Jump to content



nVidia 8800 GT


godslayer1416003205

Recommended Posts

Πηγα την twintech για RMA χθες επιτελους και εκει που περιμενα ολο χαρα σημερα να μου δωσουν κανα πιστωτικο μιας και δεν εβλεπα καμια gt στο site του πλαισιου μου φορτωσανε την καταραμμενη ECS :S , δεν λεω καλες θερμοκρασιες αλλα στο video card stability test ( http://freestone-group.com/video-card-stability-test.htm ) εχω παλι freezing και φοβαμαι μηπως θα τρωω και στα παιχνιδια οπως με την αλλη :(

Η δικαιολογια τους ητανε πως αγορασα την καρτα 230 ευρω και τωρα αξιζει 50 ( αλλο ακυρο κι αυτο ) δηλαδη αν τελικα μου βγει εμενα οντως μουφα και μετα απο 2 μηνες που θα εχω γυρισει παλι απο αδεια παω να την επιστρεψω και δεν εχουνε αλλη gt να μου δωσουνε θα μου κοψουν πιστωτικο στα 50 ? :boxed:

κατι αλλο ειναι φυσιολογικο να εχει απο μαμα 650/1620/950 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply
Πηγα την twintech για RMA χθες επιτελους και εκει που περιμενα ολο χαρα σημερα να μου δωσουν κανα πιστωτικο μιας και δεν εβλεπα καμια gt στο site του πλαισιου μου φορτωσανε την καταραμμενη ECS :S , δεν λεω καλες θερμοκρασιες αλλα στο video card stability test ( http://freestone-group.com/video-card-stability-test.htm ) εχω παλι freezing και φοβαμαι μηπως θα τρωω και στα παιχνιδια οπως με την αλλη :(

Η δικαιολογια τους ητανε πως αγορασα την καρτα 230 ευρω και τωρα αξιζει 50 ( αλλο ακυρο κι αυτο ) δηλαδη αν τελικα μου βγει εμενα οντως μουφα και μετα απο 2 μηνες που θα εχω γυρισει παλι απο αδεια παω να την επιστρεψω και δεν εχουνε αλλη gt να μου δωσουνε θα μου κοψουν πιστωτικο στα 50 ? :boxed:

κατι αλλο ειναι φυσιολογικο να εχει απο μαμα 650/1620/950 ?

σε ποιο μαγαζι πηγες?

Link to comment
Share on other sites

004al3.th.jpg

005lq5.th.jpg

Αντε παλι τα ιδια ....... (εικονα παγωμενη και ο ηχος να loopαρει απο πισω ) η αληθεια ειναι οτι επρεπε να το κυνηγησω γιατι με αυτη τη λογικη αναρωτιεμαι τι πιστωτικο θα μου κοβανε το 2010 :S, αλλα αφου τελειωνει η αδεια μου ειπα να μην το κουρασω μιας και το pc ειναι κοινοχρηστο και δεν θελω να μεινει χωρις καρτα οταν θα ειμαι κυπρο για αλλους 2-3 μηνες σερι

Τωρα που μου κοψανε αποδειξη με τιμη μοναδας 160 ευρω συνολικη αξια 50 πληρωτεο ποσο 50 και ποσοστο εκπτωσης 68.75 (εγω δεν πληρωσα τπτ απλα μου δωσανε μια ολοκαινουργια ECS) τι σκ@τ@ πιστωτικο δικαιουμαι αμα την επιστρεψω σε καποιο αλλο καταστημα και οχι σε αυτο του Ν. Ψυχικου ?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας τώρα θα μετράνε λογικά ακόμα τα 160 ευρώ συνολικής αξίας. (γι αυτό αναφέρεται ξεχωριστά η έκπτωση)

Σε κάποιους μήνες δε ξέρω…

Πιθανότατα μετά από τη φασαρία που έγινε να αρχίσουν να νιώθουν ότι αυτό παρά είναι τραβηγμένο... ειδικά για ένα προϊών που πριν από ένα εξάμηνο αγοραστικέ 230ευρω... και να το μπαλώσουν κάπως το θέμα του RMA

Η δικαιολογια τους ητανε πως αγορασα την καρτα 230 ευρω και τωρα αξιζει 50 ( αλλο ακυρο κι αυτο ) δηλαδη αν τελικα μου βγει εμενα οντως μουφα και μετα απο 2 μηνες που θα εχω γυρισει παλι απο αδεια παω να την επιστρεψω και δεν εχουνε αλλη gt να μου δωσουνε θα μου κοψουν πιστωτικο στα 50 ? :boxed:

BTW είσαι σίγουρος οτι όλο το υπόλοιπο σύστημα δουλεύει μια χαρά? θερμοκρασίες ? οι μνήμες είναι error free?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα RMA την ecs την δευτερα και μου βγαλανε την επομενη μερα ενα καταραμμενο πιστωτικο αξιας 160 ευρω, εδωσα 5 ευρω παραπανω πηρα την 4850 και εφυγα τροχαδην για το σπιτι ( 7 και 20 εφευγε το αεροπλανο για κυπρο ) εκανα μια προχειρη εγκατασταση και αποσο προλαβα να ελεγξω ολα πανε ρολοι, η twintech και η ECS βγαλανε προβληματα σταθεροτητας ΚΑΙ στα μηχανηματα του πλαισιου οποτε δεν μπορεσαν να με βγαλουν τρελο/ψευτη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε μάγκες, θέλω μία βοήθεια για να μην ψάχνω όλο το thread των 69 σελίδων

το θέμα αφορά τις θερμοκρασίες της 8800gt albatron. αρχικά είχα πεί να βάλω πάνω το accelero για να είμαι δροσερός και ήσυχος. το λάθος μου είναι ότι δεν είχα προσέξει θερμοκρασίες πριν βγάλω τη στόκ ψύκτρα

έβαλα λοιπόν πάνω το accelero αλλά το εργαλείο ζεμάταγε, έφτανε σε 5-10 λεπτά 80 βαθμούς idle (ανοιχτό κουτί). έβαλα πάνω ένα γομάρι ανεμιστήρι, ένα από τα παλιά καλά thunderblade και η θερμοκρασία έπεφτε στους 50 σε idle, καμμια 60αριά (ίσως λίγο παραπάνω) σε games, όχι φοβερά όμως. από αυτό το συμέρασμα είναι ότι η ψύκτρα πατάει καλά γιατι α) έλεος, πόσο δύσκολο είναι να βάλει κανείς ένα accelero συν οτι την έβγαλα κ τιν ξανάβαλα 2-3 φορές, κ το τσεκάρανε κ αλλοι το εργαλείο

β) αν δεν πάταγε καλά η θερμοκρασία θα παρέμενε ψηλά,άντε να πεφτε 10 βαθμούς, όχι 30

το θέμα είναι ότι το accelero δεν έχει νόημα αν έχεις πάνω την κουμούτσα-φουρφούρι γιατι και τεράστιο γίνεται με αποτέλεσμα να μου τρώει τα pci και δεν είναι καθόλου ήσυχο

τελοσπάντων, λόγω μίας αναδιάταξης στην υδρόψυξη χτες έβγαλα το accelero κ έβαλα πάλι τη στοκ ψύκτρα, οπότε πάλι μέσα σε 10 λεπτάκια είχα φτάσει 70-75C idle.

αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, ποιές είναι οι αναμενόμενες θερμοκρασίες με την μαμίσια ψύκτρα, το 70+ μου φαίνεται τραγικά μεγάλο. επίσης θα μπορούσα να κολλήσω το φουρφούρι στα 100% συνέχεια αλλά αυτό θα μου πάρει τα αυτιά. το παρόν riva tuner με τους τελευταίους drivers δείχνει αποτελεσματικά τις θερμοκρασίες η είναι άσχετες?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασιες σωστες δειχνει το everest το καινουριο (4.2) και το Ati tool.. Riva tuner δεν εχω δοκιμασει

Ολες οι θερμοκρασιες που εχεις αναφερει με τις συνθηκες ψυξης που ειπες ειναι οπως θα επρεπε να ειναι.. Η μαμισια ψυκτρα δεν την παλευει τωρα το καλοκαιρι ανεβαζει 75αρια..

Η accelero χωρις φουρφουρια πανω ειναι ψησταρια:p:D

Με φουρφουρια ειναι μια χαρα, εγω χρησιμοποιω αυτα που δινει μαζι τα turbomodule, αν και θα δοκιμασω 2 οχταρηδες ανεμιστηρες zalman πανω σε silent mode.. Εκει στους 50-60 καλα εισαι με accelero + fan γιατι μην ξεχνας ειναι καλοκαιρι!!

Τον χειμωνα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος πήρε πρόσφατα την Sparkle 8800GT, και δεν ανεβαίνει ΜΙΑ! τι γίνεται ρε παιδιά?

Ψύξη μαμά, αλλά το κουτί του έχει πλαινό 25άρη ανεμιστήρα...

Έχει τύχει και σε άλλον? Τόσο χάλια η Sparkle?

Link to comment
Share on other sites

Stock συχνοτητες ειναι στα 600mhz?? Νομιζω οτι η ψυκτρα φταιει, πες του να τσεκαρει temps.. Και ας εχει τον 25αρη στο πλαι, η καρτα ανεβαζει θερμοκρασιες.. Εδω η ECS που εχω με τη accelero S1 πανω και εναν δωδεκαρη να φυσαει στις 1600rpm, ειναι idle στους 52 βαθμους.. Και φυσαει και ενας δωδεκαρης απο το πλαι.. (Ειναι overclocked στα 700mhz αλλα με stock voltage)

Λογικα του ανεβαζει 65αρια++ σε idle, σε load 80αρια οποτε που να ανεβει!!

Να βαλει πανω καμμια Duorb που ειναι θηριακι, γιατι η accelero με δωδεκαρη δεν με εντυπωσιασε.. 3 βαθμους κατω σε idle και καπου το ιδιο σε load απο μια VF900cu σε Full rpm..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.