Jump to content



Eντυπωσεις απο τις 24αρες συνδεσεις μας


hayabusa

Recommended Posts

  • Replies 618
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από perp

Μας μπερδεψες..... Forthnet 2play δεν εβαλες? Η ιδια η αιτηση τα διακοπτει....

Ναι το ΟΤΕ μαλλον...αλλα την Teledome μονος μου πρεπει να τη διακοψω.

Παντως δοκιμασα στο speedtest και πιανει ενα 1ΜΒyte αλλα στο ntua μονο 100Kbps.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ενεργοποιηθηκε και σε εμενα οπως ειπα και σε ενα αλλο θεμα αλλα το ρουτερ συγχρονιζει 8447/853...με ειχαν προετοιμασει απο τον ΟΤΕ ομως και για αυτο το ενδεχομενο..."Σε περιπτωση που δεν ειναι δυνατη για καποιο λογο η παροχη της 24αρας θα υποβαθμιστειται αυτοματα στην αμεσως μικροτερη ταχυτητα"...Λογικα λοιπον για καποιο λογο (μαλλον λογω παλιας καλωδιωσης) δεν μπορουσε να συγχρονισει σε μεγαλη ταχυτητα και με εριξαν εκει που ειμαι τωρα..Το καλο ειναι οτι τουλαχιστον δεν μου ειρξαν αναλογα και το upload...

Link to comment
Share on other sites

sorry για το :OT: αλλά...

Κάποιος moderator παρακαλώ να κλείσει αυτό το thread και να το πάει στην μαύρη τρύπα... ’κου 24MBit συνδέσεις... :p ντροπή σας...

On topic τώρα...

Επειδή βλέπω μεγάλη απόκλιση των πραγματικών ταχυτήτων από τις ονομαστικές μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι... θα δώσω απλά μια εικόνα του τι γίνεται και τι θα έπρεπε να γίνεται και ο καθένας ας το αντιληφθεί όπως θέλει...

Καταρχήν ξεκινώντας από τα βασικά... καλό είναι να έχουμε διαβάσει όλοι τα δικαιώματά μας (ΕΔΩ)...

Και τέλος πάμε στα παράλογα που συμβαίνουν και λόγο της ανοχής μας θεωρούνται φυσιολογικά... Ο νόμος Ν.3431 που καθορίζει το πλαίσιο παροχής δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών,

υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών ο οποίος συντάχθηκε από την ΕΕΤΤ, λέει όσα πρέπει να ισχύουν στην σημερινή αγορά όσων αφορά τους παρόχους και τους καταναλωτές... διαβάστε τον και πέστε μου και εμένα τι από όλα αυτά που γράφονται εφαρμόζονται εις όφελος του καταναλωτή... τίποτα ίσως...?

Για παράδειγμα στην σελίδα 148 στο ’ρθρο 54 "Ποιότητα υπηρεσιών των καθορισμένων επιχειρήσεων – Διαβούλευση με τους ενδιαφερόμενους" στις παραγράφους 2,3,4 λέει πράγματα τα οποία τελικά δεν εφαρμόζονται με τον τρόπο που πρέπει με αποτέλεσμα να επικρατεί το σημερινό χάος... μαζί και με την ανοχή μας, το δράμα συνεχίζεται... αυτό ισχύει και για άλλες παραγράφους του ίδιου νόμου, τον οποίο όταν διαβάζει κανείς νομίζει ότι είναι νόμος άλλου κράτους...

Θέλουν κυνήγι και δεν πρέπει να νιώθουμε τυχεροί ή να μας έχει κάτσει καλά να έχουμε σωστές υπηρεσίες, αλλά πρέπει αυτές να είναι δεδομένες εφόσων πωλούνται από αυτούς και αγοράζονται από εμάς με αυτές τις προδιαγραφές... δεν υπάρχει συντελεστής, τόσα πιάνω, τόσα πληρώνω οπότε να δικαιολογούνται, αλλά πληρώνουμε τόσα και ότι πιάσουμε...

Τα νομικά πλαίσια και οι διατάξεις που μας εξασφαλίζουν υπάρχουν, αλλά λόγο του ότι είμαστε μπανανία (φραπεδοκράτος και όλα τα σχετικά) και δεν ξέρουμε να απαιτούμε τα δικαιώματά μας τα οποία και ούτε που γνωρίζουμε ότι έχουμε, οι νόμοι αυτoί δεν εφαρμόζονται σχεδόν ποτέ τουλάχιστον έτσι όπως θα έπρεπε... κοινώς θέλουν κυνήγι και μποϋκοτάρισμα από εμάς... δεν είμαστε λίγοι αυτοί που τους κυνηγάμε μέχρι τέλους (κυρίως τους παρόχους), αλλά πρέπει να γίνουμε περισσότεροι... power to the people... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jaco [Σήμερα, στις 13:20]

Επειδή βλέπω μεγάλη απόκλιση των πραγματικών ταχυτήτων από τις ονομαστικές μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι... θα δώσω απλά μια εικόνα του τι γίνεται και τι θα έπρεπε να γίνεται και ο καθένας ας το αντιληφθεί όπως θέλει...

Σχετικα την αποκλιση που μιλας..θα αναφερθω συγκεκριμενα για τις 24αρες...:p

Δεν ξερω αν εχεις προσεξει οτι οταν υπογραφεις το συμβολαιο,υπογραφεις για εως 24 Μbit που αυτο σημαινει πολλα.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GeorgeVasil [Σήμερα, στις 13:24]

Δεν ξερω αν εχεις προσεξει οτι οταν υπογραφεις το συμβολαιο,υπογραφεις για εως 24 Μbit που αυτο σημαινει πολλα.;)

Όντως έτσι είναι, αλλά βάση του παραρτήματος IV του νόμου 3134 θα πρέπει οι πάροχοι να δηλώνουν βάση της οδηγίας ETSI EG 201 769-1 το ποσοστό βλαβών τους (και τον χρόνο επισκευής τους, αλλά άλλο αυτό) και να τους καταθέτουν στην EETT η οποία στην συνέχεια να προωθήσει λύσεις σε όφελος του καναλωτή ή στην επιβολή κυρώσεων ή αλλαγής των υπηρεσιών του παρόχου... οπότε όταν έχεις 800Kbps σε μια 24άρα γραμμή είναι βλάβη (λιγότερο από το 1/4 της ονομαστικής που ορίζεται ως βλάβη από τον ΟΤΕ) και βάση των συντελεστών αυτών θα έπρεπε να καθορίζεται και η τελική ονομαστική ταχύτητα η οποία δίνεται στον καταναλωτή... δηλαδή αν μεγάλο ποσοστό των συνδέσεων ανά πάροχο "θεωρείται" βλάβη, θα έπρεπε να παρέμβει η ΕΕΤΤ και να πει "ρε πάροχε τι πουλάς 24Mbit όταν για τους xyz λόγους σε μεγάλο ποσοστό δεν είναι εφικτό ούτε το 1/4...?" ή τελοσπάντων ο πάροχος να αναλάβει να λύσει το πρόβλημα από κοινού με τον ΟΤΕ ο οποίος παρέχει την γραμμή προς όφελος του καναλωτή...

Δεν νομίζω ότι οι ασαφείς δικαιολογίες των συμβολαίων καλύπτουν τους παρόχους...

Link to comment
Share on other sites

oark5.th.jpg

Χαμηλά κλείδωσε και σε μένα δυστυχώς (το περίμενα λίγο πιο πάνω)

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει από PPPoA σε PPPoE και να μας πει αν έχει

καλύτερα αποτελέσματα η και αποσυνδέσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method [Σήμερα, στις 19:04]

oark5.th.jpg

Χαμηλά κλείδωσε και σε μένα δυστυχώς (το περίμενα λίγο πιο πάνω)

Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει από PPPoA σε PPPoE και να μας πει αν έχει

καλύτερα αποτελέσματα η και αποσυνδέσεις ;

PPPoE>PPPoA σε εμενα τουλαχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [14-01-2008 10:05]

@dark22 Πόσο ήθελες?

Περίμενα να κλειδώσω ψηλότερα βασικά...

Αλλά και στα 17000 δεν θα έπρεπε να κατεβάζω με 1700???

Το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 1450...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.