Jump to content



Raid 0+1 ή Raid 5?


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από morpheus

Επιπλεον αν σε 5 χρονια σκασει ο controller και δεν μπορεις να βρεις ιδιον τι θα κανεις;

σορρυ κιολας αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα.

Οταν λες τι θα κανει τι εννοεις? Για να μην χασει τα data του?

Υπαρχει καποιος εδω μεσα που κανει μεταβαση απο πλατφορμα σε πλατφορμα τα τελευταια 5 χρονια και δεν κανει μετατροπη το Raid του?

Link to comment
Share on other sites

jax7480 εμένα κάηκε controller που είχα raid 5 απάνω και δυστυχώς δεν έβρισκα πιά το μοντέλο με αποτέλεσμα να καταφύγω σε utilities για να τα μαζέψω χάνοντας όμως αρκετά... Όταν αγοράζεις controller των 500 δε μπορείς να τον αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο όπως μια μητρική ή έναν επεξεργαστή. Επίσης όταν έψαχνα να τον αλλάξω εγώ οι δίσκοι ήταν IDE και δύσκολα έβρισκες τέτοιους στο εμπόριο. Όλοι οι controllers υποστήριζαν SATA1/2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

σορρυ κιολας αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα.

Οταν λες τι θα κανει τι εννοεις? Για να μην χασει τα data του?

Υπαρχει καποιος εδω μεσα που κανει μεταβαση απο πλατφορμα σε πλατφορμα τα τελευταια 5 χρονια και δεν κανει μετατροπη το Raid του?

Δεν το βγαζω απο το μυαλο μου... Όταν έχεις επενδυσει σε controller + δισκους και εχεις 1-2TB data δεν τα ξαναπληρώνεις ευκολα. Ειπλεον για να κανεις migrate θελεις η καινουριους δισκους, ή ολα τα data backup (πολλα DVDR), ξαναφτιαξιμο το raid και ξανα μετα περασμα τα data.

Δεν μιλάμε προφανως για το μηχανακι που εχει ο καθενας για να παιζει και να αλλαζει hardware Καθε διμηνο, αλλά για εναν έστω και οικιακο file server. Οταν εχεις ενα server Και δουλευει δεν αποφασιζεις ετσι ευκολα να τον πειράξεις...

Ξέρω ιστορία ISP που του έσκασε ο controller σε καποιον απο τους servers και δεν εβρισκε αλλον οποτε κατεληξε να βαλει αγγελία για μεταχειρισμένο...

Link to comment
Share on other sites

Ας μη μπερδεύουμε κάποια βασικά πράγματα. Οι fault tolerant συστοιχίες δεν έχουν ως αποστολή τη διατήρηση της ακεραιότητας των δεδομένων, αλλά τη διαθεσιμότητα του συστήματος. Επομένως, ο κάτοχος μιας τέτοιας συστοιχίας δεν απαλλάσσεται από την ανάγκη τήρησης αντιγράφων ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

Ας μη μπερδεύουμε κάποια βασικά πράγματα. Οι fault tolerant συστοιχίες δεν έχουν ως αποστολή τη διατήρηση της ακεραιότητας των δεδομένων, αλλά τη διαθεσιμότητα του συστήματος. Επομένως, ο κάτοχος μιας τέτοιας συστοιχίας δεν απαλλάσσεται από την ανάγκη τήρησης αντιγράφων ασφαλείας.

Ναι ΟΚ, αλλά δεν ειναι τοσο ευκολο και κυριως φτηνο να κρατας backup απο ενα μεγεθος και μετα. Για οικιακη χρηση ενα raid 5 μαζι με UPS ειναι αρκετο νομίζω. Και τα λιγα πραγματα που δεν θες να χασεις με τιποτα τα περνας σε ενα raid 1 (χωρίς άλλους δισκους, αλλα σε αλλα partitions των ιδιων δισκων, δλδ με software raid ή Intel Matrix Raid) και τα κρατας και backup σε μερικα DVD

Link to comment
Share on other sites

μερικοί κοντρολερ π.χ. areca εχουν raid6 πρακτικά δηλαδή raid5 αλλά μπορούν να αντέξουν ακόμα και αν 2 δίσκοι πέσουν από το array

βέβαια ο χρήστης χάνει το μέγεθος 2 δίσκων και βέβαια θέλει τουλάχιστον 4,

στους 4 είναι σαν 0+1 από πλευρά χωρητικότητας αλλά από 5 δίσκους και πάνω είναι μια πολύ καλή λύση

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή αποριούλα που έχω και εγώ να πω.... :o

Για να κάνεις RAID πρέπει να κάνεις format πρώτα?

Επίσης για ένα RAID 0 που σκέφτομαι να φιτάξω με δυο WD 250GB αξίζει να βάλω τον ένα σοτν ένα controller και τον άλλο στον άλλο controller? Η μητρική έχει τον intel ICH controller και έναν της Gigabyte

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anthis -> Για να κάνεις RAID πρέπει να κάνεις format πρώτα?
Κάνεις - δεν κάνεις, τελικά θα γίνει... Με λίγα λόγια τα δεδομένα θα τα χάσεις.
Αρχική απάντηση από anthis -> Επίσης για ένα RAID 0 που σκέφτομαι να φιτάξω με δυο WD 250GB αξίζει να βάλω τον ένα στον ένα controller και τον άλλο στον άλλο controller? Η μητρική έχει τον intel ICH controller και έναν της Gigabyte
Στον ίδιο κοντρολερ θα γίνει το raid.
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω raid 10 που μαλλον ειναι πολυ πιο γρηγορο απο το 5...και βαλω 4 δισκους SATA II και εναν IDE που να φορτωσω μονο συστημα και μετα να κανω τους αλλους 4 raid γινεται??

Και πως θα γινοταν αυτο?Περναω συστημα στον IDE πχ τα ΧΡ και μετα μπουταρωντας κανω raid??

Θα βαλω raid καρτα επανω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα μικρή λίγο άσχετη ερωτησούλα... :o

Επειδή σκέφτoμαι το RAID 0 θα ήθελα να μάθω αν κατά την εγκατάσταση των Win XP πρέπει να βάλω κάποιον RAID driver ή αν θα παίξει μόνο του... :)

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω, μόνο το 5 σου εξασφαλίζει τη μη καταστροφή των δεδομένων σου.

Αν ένα αρχείο σε σύστημα raid 5 χαλάσει τότε το parity θα σε ενημερώσει αμέσως για το πρόβλημα.

Ενώ σε raid 1 ή 10, το χαλασμένο αρχείο απλά θα αντιγραφεί και στον άλλο σκληρό. Οπότε το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβεις ότι κάποιος σκληρός χάλασε και να χαλάσουν περισσότερα αρχεία, μέχρι να κρασάρει ο σκληρός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.