Jump to content



Εκπτώσεις στο Πλαίσιο, αληθινές ή απάτη;


chiderboy

Recommended Posts

που λετε και εγω δοκιμασα και πηρα μια x1950xtx με 150 γιουργια και πριν λιγες με ενημερωσαν πως τελιωσε

Αρχική απάντηση από DarkSaga

το σωστό είναι μου φαίνεται

για κάθε τι που θέλει να κάνει ο θείος Γεράρδος

να κάνουμε Poll στο Λάμπη και να του λέμε

εμείς πως θα το κάνει τελικά...

7 σελίδες μπούρου μπούρου την πέτυχε την διαφήμιση

ποια διαφημιση?αφου ολοι λενε πως τα πραγματα δεν υπαρχουν , οπως ηταν και με το στοκ χαουζ στην αρχη που ηταν απλα για να τραβηξει κοσμο

Αρχική απάντηση από jpavly

Γιατί να μπουν Stock House φίλε; Αφού δεν είναι μεταχειρισμένα/επισκευασμένα είδη.

γιατι τοσο καιρο εγω θυμαμαι οταν εμεναν 1-2 τελευταια προιοντα στο στοκ χαουζ εμπαιναν

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Εμένα πάντως μου ακύρωσαν την μητρική που παρήγγειλα και πού ήταν προφανώς διαθέσιμη σύμφωνα με το site, και όταν μίλησα με την τηλεφωνήτρια μου είπε με ύφος ότι το σάιτ ενημερώνεται μια φορά τη μέρα και πως πλέον δεν υπάρχει η κάρτα ούτε στο σάιτ. Μια φορά τη μέρα με τέτοια κίνηση είναι τουλάχιστον αστείο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ειναι αναγκη να παρετε ιντελ ολοι ρα , παρτε ΑΜ2 εχει και καλα κομματια ;):p

Δεν είδα καμία προσφορά / έκπτωση / ξεπούλημα / χάρισμα / όλα για το Σωτήρι σε ΑΜ2 :p

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως γίνεται μεγάλη συζήτηση για τις "εκπτώσεις " στο Πλαίσιο και την νομιμότητα τους.

Σήμερα έτυχε να πάω σε κατάστημα του Πλαισίου και ένα πράγμα μου έκανε εντύπωση.

Σε προϊόντα που είναι σε έκπτωση και είναι διαθέσιμα υπάρχει ακόμη το καρτελάκι με την κανονική τιμή, ενώ βέβαια το κατάστημα ήταν γεμάτο

με τα poster που διαφήμιζαν τις εκπτώσεις.

π.χ. αυτό το κουτί είχε μόνο την αρχική τιμή, όπως και όλα τα άλλα...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976919&product=904139

Αυτό από μόνο του είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ, δηλώνει το λιγότερα προχειρότητα της εν λόγω

εταιρείας και άγνοια (ή ακόμη και καταστρατήγηση) του νόμου περί εκπτώσεων.

Για παράδειγμα, μεταφέρω αυτούσιο κείμενο της νομαρχίας Πειραιά (υπάρχει στο διαδίκτυο)

http://www.nomarhiapeiraia.gr/ στις 13/07/2007

Η Νομαρχία Πειραιά καλεί τους εμπόρους να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στην εφαρμογή του νόμου περί εκπτώσεων και συγκεκριμένα :

Στην αναγραφή της παλαιάς και της νέας τιμής των προϊόντων που πωλούνται με έκπτωση.

Η αναγραφή διπλών τιμών είναι υποχρεωτική σε εμφανή σημεία του καταστήματος και οπωσδήποτε στα σημεία όπου αυτά εκτίθενται.

Στην ακρίβεια των ποσοστών της έκπτωσης. σε περίπτωση που διαπιστώνονται εκπτώσεις ανακριβείς ή παραπλανητικές ως προς το ποσοστό τους

ή ώς προς την ποσότητα των προσφερόμενων με έκπτωση προϊόντων ή ενέχουν οποιασδήποτε μορφής απόκρυψη ή παραπλάνηση,

επιβάλλεται σε βάρος των υπευθύνων, με απόφαση του Νομάρχη της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης όπου τελείται η παράβαση, πρόστιμο χιλίων (1000) μέχρι

εκατό χιλιάδων (100.000) ευρώ, ανάλογα με την βαρύτητα και την συχνότητα της παράβασης.

Παραθέτω και απόφαση της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης

για παραπομπή επιχειρήσεων στον εισαγγελέα για παραβίαση του νόμου περί εκπτώσεων.

( Διαφορετικές περιπτώσεις )

http://www.gge.gr/7/sub.asp?2116

Στο Rapidshare έχω "ανεβάσει" ολόκληρο το νόμο - και για να μην ψάχνετε - δώστε προσοχή στα άρθρα 14 και 15.

http://rapidshare.com/files/43687693/Nomos_3377_05.pdf.html

Μέρος του υπάρχει και εδώ:

http://www.esathena.gr/modules/article/view.article.php/c36/213

Το συμπέρασμα είναι για μένα ένα (ΣτΣ: Δεν είμαι νομικός).

Ο νόμος έχει παραβιαστέι.-

Τώρα κάποιοι θα πουν "Ε, και τι έγινε, εγώ κάρτα και σκληρό δίσκο σε τιμή κάτω του κόστους να πάρω θέλω και ας πνιγούν όλοι, και τι νόμοι και βλακείες".

Δικαίωμα (και ευθύνη) τους.

Και για να ελαφρύνουμε λίγο...

Πάντως αντί για πωλήσεις, έχουμε αγγελίες ζήτησης για τα προϊόντα που ήταν σε "έκπτωση" στο Πλαίσιο.

:))

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=202960

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρή αγγελία βρήκες , να μου κατάσχετε αυριο το πρωί η τράπεζα αυτοκίνητο - μηχανη - σπίτι , σε αυτον δεν πουλούσα ουτε fan 7ρι απο στοκ ψυκτρα @ athlon xp .

Κατα ταλλα συμφωνουμε αλλα οπως ειπες μερικοι ψάχνουν , και [οι] αλλοι περιμενουν την σειρα τους , .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Χθες, στις 11:48]

1ο παράπονο!

η μεταφορική εταιρία που χρησιμοποιεί το κατάστημα Κρήτης είναι απαράδεκτη. παραλαβή τρίτης πραγματοποιήθηκε Σάββατο για να μαζέψει και άλλες παραγγελίες για την περιοχή να μήν κάνει ξεχωριστά δρομολόγια. επίσης πήρε τηλέφωνο το άτομο που περίμενε τόσες μέρες σπίτι του, και του ζήτησε να διανύσει 200 μέτρα γιατί δεν ήθελε να μπλέξει με στενά... εννοείται ότι απο τότε αναγκάζομαι και παραγγέλνω ότι θέλω μέσω ίντερνετ με παραλαβή απο το κατάστημα...ΑΛΛΑ...

2ο παράπονο

Και νόμιζα ότι εγώ ήμουν παράξενος, αλλά από ότι φαίνεται συμβαίνει και σε άλλους. Είναι απαράδεκτοι αυτοί στην μεταφορική Ηρακλείου. Ελπίζω να την αλλάξουνε, για να μη μας καταλήξουμε στη φυλακή πάνω στα νεύρα μας.

Link to comment
Share on other sites

εγω παρηγγειλα παραπροχθες ενα mp3sony που απο 159 τοχαν 79,μουπαν(πριν παραγγειλω) ηταν εξαντλημενο και θα με ειδοποιησουν εντος 1 μηνος και περιμενω...λετε να μου κανουν ναζακια για να φουντωσω η να μην το παρω ποτε ?

Link to comment
Share on other sites

Στο Ηρακλειο γιατι εδω στην Αθηνα μια φορα τους ειπα οτι θελω μετα τις 3 και απο τοτε μου φερνουν τις παραγγελιες 4, 5 το απογευμα. Με βολευει αφανταστα αλλα με αφηνουν τελευταιο και με πιανει το "παραπονο". Βεβαια ετσι κι αλλιως και το πρωι να τα φερνανε, δεν θα μπορουσα να κανω κατι μιας και ειμαι δουλεια μεχρι 5. Μην ρωτησετε και μην αναρωτηθειτε πως τα παιρνω, ειναι αλλος στο σπιτι. Μια φορα βεβαια προς μεγαλη μου εκπληξη, μου ειχανε φερει παραγγελεια Σαββατο πρωι. Μου αρεσε δε λεω αλλα δεν το περιμενα. Τωρα θα πειτε εδω ειναι Αθηνα και ειναι ολα τελεια. Δεν νομιζω. Θα μπορουσε να το κανει παντου. Το ξερω, ειμαι εντελως :OT: αλλα μιας και το ειδα, ας το γραψω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas

εγω παρηγγειλα παραπροχθες ενα mp3sony που απο 159 τοχαν 79,μουπαν(πριν παραγγειλω) ηταν εξαντλημενο και θα με ειδοποιησουν εντος 1 μηνος και περιμενω...λετε να μου κανουν ναζακια για να φουντωσω η να μην το παρω ποτε ?

Ενα μηνα????? Εγω θα την ειχα ακυρωσει απο την δευτερη μερα. (Η πρωτη ειναι η επομενη της παραγγελιας.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Στείλε mail στο Πλαίσιο φίλε...εδώ δεν σε ακούει κανείς πιστέυω...

Έλεος!

Απο την Αθήνα λένε ότι έχουν φτάσει στην Κρήτη και στην Κρήτη ότι έχει φτάσει μόνο ο επεξεργαστής.

Πήρα 10 τηλεφωνήματα Αθήνα και "έπεφτε" η γραμμή...

Στέλνω ένα εμάιλ τώρα και αν δεν απαντήσουν σήμερα θα αλλάξω κατάστημα.

Δε γίνεται να τους παρακαλάμε κιόλας...

Υπόψιν ότι η αγορά είναι με τιμολόγιο για εταιρία που χρειάζεται τον υπολογιστή.

Η χαμένη μητρική που αγόρασα το Σάββατο είναι η m2n-sli dlx που απο 99 ευρώ κατέβηκε τη δευτέρα στα 40 ;)

να υποθέσω ότι έκανε κάποια μλκία κανένας υπάλληλος στην κρήτη/αθήνα ή ότι έτυχε και τη χάσανε στη μεταφορά (lol)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να εγινε τοσο μεγαλη μλκ και να την εχασαν ή να εγινε κατι αλλο. Μαλλον δεν θα υπηρχε αποθεμα και θα την πηρε κανεις αλλος απο λαθος συνεννοηση την Δευτερα. Κι εγω ειχα κανει μια παραγγελια το Σαββατο και με πηρανε Δευτερα πρωι να μου πουνε οτι αυτο που διαλεξα δεν ειναι διαθεσιμο και ουτε θα ειναι ασχετα που στο site δειχνει διαθεσιμοτητα σε 2-3 μερες. Παρηγγειλα αλλο προϊον και λυθηκε το "προβλημα" και μου ηρθε Τριτη απογευμα. Εκει στην Κρητη, δεν υπαρχει Πλαισιο να πας αυτοπροσωπως?

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην πληρωνουν ΟΤΕ. Εναλλακτικο θα εχουνε :p Αλλα δεν ειναι κει το προβλημα. Ειναι οτι ακομα και τωρα που λειτουργει τοσα χρονια μεσω ιντερνετ να παραγγελνεις, εχουν ακομα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Δεν γινεται να εγινε τοσο μεγαλη μλκ και να την εχασαν ή να εγινε κατι αλλο. Μαλλον δεν θα υπηρχε αποθεμα και θα την πηρε κανεις αλλος απο λαθος συνεννοηση την Δευτερα. Κι εγω ειχα κανει μια παραγγελια το Σαββατο και με πηρανε Δευτερα πρωι να μου πουνε οτι αυτο που διαλεξα δεν ειναι διαθεσιμο και ουτε θα ειναι ασχετα που στο site δειχνει διαθεσιμοτητα σε 2-3 μερες. Παρηγγειλα αλλο προϊον και λυθηκε το "προβλημα" και μου ηρθε Τριτη απογευμα. Εκει στην Κρητη, δεν υπαρχει Πλαισιο να πας αυτοπροσωπως?

στο πλαίσιο πάω (μισή ώρα δρόμος) αλλά και πάλι με βάζουνε να πάρω στην Αθήνα τηλέφωνο στο τμήμα internet sales.

προσοχή εδώ!!!!

Τη δευτέρα με πήραν τηλέφωνο να μου πούν πως η κάρτα γραφικών που είχα παραγγείλει δεν υπάρχει πλέον και αν θέλω μία άλλη που με την προσφορά κατέβαινε στα 30 ευρώ και εκείνη. -δέχτηκα. για τη μητρική ούτε κουβέντα. μου είπε ο συγκεκριμένος άνθρωπος ότι την τετάρτη θα ήταν όλα στο κατάστημα κρήτης. τελικά μόνο ο επεξεργαστής έφτασε!

το θέμα είναι ότι ήθελα πολύ την m2n-sli dlx γιατί την έχω άλλη μία φορά και ξέρω όλα της τα κουλά και θα το στείσω το μηχάνημα σε 1-2 ώρες (αν δουλεύουν όλα!)

δε συμβιβάζομαι με χειρότερη απο αυτήν, άρα μόνο αν μου προτείνουν καμιά καλύτερη χωρίς να χρεωθώ θα δεχτώ.

έστειλα εμαιλ και περιμένω. αν μέχρι αύριο το πρωί δεν έχουν απαντήσει θα πάω αλλού να τελειώνω.

Link to comment
Share on other sites

Μα και συ κολλας σε μια συγκεκριμενη μητρικη. Παρε μια αλλη να τελειωνεις. Εγω θα τα ειχα παρατησει απο την αρχη και θα ειχα παρει αλλη. Να πηγαινα αλλου, ουτε στον εχθρο μου δεν θα το προτεινα. Και γιατι να παρεις εσυ τηλεφωνο στην Αθηνα? Ας παρουν αυτοι! Αν ειναι δυνατον!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.