Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Χθες, στις 20:24]

οχι ρε παιδια μην ανησυχειτε τοσο πολυ

καποτε καναμε και hotflash τα ξεχασατε αυτα?

καποτε ηταν socketed το bios chip στις μητρικές :whistling

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα που τέλειωσε ο εφιάλτης να πω την εμπειρία μου και τα τελικα συμπεράσματα...

Το συστημα της υπογράφης μου ετρεχε σταθερα στα 3,6@1,4375 με XP Pro SP2 πάνω απο 4μηνες.... Ενα ωραίο απόγευμα ειχα βαρβάτη διακοπη ρεύματος (δεν εχω UPS) και απο τότε ξεκίνησαν τα προβληματα... Απειρα bluescreens, restarts, κολληματα κτλ... Υπέθεσα οτι εφταιγε το overclocking (και οχι τα windows), το φέρνω default αλλα τίποτα... format και πάλι απο την αρχη...

Τοτε εκανα το μοιραίο λάθος να περάσω το BIOS 705 μπας και βελτιωθει η κατάσταση και για καποιο διάστημα ολα φανηκαν να πηγαινουν ρολοι... και πάλι ομως bluescreens, κολλήματα, error messages κτλ...

Το δευτερο λάθος ηταν οτι καθε φορα που εκανα φορματ και ξαναπέρναγα τους drivers της μητρικης (με το νέο BIOS) το συστημα ηταν κλοκαρισμένο και εν τέλει δεν περναγε ολα τα updates... αυτο εγινε καμια 15φορές.... το αποτέλεσμα? απειρα μηνυματα λάθους στην εγκατάσταση των προγραμμάτων με συνέπεια και πάλι κολλήματα, bluescreens, restarts ακομα και σε άσχετες φάσεις πχ οταν εβλεπα μια ταινια.... το γεγονος οτι εφερνα κατοπιν το συστημα σε default κατάσταση δεν το έλυνε....

Στο εν τω μεταξυ τσέκαρα δισκους, μνημες, τροφοδοσίες, συνδέσεις καλώδια, ολα φαινοταν εντάξει, οπως και τελικά ήταν....

Ειχα καταληξει οτι το προβλημα ηταν οτι το συστημα με το νέο BIOS επρεπε να φορμαριστει με default values και λογικά το προβλημα ηταν των windows. Εν τω μεταξυ σε κάθε εγκατάσταση στον C, τα windows δημιουργουσαν 2 φακέλους στον D τις μορφης "fkjghgd5gfdg5256fglkfl" και μέσα υπηρχαν καποια DLL αρχεια που όπως διάβασα μπορεις να τα κάνεις DELETE.....

Το εκανα και αυτο αλλα τιποτα... πάλι τα ιδια....αποφάσισα στο επόμενο format (χτες) να τα κρατήσω και απλα να τα κάνω HIDDEN μπας και εφταιγε αυτο τελικα...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ... παλι τα ιδια... μιλάμε για καμια 20αρια format αφου εχω μάθει απέξω τo CD Key των Windows XP...

Η ιδέα οτι μπορει να εφταιγε το BIOS 705 ποτε δεν μου εφυγε απο το μυαλο αλλα καθε φορα άλλαζα γνώμη, καθώς καθε φορά το συστημα "φαινοταν" να εχει ξεπεράσει το πρόβλημα...ή ετσι φαινοταν...

Ωσπου πετάει bluescreen σε default values, κατα την διάρκεια ταινιας, μετά απο fresh installation των Windows, με τους φακέλους που ανέφερα στην θέση τους, με περασμένα ολα τα updates...

Εντάξει ειτε θα πηγαινα το tower για RMA είτε θα αλλαζα BIOS... Εκει κατέληξα...

Πριν το κάνω ηθελα ομως να τσεκάρω τι γινεται στο θέμα overclocking, μπας και ειναι καλυτερο... Παω λοιπον να το κλοκάρω και ενω μέχρι πρότινως (με το 603) το συστημα ηταν stable με 1,4375 με το νέο BIOS ηθελε 1,5000 απλα για να bootαρει...

Να πω επισης οτι το 705 μπερδευε και το EVEREST στην θερμοκρασίες του cpu, καθώς εδειχνε τουλάχιστον -10 βαθμους απο τις αναγραφόμενες του coretemp...

Χωρις δευτερη σκέψη και μετα απο ολο αυτο το σηριαλ σήμερα γυρισα στο παλιο καλο 603, αδιαφoρώντας για το οποιο ρισκο και πιθανο RMA ακολουθώντας αυτην την απλη και τελικα σουπερ λυση..... και μέχρι στιγμης το συστημα πετάει... (στις αλλες περιπτώσεις ήδη θα ειχε βγάλει bluescreens)

To λοιπον, αυτο το πράγμα για οποιον θέλει να γυρίσει σε παλιοτερο BIOS οντως δουλευει...

"Try this from windows XP with antuivirus software turned off and all overclocking disabled:

1.) download AsusUpdate v6.10.02 and install it

2.) download the BIOS version of your choice and save it to C:\XXXXX.ROM, where XXXXX is the name that your owner's manual suggests for the BIOS file

3.) start AsusUpdate and go into Options and select 'BIOS downgradeable" and save

4.) choose "update BIOS from file" and point it to the BIOS file that you downloaded earlier

5.) after it finishes, reboot and clear the CMOS, then go intio BIOS and set up anything necessary

6.) boot into windows and report your results so we know how it goes

This method should NOT be attempted from Vista 64-bit under any circumstances because asusupdate will almost surely fail and corrupt the BIOS which kills the board in a way that is not recoverable.

Saving the BIOS file to your C:\ drive will help to prevent having a bad flash, but the risk of killing the board still exists, so flash at your own risk--- read THIS as well.

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?SLanguage=en-us&id=20080109094236953&board_id=1&model=P5K%20Deluxe/WiFi-AP&page=3&count=25)

Μπορει λοιπον να λέμε οτι δεν ενδεικνυται το update του BIOS απο τα Windows αλλα σε αυτην την περίπτωση νομιζω οτι ηταν το πιο σωστο και οντως λειτουργησε....ουτε erase και manually restart, ουτε τιποτα....

To resume απο μένα: Μακρια απο το 705 σε συστημα παρόμοιο με το δικο μου, ειδικα για οποιον ενδιαφέρεται για overclocking

Link to comment
Share on other sites

δεν μου φαινεται καμια σπουδαια ανακαλυψη αυτος ο τροπος απλα οκ εμεις οι κλοκεραδες δεν κανουμε ΠΟΤΕ update απο τα win γιατι απλα αυτα τα προγραμματα ευθυνονταν πολλακις για νεκρα mobo

ΠΑΝΤΑ ομως εγω στηριζω οσα παιδια βρισκουν εναν ΑΠΛΟ και σιγουρο τροπο να κανουν την δουλεια τους

ΠΑΝΤΑ υποστηριζω οσους δεν ρισκαρουν μαγκιες και λοιπα κολπα

"θελει μαγκια να μην κανεις τον μαγκα"

μαγκια σου φιλε μου , μπραβο που τα καταφερες εστω και ετσι

η δουλεια σου εγινε? αυτο μετραει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πάντως πως αφού τα προβλήματα εμφανίστηκαν μετά τη διακοπή

ρεύματος χωρίς να πειράξεις κάτι και ότι μετά που έβαλες το 705 συνεχίστηκαν

σημαίνει ίσως πρόβλημα τροφοδοτικού ή μνήμών ή μητρικής.

Κάποιος την άκουσε τελοσπάντων και είναι θέμα Hardware.

Link to comment
Share on other sites

......................από perp [Χθες, στις 09:58]

Λοιπον τωρα που τέλειωσε ο εφιάλτης να πω την εμπειρία μου και τα τελικα συμπεράσματα...

perp Σε παίδεψε το άτιμο, αλλά αφού τελείωσε καλά, έστω και έτσι... :T:

Και γω θα νόμιζα, όπως λέει και ο Spyrus "Κάποιος την άκουσε τελοσπάντων και είναι θέμα Hardware".

BeetleJuice σε "βλέπω" πάντα φρέσκο και ...ετοιμοπόλεμο :) ("θελει μαγκια να μην κανεις τον μαγκα")

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 08:01]

perp Σε παίδεψε το άτιμο, αλλά αφού τελείωσε καλά, έστω και έτσι... :T:

Αστα να πάνε... δοκιμάστηκαν οι αντοχές μου πιστεύω....

Για παν ενδεχόμενο πάντως φλασαρα και μέσω ΕΖ Flash το 603 αυτην την φορά, εκανα και ενα clear CMOS και βέβαια εριξα και ενα φορματ ετσι σαν αγιασμο για να υπάρχει.... εξάλλου πλεόν δεν μου παίρνει πάνω απο 1,5ωρα να το ξαναφέρω στα ισα του (με ολα τα updates + προγράμματα)...

Λεω να το αφήσω σε default ρολογια για καμια βδομάδα μπας και πετάξει κάνει error/bluescreen και μετά θα του τραβήξω overclocking.... να παω με τα νερά του αρχικά.... :laughing:

Θέλω να πιστευω οτι ΑΝ δεν θα βγάλει καποιο serious error/bluescreen σε αυτο το διάστημα, αυτο θα σημαίνει οτι το hardware ειναι μια χαρά.... διαφορετικά με βλέπω για RMA... το τι πρεπει να γινει RMA δεν ξέρω, αλλα θέλω να πιστευω οτι δεν προκείται και να το μάθω....

Link to comment
Share on other sites

@Chessman

@perp....

Βγαίνουν κατα καιρούς bios που δημιουργούν περισσότερα προβλήματα....Δεν βάζουμε επάνω ότι βγαίνει....πρέπει να δοκιμάζεται...αλλά να μου πεις συνήθως μαθαίνεις the hardway ....Στο 603 είμαι και εγώ χωρίς προβλήματα....δεν θα βάλω τίποτα 70χ επάνω....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που το ανέφερες...

Η πλάκα ειναι οτι ΔΕΝ το εβαλα πάνω για να πάει καλυτερα το συστημα καθώς και εγω της ιδια σχολης ειμαι... "μην πειράζεις κάτι οταν αυτο λειτουργει μια χαρά"...

απλα υπέθεσα οτι μπορει με το νεό BIOS να λυνόντουσαν ορισμένα προβλήματα καθώς τα system tools δεν εβγαζαν κάποιο fault στο hardware, windows δεν αλλαξα και υπεθεσα οτι η διακοπη ρευματος πειραξε κυριώς την P5K....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [29-01-2008 10:06]

Μια P5K με τον q6600 τι fsb εχει limit?

@ kallileo : Δυστυχώς, μόλις τώρα είδα την ερώτηση

Από τα αρκετά υψηλά FSB που είχα δει σε P5K (στα γρήγορα, χωρίς πολύ ψάξιμο, γιατί τα έχω ξαναδεί αρκετές φορές), είναι τα 480MHz αλλά και τα FSB 470 * 8 @ 3760MHz 8Hrs+ LargeFFT Prime Stable από XtremeTiramisu (με αέρα, εάν θυμάμαι καλά και σε 503 bios).

Κάπου είχα δει περισσότερα MHz από Pedro Rocha, σε P5K (όχι αυτό στην P5K Premium), αλλά δεν θυμάμαι που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.