Jump to content



Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)


chek2fire

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 12:49]

Λίγο off αλλά μην ανοίγω νέο θέμα για μια απάντηση...

Ρε παιδιά σε CAD, τι υπάρχει στο Linux?

Autocad, Catia, και τα λοιπά εννοώ...

Δυστυχώς φίλε τίποτα άξιο λόγου.

Υπάρχει βέβαια μια λίστα

http://www.tech-edv.co.at/lunix/CADlinks.html

αλλά AutoCAD και Microstation όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Ξερει κανεις πως θα βαλω τα widgets στο compiz ; Παταω το f9 αλλα κανει μονο ενα fade, δεν δειχνει κανα widget.

www.screnlets.org ή superkaramba (KDE) ή gdesklets ή adesklets.

Τα πρώτα είναι αυτά που γίνονται σε συνεργασία με το compiz, αλλά και τα άλλα με window rules σίγουρα μπαίνουν στο widget layer. Δυστυχώς όμως έχουν gnome-deps (περισσότερη ram αν έχεις άλλο DE π.χ. KDE, Xfce):nothing:

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβαζω τωρα και το βραδυ εαν βρω χρονο θα προσπαθησω να το βαλω.Επρεπε ομως η διανομη να μην εχει τετοιου ειδους προβληματα(τοσοι χρηστες εχουν ΑΤΙ),που να απομακρυνουν απειρους να δοκιμασουν και ενα αλλο λειτουργικο

Δε φταίει η διανομή (όλες έχουν πρόβλημα με ΑΤΙ), αλλά η ATI που επέλεξε να αγνοήσει το Linux και δεν ασχολήθηκε να βγάλει σοβαρούς drivers. Τώρα βέβαια, πληρώνει τα λάθη της και τρέχει και δε φτάνει η AMD να σώσει την παρτίδα. Όντως γίνεται πολύ καλή δουλειά και τα πρώτα δείγματα γραφής είναι ενθαρρυντικά.

screenshotzk9.th.png

Link to comment
Share on other sites

7600GT δεν αναγνωρίστηκε. Κατέβασα κάτι drivers αλλά μετά τι γίνεται; Terminal και τέτοια πάλι;

ΑΝ δεν μου πείτε τρόπο για εύκολη εγκατάσταση θα αρχίζω πάλι να βρίζω UBUNTU και Ξε-UBUNTU κτλ κτλ...:X:

Kαι απο ότι διαπίοστωσα δεν με αφήνει να κάνω τίποτα από το ADD/REMOVE:

"the list of applications is not available" click on reload to.....

ΟΚ πατάω κάτι λέει για downloading και repositories αλλά μένει λίγο στο desktop και μετά τίποτα..πάλι στην αρχική.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα ειτε κανω κανονικο Install ειτε σε safe mode μολις φορτωσει ολη η μπαρα του ubuntu η οθονη πεφτει σε standby mode. Εχω 8800gts, abit ip35 pro, 4gb crucial ballistix 6400, ενα hiper 580w για το συστημα και ενα fortron 300w μονο για GPU. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 01:18]

lol κρατιέμαι από το μεσημέρι να μην το πω, αλλά είναι η χειρότερη, βαρύτερη και η πιο απαράδεκτη γενικότερα διανομή που έχω δοκιμάσει :hehe:

δουλεύει πολύ καλύτερα απ΄όλα τα λειτουργικά που έχεις δουλέψει στη ζωή σου. Το μόνο που μπορώ να πω για την περίπτωσή σου είναι ότι διαδίδεις ψευδείς και αναληθείς πληροφορίες, φαναιρώνοντας την άγνοιά σου αλλά και την προκατάληψη που σε διακατέχει.

Υ.Γ. Λυπάμαι που υπάρχουν άτομα στο thelab που καλλιεργούν τέτοιο κλίμα και ταυτόχρονα προτρέπουν τον κόσμο σε μια απόλυτα μονολιθική και απαρχαιωμένη λογική, σε ένα χώρο τόσο μοντέρνο και προοδευτικό όπως αυτός της πληροφορικής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 03:18] ->

lol κρατιέμαι από το μεσημέρι να μην το πω, αλλά είναι η χειρότερη, βαρύτερη και η πιο απαράδεκτη γενικότερα διανομή που έχω δοκιμάσει :hehe:

:p :P Eσύ τουλάχιστον την δοκίμασες... :p :P

240+200+100 euros= 4πυρήνες + μια 2900 + 2GB για ποιο βάρος μιλάς ???? Μέχρι και τα Vista* τρέχουνε νεράκι.

P.S. Aσταδιαλα με το παλιο VMWare, θα την δοκιμάσω στο KatevAstir PC (υπογραφή) έτσι για το χαβαλέ αφού εκει τα 3D interfaces θα "σερνονται".

*Eντελώς τυχαίο παράδειγμα. Προς θεού μην τα εγκαταστήσετε. Δεν είναι τυχαίο ότι τα γράμματα της φράσης "Microsoft Windows Vista on Linux thread" έχουν άθροισμα 666

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

lol κρατιέμαι από το μεσημέρι να μην το πω, αλλά είναι η χειρότερη, βαρύτερη και η πιο απαράδεκτη γενικότερα διανομή που έχω δοκιμάσει :hehe:

Δεν ξερω τι κολλημα εχει φαει και δεν κανει install στο pc μου, αλλα ολες οι προηγουμενες διανομες UBUNTU απο την στιγμη που εγιναν install δεν αντιμετωπισα το παραμικρο. Βαρια διανομη? Με την καμια ... Απαραδεκτη για ποιο λογο? Αντιμετωπισες καποιο προβλημα? Εξηγησε το λιγο αυτο please :)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από vista μπαίνουν είπαμε. Αν κάτι πάει στραβά πως καταργώ την εγκατάσταση linux χωρίς να επηρεαστεί τίποτα από τα win; Πρέπει να άλλξω manual τον bootloader?

Επαναφέρεις απλά τον bootloader των vista (από recovery console φαντάζομαι)

7600GT δεν αναγνωρίστηκε. Κατέβασα κάτι drivers αλλά μετά τι γίνεται; Terminal και τέτοια πάλι;

Αποκλείεται! Δουλεύει out of the box. Από system-->administration-->restricted drivers εγκαθιστάς τους restricted nvidia

ΑΝ δεν μου πείτε τρόπο για εύκολη εγκατάσταση θα αρχίζω πάλι να βρίζω UBUNTU και Ξε-UBUNTU κτλ κτλ..

Χαλάρωσε λίγο το υφάκι σου. Αν νομίζεις ότι το Ubuntu είναι Windows, μείνε με τα MEII και μην ασχολείσαι! Αν είναι δυνατόν να τα βρεις όλα έτοιμα στο πιάτο!

Kαι απο ότι διαπίοστωσα δεν με αφήνει να κάνω τίποτα από το ADD/REMOVE:

"the list of applications is not available" click on reload to.....

ΟΚ πατάω κάτι λέει για downloading και repositories αλλά μένει λίγο στο desktop και μετά τίποτα..πάλι στην αρχική.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής? Πώς είσαι στο desktop, αφού λες ότι δεν αναγνωρίστηκε η 7600GT ?

Σε μενα ειτε κανω κανονικο Install ειτε σε safe mode μολις φορτωσει ολη η μπαρα του ubuntu η οθονη πεφτει σε standby mode. Εχω 8800gts, abit ip35 pro, 4gb crucial ballistix 6400, ενα hiper 580w για το συστημα και ενα fortron 300w μονο για GPU. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

Το p35 παίζει κανονικά. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα με τις 8800, μιας που ακούω και από άλλους παράπονα. Είσαι με i386 έκδοση? Βλέπω έχεις 4GB, μήπως να δοκιμάσεις την 64 bit?

Πείτε το ρε παιδιά...Να χαρώ εγώ ενθάρυνση από την UBUNTU για να μην το απεγκαταστήσουμε με τα πρώτα δύσκολα.....

Με την απεγκατάσταση χαλάει ο bootloader των Vista;

Σου απάντησα ήδη :) To Ubuntu θα βάλει δικό του bootloader (grub) και θα σου δώσει επιλογές για dual boot.

lol κρατιέμαι από το μεσημέρι να μην το πω, αλλά είναι η χειρότερη, βαρύτερη και η πιο απαράδεκτη γενικότερα διανομή που έχω δοκιμάσει

Όπα ρε μεγάλε... Σε μένα γιατί πάει σφαίρα? Με full compiz fusion και πολλά παράθυρα και εφαρμογές ανοιχτές έχω footprint 600ΜΒ/2GB και 0/2GB χρήση swap. Τα πάντα τρέχουν σαν διαολεμένα, τη θεωρώ πιο γρήγορη και από την 7.04

δουλεύει πολύ καλύτερα απ΄όλα τα λειτουργικά που έχεις δουλέψει στη ζωή σου. Το μόνο που μπορώ να πω για την περίπτωσή σου είναι ότι διαδίδεις ψευδείς και αναληθείς πληροφορίες, φαναιρώνοντας την άγνοιά σου αλλά και την προκατάληψη που σε διακατέχει.

Υ.Γ. Λυπάμαι που υπάρχουν άτομα στο thelab που καλλιεργούν τέτοιο κλίμα και ταυτόχρονα προτρέπουν τον κόσμο σε μια απόλυτα μονολιθική και απαρχαιωμένη λογική, σε ένα χώρο τόσο μοντέρνο και προοδευτικό όπως αυτός της πληροφορικής.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η παραπάνω πρόταση είναι από δικό μου post... Έχεις στόχο την ειρωνεία και την προσβολή, ή το πιστεύεις?

Ρε παιδιά η έκδοση για 64bit είναι μόνο για AMD?

Όχι. Για όλους τους 64bit επεξεργαστές. Απλά αναφέρεται ως AMD64, μιας που το instruction set το δημιούργησε η AMD και το χρησιμοποιούν και οι C2D. Αν είσαι αρχάριος με Ubuntu, προτείνω να βάλεις την i386, για πολλούς λόγους.

Δεν ξερω τι κολλημα εχει φαει και δεν κανει install στο pc μου, αλλα ολες οι προηγουμενες διανομες UBUNTU απο την στιγμη που εγιναν install δεν αντιμετωπισα το παραμικρο.

Και εγώ απορώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον αφήνεις να απαντήσει πρώτα? Νομίζω ότι είσαι άσχετος με το θέμα του thread, οπότε μήπως να σκεφτείς εσύ να την κάνεις με ελαφρά? Έχει παραδίπλα μια άλλη κατηγορία για MEII. Τράβα να post-άρεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.