Jump to content



Δείξτε το γραφείο σας!


Recommended Posts

Dubber πιάνω τι λες...και οι βάσεις του ΙΚΕΑ ειναι γκουμουτσες... βαρβάτο σίδερο, σαν βαριοπουλα που λεμε... δυστυχως η φυσικη μας τα χαλαει σε αυτην την αόρατη στηριξη και η ροπη που δημιουργειτα με το πλατος του ραφιου... ρωτησα και φιλη μου διακοσμητρια και αν δεις στο EDIT μου πηγα και σε μαραγκο μπας και με μασιφ ξυλο λυνοταν το πρόβλημα... εξαλλου προβλημα επισης δημιουργειται και στο υψος του ραφιου...αν ειχε υψος 10cm και αρα μπορουσε να κρυψει και μια βάση στο τοιχο 10cm στον τοιχο θα βελτιωνόταν το βαρος στηριξης...αλλα ραφι με 10cm ειναι άκυρο και ακομψο...

Την επαθα και καθόμουνα και στοκαρα εναν τοιχο μονος μου....δοκιμασα να βάλω τα ιδια πραγματα που ειχα και παλια σε μια ραφιερα και απλα κρέμασε και ειχα τρεχαματα... Δεν θέλει πολλα πράγματα και αυτα που εχω ανεβάσει τώρα...τα ζυγισα να σου πω την αληθεια... 4.5 κιλα ειναι....με max 5kgr....

Ειναι designia αλλα οχι για πολλα πολλα... Για την περιπτωση του gbak υπαρχει KAI αλλη λυση αν θέλει ραφι αν βρω την φωτο θα την ανεβάσω....

EDIT:

Ολοι την ροπη σκεφτηκαμε... ε ρε engineers!!!

Link to comment
Share on other sites

οι "κρυφές" γωνίες του γραφείου μου και ιδέες για άλλους

"κέντρο ελέγχου" !!!

εκτυπωτής και φωτιστικό

οι έξτρα 2 είναι για φορτιστές και ότι χρειαστεί

DSC00136.jpg

μπαλαντέζες επειδή είναι μακριά οι μπρίζες

είναι κάτω απο το τελευταίο ράφι της συρταριέρας :)

DSC00134.jpg

κάτω απο το γραφείο οι επόμενες

DSC00130.jpg

DSC00131.jpg

DSC00132.jpg

και εδώ που κατεβαίνουν για τη συρταριέρα

DSC00133.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Χθες, στις 17:49]

Dubber πιάνω τι λες...και οι βάσεις του ΙΚΕΑ ειναι γκουμουτσες... βαρβάτο σίδερο, σαν βαριοπουλα που λεμε... δυστυχως η φυσικη μας τα χαλαει σε αυτην την αόρατη στηριξη και η ροπη που δημιουργειτα με το πλατος του ραφιου... ρωτησα και φιλη μου διακοσμητρια και αν δεις στο EDIT μου πηγα και σε μαραγκο μπας και με μασιφ ξυλο λυνοταν το πρόβλημα... εξαλλου προβλημα επισης δημιουργειται και στο υψος του ραφιου...αν ειχε υψος 10cm και αρα μπορουσε να κρυψει και μια βάση στο τοιχο 10cm στον τοιχο θα βελτιωνόταν το βαρος στηριξης...αλλα ραφι με 10cm ειναι άκυρο και ακομψο...

Την επαθα και καθόμουνα και στοκαρα εναν τοιχο μονος μου....δοκιμασα να βάλω τα ιδια πραγματα που ειχα και παλια σε μια ραφιερα και απλα κρέμασε και ειχα τρεχαματα... Δεν θέλει πολλα πράγματα και αυτα που εχω ανεβάσει τώρα...τα ζυγισα να σου πω την αληθεια... 4.5 κιλα ειναι....με max 5kgr....

Ειναι designia αλλα οχι για πολλα πολλα... Για την περιπτωση του gbak υπαρχει KAI αλλη λυση αν θέλει ραφι αν βρω την φωτο θα την ανεβάσω....

EDIT:

Ολοι την ροπη σκεφτηκαμε... ε ρε engineers!!!

εκεινα τα ραφακια τα κουρασαμε αλλα θα σχολιασω και γω.ειναι θεμα στατικης ,η πακτωση λοιπον δεν επαρκει για να σηκωσει φορτια.αν τοποθετειτε βαρος βαλτε το οσο πιο κολλητα γινεται στον τοιχο ετσι ωστε να μειωθει η αποσταση και να εχετε την ελαχιστη δυνατη ροπη.

παραυτα δεν συνισταται η τοποθετηση βαριων ηχειων ας πουμε.για βαριες καταστασεις ριχτε μια ματια στην 1τη σελιδα οπου εχω ραφια με αντιστηριξη απο οικεα σχετικα φτηνα τα οποια δοκιμασμενα κρατανε max 30 κιλα με ουπα σε τουβλο,βεβαι δεν ειναι τοσο ομορφα αλλα αντεχουν.αν πεσει ουπα σε σιναζι τοτε προφανως και η αντοχη σε καμψη βελτιωνεται ισως και στο διπλασιο.βεβαια ουπα σε σιναζι δεν βαζεις με τρυπανακι τυπου κλαφτα χαραλαμπε οποτε τον νου σας που τρυπατε,πως τρυπατε κλπ....προσοχη και στα καλλωδια του ρευματος που μπορει να περνανε μεσα απο τον τοιχο δεν θα ηταν καλο να τα κοψετε καθως τρυπατε...υπαρχει φθηνο σενσορακι που βλεπει τι περναει σε μικρη αποσταση απο τον τοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Σήμερα, στις 02:39]

Να κανω και εγω μια γρηγορη παρεμβαση επι των ραφιων, υπαρχουν πυροι 20mm 20cm, σηκωνουν το stacker μου ανετα..

http://img520.imageshack.us/my.php?image=dsc0068largesq9.jpg

Καλα.... και ποτέ όμως δεν θα εβαζα το στακερ μου εκει πάνω μην σου πω... αν ήμουν UK παίζει και να το έκανα, ναι... αλλα εδώ ενα κουνηματάκι το κάνει πότε-πότε..... και βέβαια περα απο αυτο ειναι επικινδυνο για το οτιδήποτε υπάρχει απο κάτω του... + εμένα βέβαια.... :hehe:

EDIT:

Και η στήριξη της βάσης στο τοίχο πως γινεται δηλαδη? πέρα απο τους πύρους....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme [Σήμερα, στις 02:39]

Να κανω και εγω μια γρηγορη παρεμβαση επι των ραφιων, υπαρχουν πυροι 20mm 20cm, σηκωνουν το stacker μου ανετα..

http://img520.imageshack.us/my.php?image=dsc0068largesq9.jpg

.."Ο Σεισμός είναι ένα φυσικό φαινόμενο, το οποίο προκαλείται από ξαφνική απελευθέρωση μηχανικής ενέργειας από το εσωτερικό της γης προς την επιφάνειά της. Η ενέργεια αυτή έχει τη μορφή αναταράξεων στη στεριά ή τσουνάμι στη θάλασσα, και διαδίδεται μέσω των σεισμικών κυμάτων...''

:p

Link to comment
Share on other sites

#

# The 4400 (2004) (TV series)

# Wonderland (2003)

# Pasadena (2001) (TV series)

# High Fidelity (2000)

# Hefner: Unauthorized (1999)

# Revenant (1998)

# Urban Legend (1998)

# Two Girls and a Guy (1997)

# Lost Highway (1997)

# Another Day in Paradise (1997)

# First Love, Last Rites (1997)

# High School High (1996)

# Buffy the Vampire Slayer (1992)

Σε κάποια από αυτές:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 02:55]

Καλα.... και ποτέ όμως δεν θα εβαζα το στακερ μου εκει πάνω μην σου πω... αν ήμουν UK παίζει και να το έκανα, ναι... αλλα εδώ ενα κουνηματάκι το κάνει πότε-πότε..... και βέβαια περα απο αυτο ειναι επικινδυνο για το οτιδήποτε υπάρχει απο κάτω του... + εμένα βέβαια.... :hehe:

EDIT:

Και η στήριξη της βάσης στο τοίχο πως γινεται δηλαδη? πέρα απο τους πύρους....

το θεμα σεισμου ειναι ενα θεμα, αλλα αν σκεφτεις οτι το κεντρο βαρους ειναι στην πλατη, δηλαδη στον τοιχο, πρεπει να γινει σεισμος που το στακερ θα ειναι το τελευταιο που θα σκεφτω:p .

Παρολαυτα αυτο που σκεφτομουνα σαν αντιμετρο ειναι τις ταινιες του γκουσγκουνη....βεντουζα λεμε :D στο πανω μερος της πλατης..

το ραφι αυτο δεν εχει πλατη οπως το IKEA, στηριζεται απο 3 πυρους 20 εκατοστων σχημα πενταγωνου με ενσωματομενο ουπα που καθως το βιδωνεις στον τοιχο ανοιγει, massive κατασκευη, μονο που χρειαζεσαι καθετο τρυπανι για να ανοιξεις τις τρυπες στο ξυλο για να μην βγει στραβα.

Τα ουπα (κανονικα upat) μπορεις να τα βρεις σε καταστηματα χρωματων, με πιθανο ομως σεναριο την παραγγελια. Και ξυλουργοι που φτιαχνουν βιβλιοθηκες εχουν, που απο εκει πηρα την ιδεα, βιβλιοθηκες του πατερα μου που κρατησαν πολλαααα βιβλια το 99..και τα βιβλια ειναι βαρια.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα συγκεκριμενα κρατανε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.