Jump to content



nVidia 8800 GT


godslayer1416003205

Recommended Posts

αυτο το εχω δει,απλα για προιον αξιας 2 ευρο,σιγα μην μπλεξω με εξοδα αποστολης κτλ...

θα κανω μια βολτα σε κανα pc-corner νομιζω κατι ειχε παρει το ματι μου εκει..

Πατρα ε?

πριν αρχισει η εξεταστικη θα ταν φαση να SLI-αζαμε τιποτα:fun:

εχω τελειωσει απο φλεβαρη με μαθηματα στο μαστερ και ψιλο-ξυνω,οποτε εχω χρονο.το κανονιζουμε αν ειναι,αλλα ερχετε κ euro :hehe:

τo κανονιζουμε αν ειναι με pm

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

τελικα πηρα απο μουλτιραμα akasa thermal adhesive tape,ενα φυλλο 80x80mm @ 4,70€ και εκανα τη δουλεια μου...εβαλα και στα vrm's κατι αλουμινενια ψυκτρακια (τα οποια εφτιαξα κοβοντας κομματακια ενα μακροστενο που ειχε μεσα η accellero για ΑΤΙ καρτες) και ειμαι κομπλε!

ας δουμε τι καναμε κ απο θερμοκρασιες..

κουτι hec 6A19 (1x120mm yate loon back-1xCoolermaster 120mm TLF-S12 front)

case temp 32 C

room temp 30 C

η accelero φοραει πανω εναν παλιο 12αρι AC ψοφιο-αθορυβο (που ειχα καβαντζα)

accelero S1 rev2 idle temp : 41C

acceleroidlesw4.th.jpg

accelero S1 rev2 temp after 3dmark 06 : 49 C

accelero3dmark06pv3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι!!!

ρε παιδια επειδη δεν πηγα τελικα να παρω και γω το akasa να βαλω πανω τα ψυχτρακια της titan(thx george:shifty:)

και ειμαι ακομη με την σαπχιοκατασκευη της Nvidia....

γιατι μολις 90αρησει "κολλαει" και θελει restart?

οχι πως ειναια αυτη θερμοκρασια για "απροβληματιστη" λειτουργια αλλα και παλι.....

στην 1950pro με OC βαραγε κατι 100αρια και δεν ενιωθε...

ελπιζω sofix να μην πηρες το τελευταιο!!!

δεν την παλευει με το στοκ.

θα λιωσει!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι ποσο να δωσω σε volt με αερα?

ειμαι ηδη 1.2....

σε bench 742/1836/1020

αλλα σε games ψηλοβγαζει artifacts στα 730/1836/1000

ισως φταιει κ το shader θελει στα 1800...

αν δωσω μεχρι 1.25-1.30 ειναι προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

εδωσα μεσω nibitor και usb stick

πετυχε,καθως πανω απο 710 παλια δεν ανεβαινα..ενω τωρα 742 εκανε bench.

ο dubber ποιος ειναι?

ποσο εχει δωσει?

temp τωρα με τη ζεστη ειμαι idle 54-55 με κλιμα στο δωματιο ειμαι 50

σε full apo 68-75 αναλογα την εξωτερικη ζεστη και το ειδος παιχνιδιου.

----

μολις δοκιμασα και με 1.3V

sta 770/1900/1020

αλλα απετυχε.

το καλυτερο που δοκιμασα ηταν 1.25V στα 750/1840/1020 το μονιτορ εδειχνε 756/1836/1018

δεν υπαρχει νομα ομως..

ακομα και με τον 8400 @3.6-3.8 που εχω , υπαρχει τρελο bN οποτε την ξανα κατεβασα στο 1.2 και στα 740/1830/1000

το σιγουρο ομως ειναι οτι οπως ημουνα πριν χωρις να κανω αυτο

http://www.thelab.gr/showthread.php?p=744975#post744975

οτι δεν πηγαινε..

εφτανα 80αρια στο χαλαρο με μαμα ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Το NiBiTor πως δουλεύει;

Έχω μια Sparkle 8800GT και δε λέει να πάει πάνω από 675/1687/1070 (στον πυρήνα αναφέρομαι)

Μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνουμε;

Έχω δοκιμάσει και με το 4.1 και με το 3.7 αλλά δε μπορώ να κάνω save το bios, μου βγάζει error...

Όχι τίποτ' άλλο, απλά της έχω φορέσει τη Zalman VF1000 και από θερμοκρασίες είμαι 32-35 idle και 42-44 full load και είναι κρίμα να μην εκμεταλλέυομαι τέτοιες θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

μετα την προσθηκη accelero ειπα να ζορισω λιγο την evga μου,να δω που φτανει. Μεχρι χτες δουλευε 700/1000..για λιγο ειχε δοκιμαστει κ χτες στα 725 παιζοντας καμια ωρα BF2142+racedriver GRID,χωρις προβλημα..

Πριν φυγω για καφε το μεσημερακι,καρφωνω core @ 745 ανοιγω GPU CAPS VIEWER να τρεχει κ εφυγα..γυρνωντας ειδα οτι ετρεχε ακομα χωρις artifacts..:happy2:

accelero745coreis4.th.jpg

Κατι τρεχει εδω..μηπως δεν στρεσσαρει αρκετα το προγραματακι?μηπως εχω κανα διαμαντακι και κοιμαμαι τοσο καιρο..?

μαλλον ηρθε η ωρα να φλασαρω βιος με 1.2V να δουμε που θα φτασουμε...

Link to comment
Share on other sites

και οποιος μπορει να κανει αναλυτικο οδηγο (η εστω να βρει καποιος ηδη ποσταρισμενο ο οποιος να ειναι ευνοητος) για nibitor και χρηση του για 8800 gt.

αντε να της" πιουμε το αιμα."

Link to comment
Share on other sites

και οποιος μπορει να κανει αναλυτικο οδηγο (η εστω να βρει καποιος ηδη ποσταρισμενο ο οποιος να ειναι ευνοητος) για nibitor και χρηση του για 8800 gt.

αντε να της" πιουμε το αιμα."

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=23451&highlight=nvidia+flash+bios

δωσε flash bios στο search του forum

επισης στο γοογλη υπαρχουν απειρα "χαου το" για φλασαρισμα ΒΙΟS..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιήτε για να βρειτε τα artifacts? Με το Ati tool την δικια μου ECS δεν μπορώ να την παώ πάνω απο 700/1000. Υποψιάζομαι δε οτι άλλα προγράμματα ενδεχομένος να είναι ποιο ''χαλαρά" ως προς την έυρεση artifacts δίνοντας σου την εντύπωση οτι μπόρεις να ανεβάσεις κι'αλλο. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο?

:OT:ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ:clap::happy2::clap::happy2::clap::happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβαινει αυτο.. Καλυτερα ανεβαζε την με το Riva tuner και μετα τσεκαρε με το 3d mark 06 και εισαι οκ αν εκει δεν βγαζει artifacts..

Μια ερωτησουλα να κανω επισης.. Επειδη πρωτη φορα κανω SLI υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που απαιτουνται επιπλεον απο τις standard των Drivers? Γιατι οταν τρεχω το 3d mark 06 με τους τελευταίους drivers 175.16 καθε frame παρα frame πεταει κοκκινες σκιες και η εικονα γινεται χαλια...! Στα 700mhz τις τρεχω και τις δυο 8800GT, η μια albatron, η αλλη ECS, τις μνημες στα 1000.. Δοκιμασα και στα 600mhz core και 900 μνημες και κανει ακριβως το ιδιο.. Ξερει κανεις τι παιζει με αυτο το φαινομενο???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.