Jump to content


Ποιά είναι τα καλύτερα τροφοδοτικά?


overclockerd

Recommended Posts

Γειά σας! θα ήθελα να ρωτήσω Ποιά είναι τα καλύτερα τροφοδοτικά γενικά ωστέ να μην κάνω λάθη την επομενή φορα που θα αγοράσω ενά!

Ευχαριστώ:D

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει μια εταιρεία που βγάζει τα "καλύτερα" τροφοδοτικά. Υπάρχουν πολλές εταιρίες που βγάζουν αξιόπιστα τροφοδοτικά με καλά ρεύματα και όλα τα απαραίτητα κυκλώματα προστασίας. Επίσης δεν νομίζω ότι ένας χρόνος συνύπαρξης με ένα τροφοδοτικό δίνει το δικαίωμα στο καθένα από μας να το ξεχωρίζουν από τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 22:39]

Δε νομίζω ότι υπάρχει μια εταιρεία που βγάζει τα "καλύτερα" τροφοδοτικά. Υπάρχουν πολλές εταιρίες που βγάζουν αξιόπιστα τροφοδοτικά με καλά ρεύματα και όλα τα απαραίτητα κυκλώματα προστασίας. Επίσης δεν νομίζω ότι ένας χρόνος συνύπαρξης με ένα τροφοδοτικό δίνει το δικαίωμα στο καθένα από μας να το ξεχωρίζουν από τα άλλα.

what he said ...

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη λίστα που υπάρχει εδώ:

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=108088

και θεωρείται από τις πιο ενημερωμένες+έγκυρες βάσεις για τροφοδοτικά, οι καλύτερες μάρκες είναι αυτές:

Enermax Galaxy

PCP&C TurboCool

PCP&C Silencer >610

Zippy/Emacs SSL

Zippy/Emacs GSM

Zippy/Emacs PSL

Silverstone ZF (Etasis 85/75/56)

Seventeam ST >600 (SSI, V2.91)

Silverstone OP/DA >700W

Με βάση όλα τα reviews που έχω διαβάσει για τα συγκεκριμένα τροφοδοτικά + προσωπικές εμπειρίες, θεωρώ πως συμφωνώ 100%.

Αν θες πάντως, τσέκαρε και αυτό το site:

www.jonnyguru.com

Είναι imo από τα καλύτερα site για PSUs (αν όχι το καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από junior-21- [Σήμερα, στις 08:42]

Πολύ καλό είναι και το enermax infinity 750w!

Δες και ένα εντυπωσιακό review όπου το τροφοδοτικό εκκινεί 2 pc's!

http://www.xsreviews.co.uk/reviews/power-supply-units/enermax-infiniti-720w

ΤΟ εχω βάλει περίπου 2 βδομάδες και είμαι πολύ ευχαριστημένος....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tagan , enermax ,ocz ,seasonic αυτές της 4 μάρκες της παρακολουθώ εδώ και καιρό είναι πολύ αξιόπιστες σε ότι και αν βγάλουν (σταθερές τάσεις + efficiency) υπάρχουν και πάρα πολλά review για αυτά

www.extremeoverclocking.com

www.overclock3d.net

www.jonnyguru.com

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι !

Δεν ξέρω πολλά από τροφοδοτικά, οπότε ότι γράφω μπορεί να χωρούν πολύ συζήτηση.

Με το Enermax 850 μια απορία έχω. Βλέπω στις τεχνικές προδιαγραφές του. Κάθε έξοδος των 12V δίνει 17A max. Αυτό είναι επίδοση την οποία έχουν μικρότερα (και αρκετά φθηνότερα) αλλά επίσης επώνυμα τροφοδοτικά (πχ το Zalman 600W έχει 16 A max ανά γραμμή 12V, ενώ το Silverstone 750W Strider έχει 18A ανά γραμμή 12V)

Αν και αντιλαμβάνομαι ότι η σταθερότητα του ρεύματος που παρέχει είναι μάλλον το πολυτιμότερο, η παράμετρος που αναφέρω παραπάνω δεν είναι πρακτικά πολύ βασική ; Δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής σοβαρό ή μήπως όχι ; ?????

Επειδή στη cpu μια τέτοια γραμμή συνδέουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.