Jump to content



Χάλασε και το Πλαίσιο.


mariosalice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gznp

Από ΠΟΥ και ως ΠΟΥ επιτρέπεται ο υπερχρονισμός Μάριε? Πού γράφει ότι επιτρέπεται να υπερχρονίσεις? Το ότι τον προμοτάρουν είναι άλλο θέμα. Καμία κάρτα γραφικών, καμία Intel, καμία AMD, καμία μνήμη και καμία μητρική δε σου λένε υπερχρόνισε. Το ότι έκαψες κάτι που δούλευε εκτός των default είναι λάθος δικό σου και δεν δικαιούσε RMA. Το ότι μερικές εταιρείες το κάνουν, είναι απλά για promotion.

Ειναι λιγο θολό σημειο αυτο...Δεν εκανα overclock, εκανα tuning οπως μου ειπε ο guru.

αλλα οσον αφορα οτι μπορεί κάλλιστα ο πωλητής-τεχνικός να ισχυριστεί δόλο και να τον καταρρίψει ειναι αληθεια και αντε τραβα στον ινκα να παρεις πισω το προιον 2 μηνες μετα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Snips

Μάστορας δεν είμαι.

Δηλαδή όλα τα bios με overvoltage επιλογές κτλ; γιατί τα έχουν οι εταιρίες; Θα πεις σε μια εταιρία ...ξέρετε έκαψα την μητρική χρησιμοποιώντας την ΔΙΚΗ ΣΑΣ overvoltage επιλογή, και δεν θα στην αλλάξουν;

Δίπλα στη επιλογή, γιατί σου λέει ότι μπορεί να κάψεις το hardware σου;

Ρε φίλε abit, εγώ έχω χόμπυ να κάνω overclock αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σου ζητήσω και τα ρέστα άμα τα κάνω όλα άνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πιστεύεις ότι 8α στην αλλάξουν????? Αν έριχνες τα 4βολτ στη Ram επί εποχής DFI NF4 και πήγαινες να ζητήσεις μετά rma απο τις μνήμες...τι θα τους έλεγες? Πουλάει η DFI μητρική που δίνει 4 βολτ στις μνήμες?!?!?! Και αφού σαν κατάστημα πουλάτε και τα 2...κάντε μου rma γιατί είμαι τσίφτης?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

GIGABYTE:

NON-WARRANTY due to exceeding the permitted parameters"

GMH Overvoltage +0.1,+0.2,+0.3

Αν με το 0.3 καεί ας πούμε τι γίνεται; Eίναι permitted parameter ή όχι;

Ε τι λέμε; Λες με 0.3 να καεί ωρέ; Μη ρίχνουμε το επίπεδο τώρα. Το 0,3 μπορεί να γίνει και μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για την έκφραση, αλλά αφού μιλάνε τα χαρτιά. Κύριε μου, σου δίνω τη δυνατότητα να κάνεις ότι θέλεις, αλλά δεν είμαι υπεύθυνος εγώ για ότι κι αν κάνεις. Σου δίνω τη δυνατότητα όπως λέω στο βιβλιαράκι μου να κάνει 0,3. Ναι 0,3 λέω και το γράφω στο κουτί μου OC Legend άμα θέλω, με 0.3. Από κει και πέρα, εφ' όσον πήρες την απόφαση να το τραβήξεις παραπάνω είσαι μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα πώ πολλά για την εγγύηση και το overclocking...

Μόνο δείτε το ποστ του Dem

Το λέει ξεκάθαρα...

Και μερικές φορές λέει και ένα "Use it at your OWN RISK"

Αρχική Απάντηση από Dem

Nομίζω για αλλο πράγμα μιλάμε..

Για εξήγησέ το λιγάκι γιατί κάπου το έχασα...

Αυτό δεν είναι το ποιντ του θρεντ?

Δεν πήγε κάτι ελλατωματικό και ζήτησε αλλαγή/χρήματα/πιστωτικό?

Μόνο και μόνο που βάλατε τον hipro στην συζήτηση είναι έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 16:27]

Μάστορας δεν είμαι.

Δηλαδή όλα τα bios με overvoltage επιλογές κτλ; γιατί τα έχουν οι εταιρίες; Θα πεις σε μια εταιρία ...ξέρετε έκαψα την μητρική χρησιμοποιώντας την ΔΙΚΗ ΣΑΣ overvoltage επιλογή, και δεν θα στην αλλάξουν;

Ειναι μεγάλη Τανα η γιγα bite , καταλαβες γιατι εκρυβε τις επιλογες με τα βολτ κάποτε ? Και τα ξεκλειδωνες εσυ unofficialy .

Και γιατι η bad axe 2 της intel δεν εχει καμια επιλογη ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Στην περίπτωση overclocking , δηλ. άσχετο με το 1ο post αυτού του thread,

ισχύει αυτό, άνοιξε το manual της μητρικής σου και δες το και συ

πραγματι,εχεις δικιο, το λεει..

Στα troubleshooting επισης λεει πως θα παρω tech support και rma επειδη δεν αναβει υστερα απο overclocking...Τι να πεις???

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατάλαβες ότι η αναφορά έγινε για άτομα που κάνουν O/C με μέσα που ανέφερε ο Κώστας ως "αθέμιτα" όσον αφορά βέβαια εγγυήσεις κτλ, αλλά παρόλα αυτά έχουν την υποστήριξη μιας εταιρίας ,έστω και για διαφημιστικού λόγους, δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν δω μια διαφημιση με τον σουμαχερ να φορα το τελευταιο ρολεχ τρεχωντας με 300 παει αν πει οτι αν το αγορασω και το φορεσω θα παω και εγω ετσι ? Η θα κατηγορησεις τον σουμάχερ αν στουκαρεις ? Και η ατι εκανε προμοτιον με λν2 την σειρα χ1800 αλλα δεν ειδα να την κραζει κανεις .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ποιος ρίχνει το επίπεδα?

Υπάρχει περίπτωση να μη δεχτεί η εταιρία που κατασκεύασε μια μητρική το RMA εξ αιτίας υπερχρονισμού, αν δεν έχουν γίνει φυσικές παρεμβάσεις στη μητρική?

Αστεία πράγματα.

Παλιότερα οι μητρικές της Intel δεν έδιναν δυνατότητες υπερχρονισμού.

Από τη στιγμή που δίνονται στο BIOS έχουν ευθύνη μεν για τη μητρική και την κάνουν RMA, αλλά δεν ευθύνονται και για ότι άλλο πάρει μαζί της, όπως τον επεξεργαστή.

Αυτό εννοούν όταν γράφουν τις προειδοποιήσεις.

Με τα λεφτά που αγοράζουμε μια μητρική που υπερχρονίζει, αγοράζουμε 5 που δεν υπερχρονίζουν.

Έτσι και αρνηθεί μια εταιρία RMA εξ αιτίας υπερχρονισμού, αποτελεί είδηση και γράφεται σε όλα τα blogs παγκόσμια.

Αυτά δεν σας λένε τίποτα?

Δεν μιλάμε στο Cosmpolitan, ούτε στο forum της ένωσης καταστηματαρχών.

Σε τεχνολογικό forum υπερχρονιστών γράφουμε.

Όταν αγοράζω μνήμες που είναι defacto υπερχρονισμένες στα 1066 2.3v και τις πουλάει το Πλαίσιο μαζί με τη Striker, θα μου πει μετά ότι κάηκε γιατί την υπερχρόνισα στα 1066?

Μα αυτή ήταν πάντα η αιτιολογία που ενέκρινε το RMA η Crucial.

Ότι έβγαζε λάθη όταν δούλευε στο διαφημιζόμενο υπερχρονισμό.

Τελικά το Πλαίσιο δέχτηκε την επιστροφή του ποσού αγοράς σήμερα, επικαλούμενη το γνωστό νόμο των 10 ημερών.

Λέτε τώρα να υπάρχουν στο ράφι δύο ζευγάρια OCZ (δεν υπήρχε κανένα το Σάββατο)?

’ντε να δούμε ποιος θα είναι ο επόμενος τυχερός.

Προσωπικά θα προτιμήσω αυτή τη φορά να αγοράσω τις μνήμες μου από την Crucial.

Link to comment
Share on other sites

Μητρικες που υπερχρονιζουν ξεκινουν απο <100ε , για βρες μια δια του 5 .

Φυσικα δεν θα σου πει οχι . Σαν default ειναι απο την στιγμη που ειναι pased απο την ocz . Και στην compatibility list της μητρικης και και και και .

Δεν θα σου πουν ναι ομως αν τις εχεις παιξει στα >2.3 , και αλλα τιμιγκς κλπ κλπ κλπ . Κατι που δεν ξερει ο τεχνικος on the fly [ανθρωπος ειναι και αυτος . ] .

Anywai καλη επiτυχια , ελπιζω να ξεμπερδευεις και εσυ ,. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σα πω κατι που γνωριζω παντα στην παραγωγη cpu,vga,memory,mobo οι κατασκευαστες βγαζουν μια ποσοτητα για το καθε ενδεχωμενο (RMA),αυτο το εμαθα απο ενα παληκαρι στην Σουηδια που δευλευε στην gainward

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ο νόμος αν και σκονισμένος υπάρχει.

Οπότε την ημέρα που αγόρασα case, το άνοιξα δε μου άρεσε και το πήγα πίσω δεν έπρεπε να τους παρακαλέσω να μου το αντικαταστήσουν με άλλο. Έπρεπε να πάω σαν κύριος γιατί ήταν υποχρεωμένοι να μου το αλλάξουν όσο υποχρεωμένος ήμουν να πληρώσω από την τσέπη μου για να το αγοράσω.

Από όλη αυτή τη μακροσκελή συζήτηση προσωπικά αυτό κρατάω. Όλοι έχουμε δικαίωμα στην υπαναχώρηση, ή πιο απλά στην αλλαγή γνώμης και όλοι έχουμε περιθώριο 10 ημερών.

Όλα τα υπόλοιπα απλά είναι να μη σου τύχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 16:16]

Τι λες ρε μάστορα; Είδες τον hipro να ανοίγει thread ότι η abit δεν του κάνει rma? Δεν νομίζω να είμαστε όλοι το ίδιο, ο hipro έχει δουλέψει για την abit για αυτό ακριβώς το λόγο.

.......KAI RMA ΔΕ μου έκαναν ΚΑΙ άλλη δε μου έστειλαν..... :D:p

Γι'αυτό κι εγώ αγόρασα μια ASUS Striker.....AN τώρα μου καεί "έτσι όπως είναι τώρα", όχι για RMA δεν είναι αλλά ούτε και για πέταμα...... :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.