Jump to content



Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)


chek2fire

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Υφάκι δεν έχω φίλε μου. Απλά έτσι όπως πάει, σε λίγο δεν θα έχω UBUNTU partition!

Λοιπόν ναι είμαι στο desktop αλλά κάρτα σαν 7600gt δεν βλέπει. *και με τα win είσαι σε desktop αλλά αν δεν βάλεις drivers μετά (που για να πω και το "στραβό" μου εγκαθίστανται με ένα κλικ), δεν έχεις3d, δεν έχεις τίποτα. Restricted δεν μπορώ να εγκαταστήσω διότι απλά δεν με αφήνει (σαν root, για να σε προλάβω). Μου γράφει "The software source for the package nvidia-glx-new is not enabled"

Σου απάντησα ήδη To Ubuntu θα βάλει δικό του bootloader (grub) και θα σου δώσει επιλογές για dual boot.

Δεν ρώτησα αυτό.

Αν σβήσω λέω τα ubuntu θα φορτώνουν μετά τα vista όπως πριν ή θέλει καμιά αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gdp77 μαλλον πρεπει να φταει η 8800gts μιας και στο ιδιο συστημα το 7.04 επαιζε κανονικα αλλα με την 7950gt. Ναι την i386 κατεβασα. Αν δοκιμασω την 64bit θα φτιαξει το προβλημα ομως? Λιγο δυσκολο το κοβω. Θα το δοκιμασω ομως ...

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την 64bit (με 1,3mb/s απο ntua :D ) και ενω η οθονη παλι επεσε σε standby mode (αυτη τη φορα πιο νωρις ομως) μετα επανηλθε. Θα το κανω install αυριο μιας και τωρα ειμαι πιτα κουρασμενος. ΤΟ μονο που με ανησυχει στην 64bit εκδοση ειναι για το αν θα υπαρχουν drivers για ολα

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω αν δεν γραψω παλι κανω how-to τιποτα δεν θα καταφερετε μονοι σας :p

Λοιπον παλικαρια, εσεις που εχετε τα προβληματα, πατε:

system>διαχειριση συστηματος>πηγες λογισμικου . Εκει που λεει download from the Internet, checkαρετε ολα τα κουτακια (5 ειναι). Στο download from δωστε: server απο Ελλάδα.

Μετά στο system>διαχειριση συστηματος>διαχειριση οδηγων κλειστου κωδικα . Και κανε enable των driver. αυτο αυτοματα θα σου κατεβασει το nvidia-glx-new (νομιζω). Οταν τα καταφερεις, πρεπει να κανεις restart.

Κανε αυτα, και ποσταρε ξανα για να σου πω κι αλλα.

btw: οσοι εχετε την εκδοση 64bit, τοτε καλα να παθετε. Το εχω πει χιλιαδες φορες εδω στο linux φορουμ οτι παντα να βαζετε την i386.

Link to comment
Share on other sites

@gdp77: Όλους τους βοηθάς εκτός από μένα... καμιά ιδέα για το προβλημα 5-6 ποστς παραπάνω ?

Δηλαδή το 7.04 (της υπογραφής σου) σού έπαιζε και το 7.10 δεν παίζει ? Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με 975 + 2900XT, άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Η αίσθησή μου όμως είναι ότι έπρεπε να παίζουν. Είναι stable το overclock σου? Θέλεις να κάνεις μια προσπάθεια με default?

Υφάκι δεν έχω φίλε μου. Απλά έτσι όπως πάει, σε λίγο δεν θα έχω UBUNTU partition!

Λοιπόν ναι είμαι στο desktop αλλά κάρτα σαν 7600gt δεν βλέπει. *και με τα win είσαι σε desktop αλλά αν δεν βάλεις drivers μετά (που για να πω και το "στραβό" μου εγκαθίστανται με ένα κλικ), δεν έχεις3d, δεν έχεις τίποτα. Restricted δεν μπορώ να εγκαταστήσω διότι απλά δεν με αφήνει (σαν root, για να σε προλάβω). Μου γράφει "The software source for the package nvidia-glx-new is not enabled"

Δες την απάντηση του checkfire. Έχεις ένα πρόβλημα σε ένα λειτουργικό που δεν ξέρεις και άρχισες να "απειλείς" με απεγκαταστάσεις για μια ρύθμιση που δεν ήξερες να κάνεις και όχι για κάποιο πρόβλημα του λειτουργικού. Και για να άρχισεις να μπαίνεις στη φιλοσοφία του Linux σιγά σιγά :

Το Ubuntu by default είναι σεταρισμένο με open source drivers και software. Για να κατεβάσεις restricted drivers και software, που κανείς δεν μπορεί να δει των κώδικα, άρα και να ελέγξει τη σταθερότητά τους (π.χ. nvidia drivers) πρέπει να κάνεις αυτά που λέει ο check2fire. Μετά θα μπορείς να κατεβάσεις και τους drivers και να βάλεις λογισμικό που δεν υποστηρίζεται απευθείας από την Canonical.

btw: οσοι εχετε την εκδοση 64bit, τοτε καλα να παθετε. Το εχω πει χιλιαδες φορες εδω στο linux φορουμ οτι παντα να βαζετε την i386.

Συμφωνώ μαζί σου. Απλά το πρότεινα στον daytime dreamer, λόγω 4GB

Πέστο ντε. Κάτι έγινε. Ωραία! έχουμε και 3d effects τώρα. Αλήθεια δεν υπάρχοει μενού με ιδιότητες της VGA, όπως στα win (AA,AF, κτλ)?

’νοιξε ένα terminal και δώσε nvidia-settings.

Για περισσότερα εφέ (κύβος, φωτιές, νερά κτλ) να εγκαταστήσεις από add/remove το

Advanced Desktop Effects Settings (ccsm). Θα πάθεις σοκ από το πόσες επιλογές θα έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Γενική εντύπωση:

To 7.10 (i386) + ReiserFS είναι σαφώς πιο γρήγορο και πιο responsive από την 7.04(x64) + EXT3.

Υ.Γ. Κατεβάστε από add/remove "art manager" και θα καταλάβετε τι εστί παραμετροποίηση του desktop... Μιλάμε για χιλιάδες themes, icons, buttons, backgrounds κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν κάρτα 8800(ένας από αυτούς και εγώ :p)θα πρέπει μετά την εγκατάσταση αν δεν μπουτάρει το σύστημα να μπούμε σε recovery console,μια επιλογή που υπάρχει στον grub και να δώσουμε

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

στον wizard που θα εμφανιστεί δεν αλάζουμε τίποτα μόνο στους driver της κάρτας επιλέγουμε vesa και στα υπόλοιπα τα αφήνουμε όπως είναι πατώντας οκ η απλά enter.Oταν τελειώσει ο wizard δίνουμε exit και μπαίνουμε στο σύστημα.Εκεί θα πρέπει να βάλουμε τους driver μέσω του εργαλείου διαχείριση οδηγών κλειστού κώδικα.Οι nvidia driver που υπάρχουν στην διανομή είναι οι τελευταίοι και δουλεύουν άψογα με τις 8800.

Τώρα για την σειρά 2*** τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα.Αν δεν μπορούμε να προχωρήσουμε την εγκατάσταση κατεβάζουμε το alternate cd και δοκιμάζουμε εγκατάσταση με αυτό η με το υπάρχον cd κάνουμε εγκατάσταση σε text mode.Μετά την εγκατάσταση μπαίνεις σε recovery console και κάνουμε τα βήματα που είπα πιο πάνω.Η εγκατάσταση όμως των driver θα πρέπει να γίνει manual γιατί οι driver που υπάρχουν στην διανομή δεν υποστιρίζουν αυτές τις κάρτες.Η canonical έχει υποσχεθεί να ανεβάσει τους νέους driver για την κάρτα στα ρεπος όταν η amd αποφασίσει να τους κυκλοφορήσει.

Για manual εγκατάσταση των τελευταιων driver εδώ

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Gutsy_Installation_Guide

ακολουθούμε την μέθοδο 2

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα κάνει ήδη αυτά για το Compiz. Ωραία φαίνονται.

1. Λύσεις ΕΚΤΟΣ από TERMINAL δεν υπάρχουν; Point and click δηλαδή; H τεσπα δεν μπορεί μια εντολή από το TERM να γίνει shortcut;

2. Είδε δίκτυο με XP χωρίς ρυθμίσεις. Απλά δεν μου αφήνει να κάνω "Shortcut" στο desktop πχ. έναν shared δίσκο. Δεν με νοιάζει ειναι είναι READ only ή READ & write.

3. Αρχικά είχε δει τα partitions των vista (Ntfs). Τώρα δεν έχω πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

1. Λύσεις ΕΚΤΟΣ από TERMINAL δεν υπάρχουν; Point and click δηλαδή; H τεσπα δεν μπορεί μια εντολή από το TERM να γίνει shortcut;

1)

α) το nvidia-settings θα το βρεις στο /usr/bin . Κάντο shortcut όπου θες.

β) Οποιαδήποτε εντολή του terminal μπορείς να την κάνεις shortcut με δεξί κλικ --> create launcher

2) places ---> connect to server ---> windows share

3) Δεν μπορώ να φανταστώ τι έγινε...

Τελικα μπουταρε και η i386 εκδοση ... απλα επρεπε να περιμενω 1-2 λεπτα να ξαναδωσει σημα η καρτα γραφικων

Κανει install τωρα

’ντε μπράβο!!!!

screenshotic0.th.png

Link to comment
Share on other sites

Καποιος με εχει ματιασει ... κολλαει στο 53% και μου λεει οτι δεν μπορει να διαβασει απο το dvd ή να γραψει στον σκληρο. Εχω εναν SCSI controller + 2 Fujitsu MAS σε raid0 αλλα δεν νομιζω να ειναι προβλημα του setup γιατι το 6.10 τους ειχε δει και ειχα κανει κανονικα install.

Το εχει σεταρει κανεις σε raid0 μηπως και εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο?

Edit : Καθαρισα το cd και τωρα εχει φτασει στο 75% ... αν ειναι δυνατον ... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ok done!! Απλα δεν με αφηνει να βαλω τους nvidia drivers. Μολις παω να κανω "enable" μου λεει κατι για το software package. Μολις συνδεσω το pc στο internet και κανω ολα τα updates θα το δοκιμασω παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει τετοια αναταραχη. Κανεις δεν υποχρεωνει τον αλλο να βαλει ubuntu ή linux. Παλι καλα υπαρχουν διανομες και λειτουργικα για ολα τα γουστα και τα βαλαντια. Ωστοσο πριν κρινετε κατι δειτε και δυο πραγματα παραπανω.

Το ubuntu δεν ειναι gentoo να πηγαινει σφαιρα. Το ξερουμε αυτο. Ειναι ομως η ευκολοτερη διανομη για εναν αρχαριο που δεν μπορει να κανει τα παντα compile απο την πρωτη μερα με οptimization για τον επεξεργαστη του. Και ναι δεν ειναι windows να τα εχει ολα ετοιμα στο πιατο ουτε παραμυθιαζει το χρηστη οτι κατι δουλευει ενω στην πραγματικοτητα δυσλειτουργει. Στα ubuntu φορα αν μπουμε θα βρουμε απαντηση στο 95% των αποριων μας.

Daytime Dreamer εχεις κατεβασει τους restricted drivers? Γιατι αν δεν τους εχεις ειναι λογικο να μην γινονται enable.

Link to comment
Share on other sites

@gdp77: το 7.04 (975 + Ε6600) παίζει κάτω από VMWare, και εκεί δεν βλέπεις τις "πραγματικές" δυνατότητες. Στο KateVastirPC (PIII + 1GB ram + nv TI4800) η 7.04 (και κατα 99.99% και η 7.10) παίζει μια χαρά, απλά δεν θέλω να το πειράξω εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ok done!! Απλα δεν με αφηνει να βαλω τους nvidia drivers. Μολις παω να κανω "enable" μου λεει κατι για το software package. Μολις συνδεσω το pc στο internet και κανω ολα τα updates θα το δοκιμασω παλι.

system>διαχειριση συστηματος>πηγες λογισμικου . Εκει που λεει download from the Internet, checkαρετε ολα τα κουτακια (5 ειναι). Στο download from δωστε: server απο Ελλάδα.
Το Ubuntu by default είναι σεταρισμένο με open source drivers και software. Για να κατεβάσεις restricted drivers και software, που κανείς δεν μπορεί να δει των κώδικα, άρα και να ελέγξει τη σταθερότητά τους (π.χ. nvidia drivers) πρέπει να κάνεις αυτά που λέει ο check2fire. Μετά θα μπορείς να κατεβάσεις και τους drivers και να βάλεις λογισμικό που δεν υποστηρίζεται απευθείας από την Canonical.

----------------------------------

Daytime Dreamer εχεις κατεβασει τους restricted drivers? Γιατι αν δεν τους εχεις ειναι λογικο να μην γινονται enable.

Δε χρειάζεται να τους έχει κατεβάσει από πριν. Κάνοντας αυτά που λέω από πάνω και τσεκάροντας το "enable" box, θα κατέβουν και θα εγκατασταθούν αυτόματα.

@gdp77: το 7.04 (975 + Ε6600) παίζει κάτω από VMWare, και εκεί δεν βλέπεις τις "πραγματικές" δυνατότητες. Στο KateVastirPC (PIII + 1GB ram + nv TI4800) η 7.04 (και κατα 99.99% και η 7.10) παίζει μια χαρά, απλά δεν θέλω να το πειράξω εκει.

’ρα δοκιμάζεις αυτά που λέει ο check2fire από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι τα build essentials... Τι θέλεις να εγκαταστήσεις με αυτό τον τρόπο? Δε γνωρίζω πολλά από αυτά... Ένα φεγγάρι μόνο είχα εγκαταστήσει κάτι drivers πριν κάποια χρόνια. Από το Ubuntu 7.04 και μετά δε χρειάστηκε κάτι να το εγκαταστήσω από terminal.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.