Jump to content



Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)


chek2fire

Recommended Posts

Και εγώ μόλις το κατέβασα. Ξέρει κανείς αν γίνεται να ρυθμίσω τον bootloader ώστε το προεπιλεγμένο λειτουργικό να είναι τα windows; Οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή σπίτι το βρίσκουν λίγο δύσκολο να επιλέγουν τα windows... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Θα κάνεις edit το αρχείο /boot/grub/menu.lst

Εκεί θα βρεις τη σειρά των επιλογών στον bootloader (grub λέγεται).

Με απλό cut paste, αλλάζεις τη σειρά.

Υ.Γ. ’μα δε θέλεις να μπλέκεις με manual editing, τότε από add/remove δώσε "startup-manager" για να κατεβάσεις το αντίστοιχο προγραμματάκι που θα σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

αν εχω το λινουξ σαν κατεβαστηρι κερδιζω κατι σε σχεση με τα windows? αν ναι τοτε θα αφησω τα xp για ιντερνετ- παιχνιδια και το ubuntu για κατεβαστηρι.

εκτος και αν υπαρχει msn σε λινουξ οποτε μπορω να το εχω και για ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

αν εχω το λινουξ σαν κατεβαστηρι κερδιζω κατι σε σχεση με τα windows? αν ναι τοτε θα αφησω τα xp για ιντερνετ- παιχνιδια και το ubuntu για κατεβαστηρι.

εκτος και αν υπαρχει msn σε λινουξ οποτε μπορω να το εχω και για ιντερνετ

aMSN, Kopette, Trilian αν θυμάμαι καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Θα κάνεις edit το αρχείο /boot/grub/menu.lst

Εκεί θα βρεις τη σειρά των επιλογών στον bootloader (grub λέγεται).

Με απλό cut paste, αλλάζεις τη σειρά.

Υ.Γ. ’μα δε θέλεις να μπλέκεις με manual editing, τότε από add/remove δώσε "startup-manager" για να κατεβάσεις το αντίστοιχο προγραμματάκι που θα σε βοηθήσει

ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν εχω το λινουξ σαν κατεβαστηρι κερδιζω κατι σε σχεση με τα windows?

Τη σιγουριά ότι δε θα αρπάξεις malware όσες ώρες είσαι συνδεδεμένος.

εκτος και αν υπαρχει msn σε λινουξ οποτε μπορω να το εχω και για ιντερνετ

Out-of-the-box έχεις στο applications --> internet --> pidgin

instant messaging συμβατό με όλα (msn, yahoo, icq κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση γιατι ειμαι παντελως ασχετος απο linux.Γιατι οταν μπουταρω απο το cd μολις μου λεει οτι φορτωνει καποιος loader μετα χανει το σημα η οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ως τώρα. Απλά: δε μου λειτουργεί το speedstep του Pentium4 και δε μπορώ να βάλω την ήχου να παίζει quadraphonic στον amarok. Στο τεστ του sound panel ακούω όλα τα ηχεία αλλά στον άμαροκ δε μπορώ να το φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

είναι παράξενο γιατί η ati x850xt δουλεύει μια χαρά με τους driver που υπάρχουν στην διανομή.Αν είναι δοκίμασε να κάνεις install σε safe graphic mode.Eίναι αρκετά εύκολο να γίνει και ας μήν έχεις γραφικό περιβάλλων.Μετά την εγκατάσταση αν δεν μπορείς να bootareis πες μας να σου πω οδηγίες να το διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πειραζει που κατεβασα την εκδοση για 64μπιτα της ΑΜΔ?Τα δοκιμασα ολα και παντα εκει που παει να φορτωσει,η οθονη πεφτει σε αναμονη.Το αφησα μεχρι και κανα 10λεπτο,αλλα δεν εκανε απολυτως τιποτα.:(

Link to comment
Share on other sites

1)

ati x850xt και δοκιμασα safe vga mode,ολες τις αναλυσεις αλλα τιποτα

Πάντως η κάρτα σου παίζει με Ubuntu, απλά υπάρχουν τα κλασικά προβλήματα με τις κάρτες της AMD + compiz. Δες και εδώ : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=576624&highlight=x850XT

Δε δοκιμάζεις την i386 έκδοση ;

2) Κρίμα που κανείς mod/admin/news poster δεν έβαλε στην αρχική σελίδα το νέο για την κυκλοφορία του Ubuntu 7.10 . Πρόκειται για μια διανομή που χρησιμοποιεί το 60% των Linux users παγκοσμίως... Να μην αναφέρω τους πάρα πολλούς users σε αυτό το forum.

3) screenshotzk9.th.png

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβαζω τωρα και το βραδυ εαν βρω χρονο θα προσπαθησω να το βαλω.Επρεπε ομως η διανομη να μην εχει τετοιου ειδους προβληματα(τοσοι χρηστες εχουν ΑΤΙ),που να απομακρυνουν απειρους να δοκιμασουν και ενα αλλο λειτουργικο.:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.