και γρήγορα όμως, μου φάνηκε κάπως το περιβάλλον των win όταν επέστρεψα και άς έχω βάλει windowblinds

edit

ναι γιατι αναλαμβανει ο beryl

Να καταθέσω και εγω την εμπειρία μου. Το εγκατέστησα σε ένα εξωτερικό σκληρο, εβαλα beryl στην αρχή με το emerald manager, ολα καλά. Πάω να βάλω 1440χ900 ανάλυση δεν υπάρχει στην λίστα. 1ο ξενέρωμα

edit

Ακουλουθησε το link http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty#How_to_get_1400x1050_resolution_working

Οι παλαιτεροι ας βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγω την εμπειρία μου. Το εγκατέστησα σε ένα εξωτερικό σκληρο, εβαλα beryl στην αρχή με το emerald manager, ολα καλά. Πάω να βάλω 1440χ900 ανάλυση δεν υπάρχει στην λίστα. 1ο ξενέρωμα

Πάω να κάνω έδιτ το αρχειο για τις αναλύσεις, δεν με αφήσει γιατί δεν έχω permissions λέει

2ο ξενέρωμα

Σε κάποια φάση το Beryl εξαφανίζει την titlebar των παραθύρων, uninstall-install τίποτα.Πλέον δεν μπορώ να αλλάξω theme. Ψιλοξενέρωσα και γύρισα win. Τα εφεδάκια στα παράθυρα πολύ ωραία και γρήγορα όμως, μου φάνηκε κάπως το περιβάλλον των win όταν επέστρεψα και άς έχω βάλει windowblinds

1) Δε φταίει το Linux που η οθόνη σου δεν έχει drivers. Οι άνθρωποι έχουν κάνει reverse engineering το σύμπαν ολόκληρο.... Είναι ήρωες και μόνο για ό,τι έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής. Μακάρι να είχα τις τεχνικές γνώσεις να συνδράμω και εγώ...

2) Δε φταίει το linux που δεν ασχολήθηκες 5 λεπτά για να δεις πώς γίνεται edit σε αρχείο στο οποίο έχει πρόσβαση μόνο ο root user. Σε αντίστοιχο σκηνικό τα windows θα σε αφήναν εσένα (ή οποιοδήποτε ιό / spyware / malware / trojan ) να τα κάνετε μπάχαλο. Το Linux είναι ένα πραγματικό multi-user / multi-threaded OS σε αντίθεση με τα Win που δεν είναι παρά ένα patch ενός single-user kernel.

3) O beryl έχει δικό του theme manager και γι' αυτό δεν έβλεπες την title bar.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 18:30]

1) Δε φταίει το Linux που η οθόνη σου δεν έχει drivers. Οι άνθρωποι έχουν κάνει reverse engineering το σύμπαν ολόκληρο.... Είναι ήρωες και μόνο για ό,τι έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής. Μακάρι να είχα τις τεχνικές γνώσεις να συνδράμω και εγώ...

εεε;; Ποιούς drivers οθόνης ρε φίλε, στα win παίζει κανονικά χωρίς drivers, επίσης στο αρχείο που έχει τις ρυθμίσεις τις οθόνης είχε την ανάλυση μέσα απλά απο το gui δεν μπορούσα να αλλάξω

2) Δε φταίει το linux που δεν ασχολήθηκες 5 λεπτά για να δεις πώς γίνεται edit σε αρχείο στο οποίο έχει πρόσβαση μόνο ο root user. Σε αντίστοιχο σκηνικό τα windows θα σε αφήναν εσένα (ή οποιοδήποτε ιό / spyware / malware / trojan ) να τα κάνετε μπάχαλο. Το Linux είναι ένα πραγματικό multi-user / multi-threaded OS σε αντίθεση με τα Win που δεν είναι παρά ένα patch ενός single-user kernel.

Καλά εντάξει μην τα παραλές, έβαλες για μερικές βδομάδες Linux και όλα τα άλλα είναι σκ@τ@; Απλά δεν ήξερε, δεν κατηγόρησα το Linux απλά Ξενέρωσα, εσύ γιατί θίχτηκες;

3) O beryl έχει δικό του theme manager και γι' αυτό δεν έβλεπες την title bar.

εεε;;; Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μου εξαφανίζει την πάνω μπάρα των παραθύρων, στην αρχή δούλευε, μετά κάτι του ξίνισε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

εεε;; Ποιούς drivers οθόνης ρε φίλε, στα win παίζει κανονικά χωρίς drivers, επίσης στο αρχείο που έχει τις ρυθμίσεις τις οθόνης είχε την ανάλυση μέσα απλά απο το gui δεν μπορούσα να αλλάξω

Τόσο τα win, όσο και οι linux distributions και οποιοδήποτε λειτουργικό στον κόσμο έχει μέσα του τον vesa driver για τις πολύ βασικές λειτουρίες της κάρτας οθόνης. Driver από μόνο του δεν έχει κάποιο λειτουργικό ή έχει κάποιο πολύ generic. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο με τους drivers ειναι λιγο 'σχετικο' ... δεν 'φταινε' οι εταιριες hardware, ειναι επιλογη τους ... Δεν μπορει κανεις να τις κατηγορησει γιαυτο, διοτι δεν ειναι υποχρεωμενες. Αν καποιος θελει να τις 'τιμωρησει' ας μην παιρνει προιοντα τους ... οχι να ζηταει να βγαλουν ντε και καλα drivers ...

Αλλωστε ολες γραφουν windows os supported ή/και mac os ... δεν αναγραφουν για linux και δεν ειναι υποχρεωμενες να αναγραφουν οτι ΔΕΝ υποστηριζεται το lnux ή οποιοδηποτε αλλο λειτουργικο .... αλλωστε δεν ειναι μονο καποια διανομη του linux ειναι και ποσα αλλα unix λειτουργικα .....

τεσπα... ηταν σχετικα offtopic

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μην υποστηρίζει υπότιτλους. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ mplayer για βίντεο γενικά και για τα dvd προτιμώ kaffeine. Υπότιτλους υποστηρίζουν και τα 2 σε όλα τα φορμάτ και στα ελληνικά φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχω παρατηρήσει είναι ότι η ένταση του ήχου σε σχέση με τα win είναι πολύ χαμηλότερη, δηλαδή πρέπει να ανεβάσω πολύ την ένταση των ηχείων για να ακουγεται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious

Κάτι που έχω παρατηρήσει είναι ότι η ένταση του ήχου σε σχέση με τα win είναι πολύ χαμηλότερη, δηλαδή πρέπει να ανεβάσω πολύ την ένταση των ηχείων για να ακουγεται καλά.

Το ίδιο και γω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης [Σήμερα, στις 22:34]

Εννοεί πως η ένταση είναι η μισή από ότι στα win για το ίδιο αρχείο πάντα.

τωρα το παρατηρησα και εγω

την αρχη τα ηχεια επαιζαν πιο δυνατα απο τα win τωρα ακουγονται σαν μπουκομενα

:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka

τωρα το παρατηρησα και εγω

την αρχη τα ηχεια επαιζαν πιο δυνατα απο τα win τωρα ακουγονται σαν μπουκομενα

:TD:

Ρε το παλιο- λίνουξ, πληρώνεις 500Watt και παίζουν τα 250!!!!!

Και δεν έχει και εγγύηση να πάρεις τηλέφωνο να τους τρίξεις τα δόντια!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.