Jump to content



Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)


chek2fire

Recommended Posts

Παιδια, ηρεμα, απο οτι βλεπω ειστε τελειως ασχετοι με το linux. Οποτε σιγα σιγα θα λυθουν ολες οι αποριες, η Ρωμη δεν χτίστηκε σε μία μέρα. Ετσι κι εσεις αν εχετε λιγο επιμονη και διαθεση και χρονο θα μαθετε να λειτουργείτε το ubuntu. Είναι εύκολο να το απεγκαταστήσεις σε λιγο χρόνο, αφού και η Ρωμη σε μια μερα κάηκε.

Συμπερασμα, δεν θας ζηταω να διαβασετε logs επειδη είναι σαν την Βιβλο. Απλά οτι απορια εχετε, καντε ενα σχετικο ποστ και θα τα λυσουμε ολα. Αλλα μην ποσταρει ο καθενας το δικο του προβλημα εδω. Καντε νεο thread.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Snips

Απλά tar.gz πως τα κάνω install? Βρήκα κάτι οδηγίες στο net που λέει για

./configure

make

make install

μέσα από τον φάκελο που έγινε η αποσυμπίεση, αλλά δυστυχώς ...."No such directory or file"!:confused:

Δεν εγκαθιστανται τα παντα με αυτες τις εντολες. Τι ακριβως θελεις να κανεις compile? Eπισης να ξερεις οτι οι καταληξεις .tar.gz δεν ειναι παντα πηγαιος κωδικας που θελει compile. Μπορει μεσα στο ταρ να υπαρχει ετοιμο το προγραμμα που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

ηδη ειναι η μακροβιοτερη εγκατασταση lInux στο pc.:D :happy2:

Επαιξαν σχεδον ολα,μια παρατηρηση μονο: αρνειται να μπει σε wireless δικτυο με wpa κρυπτογραφηση.(καρτα εχω μια TP link με atheros chip η οποια εγκατασταθηκε αυτοματα)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την αμαρτία μου... :o

Διαβάζοντας όλους αυτούς που την έβαλαν το gutsy... αν και είμαι εναντίον καινούργιας εγκατάστασης, ειδικά linux όταν όλα παίζουν σωστά.. τελικά ζήλεψα και έβγαλα το feisty 64-bit (που μου έβγαλε την πίστη να το εγκαταστήσω και να παίξουν όλα σωστά) και έβαλα την 32-bit gutsy προετοιμασμένος για όλα τα στραβά που θα μου τύχουν...

Τελικά η εγκατάσταση ήταν πολύ γρήγορη και όλα δουλέψανε ρολόι σε πολύ λίγο χρόνο... μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα κιόλας...

Σίγουρα είναι η πιο εύκολη εγκατάσταση linux που έχω κάνει και με τα λιγότερα προβλήματα... το μηχανάκι μου (ένα laptop toshiba A100-011) που νόμιζα ότι πήγαινε γρήγορα με το feisty τώρα πάει ακόμα γρηγορότερα και στο boot και σε ό,τι άλλο... επειδή αυτό το laptop το είχα πάρει με sVista (τα οποία και τα έβγαλα την 3η μέρα), μετά έβαλα XP, μετά Kubuntu feisty 64-bit και τέλος το ubuntu gutsy 32-bit μπορώ να πω ότι η ταχύτητά του τώρα είναι η γρηγορότερη από οποιοδήποτε άλλο OS...

Το μόνο πρόβλημα μέχρι στιγμής, για το οποίο όμως υπάρχει λύση, είναι το vmware player, το οποίο δεν το υποστηρίζει άμεσα το gutsy, αλλά τα υπόλοιπα τα οποία με ενδιάφεραν (eclipse, python κτλ) για development είναι άψογα...

Έτσι όπως είναι τώρα, δεν του ξανακάνω κανένα update (μακριά από εμάς) και πιστεύω ότι (δεν ξέρω αν μου έκατσε μόνο εμένα) είναι η μακράν η καλύτερη distro για home και ημί-developer χρήση...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι ?

στο pc εχω τρεις σκληρους. 120gb(me win xp) 240gb και 120gb με δυο partition.

σε αυτον με τα δυο partition το ενα ειναι 15gb το οποιο εχω αφησει για το ubuntu.

κατα την εγκατασταση ομως νομιζω οτι δεν μπορω να επιλεξω τα 15gb για εγκατασταση γιατι κατι μου λεει για root οτι δεν υπαρχει....η σε αλλες επιλογες δεν το βλεπω καθολου

και φοβαμαι να προχωρησω σε instal μηπως σβησω κατι...

μπορειται να μου πειτε τα βηματα που να ακολουθησω ?

ευχαριστω προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις τον εύκολο τρόπο δλδ να σβήσεις το 15g partition και να βάλεις την επιλογή μετά που ορίζεις με την μπάρ τον χώρο που θέλεις να έχεις το ubuntu σου,Θα του δώσεις δλδ 15 g στο δίσκο που έχεις επιλέξει και μετά θα κάνει την εγκατάσταση και διαμόρφωση μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τη παγωμένη οθόνη στο boot του 7.10 εμφανίζεται μόνο στην έκδοση x64 και όχι στην i386. Αν θέλετε να στήσετε x64 και κολλάει το installation cd στην αρχή, τότε πρίν επιλέξετε install, πατήστε F6 (boot options) και αλλάξτε την παράμετρο splash σε nosplash. Έτσι απλά.

Όταν με το καλό στηθεί τότε κάνετε sudo gedit /boot/grub/menu.lst και όπου έχει splash το κάνετε nosplash (νομίζω 2 φορές υπάρχει).

Εγώ πάντως έβαλα την i386. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να έχω dual monitors (με ΑΤΙ Χ850ΧΤ). Ελπίζω να βρεθεί κάποιος guru να βοηθήσει τη κατάσταση :) Παρόλα αυτά έχω κανονικά compiz-fusion και fgrlx ati driver (restricted). Στο screens όμως δεν μου εμφανίζει monitor1 και monitor2 όπως θα έπρεπε αλλά... monitor1 και monitor1 (!!) με τις επιλογες cloning, extend κλπ γκριζαρισμένες ! :( :(

Link to comment
Share on other sites

Η καλήτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το ubuntu forum

http://ubuntuforums.org/

Για δώσε και σε κονσόλα

sudo aticonfig

αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να σου εμφανίσει μια λίστα με ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών η προσπάθησε να τρέξεις το catalyst με sudo δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.