Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

:rofl:

edit: Σχετικά με τις φακές είχε έρθει ένα φιλαράκι απ' το σπίτι πριν καιρό και είχα φακές απο χτες αλλά πολυ μπόμπα πολυ νόστιμες. Του λέω να βάλω να φάμε λίγο να κόψω και μια χωριάτικη γιατί αλλιώς θα σου δαγκώσω το σβέρκο απ' τη πείνα; Καθόμαστε να φάμε και μου λέει ξύδι έχεις; Τι να το κάνεις το ξύδι ρε μπαγλαμά του λέω. Μου λέει ε τι έτσι σκέτες θα τις φάμε τις φακές; Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα ξανακούσει άτομο να βάζει ξύδι στις φακές. Με έπεισε τελικά, και έβαλα κι εγώ ξυδάκι και ομολογώ ότι ήταν και πολυ μπόμπα. thxbai.

Φακές δίχως ξύδι ? OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG OMG

φακες με ξυδι και ψωμι !!! ο μονος τροπος να τις φαω..

Ξέχασες το τυράκι φέτα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπαλσάμικο; Θα το δοκιμάσω!

Συνταγή για νοστιμότατη σάλτσα για σαλάτα:

1. Μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.

2. 2 κουταλάκια του γλυκού μπαλσάμικο ξύδι.

3. Λίγο λιγότερο από ένα κουταλάκι του γλυκού μουστάρδα. Ίσως μισό.

4. Ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι.

5. Ένα κουταλάκι του γλυκού, ίσως και λίγο παραπάνω, ταχίνι.

Ανακατέυουμε καλά, το μείγμα πρέπει να είναι κάπως πηχτό, απλώνουμε στη σαλάτα (σαλάτα ίσια, σαλάτα κατσαρή* ή μαρούλι). Οι ποσότητες μπορούν να ρυθμιστούν λίγο κατά βούληση, για πολλαπλάσια ποσότητα, πολλαπλασιάζουμε τις δόσεις αναλόγως. Το χρώμα πρέπει να είναι αρκετά σκούρο μουσταρδί-καφέ.

*Συγνώμη δεν ξέρω τις ονομασίες των ειδών πρασινάδας...

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Ορθογραφικό...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι φακές είναι τρομερές.

Τα "epic combo" είναι 2:

1: Φακές+τυρί+ψωμί [base combo] +καμιά πιπεριά +κανά κομμάτι χωριάτικο λουκάνικο ή παστουρμά [combo breaker]

2: Φακές+ταραμάς+ψωμί [base combo] +κανά τουρσάκι + καμιά ρέγκα ή παστό γενικά βαρβάτο [combo breaker]

Το δεύτερο πέρα απ'το γεγονός πως ΤΑ ΣΠΑΕΙ,

είναι και προβλεπέ. Από 'κει και πέρα ως zomg

θσ προτείνω και το combo φακές με rio mare

μέσα και λίγη μαγιονέζα στην άκρη. Loving it.

(το μπαλσάμικο μέσα στις φακές εννοείται ε)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπαλσάμικο; Θα το δοκιμάσω!

Συνταγή για νοστιμότατη σάλτσα για σαλάτα:

1. Μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο.

2. 2 κουταλάκια του γλυκού μπαλσάμικο ξύδι.

3. Λίγο λιγότερο από ένα κουταλάκι του γλυκού μουστάρδα. Ίσως μισό.

4. Ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι.

5. Ένα κουταλάκι του γλυκού, ίσως και λίγο παραπάνω, ταχίνι.

Ανακατέυουμε καλά, το μείγμα πρέπει να είναι κάπως πηχτό, απλώνουμε στη σαλάτα (σαλάτα ίσια, σαλάτα κατσαρή* ή μαρούλι). Οι ποσότητες μπορούν να ρυθμιστούν λίγο κατά βούληση, για πολλαπλάσια ποσότητα, πολλαπλασιάζουμε τις δόσεις αναλόγως. Το χρώμα πρέπει να είναι αρκετά σκούρο μουσταρδί-καφέ.

*Συγνώμη δεν ξέρω τις ονομασίες των ειδών πρασινάδας...

Παίζει φάση ετοιμάτζα σε μικρό μπουκαλάκι (τύπου magic potion) , άνευ μουστάρδας όμως που λέγεται οξύμελο και δίνει άλλη γεύση στην πρασινάδα...τέτοιες αλχημείες όμως σαν αυτήν που περιγράφεις, απλά τα σπάνε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.