Jump to content



Δινετε λεφτα για καρτα ηχου??


jimakos21

Δινετε χρηματα για καρτα ηχου στο pc σας??  

147 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Γενικα ειμαι ικανοποιημενος με τις Onboard,ετσι και αλλιως δεν κανω κατι το ιδιαιτερο (mp3,gaming,tv,ταινιες),επειδη εχω ενα αυτοσχεδιο 4.1 (με καλα ξυλινα ηχεια αρκετα μεγαλα) δοκιμασα μια SB Live! που βρεθηκε ευκαιρη και βλεπω διαφορα προς το καλυτερο παρολο την ηλικια της καρτας,ΙΣΩΣ εδινα λεφτα μονο αν ξερω οτι εχει καλυτερο ηχο απο την Onboard και παλι θα το σκεφτομουν αρκετα.

ΥΓ.Ισως ειναι πολυ μαπα η onboard της μητρικης και φανηκε η διαφορα,Realtek AC97.Η μονη Onboard που παραδεχθηκα οτι ειχε διαφορα τις αλλες ειναι το θρυλικο Soundstorm.

Link to comment
Share on other sites

To soundstorm ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του. h/w dsp (οχι software-γιες) για μηδενικό cpu usage, ικανοποιητικό ΕΑΧ, on the fly ac3 encode και asio ούτε τώρα δε βρίσκεις μαζεμένα σε μια (onboard) υλοποίηση. ADI codec δεν έχω ακούσει τελευταία αλλά realtek που έχουν περάσει ένα σωρό από εδώ ήταν για το έλεος. Εντάξει για mp3 δε καταλαβαίνεις πολλά, δεν είναι και η άριστη πηγή να ξεκινήσει κανείς ή όταν απλά χρησιμοποιούμε τις ψηφιακές με απευθείας το stream από DD ή DTS. Αλλά καλώς ή κακώς ΕΑΧ = creative και όσοι παίζουν παιχνίδια και δεν έχουν δοκιμάσει δε ξέρουν τι χάνουν. Στη τελική μια φορά τα σκας για κάρτα ήχου και σε συντροφεύει σε πολλές αναβαθμίσεις πχ. εγω είμαι με μια Audigy 2 ZS από την εποχή του Athlon XP.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για μενα αξιζει καποιος να δωσει παραπανω χρηματα για καρτα ηχου

Παντα ειχα και παντα θα εχω καρτα ηχου και εχω δοκιμασει και αναμεσα τρεις onboard cards καμια σχεση ο ηχος με την on board και ξεχωριστη καρτα

Αξιζει η μεταβαση σε καρτα ηχου αλλα οχι και οι τιμες που οι εταιριες χρεωνουν για τις καρτες ηχου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη παρακολουθω συνεχεια τις αιτιολογισης σας δεν περιμενα τοση συγχηση κ τοση διαφωνια αποψεων!! :laughing:

Πραγματικα διαβαζωντας ενα ενα τα ποστς εχω παθη πλκ! ο ενας ''φυσικα κ ναι'' ο αλλος ''φυσικα κ ΟΧΙ ''.. Δεν το εχω δει αυτο εδω και ενα χρονο που ειμαι στο forum κ δεν περιμενα να το δω στον τομεα αυτο!

Παντω συνεχιστε να ψηφιζετε οσοι δεν ψηφισατε ειναι συμαντικο για ολους ενα συνολικο αποτελεσμα! :T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

είναι καλό που εδώ και αρκετά χρόνια οι κάρτες ήχου είναι ενσωματωμένες στην μητρική βοηθώντας πολλούς να εξοικονομίσουν χρήματα και με αρκετά καλή ποιότητα ήχου. αλλά ακόμα και η πιο φτηνή κάρτα ήχου παράγει καλύτερο ήχο. Γι' αυτό όσοι έχουν χρήματα αξίζει να σπαταλίσουν ένα μικρό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Παντω συνεχιστε να ψηφιζετε οσοι δεν ψηφισατε ειναι συμαντικο για ολους ενα συνολικο αποτελεσμα! :T: :T: :T: :T:

Ποιο αποτελεσμα ;Εδω και 3 σελιδες 1-1 ειναι συνεχεια :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AGRIMI [Σήμερα, στις 22:10]

.. αλλά ακόμα και η πιο φτηνή κάρτα ήχου παράγει καλύτερο ήχο. Γι' αυτό όσοι έχουν χρήματα αξίζει να σπαταλίσουν ένα μικρό ποσό.

η φτηνη audigy μου αρεσε καλυτερα απο το onboard της dfi, καλυτερα κι απο τα 2 ομως μου αρεσε αυτο του via. μπορει και να φταιει το εξωτερικο τροφοδοτικο, δεν ξερω. ισως ομως και να εχει τον καλυτερο ηχο (για τα γουστα μου) απο οσα περασαν απο τα χερια μου, για τα μηδαμινα λεφτα που εχω δωσει για ηχο.
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για αναλογική σύνδεση ηχείων, τα οποία προορίζονται για PC, η διαφορά μεταξύ μιας onboard κάρτας ήχου και μιας X-Fi Fatal1ty όπως έχω εγώ είναι χαώδης.

Όπως χαώδης είναι και η διαφορά μιας επαγγελματικής κάρτας ήχου με μια X-Fi όταν κάποιος ασχολείται με δημιουργία μουσικής/επεξεργασία ήχου.

Το να λέμε για το υπέρογκο κόστος της X-Fi για μένα είναι επίσης άτοπο, καθότι μια Audigy2 μπορεί κάλλιστα, με τα κατάλληλα προγραμματάκια, να φτάσει κοντά σε απόδοση ήχου μια X-Fi.

Θεωρώ πως είναι το ίδιο ακριβώς όπως και με τα ηχεία - πολλοί θεωρούν τα Ζ-5500 π.χ. κορυφαία ηχεία και πίνουν νερό στο όνομά τους. Εγώ, που έχω ακούσει τον "σοβαρό" ήχο και κατά κάποιο τρόπο ας πούμε πως τον εκτιμώ, τα θεωρώ ηχεία κάτω του μετρίου. Ο σοβαρός ήχος όμως, κοστίζει κάτι παραπάνω.

Έτσι είναι και με τις κάρτες ήχου. Κάποιοι ικανοποιούνται με τις onboard, άλλοι θέλουν το κάτι παραπάνω, είτε στα παιχνίδια είτε γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιο μου pc εχω την Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio 7.1 με κατι μα..κιες ηχεια. Σε αυτο το pc εχω την onboard Realtek ALC850 με κατι παλια Ρωσσικα αλλα γαματα ηχεια ξυλινα 2-way 2x40W RMS και bass-reflex system. Εχω δοκιμασει ολους τους συνδιασμους με καρτα και ηχεια και η αληθεια ειναι οτι και οι 2 καρτες καλυπτουν αψογα ακομα και τους πιο xtreme gamers, φτανει να εχεις καλα ηχεια.

Τωρα να παω να δοσω 330ευρω για την Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro 7.1 την στιγμη που δεν ειμαι μουσικος παραγογος και απλα να παιζω παιχνιδια , ειναι μεγαλη βλακια πιστευω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Η αποψη του snips ακουγεται λιγο biased, προσωπικα θεωρω μια x-fi xtreme gamer το απολυτο μινιμουμ για οποιον ασχολειται εστω και λιγο σοβαρα με games , ειδικα στα fps βοηθαει πολυ, περσι το καλοκαιρι που πηρα την platinum μπορουσα να εντοπιζω τους εχθρους με ακουστικα της ταξης των 20 ευρω, για τοσο καλο positioning μιλαμε, επισης χαρη στο CMSS3d headphone elevation filter μπορεις στα παιχνιδια που ειναι φτιαγμενα για να το αξιοποιουνε ( bf2 πχ ) να καταλαβεις αν κατι ακουγεται απο πανω σου ή απο κατω σου, πραγματικα ενα καλο combo καρτας ηχου και ακουστικων ( audiotechnica A500 + x-fi xtreme gamer ) μπορει να σου δωσει extra kills και πολλες φορες να στρεψει τα ματια των spectators πανω σου δινοντας τους την εντυπωση πως εχεις καποιο wallhack :p

Αλλα + ειναι η υποστηριξη για το τελευταιο EAX, το crystalizer που βοηθαει οταν ακους internet radio, το ASIO και το πληθος τιτλων που εχουν την σταμπα απο κατω " sounds best on x-fi "

Λεφτά σας είναι τα δίνετε όπου θέλετε. Αλλά νομίζω ότι τα games δεν είναι κάτι το οποίο κανείς πρέπι να το παίρνει ΤΟΣΟ σοβαρά. Δεν σε κάνουν gamer τα 100 mousepads και τα 200 διαφορετικά ποδαράκια, ούτε μια καλή κάρτα ήχου, ούτε γενικά αξεσόρια που απλά υπάρχουν για να τα παίρνουμε. Αν έχει κανείς ανάγκη από καλό positioning για να ανεβάσει τα kills σε διάφορα games τότε μάλλον δεν είναι καλός σε αυτά. Ο βαθμος ικανοποίησης του καθενός είναι πολύ υποκειμενικό.

Tώρα αυτά περί "sounds best on x-fi" και "the way is meant to be played" και runs best with Intel Core Duo και τέτοια, μου θυμίζουν το "vote for Bush" και το "I ll be back" και "God Bless America" και το "Thunder.....Thunder....thundercats.....OHOHOHOHOH"!

Marketing και "στάχτα μου για να σε διαφημίσω στο intro μου". Τϊποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικά, μιας και FLAC, APE και λοιπά lossless πρέπει να ακούω από pc. Χώρια το καταπληκτικό foobar με υποστήριξη ASIO που λέει αρκετά.

Edit: να ξεκαθαρισω κάτι. Αν είναι να ακούσεις μουσική απο αξιόλογα μέσα(ενισχυτή-ηχεία και δεν αναφέρομαι σε z5500 γουάου ποιότητα wannabe...) αξίζει να πάρεις μια meridian. Αλλιώς μια audigy2 does the trick. Αν ισχύουν όμως τα softwareηστικα που ακούγονται για τα vista και οι onboard κομπλέ θα είναι απο εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν δεν χρησιμοποιεις την καρτα ηχου για κατι πολυ εξιδεικευμενο δεν αξιζει να τα δωσεις τα χρηματα. Εγω χρησιμοποιω την onboard με optical συνδεση στα z -5500 και μου ειναι αρκετο.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για την λιγο off-topic ερωτιση που θα κανω. Μιας και το εφερε η κουβεντα, βρηκα εδω μια PCI TechSolo 6channel CMI8738/PCI-6ch-LX. Οσοι ψηφισαν ΝΑΙ, να μου απαντησουν μιας και ισως να ξερουν κατι παραπανω.....Ειναι καλυτερη απο την onboard μου (Realtek ALC850)?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.