Jump to content



nVidia 8800 GT


godslayer1416003205

Recommended Posts

Βρε παιδια...εκανα Oc την καρτα μου με το RivaTuner και οταν εκανα restart το πισακι για να σφυξω λιγο τα timings

Η καρτα μετα πηγε στα κανονικα της ρολογια...Τι θα πρεπει να κανω για να μεινουν με το o/c που τους δινω εγω ?:worship:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Εκεί που ανεβάζεις τις μπάρες για πυρήνα/μνήμη/shader, έχει από κάτω μια επιλογή που λέει "Apply overclocking at Windows startup". Ανεβάζεις τις μπάρες εκεί που θες και μετά την επιλέγεις

Link to comment
Share on other sites

Ati Tool artifact scanner.

Μάλλον θα πρέπει να ρίξει την συχνότητα του πυρήνα με το Ati tool καθώς όπως είπα και νωρίτερα, εντοπίζει Artifacts σε χαμηλότερους χρονισμούς πυρήνα και αρκετά πιο συντομα απ' ότι θα εντόπιζε κανείς στο 3d mark 06.

Link to comment
Share on other sites

Ati Tool artifact scanner.

Η κανω εγω λαθος η παιζει προβλημα...Κανω εγκατασταση το Ati Tool και δεν βρισκει χρονισμους καρτας κτλπ...Οταν παταω Scann for artifact μου λεει πως

Information

The video card you selected for overclocking in ATITool does not seem to be used by windows

Visual testing has been disabled

To fix this,go to display properties,settings and enable the monitor output of the card

Οσο και να εψαξα δεν εβγαλα ακρη...Παντος η καρτα σε 1280Χ1024 ολα high στο CoD4 για 3 σινεχομενες ωρες

δεν ειχε προβλημα....:p

Link to comment
Share on other sites

Τα θετικα πρωτα, απο εκει που νομιζα οτι καρτα τελικιαζε στα 715 πυρηνα, με λιγο παραπανω χρονο και μπολικο παραπανω αερακι, ειναι benchable 2k6 στα 740-1150 no artifacts :T: σπασαμε και ατομικο 3d mark record :cool:

Στα αρνητικα-περιεργα (το γραφω εδω γιατι ισως συνεβει και σε αλλους, σε περιπτωση που mod κρινει οτι δεν ταιριαζει στο εν λογω νυμα, feel free to move it), ενω στα 730-1150 με τον E6600 στα 3,2Ghz, βγαζω 13160, αξιοπρεπεστατο νουμερακι, μολις ανεβαζω πυρηνα στα 740, χωρις να πειραξω τιποτα αλλο, το σκορ πεφτει στα 12466, και συγκεκριμενα οφειλεται σε πτωση του SM2.0 Score, οπως θα δειτε και στις εικονες παραπανω, ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?

730-1150 -> 13160 730115013160si8.jpg

740-1150 -> 12466 740115012500ic7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα αρνητικα-περιεργα (το γραφω εδω γιατι ισως συνεβει και σε αλλους, σε περιπτωση που mod κρινει οτι δεν ταιριαζει στο εν λογω νυμα, feel free to move it), ενω στα 730-1150 με τον E6600 στα 3,2Ghz, βγαζω 13160, αξιοπρεπεστατο νουμερακι, μολις ανεβαζω πυρηνα στα 740, χωρις να πειραξω τιποτα αλλο, το σκορ πεφτει στα 12466, και συγκεκριμενα οφειλεται σε πτωση του SM2.0 Score, οπως θα δειτε και στις εικονες παραπανω, ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?

Αυτο συναίβει και σ'εμένα, στα 720 είμουν πιο πάνω απ'ότι στα 730.

Κάτι άλλο, το Ati tool όντως εντοπίζει artifacts σε χαμηλότερους χρονισμόυς. Πάνω απο 700 στο Ati tool δεν μπορούσα να φτάσω. Με riva tuner και 3D Mark 06 το βγάζω μια χαρά στα 730.

gs9fhg5o3xy82d3q61h8_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να έχουν αλλάξει timings οι μνήμες της κάρτας και γι αυτό τέτοιο score...

Μπορει να λεω και μπαρούφες καθώς δεν το έχω ψάξει το θέμα ;)

Παιζει κανας τροπος να το τσεκαρω αυτο αν/ποτε/ποσο αλλαζουν?

(πρωτη φορα ακουω να αλλαζουν timings οι μνημες απο o/c πυρηνα παντως)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.