Jump to content



Πλαίσιο...ABIT IP35 PRO + Vapochill LS // ΟΛΑ ΚΑΛΑ...


obijuan1983

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice

Τι ευχαριστείς?

Σε ταλαιπώρησαν και μετά λένε ότι δήθεν η χρήση βαζελίνης δεν αντιβαίνει?

Σιγά μην το λέγανε στο τυχαίο πελάτη.

Έγραψες εδώ μέσα και φαίνεται το είδαν.

Δηλαδή έκανα ανάλυση στο χημείο του κράτους και είδαν ότι είναι βαζελίνη?

Κοροιδευόμαστε?

Ναι ρε man και εσένα τι σε νοιάζει.... ?

Εγώ το είδα το θέμα και έδωσα εντολή να αλλαχτεί επιτόπου επειδή συμπαθώ τον obi, επειδή ασχολούμαστε με το ίδιο χόμπι, επειδή δεν βγάζει 80εκκατομύρια τον μήνα και τα 160 δεν τα έχει για πέταμα...

Έτσι και αλλιώς θα του την αλλάζαν γιατί έτσι είναι η πολιτική της εταιρίας..απλά θα του έπερνε 2 μέρες παραπάνω...

Eσύ όμως...

annkuok.gif

@polonos Καμία τακτική RMA δεν έχει αλλάξει...:flower:

ϊσως ο τρόπος που οι πελάτες ζητάνε κάτι έχει αλλάξει..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από o polonos

Γιωργο μαλλον ξεχασες κατι ....

Ο συγκεκριμενος τεχνικος (υπευθυνος service) εχασε την δουλεια του εξετιας αυτου ......

Επιδει τολμησε να πει στον πελατη να μετακινησει το αμαξι του και μετα ευχαριστως θα κοιταξει την περιπτωση του ....

Ο πελατης εκανε παραπονα και ο ανθρωπος εμεινε χωρις δουλεια .....

Καλο ειναι να κοιταμε και της 2 πλευρες του νομισματος......

Συν τα αλλα (το εγραψα και αλλου)

Το πλαισιο εχει αλλαξει ελαφως την πολιτηκη του οσον αφορα το RMA .....

Μαριε ο τεχνικος δεν μπορει να γνωριζει αν εσυ η ο καθε εσυ εκανες τα παντα για να δεις αν οι μνημες εχουν προβλημα ...

Και καλα εκανε και σου ζητησε να τα κοιταξει και ο ιδιος

Απλα εσυ ησουν ατυχος και επεσες πανω στο Σ/Κ ;)

Αλλιως ειμαι σιγουρος οτι θα ειχες της μνημες σου (πιστωτικο) την επωμενη μερα ....

:)

Αμφιβάλλω αν ο τεχνικός αυτός έφυγε εξαιτίας αυτού Θωμά ;)

Link to comment
Share on other sites

α?

Νταξ νομίζω έχουμε ηεφύγει τελείως...

Αντρα θέλω τώρα τον εθέλω...

Δεν πάει έτσι...

Ο gznp με κάλυψε

Και να πώ ότι η βαζελίνη είναι ξένο σώμα πάνω στην μητρική....

Διαβάστε λίγο τους όρους εγγύησης....

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια μόδα : Πριν αλέκτωρ λαλήσει, ανοίγουμε ένα θέμα με παράπονα , για να βάλουμε τον μικρό στη πρίζα, χωρίς να του έχουμε και υποχρέωση !!

Κάνε υπομονή ρε μάστορα, και αν απελπισθείς μετά από μήνα, στείλε του πμ με τάμα λαμπάδα στο μπόι του.

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι δικαιος απέναντι σε κάποιον, είτε αυτός ο κάποιος είναι φυσικό πρόσωπο είτε είναι μαγαζί, πρέπει να έχεις κάποιο συμφέρον; Πριν 3 χρόνια που το Πλαίσιο δεν μου είχε συμπεριφερθεί σωστά (με ταλαιπώρησε 18 μήνες-έχω και χαρτιά για του λόγου το αληθές), ήμουν αυτός που το κατηγορούσε. Εν τέλει τα πράγματα άλλαξαν, σαφώς βελτιώθηκαν, υπάρχει σωστή εξυπηρέτηση, αλλά βλέπω κόσμο να γκρινιάζει χωρίς λόγο. Γτ πραγματικά, είναι χωρίς λόγο το να γκρινιάζεις, χωρίς να έχει έρθει η Δευτέρα που σου είπαν ότι θα σε ειδοποιήσουν, για το τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω σε ξένο thread.

Εξ άλλου έχει κλείσει αυτό το θέμα.

Δες αυτό ως επίλογο (Είναι ουσιαστικά μια απάντηση όπου συνδέονται αυτά που γράφω για το e-chop και ας απευθύνεται σε δύο άτομα).

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαισιο εχει την καλυτερη πολιτικη after sale μαγαζιου στην Ελλαδα(και πιστευω και σε πολλες αλλες χωρες στον κοσμο) .Με αυτον τον τροπο μπορει 1 στις 10 να ζημιωθει 1 μητρικη αλλα θα βγαλει τα 10 πλασια απο τους πελατες που γνωριζουν και προτιμανε να ψωνισουν απο εκει για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο.(σαν εμενα και πολλους αλλους )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.