Jump to content



Δείξτε το γραφείο σας!


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 16:07]

Και η φωτογραφία μάλλον ξεγελάει γιατί στο χώρο από το ράφι και κάτω χωράει μια 24άρα wide (έχω μετρήσει μια Eizo)...

Μαλλον αυτο ;) απλα μην σε κουράζει ή σε αποσπα περισσότερο το ειπα... πάντως ναι...δεν ειναι και εντοιχισμένα ράφια....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκαν και τα ράφια, ας πούμε λίγο και για αυτά :)

Στο ΙΚΕΑ μπορείτε να βρείτε ράφια που μπαίνουν στον τοίχο χωρίς να πιάνουν ιδιαίτερο χώρο και είναι γενικά για το γούστο μου καλαίσθητα. Τοποθετώντας τα δεν φαίνεται κανένα στήριγμα, βίδα κτλ παρά μόνο το ίδιο το ράφι!

dsc0007resizewj7.jpg

dsc0009resizexv5.jpg

dsc0010resizebn5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 16:50]

Γιατί ρα? Είπα μιας και το κουβεντιάζουμε το θέμα, αν μπορούμε να βοηθήσουμε προς το καλύτερο!

Σωστος...εξαλλου και ποιος ο λογος να ανεβαζουμε φώτος? Το θεμα να βελτιώνουμε το σετάρισμα γιατι μπορει να βλεπουν οι αλλοι κατι που εμεις δεν το εχουμε δει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τα έχω πάρει από ΙΚΕΑ (είναι λίγο καλύτερης ποιότητας αυτά που πήρα). Τα έχω δει σε 3 διαφορετικά χρώματα, και 3 διαφορετικές διαστάσεις.

Εγώ πήρα τη μεσαία διάσταση και την μικρή. Σε μαύρο δεν τα έχω δει, το πιο σκούρο ήταν το Βέγκε (πολύ σκούρο καφέ προς το μαύρο).

Στο πώς στηρίζονται τώρα, έχουν μεταλλικές βάζεις που βιδώνονται στον τοίχο και μετά χώνονται μέσα σε 2 τρύπες που έχει από πίσω το ράφι κι έτσι εξαφανίζονται! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 17:00]

τι λετε τωρα ρε..κατι τετοιο ηθελα να κανω..αλλα ειχα σκαλωσει στο πως??....ο dubber εδωσε την λυση....προφανως αυτα τα ραφακια πρπει να παιζουν και σε μαυρο χρωμα

Γιατι ρε gbak.... οταν ερχοσουνα σπίτι μου τυφλος ήσουνα????... 2 πάνω απο τα PC εχω εδω και 2 χρονια..... πλακα μας κάνεις??? :hehe: :hehe:

EDIT:

Στην ΙΚΕΑ πάιζουν σε βενγκε χρώμα αλλα δεν ειναι να στηρίζει πολλα πράγματα...μέχρι 9 κιλα αν δεν κάνω λαθος...για διακοσμητικά ειναι περισσότερο οχι να τιγκαρεις με βιβλια Η DVD... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 17:12]

Έχω τις αμφιβολίες μου για τον τρόπο στήριξης...

Πιστεύω ότι δεν έχει την αντοχή που θα είχε ένα ράφι με γωνίες στήριξης από κάτω... :wassat:

Εξαρτάται, αν θες να βάλεις 50kg βάρος, τότε δεν σου κάνουν. Αν το θες για απλή χρήση ραφιού τοποθετώντας κανένα βιβλίο, κορνίζες, cd κ.ά. είναι ιδανικό. Είναι πολύ πιο γερό από ό,τι φαίνεται!

@gbak: Στο ikea.com / Ελλάδα, online κατάλογος, σελίδα 220, Νο 4 ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 16:40]

GOMAR. Ελπίζω να μην κομάσαι στο κρεβάτι δίπλα! Και κανένας άλλος δηλαδή.

γιατι ρα ;

Οταν ξυπναω , κουναω το ποντικι και αμεσω βλεπω τα νεα στο φορουμ :p

To κεφαλι ειναι απο τη πανω μερια btw

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στην ΙΚΕΑ αναγράφεται κανονικά το βαρος που αντέχει... 5 KG αντεχει ΜΟΝΟ.... απο το βιβλιαρακι σας το μεταφέρω.... για ελαφρα διακοσμητικά ειναι...

Φαινεται ο τροπος στήριξης, με ουπα κανονικά και βεβαια ελαχιστα εχει στραβώσει καθως προπερυσι του ειχα βαλει βιβλια ο μαμακας....

2003588572096725787_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 17:15]

Εξαρτάται, αν θες να βάλεις 50kg βάρος, τότε δεν σου κάνουν. Αν το θες για απλή χρήση ραφιού τοποθετώντας κανένα βιβλίο, κορνίζες, cd κ.ά. είναι ιδανικό. Είναι πολύ πιο γερό από ό,τι φαίνεται!

@gbak: Στο ikea.com / Ελλάδα, online κατάλογος, σελίδα 220, Νο 4 ;)

Αξιζουν αυτα τα ραφακια

πηγα σημερα και καναμε αγορες στο ικεα..(ανανεωση το σαλονι φαση ;) )

15Ε το 1.2μ και τα πιο μεγαλα 29Ε νομιζω...

υπαρχουν διαφορα χρωματα.....ροζ...:p

edit : το lidl νομιζω θα φερει απο 6/12 ραφια τετοια με 15Ε το 1,3 και αντεχουν λενε μεχρι 15? κατι τετοιο ειδα σε προσπεκτους

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείτε πάντως για περισσότερο βάρος, πείτε μου να σας στείλω σε μαγαζί όπου έχει αντίστοιχο ράφι καλύτερης ποιότητας που αντέχει περισσότερα κιλά. Δεν θυμάμαι τις προδιαγραφές αλλά αναγράφονται στη συσκευασία ;)

Link to comment
Share on other sites

Dudes sorry αλλα επειδη την εχω ψάξει αρκετα με τα ράφια με την αόρατη στηριξη και σε αλλα καταστηματα... η ποιότητα που λετε...εχει να κανει με το ξυλο.... το engineering ομως ειναι το ιδιο και ο τροπος στήριξης τους ειτε ειναι απο το ΙΚΕΑ ειτε απο τον ΑΒΑΞ.... Λογω σχεδιασμου δεν παιρνουν πολυ βάρος... οχι λογω του υλικου που ειναι κατασκευασμένα... :flower:

EDIT

Και βέβαια εχει να κάνει με το πλάτος... για CD/DVD υπαρχουν πιο στενα και αυτα σηκώνουν μεγαλύτερο βάρος...οσο πιο μεγαλο πλατος εχει τοσο πιο λιγο βάρος αντέχει...δυστυχως δηλαδη... αλλα πιο στενα ειναι σαν εχεις βάλει ταβλες στον αέρα...δεν λεγεται ραφι αυτο το πράγμα.... πηγα και σε μαραγκο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν είναι heavy duty, απλά είναι κάπως καλύτερα. Αν πχ το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένα τα στηρίγματα είναι πιο άκαμπτο και το ξύλο είναι μασίφ και όχι κούφιο μέσα, τότε σίγουρα έχεις κάπως καλύτερες αντοχές. Αλλά μέχρι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω οτι το προβλημα δεν ειναι στο ραφι αυτο καθ'αυτο,δηλαδη αν θα αντεξει το βαρος ή θα σπασει στα 2.

Νομιζω οτι εχει να κανει με τη ροπη που θα δημιουργηθει αν υπερφορτωθει το ραφι, την οποια δεν θα αντεξουν τα στηριγματα και θα φυγει ολο μαζι με τον τοιχο.

Παντως ειναι καλαισθητα,πρακτικα και πολυ οικονομικα :T:

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι προφανές το ότι έχει σχέση με τον τρόπο στήριξης... Ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταλάβει ότι στη βάση που βιδώνεται στον τοίχο ασκείται μεγάλη δύναμη ακόμη και με ελαφριά αντικείμενα επάνω... Απλή φυσική είναι... ;)

Απλώς θέλω να τονίσω ότι τα ράφια αυτά είναι περισσότερο για τη διακόσμηση και λιγότερο λειτουργικά λόγω αυτού του περιορισμού βάρους...

Παρ' όλα αυτά είναι εξαιρετικά καλαίσθητα... :)

EDIT: Με πρόλαβε ο cptkoulis...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.