Jump to content



Δινετε λεφτα για καρτα ηχου??


jimakos21

Δινετε χρηματα για καρτα ηχου στο pc σας??  

147 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Όχι γιατί ο παλιός μου εξωτερικός αποκωδικοποιητής με την onboard κάρτα και την spdif οπτική έξοδο μου δίνει καλύτερο ήχο, εδώ και χρόνια, χωρίς έξοδα, παραμορφώσεις και χριτς χρατς.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Οnboard και εδω γιατι $$ δεν παιζουν.

Αρχική απάντηση από GruntGR

προσωπικα θεωρω μια x-fi xtreme gamer το απολυτο μινιμουμ για οποιον ασχολειται εστω και λιγο σοβαρα με games

Σοβαρο και xfi δεν πανε μαζι. Το σοβαρο παει με usb ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

oxi διότι με digital (optical/coaxial) συνδέω την μάλλον λιγότερο ποιοτική κάρτα της μητρικής στα logitech z5500 και δεν υπάρχει πτώση στην ποιότητα λογω dac κτλ

η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν εχω δοκιμάσει με τις x-fi αλλά με όλες τις προηγούμενες δεν κατάλαβα διαφορά

Link to comment
Share on other sites

ναι, θα εδινα λεφτα για μια καρτα ηχου,γιατι ποτε δεν ειχα περα απο τις onboard και θα ηθελα επιτελους να καταλαβω με τα ιδια μου τα ωτα, αν οντως αξιζει και να σταματησω να διαβαζω τετοια θεματα,οπου ποτε δεν εβγαλα ακρη αν οντως αξιζει ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα αρχεια ηχου που παιζει το pc μου ειναι ηδη συμπιεσμενα(αρα δεν τιθεται θεμα ποιοτητας ηχου) με καλυπτει και με το παραπανω η onboard.Αν καποιος μπορει να μου αποδειξει οτι αξιζει τον κοπο μια καρτα ηχου,ναι θα αγοραζα μια αυριο κιολας

Τωρα,αν καποια στιγμη στο μελλον ασχοληθω με παραγωγη μουσικης,μαλλον θα παρω μια σοβαρη καρτα ηχου(δεν αναφερομαι σε καρτες τυπου Creative κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα δινω γιατι ειναι απαραιτητη.

X-Fi Xtreme Music ειναι το λιγοτερο που θα μπορουσα να εχω.Η καλυτερη onboard που ειχα πετυχει παντως ηταν η soundstorm πανω σε nforce 2.Πολυ καλη ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, επειδή συνδέω το pc σε ένα μάπα mini hifi και έτσι δεν πρόκειτε να δω διαφορές στον ήχο αν αλλάξω την κάρτα ήχου από onboard σε κάποια άλλη!!

Αλλά ακόμα και αν πάρω ένα καλό 5.1 σύστημα για pc θα αρκεστώ και πάλι στην onboard μιας και διαθέτει ψηφιακή spdif προς χάρην οικονομίας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 17:49]

Η καλυτερη onboard που ειχα πετυχει παντως ηταν η soundstorm πανω σε nforce 2.Πολυ καλη ...

Εισαι λιγο υπερβολικος :p ,δε λεω.. καλo το soundstorm , αλλα στην ουσια ηταν ενα καλο DSP με αρκετα προχωρημενες δυνατοτητες σε σχεση με αυτες που ενσωματωνονται στα AC97 chips , ο ηχος του ομως, περνουσε μεσα απο το Realtek 650(655) , το οποιο δεν εχει καμια σχεση με τα σημερινα (ADI1988 ,Realtec 889)

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνηθως

X-FI rulezzzzz

Η Καρτα ηχου παρεχει 10 φορες καλυτερη ποιοτητα ηχου απο oποιαδηποτε onboard

Η διαφορα στον ηχο μεταξυ μιας Χ-Fi και μιας οποιαδηποτε onboard ειναι αρκετα μεγαλη...

Σαφως η X-Fi ειναι ανωτερη αλλα με τα αναλογα ηχεια βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατι ο αδερφος χρησιμοποιει το pc και για recording (m-audio εχει) και οι onboard καρτα γραφικων ειναι τουλαχιστον απαραδεκτες σε αυτον τον τομεα

Επειδη συνδεω το pc σε ενισχυτη με σχετικα καλα ηχεια, παντα εχω δει διαφορες με ολες τις onboard (απο PII εποχη μεχρι σημερα) σε ποιοτητα, Noise, ενταση, καθαροτητα σηματος, Latency, και διαφορα αλλα ... παντα καρτα για εμενα. Ενταξει οχι και Sound blaster 128 σε σχεση με τις σημερινες Onboard αλλα μια audigy 2 ZS θα την προτιμoyσα απο μια onboard οποιαδηποτε

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί εκτός ότι καλύπτομαι γενικώς στον Gaming Pc από την OnBoard στο HTPC έχω μια αρχαία SB που πέρνω την Ψηφιακή έξοδό της για να την συνδέω στον Yamaha και να έχω Dolby Digital να βλέπω ταινίες. Δεν ξαναδίνω λεφτά για κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.