Jump to content



Δινετε λεφτα για καρτα ηχου??


jimakos21

Δινετε χρηματα για καρτα ηχου στο pc σας??  

147 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Snips

Λεφτά σας είναι τα δίνετε όπου θέλετε. Αλλά νομίζω ότι τα games δεν είναι κάτι το οποίο κανείς πρέπι να το παίρνει ΤΟΣΟ σοβαρά. Δεν σε κάνουν gamer τα 100 mousepads και τα 200 διαφορετικά ποδαράκια, ούτε μια καλή κάρτα ήχου, ούτε γενικά αξεσόρια που απλά υπάρχουν για να τα παίρνουμε. Αν έχει κανείς ανάγκη από καλό positioning για να ανεβάσει τα kills σε διάφορα games τότε μάλλον δεν είναι καλός σε αυτά. Ο βαθμος ικανοποίησης του καθενός είναι πολύ υποκειμενικό.

Tώρα αυτά περί "sounds best on x-fi" και "the way is meant to be played" και runs best with Intel Core Duo και τέτοια, μου θυμίζουν το "vote for Bush" και το "I ll be back" και "God Bless America" και το "Thunder.....Thunder....thundercats.....OHOHOHOHOH"!

Marketing και "στάχτα μου για να σε διαφημίσω στο intro μου". Τϊποτα παραπάνω.

Πιστεύω (εκ μεγάλης πείρας) πως το 3D Positioning στον gaming ήχο δε χρειάζεται X-Fi. Μια Audigy2 του αρκεί και του περισσεύει. Το Quake Arena είναι κλασικό παράδειγμα εξαιρετικού 3D ήχου ;)

Πάντως Snips θεωρώ πως έχεις άδικο στον "πόλεμό" σου προς το ΕΑΧ. Το ΕΑΧ μεταμορφώνει τον ήχο σε πάρα πολλούς τίτλους, δίνοντάς τους πολύ εντυπωσιακότερη gaming εμπειρία. Διαφορά μεταξύ ΕΑΧ on και off υπάρχει και είναι μεγάλη. Δεν είναι αν κάποιος παίρνει "ΤΟΣΟ" σοβαρά τον ήχο στα παιχνίδια του. Είναι το ίδιο ακριβώς με αυτόν που κουράστηκε με το Dolby Digital και θέλει το DTS, γιατί ακούγεται καλύτερα. Ασχέτως αν εσύ (τυχαίο παράδειγμα) δεν το καταλαβαίνεις.

Όπως είπες, λεφτά του καθενός είναι, όπου θέλει τα δίνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 02:22]

Λεφτά σας είναι τα δίνετε όπου θέλετε. Αλλά νομίζω ότι τα games δεν είναι κάτι το οποίο κανείς πρέπι να το παίρνει ΤΟΣΟ σοβαρά. Δεν σε κάνουν gamer τα 100 mousepads και τα 200 διαφορετικά ποδαράκια, ούτε μια καλή κάρτα ήχου, ούτε γενικά αξεσόρια που απλά υπάρχουν για να τα παίρνουμε. Αν έχει κανείς ανάγκη από καλό positioning για να ανεβάσει τα kills σε διάφορα games τότε μάλλον δεν είναι καλός σε αυτά. Ο βαθμος ικανοποίησης του καθενός είναι πολύ υποκειμενικό.

Tώρα αυτά περί "sounds best on x-fi" και "the way is meant to be played" και runs best with Intel Core Duo και τέτοια, μου θυμίζουν το "vote for Bush" και το "I ll be back" και "God Bless America" και το "Thunder.....Thunder....thundercats.....OHOHOHOHOH"!

Marketing και "στάχτα μου για να σε διαφημίσω στο intro μου". Τϊποτα παραπάνω.

Ειπα εστω και ΛΙΓΟ σοβαρα, προσωπικα αμα δει καποιος τα playing hours μου στο steam στο xfire και στα BF accounts δεν θα δει και τον πιο dedicated gamer, εχω περασει απτο σταδιο της απεξαρτησης εδω και πολυ καιρο :) απλα οταν θελω να μπαινω σε εναν public να ξεσκασω λιγο δεν θελω να αποδωσω κατο απο αυτο που μπορω λογω setup, με αλλα λογια δεν μαρεσει να χαριζω καστανα.

Το αλλο με τα mousepads σποντα ηταν τωρα ? 1μιση χρονο με το titan εχω κλεισει πληροφοριακα,μπορω να κανω το ιδιο με allsop raindrop XL και οποιοδηποτε αλλο στην κατηγορια των 15-20 ευρω που προσφερει ακριβως αυτα που ξερω οτι θελω, hyperglides υπαρχουν απτο 2003 και δεν φτιαχτηκαν για τα 12χρονα αλλα για τους pro gamers που τοτε ειχανε μια ιδιαιτερη προτιμηση στα πλαστικα pads με αποτελεσμα να γινονται τα stock feet αχρηστα μετα απο μερικες βδομαδες gaming, επισης χρησιμοποιω το IE 3.0 που τα πρωτα 5 χρονια δεν διαφημιστηκε ποτε απτην MS ως "gaming" mouse,επισης τα ακουστικα μου γραφουνε audiotechnica πανω(θα μπορουσανε καλλιστα να γραφουνε και AKG, grado, sennheiser, beyerdynamic και οποιοδηποτε αλλη μαρκα εβρισκα με λογικη τιμη στο ebay/audiocubes ), ουτε syberia ουτε steelsound ουτε everglide που γραφανε παλιοτερα

Το sounds best δεν ειναι τοσο marketing οσο νομιζεις, αμα δεν εχεις x-fi σε bf2/bf2142 δεν εχεις ultra high sound quality mode και καταπεκταση δεν εχεις 128 φωνες ( σημαντικο σε server με 30 ατομα + ) το Positioning δεν ειναι για να ωφελει τους νουμπαδες, ποιος ο λογος να ακους καποιον να ερχεται οταν δεν μπορεις να σημαδεψεις ? Οι καλοι παικτες ακουνε ΚΑΙ σημαδευουνε, fact. Στο 2142 με εχει σωσει η x-fi πολλες φορες απτο να μου παρει καποιος το dogtag, το πιο χαρακτηριστικο το θυμαμαι στο cerbere landing στην βαση των EU οπου ειμουνα καμπερωμενος ως recon και εκει που κοιταγα απτην διοπτρα ακουσα κατι βηματα απο πισω μου, εστριψα 180 μοιρες και εφαγε αζουμοτο ενας κακομοιρης PAC, ετοιμο το ειχε το Knife

Σε tactical / μειξη tactical - arcade οπως cs 1.6 στα 5on5 βοηθαει πολυ το καλο positioning για να μπορεις να βαρας με καλυτερη ευστοχια μεσα απο τοιχους και να ξερεις παντα που βρισκεται ο αλλος ετσι ωστε να μην αιφνιδιαστεις ευκολα και φυσικα να μην φας κανα knife στην πλατη ( βλεπε athens2004 μονο που συνηθως του το χωνω στο βυζι :p )

Σε πιο frantic games επισης αμα εισαι συγκεντρωμενος μπορεις να εχεις το πανω χερι αμα ο ηχος που βγαζουν τα ακουστικα σου ειναι αξιοπιστος, απλα στα tactical συνηθως παιζει καποιος με χαμηλο sensitivity και δεν εχει την πολυτελεια να στριβει περα δωθε συνεχεια επειδη δεν μπορει να ακουσει τι γινεται ακριβως γυρω του, επισης με τις καταλληλες ρυθμισεις ( audio creation mode, 2/2.1 speakers mode, 44.1 khz master sampling rate, bitmatched playback on ) ειναι αρκετα καλη πηγη για music playback

Το marketing crap ξεκιναει στο σημειο που λεει η creative για high quality components(εξαιρειται η πανακριβη elite pro η οποια ομως στο ξεχωριστο panel εχει επισης μουφες μεσα), και ο ισχυρισμος της πως με το combo CMSS 3D + crystalizer τα 128αρια mp3 ακουγονται καλυτερα απο studio ( rofl )

Ελπιζω να φανηκε διδακτικο αυτο το ποστ οπως το προηγουμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Ο τομεας ηχος ειναι μια καθαρα υποκειμενικη ιστορια.

Τουλαχιστον στο επιπεδο του μεσου χρηστη.

Γι'αυτο ακουγονται ΝΑΙ και ΟΧΙ τοσο εντονα.

-Της γιαγιας μου, της αρκει ενα τραντζιστορακι...

-Της μανας μου, τα ηχεια της τηλεορασης...

-Του κολλητου μου τα ΧΑΛΙΑ ηχεια στο yugo του, που κανουν χρατσα-χρουτσα...

-Εμενα η onboard ενωμενη στο home cinema...

(Το sub παραμορφωνε και εβαλα ενα alpine απο αμαξι...:tomato: )

Ο καθενας οπως εχει συνηθησει να ακουει...

Οσο για την καρτα, δεν τα εχω σκασει (ακομα).

Προτιμω να τα δωσω καπου αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 09:39]

Πιστεύω (εκ μεγάλης πείρας) πως το 3D Positioning στον gaming ήχο δε χρειάζεται X-Fi. Μια Audigy2 του αρκεί και του περισσεύει. Το Quake Arena είναι κλασικό παράδειγμα εξαιρετικού 3D ήχου ;)

Πάντως Snips θεωρώ πως έχεις άδικο στον "πόλεμό" σου προς το ΕΑΧ. Το ΕΑΧ μεταμορφώνει τον ήχο σε πάρα πολλούς τίτλους, δίνοντάς τους πολύ εντυπωσιακότερη gaming εμπειρία. Διαφορά μεταξύ ΕΑΧ on και off υπάρχει και είναι μεγάλη. Δεν είναι αν κάποιος παίρνει "ΤΟΣΟ" σοβαρά τον ήχο στα παιχνίδια του. Είναι το ίδιο ακριβώς με αυτόν που κουράστηκε με το Dolby Digital και θέλει το DTS, γιατί ακούγεται καλύτερα. Ασχέτως αν εσύ (τυχαίο παράδειγμα) δεν το καταλαβαίνεις.

Όπως είπες, λεφτά του καθενός είναι, όπου θέλει τα δίνει ;)

Ξεχνας ομως τους optimized για CMSS3d headphone ( που ειναι απειρως καλυτερο απο αυτο της audigy ) τιτλους οπως battlefield 2 & 2142 και prey, ειναι αλλη φαση να πεταει το ελικοπτερο απο πανω και να μπορεις να υπολογισεις με κλειστα ματια σε τι θεση βρισκεται περιπου

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οποιος παιζει fps με ακουστικα και φτιαχνει νεο συστημα from scratch το θεωρω λιγο καπως να μην χωρεσει μια xtreme gamer μεσα στο budget, αυτοι που ανηκουνε σε αλλες κατηγοριες ( ηχεια καλα με αναλογικη συνδεση, 20% gaming 80% μουσικη κλπ ) εχουνε πολυ περισσοτερες επιλογες

Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα μια απλη 7,1 για να κανω εγγραφες και να μπορεσω να περασω τις κασσετες που εχει ο πατερας μου στο pc. αλλα εκανα αναβαθμιση και τωρα μου ειναι αχρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 10:57]

Διαφορές από

Xfi xtreme audio

και

xfi xtreme gamer?

Με μια λεξη χαωδεις

http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_Blaster_X-Fi

The market segment occupied by the XtremeMusic was moved downwards, with the introduction of the (cheaper) 'Xtreme Audio' and 'Xtreme Audio Notebook' products, which, despite the "X-Fi" label, are the only products in the X-Fi line not using the EMU20K1 chip (CA20K1)[3] but an older chip similar to the Audigy SE and SB Live! cards (CA0106-WBTLF)[4] and thus lacking the hardware acceleration of 3D sound and EAX sound effects, gaming and content creation features and the I/O extensibility of all the other X-Fi models. Despite the name, the Xtreme Gamer card offers a better signal-to-noise ratio and lower total harmonic distortion than the Xtreme Audio, and is hence a better card even purely for music use, though the marketing of the two products suggests that Creative believes the cheaper product to be adequate for most users.

Link to comment
Share on other sites

όταν ακούς Mp3 με maximum 312 kbps, και παίζεις games μονο για να σκωτόσεις την ώρα σου, νομιζω οτι η κάρτα ήχου ειναι λεφτά κατευθείαν στα σκουπίδια...καλυτερα να πάρω καναν άλλο διάλο για το pc μου...:banging: :banging: ζήτω οι onboard λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από grgkopanas [Σήμερα, στις 16:22]

όταν ακούς Mp3 με maximum 312 kbps, και παίζεις games μονο για να σκωτόσεις την ώρα σου, νομιζω οτι η κάρτα ήχου ειναι λεφτά κατευθείαν στα σκουπίδια...καλυτερα να πάρω καναν άλλο διάλο για το pc μου...:banging: :banging: ζήτω οι onboard λοιπόν

+1

Οταν η καλυτερη συμπιεση σε mp3 ειναι στα 320,δηλαδη περιπου το 1/3 της πληροφοριας που περιεχει η μετριοτατη ηχογραφηση σε CD,τι ακριβως να κανει η καρτα ηχου??

Τα mp3 δημιουργουνται συμφωνα με εναν απωλεστικο αλγοριθμο που κοβει τις λεπτομερειες με σκοπο να παρουμε πιο μικρα αρχεια.Δεν υπαρχει τροπος να παρουμε πισω τη χαμενη πληροφορια,οσο καλη καρτα ηχου και να χρησιμοποιησουμε.Το μονο που μπορουν να κανουν αυτες οι καρτες,ειναι με ψευδο-εφε να προσπαθησουν να απομιμηθουν το κομματι στην αρχικη του μορφη.Διεργασια που για μενα κανει τα πραγματα ακομα χειροτερα

Ειναι σαν να τραβαμε φωτογραφιες με μηχανη 10Megapixels,να συμπιεζουμε τη φωτογραφια στο 1/3 και μετα να την περναμε απο το photoshop προσπαθωντας να επαναφερουμε την πληροφορια που κοψαμε.Ματαιο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Ειναι σαν να τραβαμε φωτογραφιες με μηχανη 10Megapixels,να συμπιεζουμε τη φωτογραφια στο 1/3 και μετα να την περναμε απο το photoshop προσπαθωντας να επαναφερουμε την πληροφορια που κοψαμε.Ματαιο!

Όχι δεν είναι έτσι.

Δεν κόβει όπου νά ναι ο frauhoffen (πώς διάολο γράφεται).

Όταν είχε πρωτοβγει ήταν αλλιώς.

Απ'τη μία έχεις το wav που είναι bit*second*bandwidth(KHz) σε μέγεθος αρχείου, και από την άλλη έναν αλγόριθμο που σαφώς μπορεί να έιναι και ποιοτικός. Και αν θες, υπάρχει και το FLAC.

Σαφώς ψηφίζω κάρτα ήχου, πάντα είχα κάρτα ήχου και μάλιστα ακριβή, από τότε που πήρα βέβαια τα creative inspire digital ηχεία με καλύπτει απόλυτα η οποιαδήποτε κάρτα για listening αλλά πολύ λίγες για audio. Η creative live! που έχω την κάνει μια χαρά τη δουλειά της midi επεξεργασίας με τα soundfonts και με τα όλα της, και με το latency να είναι σαν να παίζεις πιάνο (ούτε asio4all με σήμα τον Bush ούτε τίποτα). Αντίθετα η m-audio firewire audiophile που έχω είναι μέτρια στο midi κομμάτι γιατί δεν έχει wavetable synth at all (ούτε sf ούτε τίποτα) και θέλει softsynth. Καλά, για τις onboard δεν το συζητάω, πικρή εμπειρία. Στις πρώτες τους υλοποιήσεις πέρναγε ο ήχος του ide, όταν δούλευε ο δίσκος έκανε παράσιτα, τώρα ευτυχώς έχουν βελτιωθεί, ειδικά για ψηφιακό passthrough δεν πρέπει να υπάρχει καμία διαφορά πλην των dsp μιας xfi, αλλά για αναλογικά και για asio/latency τα πράγματα είναι δύσκολα! Το realtek hd του laptop από asio είναι για τον φούτσο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.