Jump to content



Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)


chek2fire

Recommended Posts

Βγήκε επιτέλους η νέα έκδοση του ubuntu και επίσημα,αν και για μάς που το έχουμε από το tribe την χρησιμοποιούμε εδώ και ένα μήνα.Η έκδοση αυτή μου φένετε είναι η καλήτερη που έχει βγει μέχρι στιγμής.Φυσικά έρχετε με προεγκατεστημένο το compiz-fusion αλλά και ότι νεώτερο υπάρχει στον χώρο του linux.Mπορείτε να κατεβάσετε το ubuntu από εδώ

http://releases.ubuntu.com/releases/7.10/

ubuntulogo.png

Το kubuntu από εδώ

http://releases.ubuntu.org.ua/kubuntu/gutsy/

kubuntu-header.png

και το xubuntu από εδώ

http://www.xubuntu.org/get

logo.png

Φυσικά υπάρχει και το edubuntu που είναι στην ουσία ubuntu με εγκατεστημένα εκπεδευτικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Nα δώ πότε θα ανεβάσουνε τα dvd iso αλλά και τα xubuntu iso,λέω να το δοκιμάσω και αυτό.Ανεβάσανε και πακέτα στο kubuntu για το kde 4 beta 3.Δείτε εδώ

http://kubuntu.org/announcements/kde4-beta3.php

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Εμ, έτσι είναι αυτά, αφού είναι στημένοι πάνω σε Linux :)

LOOOL ρε σύ, δλδ το πρωί που κατέβασα κι εγώ με τον υπόλοιπο κόσμο Server 2008 RC με 2ΜΒ/s τι να λέγαμε; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 15:17]

LOOOL ρε σύ, δλδ το πρωί που κατέβασα κι εγώ με τον υπόλοιπο κόσμο Server 2008 RC με 2ΜΒ/s τι να λέγαμε; :hehe:

Και αυτοί οι servers μάλλον σε Linux θα ήταν στημένοι... :devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly -> LOOOL ρε σύ, δλδ το πρωί που κατέβασα κι εγώ με τον υπόλοιπο κόσμο Server 2008 RC με 2ΜΒ/s τι να λέγαμε; :hehe:
Offtopic : Eξ αρχής η σύγκριση δεν είναι σωστή και κανείς δεν μπορεί να βγάλει συμπεράσματα τόσο απλοικά για τους Linux ή WinOs servers. Οταν έγινε release στο MDSN τα Windows Vista πέρυσι τέτοιο καιρό, max ταχύτητα που είδα ήταν 35kb/s.

Ontopic: Θα δουλέψει η 2900χτ και το Intel Raid ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

πως κανω εγκατασταση κατι? δευτερη φορα που βαζω λινουξ και το κοβω να ειναι η δευτερη που θα βγει για τον ιδιο λογο :<

Από το μενού βρες το Synaptic (ή adept σε kubuntu) και από εκεί βάλε ότι θες.

Αρχική απάντηση από tifozif1

Ontopic: Θα δουλέψει η 2900χτ και το Intel Raid ?

Η 2900xt γιατί να μην δουλέψει? Έχουν βγει drivers. Κάνε install και πέρνα τους μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

θα προσπαθησω αν και δοκιμασα και ετσι. thnx παντως

Πρέπει να ενεργοποιήσεις και άλλα repositories για να έχεις μιά πιο πλήρη λίστα προγραμμάτων. Δες και στο site του ubuntu περισσότερα. Δέξι κλικ mark for installation και apply.

Αλλιώς από κονσόλα με

sudo apt-get install program

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Την ubuntu εβαλα, αυτη θεωρεις πως επρεπε?

Αν εννοείς ανάμεσα σε kubuntu/ubuntu/xubuntu δεν υπάρχει διαφορά εκτός από το Desktop environment που είναι περισσότερο υποκειμενικό. Αν εννοείς γενικότερα διανομή, το ubuntu είναι πολύ φιλικό και καλό για αρχή, όπως και άλλες διανομές (π.χ. για το καινούριο opensuse 10,3 έχω δει αρκετά καλά πράγματα).

Πάντως είναι καλό σαν επιλογή το ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω αν και δοκιμασα και ετσι. thnx παντως

Την ubuntu εβαλα, αυτη θεωρεις πως επρεπε?

Μια χαρά είναι για ξεκίνημα (αν και για μένα αποτελεί την απόλυτη επιλογή). Τώρα για να κάνεις install προγράμματα, πας applications --> add/remove programs . Νομίζω ότι δε θα σε φτάσει ούτε ένας μήνας για να ψάξεις όλες τις επιλογές που θα δεις μπροστά σου :)

Από κει και πέρα, θα πρότεινα να μην το ξανασβήσεις το λειτουργικό με την πρώτη δυσκολία. Αν δεν έχεις χρόνο να ψάξεις κάτι, ρώτα εδώ στο forum... Οι απαντήσεις θα έρχονται εν ριπή οφθαλμού :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Οι κακιές γλώσσες λένε ότι και οι server της M$ σε linux είναι στημένοι :p

είναι σε freebsd

τώρα κατεβαίνει και ναι δεν έχουν μπουκώσει ακόμα

πάει με 80-100κβ

Link to comment
Share on other sites

8.03 ξεκίνησε το install... 8.24 έχω boot-άρει σε διαμάντι λειτουργικό και με όλες τις εφαρμογές εγκατεστημένες.... Αν κάποιος εκεί στην M$ ήταν Ιάπωνας και έβαζε Ubuntu σήμερα, θα έκανε χαρακίρι... :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.