Jump to content



Yorkfield QX9650 Testing...Πολλές φωτό...56Κ προσοχή...


hipro5

Recommended Posts

Βρε sofix, ποιόν Κινέζο κάνω?..... :D

Αφού εγώ τα 'βγαλα στη φόρα..... :p

Ναι :

α. "λέγεται" ότι υπάρχει ένα προβληματάκι ανάμεσα σε INTEL και NVIDIA με αποτέλεσμα στα retails κομμάτια των QX9650, η Intel "πρόσθεσε" κάποια microcodes ακόμα και "παρέλειψε" να τα δώσει στην NVIDIA

β. η NVIDIA θέλει να πουλήσει καινούργια chipset για να βγάλει περισσότερα φράγκα (γι'αυτό άλλωστε είναι οι εταιρίες) και "κόβει" την υποστήριξη στους καινούργιους επεξεργαστές της INTEL απ'το i680 για να πάρει ο κόσμος τα καινούργια της SLI motherboards....

.....όποιο απ'τα δύο θες πάρε...... :)Σκέψου όμως ΓΙΑΤΙ το NVIDIA i780 θα υποστοιρίζει τελικά τους York (αν?) και όχι το i680 που είναι ΟΛΟΙΔΙΑ chipsets!.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Πολύ ωραία απάντηση που με δυο κουβέντες τα λέει όλα.

Με μια μόνο επιφύλαξη.

Πιθανότατα οι αλλαγές που έγιναν στον κώδικα προγραμματισμού των τετραπύρηνων York, να απαιτούν πράγματι αλλαγές σε επίπεδο μητρικής.

Στην περίπτωση αυτή, όλες οι υπάρχουσες μητρικές με chipset της Nvidia βγαίνουν off, όχι εξ αιτίας της Nvidia αλλά εξ αιτίας της Intel.

Έτσι εξηγείται και το γιατί μία μητρική με 780 που έχει ήδη ανακοινωθεί από την ASUS και πιθανότατα έχει κατασκευαστεί, δεν υποστηρίζει τους York.

EDIT

Ε μην έχεις και τύψεις ότι έκανες κακό στην Ιντέλα :p

Για να σου φύγουν οι ενoχές μάλλον τo ποστ που έγραψα στις 20-11-07, ήταν πριν από τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hipro5

β. η NVIDIA θέλει να πουλήσει καινούργια chipset για να βγάλει περισσότερα φράγκα (γι'αυτό άλλωστε είναι οι εταιρίες) και "κόβει" την υποστήριξη στους καινούργιους επεξεργαστές της INTEL απ'το i680 για να πάρει ο κόσμος τα καινούργια της SLI motherboards....

.....όποιο απ'τα δύο θες πάρε...... :)Σκέψου όμως ΓΙΑΤΙ το NVIDIA i780 θα υποστοιρίζει τελικά τους York (αν?) και όχι το i680 που είναι ΟΛΟΙΔΙΑ chipsets!.... ;)

Η ερωτηση της ημερας...

Θα μπρουσε(ς) να γινει forced flash μητρικη με το 680ι με bios απο 780ι???

(Οπως γινοταν ενα καιρο με την asus και το ct479)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 09:29]

EDIT

Ε μην έχεις και τύψεις ότι έκανες κακό στην Ιντέλα :p

Για να σου φύγουν οι ενoχές μάλλον τo ποστ που έγραψα στις 20-11-07, ήταν πριν από τα δικά σου.

Μπαααα..........Εγώ νομίζω ότι ΔΕΝ είναι τελικά η INTEL που είναι πίσω απ'αυτό ΑΛΛΑ η NVIDIA τελικά και θα σου πω γιατί.... ;)

ΑΦΟΥ η κυρία NVIDIA θα τους υποστηρίζει στο "i780 σύστημα" που ΔΕΝ είναι άλλο απ'το i680 Northbridge + κάτι άλλα "περιφεριακά" chips για PCI-E 2 κτλ., ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ τους υποστηρίζει ΚΑΙ στο i680 ΑΦΟΥ είναι το ΙΔΙΟ Northbridge?......

Θα σου πω γιατί.....Γιατί ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ καινούργια πραγματάκια..... ;) ΑΝ τους υποστηρίξει ΚΑΙ στο i680, τότε ΚΑΝΕΝΑΣ δε θ'αγοράσει καινούργια μητρική για SLI.......ΑΡΑ no more incoming money..... Ενώ έτσι όλο και κάτι θ'αρπάξουν.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, γιατί το επιπλέον chip που έχει το 780 δίνει PCIe 2.0 συμβατότητα.

Εξ άλλου το πρόβλημα όπως φαίνεται απαιτεί και κάποιο mod στις υπάρχουσες μητρικές.

Από τη μια το SLI και από την άλλη το Raid-0, που μου φαίνεται καλύτερο στις nforce, δεν μου δίνουν πολλά περιθώρια επιλογής.

Tespa.

Όταν χρειαστώ αναβάθμιση σε York θα δω τι υπάρχει σε SLI.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Θα σου πω γιατί.....Γιατί ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ καινούργια πραγματάκια..... ;) ΑΝ τους υποστηρίξει ΚΑΙ στο i680, τότε ΚΑΝΕΝΑΣ δε θ'αγοράσει καινούργια μητρική για SLI.......ΑΡΑ no more incoming money..... Ενώ έτσι όλο και κάτι θ'αρπάξουν.... ;)

Αυτή είναι και η επικρατούσα θεωρία γενικότερα που διαβάζω και εγώ. Στην Intel πλατφόρμα ο κόσμος είναι ποιο συνηθισμένος στην αναβάθμιση μητρικής, οπότε και λιγότερο αρνητικός σε τέτοια κόλπα από τις εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 09:39]

Μπαααα..........Εγώ νομίζω ότι ΔΕΝ είναι τελικά η INTEL που είναι πίσω απ'αυτό ΑΛΛΑ η NVIDIA τελικά και θα σου πω γιατί.... ;)

ΑΦΟΥ η κυρία NVIDIA θα τους υποστηρίζει στο "i780 σύστημα" που ΔΕΝ είναι άλλο απ'το i680 Northbridge + κάτι άλλα "περιφεριακά" chips για PCI-E 2 κτλ., ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ τους υποστηρίζει ΚΑΙ στο i680 ΑΦΟΥ είναι το ΙΔΙΟ Northbridge?......

Θα σου πω γιατί.....Γιατί ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ καινούργια πραγματάκια..... ;) ΑΝ τους υποστηρίξει ΚΑΙ στο i680, τότε ΚΑΝΕΝΑΣ δε θ'αγοράσει καινούργια μητρική για SLI.......ΑΡΑ no more incoming money..... Ενώ έτσι όλο και κάτι θ'αρπάξουν.... ;)

Ναι αλλα αν το παμε ετσι, της Nvidia λαθος που εβγαλε 780i ιδιο με 680i...

Ας εβαζε στο 780i π.χ οχι μονο τριπλο sli αλλα και αλλα στοιχεια νεα, δεν θα ειχε προβλημα στο να το πουλησει....Ή ας εχει την προοπτικη για τους επομενους cpu....

Και στο φιναλε, καποιος που θα αγορασει αυτο το mobo(780i), θα το αγορασει για να χωσει 3 gpu....

Και οπως εχω πει, ειναι λιγο δυσκολο να τους αποκοψει, με την εννοια οτι ειναι δυσκολο ως προς την αξιοπιστια που θα δειξει απεναντι στους καταναλωτες της!!!!....:D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Μπαααα..........Εγώ νομίζω ότι ΔΕΝ είναι τελικά η INTEL που είναι πίσω απ'αυτό ΑΛΛΑ η NVIDIA τελικά και θα σου πω γιατί.... ;)

ΑΦΟΥ η κυρία NVIDIA θα τους υποστηρίζει στο "i780 σύστημα" που ΔΕΝ είναι άλλο απ'το i680 Northbridge + κάτι άλλα "περιφεριακά" chips για PCI-E 2 κτλ., ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ τους υποστηρίζει ΚΑΙ στο i680 ΑΦΟΥ είναι το ΙΔΙΟ Northbridge?......

Θα σου πω γιατί.....Γιατί ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ καινούργια πραγματάκια..... ;) ΑΝ τους υποστηρίξει ΚΑΙ στο i680, τότε ΚΑΝΕΝΑΣ δε θ'αγοράσει καινούργια μητρική για SLI.......ΑΡΑ no more incoming money..... Ενώ έτσι όλο και κάτι θ'αρπάξουν.... ;)

Eτσι ακριβώς έγινε και με το Asus P5ND2 - SLI Deluxe ΜοΒο που είχα με το nForce4. Η Asus έβγαλε το Bios 805 που υποστήριζε τους 9χχ (930, 940 κτλ) Intel επεξεργαστές και η nVidia της τράβηξε το αυτί και η Αsus αναγκάστηκε να το "κατεβάσει" από το site της. Μια ματιά στο forum της Asus για το ΜοΒο αυτό και ένα search για "805 bios" θα δείτε τι παίχτηκε.

Marketing nVidia.... μιας και είδαμε και core2duo με nForce4 μητρικές.

nVidia :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Inlovem

τι ωραια που τα λετε:D παντος το ειμαι πολυ ευχαριστημενο με nvidia chipset, το μονο που δεν κανει overclock σε quad core αυτο με εχει πειραξει:(

Ισχυει οτι τα nvidia chipsets ''στακαρουν'' καλυτερα με Geforce vga απο ATI?? η λεω Μ@Λ@κ!ες?:o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 10:02]

Ισχυει οτι τα nvidia chipsets ''στακαρουν'' καλυτερα με Geforce vga απο ATI?? η λεω Μ@Λ@κ!ες?:o:o:o

φοβαμαι οτι τα εχεις συνχισει λιγο φιλε:D λογικα οταν εχεισ nvidia chipset καλυτερα να πηγαινεις και με nvidia καρτα γραφικων. τωρα δεν 3ερω καποια περιπτωση να σου πω για ατι με nvidia chipset αν στακαρουν. ομωσ τι εννοεις ακριβως εννοεις στακαρουν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Inlovem

φοβαμαι οτι τα εχεις συνχισει λιγο φιλε:D λογικα οταν εχεισ nvidia chipset καλυτερα να πηγαινεις και με nvidia καρτα γραφικων. τωρα δεν 3ερω καποια περιπτωση να σου πω για ατι με nvidia chipset αν στακαρουν. ομωσ τι εννοεις ακριβως εννοεις στακαρουν?

Εννοω καλυτερη Συμβατοτητα! ;) ;) Ετσι τουλαχιστον εχω ακουσει.... Απλα ρωταω, αφου μιλαμε για τα nvdia chipsets ηθελα να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Απο http://forums.techpowerup.com/showthread.php?p=550711

The ES Yorkfield chips worked fine on the i680/i650 boards, Intel changed something internally (on purpose no doubt) for the retail version, the fact that it can run on even the older revised 975 boards highlight the cheap cost cutting power supply designs on the nvidia boards.

SLI license declined = good bye nvidia

Σε P5W64 WS Pro (975) Θα τρεχειο Γιορκης? Δεν εχω δει κατι μεχρι στιγμης....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Απο http://forums.techpowerup.com/showthread.php?p=550711

The ES Yorkfield chips worked fine on the i680/i650 boards, Intel changed something internally (on purpose no doubt) for the retail version, the fact that it can run on even the older revised 975 boards highlight the cheap cost cutting power supply designs on the nvidia boards.

SLI license declined = good bye nvidia

Σε P5W64 WS Pro (975) Θα τρεχειο Γιορκης? Δεν εχω δει κατι μεχρι στιγμης....

Bios update ΔΕΝ θέλανε τα 680/650 για να παίξουν τα ES ?? Έτσι "καρφωτά" παίζανε ?

Και από ότι ξέρω ΔΕΝ παίζουν όλα τα 975 τους Yorkfield. To DFI 975 για παράδειγμα δεν παίζει κανένα (Yorkfield ή ξε-Yorkfield) με bus 333 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.