Jump to content



AMD HD 2400/2600


dubber

Recommended Posts

Έχει κάποιος μία από τις παραπάνω κάρτες? Από που την αγοράσατε και πόσο σας κόστισε?

Βλέπετε να δουλεύει το h/w acceleration στο Video? Βλέπετε διαφορά?

Ο 5.1 ήχος μέσω HDMI δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Στην πρωτη σου ερωτηση, ολο το ιντερνετ λεει πως το hd παει νερακι οποτε μαλλον δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης.

Η δευτερη σου ερωτηση ειναι η πιο καλη απο ολες.Η 2400 αν βγαζει και ηχο (hdmi 1.2 και ανω θελει?) ειναι οτι πρεπει για media center pc.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα που με καίει είναι το θέμα του ήχου.

Γιατί αν βγάζει ψηφιακό ήχο (5.1 π.χ) τότε η κάρτα για την τιμή που κυμαίνεται τα σπάει για HTPC!!!!

Στήνω ένα HTPC το οποίο και συνδέω σε μια LG μέσω HDMI. Έχω ένα Home Cinema που σαν in έχει μόνο optical. Η TV από την άλλη έχει optical out.

Αυτό λοιπόν που σκέφτομαι είναι να περνάω τον ήχο μέσω HDMI στην TV, από εκεί μέσω Optical στο dvd του H.C. κι έτσι να έχω true 5.1

Πώς το κόβετε σαν εγχείρημα?

Link to comment
Share on other sites

Στις 2400/2600 το UVD δουλεύει άψογα.

Μιλάμε για CPU UTIL της τάξης του 5-10% σε (σε C2D 6600 που δοκίμασα αλλά και αλλού περίπου το ίδιο θα είναι νομίζω) ακόμα και σε H.264 την στιγμή που με τις 1650/1950 το νούμερο ήταν στο 65-75%.

Ψηφιακό σήμα φυσικά και περνάει από το DVI / HDMI (αν και πρέπει να προσέξεις για πιθανές αποκλίσεις ανά υλοποίηση) αλλά αυτό που θες να κάνεις (passthrough στην ουσία) αμφιβάλλω αν θα γίνεται και εξαρτάται από την TV και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Ψηφιακό σήμα φυσικά και περνάει από το DVI / HDMI (αν και πρέπει να προσέξεις για πιθανές αποκλίσεις ανά υλοποίηση) αλλά αυτό που θες να κάνεις (passthrough στην ουσία) αμφιβάλλω αν θα γίνεται και εξαρτάται από την TV και μόνο.

^^ Επαυξάνω ^^

Link to comment
Share on other sites

Μήτσoυς τα έμπλεξες. ’λλο λέει ο dubber. Ξαναδιάβασε το 2ο post του (είναι λίγο μπερδεμένο είναι η αλήθεια :p). Για την TV λέει όχι για την VGA.

@dubber: Το θέμα είναι ότι στο optical out η TV δίνει πιθανότατα σήμα που παίρνει πχ από ψηφιακά επίγεια κανάλια (τα οποία μπορούν να εκπέμψουν πχ με Dolby Digital 5.1) και όχι από τις εισόδους HDMI.

Προφανώς δεν το ξέρω απλώς αυτό μου κάνει ως πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Spyrious

Αρα απο ποια εξοδο της κάρτας θα πάρω το hd audio;

Θες άλλο αντάπτορα.

Να βγάζει dvi για εικόνα και κάτι άλλο για ήχο, όχι μόνο hdmi -> dvi.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Υπάρχει και η περίπτωση να έχει κάποια pin πάνω η κάρτα που να μπορείς να της τραβήξεις ανεξάρτητα το audio, αλλά για κάρτα γραφικών και για hdmi wannabe βύσμα, υπέρ-χλωμο.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αχρηστο μας είναι εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να το εκμεταλευτούμε.

Η δικια μου κάρτα έχει 3 εξόδους πίσω.

VGA,DVI,S-video.Και δυστυχως δεν εχει κάποια pins επάνω στην πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.