Jump to content



Έχασα τα διαλυτικά. STOP.


gdp77

Recommended Posts

Έλεος, έπαθα ζημιά... Σε win XP χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο, έχω την εξής συμπεριφορα όταν γράφω ελληνικά:

1) τόνοι μπαίνουν κανονικά

2) δεν δουλεύει ο συνδυασμός "shift + :" που μου δίνει διαλυτικά...

3) δεν δουλεύει ο συνδυασμός "alt gr + :" που μου δίνει διαλυτικά και τόνο

4) αν πάω να πατήσω ":" και μετά "shifht + γράμμα" που θα μου δώσει τονούμενο κεφαλαίο, παίρνω "΄¨ + το γράμμα που πάτησα" π.χ. ---> ΄¨Ε

Δοκίμασα να απεγκαταστήσω το ελληνικό πληκτρολόγιο και να το ξαναπεράσω, χωρίς αποτέλεσμα... Παιδιά βοήθηστε με να γλιτώσω την επανεγκατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες ήταν όλα μια χαρά... Logitech Internet Navigator special edition... Θα κάνω μια δοκιμή να βάλω άλλο keyb και ενημερώνω.

’κυρο... Και με άλλο πληκτρολόγιο τα ίδια... Κάτι έχει παίξει με το λογισμικό έλεος.... Και φυσικά να δεις που θα είμαι ο μοναδικός παγκοσμίως που θα έχει τέτοιο πρόβλημα και θα αναγκαστώ να κάνω επανεγκατάσταση win για να το λύσω...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είσαι ο μοναδικός... Είναι κάποιο γνωστό κόλλημα, που έχω πάθει κι εγώ παλιότερα... Δε θυμάμαι να το διόρθωσα, μόνο του έφτιαξε... :/

Google it... Θα μου πεις "πώς να το ψάξω?"... άλλο θέμα αυτό...

EDIT: Παρόμοιο πρόβλημα μου φαίνεται αυτό εδώ --> http://www.techspot.com/vb/all/windows/t-20339-Keyboard-characters-mixed-up-NOT-a-hardware-problem.html

Τσέκαρε τις λύσεις που προτείνουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Για διαλυτικά με τόνο, πατάω Ctrl + Alt + {το κουμπί δεξιά του Λ} και μετά το γράμμα που θέλω... Για τσέκαρε...

Και γω αυτό ξέρω αλλά δουλεύει και με shift+w+γράμμα(βασικά διαλυτικα μόνο στο "ι" και "υ" μπαίνουν ότι άλλο και να πατήσεις πάιρνεις το σύμβολο διαλυτικών και το γράμμα)

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά εγώ πάντα έπαιρνα διαλυτικά με τους συνδυασμούς που ανέφερα... Δεν είναι δυνατό να μου συμβαίνει αυτό το πράγμα τώρα που το χρειάζομαι για τη δουλειά μου. Το πιο κουφό είναι ότι μόλις τσέκαρα το pc του αδερφού μου και έχει και εκεί το ίδιο πρόβλημα. Οπότε κάποια εφαρμογή που έχω εγκαταστήσει και στα δύο μηχανήματα το προκαλεί....

Link to comment
Share on other sites

Shift + W = Ctrl + Alt = ‘

Δοκιμασε τα ολα. Δεν μπορει, καποιος συνδυασμος θα δουλεψει. Και στην τελικη, ποσα πια διαλυτικα με τονο μπορει να χρειαστεις? Με επιλεγμενα τα ελληνικα, γραψε Alt + 0192 για ΐ ή Alt + 0224 για ΰ. Αλλιως copy paste το καθε γραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Παντοτε ετσι το θυμαμαι. Αλλα και σε δυο λειτουργικα να τα εχει παιξει δεν ειναι περιεργο? Μηπως κανα keyboard layout εχω ρυθμισει λαθος? Τελωσπαντων δεν ειναι κατι που με ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.