Jump to content



Διόρθωση μυωπίας-αστιγματισμού με laser


planetman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris

Καλορίζικος, σε λίγο θα βλέπεις μέσα από τοίχους και φουστάνια όπως πας, είσαι σε καλό δρόμο!

Αν φτάσω σε τέτοιο σημείο δε θα με παρεξηγήσεις που δε θα σε ξανακοιτάξω, ε,ε,ε,ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ωραιος φιλες! περαστικα. εγω λογικα θα την κανω του χρονου να εχω κλεισει τα 22

κανοντας quote τον εαυτο μου να πω οτι εκανα τη νεα μεθοδο lasik πριν απο 8 ημερες! Ολα τελεια και η οραση μου ειναι καλυτερη απο οτι θα εβλεπα χωρις καθολου μυωπια! Ειπε ο γιατρος πως ειναι στο 14 με αριστα το 10 και πως ισως να παει στους 3 μηνες στο 20 με αριστα το 10 :)

Ουτε πονο ειχα ουτε τιποτα μιας και σε αυτη τη μεθοδο δεν ξυνουνε το ματι αλλα σου διορθωνουν κατευθειαν τη μυωπια. Σε 3 ωρες μπορουσα να βγω απο το σπιτι χωρις γυαλια ηλιου, και η θερμαπεια εχει μονο κολλυρια και καθολου παυσιπονα. Την εκανα στο διαθλαστικο αθηνων με γιατρο των Σ. Οικονομου.

Πληρωσα 700 την κλινικη και 1800 τον γιατρο παντα με αναλογη αποδειξη. Αν καποιος εχει καποια απορια εδω ειμαστε!

Καλο πασχα!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

κανοντας quote τον εαυτο μου να πω οτι εκανα τη νεα μεθοδο lasik πριν απο 8 ημερες! Ολα τελεια και η οραση μου ειναι καλυτερη απο οτι θα εβλεπα χωρις καθολου μυωπια! Ειπε ο γιατρος πως ειναι στο 14 με αριστα το 10 και πως ισως να παει στους 3 μηνες στο 20 με αριστα το 10 :)

Ουτε πονο ειχα ουτε τιποτα μιας και σε αυτη τη μεθοδο δεν ξυνουνε το ματι αλλα σου διορθωνουν κατευθειαν τη μυωπια. Σε 3 ωρες μπορουσα να βγω απο το σπιτι χωρις γυαλια ηλιου, και η θερμαπεια εχει μονο κολλυρια και καθολου παυσιπονα. Την εκανα στο διαθλαστικο αθηνων με γιατρο των Σ. Οικονομου.

Πληρωσα 700 την κλινικη και 1800 τον γιατρο παντα με αναλογη αποδειξη. Αν καποιος εχει καποια απορια εδω ειμαστε!

Καλο πασχα!

Χριστός Ανέστη.

Αυτά που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι τα ακόλουθα:

1. Η τιμή που μιλάς είναι και για τα δύο μάτια;

2. Καλύπτεται κάτι από τα ασφαλιστικά ταμεια;

3. Σε έχουν ενημερώσει αν υπάρχουν κάποιες μακροχρόνιες επιπτώσεις σε αυτό;

4. Πόση μυωπία είχες;

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη.

Αυτά που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι τα ακόλουθα:

1. Η τιμή που μιλάς είναι και για τα δύο μάτια;

2. Καλύπτεται κάτι από τα ασφαλιστικά ταμεια;

3. Σε έχουν ενημερώσει αν υπάρχουν κάποιες μακροχρόνιες επιπτώσεις σε αυτό;

4. Πόση μυωπία είχες;

ενδιαφερομουν κι εγω για τετοια επεμβαση,και τοχα συζητησει με μια μπιατς που χα καπου καπως καποτε και με τον αδερφο μου και αυτο που με τρομαξε ειναι οτι μετα πρεπει να προσεχεις πολυ στον ηλιο (γυαλια ηλιου οπωσκαιδηποτε κλπ)..δηλ,στο ελλαντα ζουμε,8/12 μηνες ηλιο εχουμε,δεν νομιζω οτι μια τετοια επεμβαση ειναι και η καλυτερη ιδεα.

βεβαια,ιδια πειρα δεν εχω,μπορει και να λεω αρλουμπες.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομουν κι εγω για τετοια επεμβαση,και τοχα συζητησει με μια μπιατς που χα καπου καπως καποτε και με τον αδερφο μου και αυτο που με τρομαξε ειναι οτι μετα πρεπει να προσεχεις πολυ στον ηλιο (γυαλια ηλιου οπωσκαιδηποτε κλπ)..δηλ,στο ελλαντα ζουμε,8/12 μηνες ηλιο εχουμε,δεν νομιζω οτι μια τετοια επεμβαση ειναι και η καλυτερη ιδεα.

βεβαια,ιδια πειρα δεν εχω,μπορει και να λεω αρλουμπες.

Παραπανω ο morfeas ειπε οτι μετα απο ενα 3ωρο βγηκε κανονικα εξω στον ηλιο, οποτε ισως η μεθοδος εχει αλλαξει.

Ερωτηση τωρα για οσους εχουν κανει ή γνωριζουν:

Σε πολυ μικρο ποσοστο μυωπιας και αστιγματισμου, γινεται η επεμβαση;

Δηλαδη εγω εχω 0.75 εως 1 βαθμο. Το θεμα ειναι οτι ναι μεν δεν φοραω γυαλια, αλλα καποιες φορες ειναι εκνευριστικο να μην μπορω να δω μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που είχα ρωτηση μετα απο 3 βαθμους θεωρειτε αποδεκτη η εγχείρηση να την κανεις...επισης απο οτι ξερω δεν καλυπτουν τα δημοσια ταμεια, για ιδιωτικα δεν ξερω...παλιοτερα ελεγε το ΙΚΑ οτι θα το καλυπτε αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω ο morfeas ειπε οτι μετα απο ενα 3ωρο βγηκε κανονικα εξω στον ηλιο, οποτε ισως η μεθοδος εχει αλλαξει.

Ερωτηση τωρα για οσους εχουν κανει ή γνωριζουν:

Σε πολυ μικρο ποσοστο μυωπιας και αστιγματισμου, γινεται η επεμβαση;

Δηλαδη εγω εχω 0.75 εως 1 βαθμο. Το θεμα ειναι οτι ναι μεν δεν φοραω γυαλια, αλλα καποιες φορες ειναι εκνευριστικο να μην μπορω να δω μακρια.

τελικά είμαστε αρκετοί.....εγώ είχα αστιγματισμό 0.75 και 1 και μετά από 8χρόνια έγινε φέτος 1 και 1.25. Αν και γενικά βλέπω αρκετά καλά και δεν έχω κάποιο πρόβλημα θα γούσταρα να ξαναδώ τέλεια (και ποιος δεν θα ήθελε άλλωστε).

Το πιο σημαντικό για μένα δεν είναι το να χρειάζεσαι γυαλιά ή φακούς επαφής...αλλά το γεγονός οτι ο αστιγματισμός προκαλεί αδυναμία προσήλωσης σε ένα αντικείμενο και είναι κάπως κρίσιμο το να μη μπορείς να συγκεντρωθείς σε μια εργασία για πάνω απο 2-3 ώρες και να νιώθεις ζαλάδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Διαβάστε και τη δική μου ιστορία όσον αφορά τη διόρθωση της μυωπίας με laser.

Αφού έψαξα καλά όλες τις διαθέσιμες πληροφορίες σχετικά με τις διαθεσιμες επεμβάσεις, αποφάσισα να κάνω PRK (την πιο ασφαλή δηλαδή). Δύο χρόνια μετά την επέμβαση μπορώ να σας πω τα εξής: 1. Οι γιατροί δε μας τα λένε όλα καθώς σαφώς βγάζουν ΠΟΛΛΑ χρήματα από αυτή την ιστορία, 2. Μου πήρε ένα ολόκληρο μήνα για να δω σχετικά καθαρά μετά την επέμβαση -όλο αυτό το διάστημα τα έβλεπα διπλά και μου ήρθε "κάπως" να είμαι η μοναδική με τέτοια συμπτώματα. 3.Δεν είμαι σίγουρη ότι έκανα και το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω. Τελικά κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και αντιδρά ξεχωριστά. Έχω ακόμη προβλήματα και μετανιώνω συχνά γιατί δεν ξέρω τη συνέχεια. Συγκεκριμένα, το βράδυ ακόμη δε βλέπω καθαρά (βλέπω μία θολούρα-ένα στεφάνι γύρω από τα φώτα το οποίο κάνει την οδήγηση δύσκολη έως επικίνδυνη!), παρά τη διαβεβαίωση του γιατρού ότι είναι προσωρινό. Απ ότι μαθαίνω αυτό το έχουν ΠΟΛΛΟΙ και είναι μόνιμο. Επίσης, αν και πριν την επέμβαση έβλεπα ένα μικρό μυγάκι στό πάνω μέρος του οπτικού μου πεδίου, μετά την επέμβαση έχω ένα τεράστιο μυγάκι ακριβώς στο κέντρο του οπτικού μου πεδίου - είναι σαν ένα καμμένο pixel ακριβώς στο κέντρο της οθόνης μου, μόνο που είναι μόνιμο και με ενοχλεί φοβερά στο διάβασμα (για δοκιμή βάλτε ένα μαύρο σημείο στο κέντρο των γυαλιών σας και προσπαθήστε να διαβάσετε... Οι γιατροί με διαβεβαιώνουν ότι δεν έχει σχέση με την επέμβαση αλλά εγώ το έπαθα αμέσως μετά την επέμβαση. Εκτός δε από το μυγάκι μου, σε διάφορα σημεία βλέπω - λιγότερο έντονα και κυρίως όταν έχει πολύ φως- κάποια κομμάτια σαν κομμένες τρίχες ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. Τέλος, έχει μειωθεί η ικανότητά μου να διακρίνω λεπτομέρειες.

Στον αντίποδα των παραπάνω έχω την ηρεμία να μην ψάνω για τα γυαλιά μου το βράδυ (...) ή να μην ξεχάσω του φακούς, τα υγρά και τις θήκες τους όταν πάω ταξίδι.

Αν μου επιτρέπετε, θα σας πω μόνο μία μικρή συμβουλή: εάν δεν σας ενοχλούν οι φακοί επαφής συνεχίστε να τους χρησιμοποιήτε μέχρι να προχωρήσει περισότερο η σχετική τεχνογνωσία και εμπειρία και να μπορούν οι γιατροί να υπογράψουν βεβαίωση επιτυχίας 100% της επέμβασης.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Amadryada ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Φοράω γυαλιά τα τελευταία 25 χρόνια και τα μάτια μου δεν δέχονται τους φακούς οπότε θέλω πολύ να κάνω την εγχείρηση και να τα ξεφορτωθώ. Αλλά κάτι τέτοια διαβάζω κι ακόμα δε μπορώ να πείσω τον εαυτό μου να πάω για την εγχείρηση. Είδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να κουράσω προηγουμένως αλλά πρέπει οπωσδήποτε (μετά τις παρεμβάσεις) να συμπληρώσω τα εξής:

1. Όπως είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου, κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και αντιδρά διαφορετικά.

2. Η εμπειρία του γιατρού ελάχιστα μετρά καθώς τη δουλειά όλη την κάνει το μηχάνημα: ο γιατρός βάζει απλά τις παραμέτρους ύστερα από τις λεπτομερείς εξετάσεις που έχουν προηγηθεί.

3. Η νέα όπως αναφέρθηκε συχνά μέθοδος (η Lasik δηλαδή), έχει ένα ποσοστό αποτυχίας που δεν έχει η ασφαλής αλλά επώδυνη PRK. Συγκεκριμένα, μπορεί το flap μετά να μην έρθει στη θέση του ακριβώς και να έχει ο ασθενής συνέχεια (και εννοώ ΣΥΝΕΧΕΙΑ) την αίσθηση ξένου σώματος στο μάτι του. Στα sites των ΗΠΑ που έψαξα αναφέρονται και σε ποσοστά αυτοκτονιών που συνδέονται με αποτυχημένες lasik! Για κάντε μία διεθνή έρευνα για τη lasik...

4. Μετά την επέμβαση δεν μπαίνει θέμα υγιεινής καθώς έχεις τόσα πολλά κολλύρια να βάλεις και για τόσο πολύ χρόνο (συνολικά 6 μήνες) που πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί κάποιος να παραλείψει το θέμα της υγιεινής και να του προκύψουν προβλήματα λόγω χαμηλής ποιότητας υγιεινής.

5. Επειδή επρόκειτο για τα μάτια μου, φυσικά και το είχα ψάξει μεθοδικά πριν την επέμβαση την οποία και έκανα με έμπειρο γιατρό μεγάλου εξειδικευμένου κέντρου της Αθήνας. Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο. Τα ίδια προβλήματα έχει φίλη μου που το έκανε σε μεγάλο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Πρέπει τώρα τα βράδια να βάζει ένα κολλύριο για να διασταλεί η κόρη και να μη βλέπει το "στεφάνι" γύρω από τα φώτα. Επίσης θα πρέπει να αναφέρω ότι συγγενής που με προέτρεψε να κάνω την επέμβαση, παραδέχτηκε μετά, ότι κάποιες φορές έχει προβλήματα τα βράδια. Νομίζω ότι πολλοί δεν θέλουν να το συζητούν αλλά αυτό δεν είναι σωστό.

6. Το δικό μου πρόβλημα, τα "μυγάκια" ή αλλιώς "αποκόλληση υαλoειδούς" προκαλείται, μεταξύ άλλων, από τραυματισμό. Δεδομένου ότι μου προέκυψε αμέσως μετά την επέμβαση θεωρώ λογικό και όχι τυχαίο να συνδέσω αυτά τα γεγονότα.

7ος προβληματισμός, τελευταίος αλλά ιδιαίτερα σημαντικός: αφού είναι τοοοοσσσοοοο ασφαλής αυτή η επέμβαση, γιατί δεν την κάνουν και οι ίδιοι οι γιατροί; 'Εχω δει την ομάδα του δικού μου του γιατρού δύο φορές στην τηλεόραση να το παρουσιάζουν "σαν να πας για καφέ". Ο ίδιος όμως φοράει γυαλιά. Γιατί; Σε ερώτησή μου η απάντηση ήταν "δεν προλαβαίνω". Αν θέλουν να μας πείσουν ότι είναι τόοοσσσσοοοο ασφαλές να κάνεις laser στα μάτια, ας το κάνουν πρώτα αυτοί ή έστω να ενημερώνουν τον κόσμο για τους κινδύνους που υπάρχουν και να μη μα το παρουσιάζουν σαν να "πάμε για καφέ". Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό θα πιει καφέ και θα περάσει καλά αλλά ένα μικρό (μα πολύ μικρό αλλά υπαρκτό) μπορεί να πιει τσάι και να μην τους αρέσει!

Ερώτηση: Πόσοι πήρατε το χαρτί -ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ- που υπογράψατε ακριβώς ΠΡΙΝ την επέμβαση σχετικά με την αποποίηση ευθυνών για το αποτέλεσμα της επέμβασης;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καταρχας δεν υπογραψα κανενα χαρτι πουθενα :)

Τα στοιχεια μου για την αποδειξη ζητησανε και τιποτα αλλο.

Καταδευτερον η εμπειρια του γιατρου παιζει πολυ σημαντικο ρολο. Ολα τα site σχετικα με lasik τον αναφερουν. Αυτος κοιταει τα στοιχεια των μηχανηματων και αυτος κρινει εαν μπορει καποιος να υποβληθει σε εγχειρηση. Αυτος κανει ολη τη διαδικασια και πιστευω οσο και εαν φαινεται απλο το να κανει μια επαναφορα ενος τμηματος του ματιου μονο απλο δεν ειναι.

Οσον αφορα την υγιεινη τα κολλυρια ειναι για 4 εβδομαδες οχι για 6 μηνες :) . Το χαρτι που μου δωσανε εξηγει λεπτομερεστατα οτι εαν ποιασεις το ματι σου τις πρωτες 10 ημερες, εαν πεσει νερο επανω το ιδιο διαστημα κτλ κτλ μπορει ευκολα να σου αλοιωσει το αποτελεσμα της επεμβασης και να χρειαστεις νεα. Οποτε οπως ειπα το θεμα της υγιεινης τις 10 ημερες ειναι πολυ σημαντικο.

Η μεθοδος lasik για μυωπιες κατω των 5 βαθμων δεν εχει κανενα, το τονιζω κανενα ποσοστο αποτυχιας. Εαν δημιουργηθει καποιο θεμα οπως με φωτοστεφανα που λες φευγει εντος ευλογου διαστηματος. Για μυωπιες ανω των 5 βαθμων εχει αποτυχια 1% η οποια οπως τουλαχιστων μας ειπαν 2 διαφορετικοι γιατροι δημιουργει τετοια προβληματα που μπορουν να διορθωθουν μετα απο δευτερη εγχειρηση.

Οσον αφορα τις ΗΠΑ κανεις ανομοια συγκριση. Η ελλαδα και γενικοτερα η ευρωπη ειναι χρονια μπροστα οσον αφορα το λειζερ. Υπαρχει προβληματικο καθεστως εκει οσον αφορα αυτες τις εγχειρησεις με αποτελεσμα να θελει πολυ χρονο για μια νεα μεθοδο να περασει στην αγορα. Το συγκεκριμενο λειζερ νεας γεννιας που εκανα εγω, δεν υπαρχει εκει :)

Τελος εχεις ενα δικιο οσον αφορα το γιατι δεν κανουν λειζερ στον εαυτο τους αλλα με το ιδιο σκεπτικο πρεπει να αναρωτηθει κανεις γιατι τοσοι οδοντιατροι εχουν στραβα δοντια, τοσοι γιατροι για μεταμοσχευσεις μαλλιων ειναι καραφλοι, τοσοι πλαστικοι χειρουργοι ασχημοι κτλ. Γνωμη μου γιατι ολοι θελουμε χρημα και εμφανιση και φαινεται οταν εχεις τοοοοσο χρημα την εμφανιση την εχεις μην πω τι και πεσει λογοκρισια :)

EDIT : και εγω εαν εβγαζα 10κ το μηνα που βγαζει ο γιατρος μου ουτε που θα με ενοιαζε πως θα σηκωθω το πρωι νομιζω :to_pick_ones_nose:

EDIT 2 : ολα τα παραπανω τα λεω φιλικα και με βαση οσα εχω διαβασει, εχω ακουσει απο αλλους 5 ( πεντε ) γνωστους μου που κανανε λειζερ + απο 2 χειρουργους οφθαλμιατρους.

Ουτε ειμαι αυθεντια ουτε τιποτα. Καλω τον καθενα που μας διαβαζει να κανει τη δικια του ερευνα και να κρινει μονος του εαν θα προχωρησει ή οχι. Σε εμενα πετυχε πληρως και ηδη αλλαζει η ποιοτητα ζωης μου προς το καλυτερο. Αλλωστε οι φακοι μετα απο 12 χρονια χρησης δημιουργουν πληγες στο ματι, το φθειρουν. Τα γυαλια κουραζουν και επισης μικραινουν τα ειδωλα. Ολα εχουν + και - οποτε σταθμιστε αυτα που εσεις νομιζετε :)

Φιλικα και παλι και σου ευχομαι οτι προβλημα εχεις να λυθει

Έγινε επεξεργασία από morfeas-dsl-
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνει ένας γιατρός μια επέμβαση, πρέπει να απευθυνθεί στον αντίπαλο παραδεχόμενος την ικανότητα του.

Μετά από αυτό ο αντίπαλος θα έχει μεγαλύτερο «γκελ» στον πελάτη από τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ωραία η κουβέντα γιατί νομίζω ότι βοηθά τους άλλους να πάρουν τη σωστή απόφαση.

1. Οι διαφορές μας είναι στο ότι εγώ έκανα prk και έβαζα κολλύρια για 6 μήνες ενώ, απ΄οτι καταλαβαίνω, ο φίλος μας έκανε lasik και προφανώς εκεί θέλει λιγότερο χρόνο για κολλύρια.

2. Το ρίσκο της lasik είναι στο να μην "κολλήσει" καλά το κομμάτι (flap) που "ανασηκώθηκε" για να εφαρμοστεί το laser και δεν έχει να κάνει με το μηχάνημα αυτό καθ'αυτό. Η διόρθωση της μυωπίας, δηλ. το τελικό αποτέλεσμα δεν έχει σχέση με το, πιθανώς προκύπτον, πρόβλημα. Και εγώ τώρα βλέπω πολύ καλά. Οι γιατροί που με είδαν μετά, και πήγα σε δύο άσχετους με τον γιατρό της επέμβασης, μου είπαν ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι άψογο (δηλ. οι βαθμοί της μυωπίας) αλλά... εγώ δεν έχω καθαρή όραση. Και επειδή διαβάζω πολύ και δουλεύω στον υπολογιστή πολύ, μου είναι ιδιαίτερα κουραστικό να βλέπω "μυγάκια" και ιστούς αράχνης! Άρα, μιλώντας καθαρά τεχνικά, η επέμβαση ήταν επιτυχής: οι βαθμοί μηδενίστηκαν αλλά το ζητούμενο της καθαρής όρασης δεν επιτεύχθηκε. Αυτό που θέλω λοιπόν να τονίσω είναι ότι: 1. το αν είναι το μηχάνημα 1ης ή χης γενιάς, δεν έχει να κάνει με τα κύρια προβλήματα που μπορεί να προκύψουν μετά την επέμβαση. Το ίδιο και η εμπειρία του γιατρού καθώς και οι εξετάσεις και η διαδικασία είναι τόσο αυτοματοποιημένα με μηχανήματα, που θα πρέπει να είναι κάποιος εντελώς άσχετος για να κάνει λάθη. 2. Στις ΗΠΑ έχω ζήσει και δε συμφωνώ καθόλου ότι είναι χαμηλότερης ποιότητας η παρεχόμενη υπηρεσία, έστω και στη διόρθωση της μυωπίας. Εκεί οι γιατροί ζουν με τον εφιάλτη της μήνυσης και γι'αυτό είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί. Επίσης, εκεί υπάρχουν δικηγόροι που "ζουν" από τέτοιες ιστορίες-ευκαιρίες και γι αυτό όλοι είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί. Απλά εκεί οι άνθρωποι έχουν και υψηλές απαιτήσεις από τους γιατρούς τους και δε λένε το δικό μας "αστο καλύτερα, θα το βρει απο το Θεό". Εκεί το βρίσκει από τους δικηγόρους και μάλιστα άσχημα και άμεσα!

Κατά τα άλλα, συμφωνώ ότι "είναι πολλά τα λεφτά"...

Όσο για το χαρτί, μου κάνει εντύπωση που δεν υπόγραψες πριν την επέμβαση. Κανονικά έπρεπε (είναι νομίζω υποχρεωτικό) και έπρεπε να μας το δώσουν μετά μαζί με τα αποτελέσματα που κάναμε πριν. Σκοπεύω να τα ζητήσω και δω τελικά τι έγινε. Πληροφοριακά, είχα τηρήσει όλους τους κανόνες μετά την επεμβαση άρα δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Περίμενα τόσο καιρό για να δω βελτίωση την οποία δε βλέπω και σκοπεύω να το ψάξω. Τα ίδια λέω και σε όλους τους φίλους μου που με ρωτούν για την επέμβαση. Είναι σωστό ο κόσμος να ενημερώνεται σωστά γιατί μιλάμε για τα μάτια μας. Επίσης, πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που έκαναν αυτές τις επεμβάσεις, έχουν προβλήματα και δεν το λένε για τους δικούς τους λόγους. Τα ποσοστά είναι μικρά αλλά υπαρκτά.

Όσο για το λόγο που δεν το κάνουν οι ίδιοι οι γιατροί ψάξτο και θα δεις ότι εχω δίκιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ουτε εγω υπεγραψα καποιο χαρτι.....απλα πηγα στο νοσοκομειο εδωσα 600 ευρω και τα υπολοιπα 1400 ηταν του γιατρου.

Δεν πετυχε με την πρωτη σε μενα. Στην αρχη (1ος μηνας) με το ζορι οδηγουσα. Δεν μπορουσα να ξεχωρισω τους ανθρωπους στο πεζοδρομιο και να διαβασω ταμπελες. Ο γιατρος επεμενε οτι ολα ειναι οκ. Ε...και πηγα σε αλο γιατρο και απο 3 βαθμους ειχε μινει 0.75 στο δεξι και 0,5 στο αριστερο. Και εκανα ψιλοφασαρια στο γιατρο μου και με εβαλε για 2ο λασικ σε 1 μηνα για το 0,75 (το 0,5 δεν μπορουσε να το πειραξει). τωρα καπως καλυτερα ειναι....αν και φωτοστεφανα βλεπω ακομα αλλα παλευεται η κατασταση. Το βραδυ με ενοχλει λιγακι το 0,5 του αριστερου παρολου που εχει περασει 6 μηνες. Επισης ειπε ο γιατρος οτι στο 2ο λασικ που βλεπω καλα εχουμε δωσει το 110% για μακρια με αποτελεσμα αργοτερα να μου βγαλει πρεσβιοπια, σε αντιθεση με το αριστερο (που εχει 0,5) το οποιο ισως και να μην εμφανισει καθολου προσβιοπια.

Αν με ρωτουσε καποιος αν αξιζει να παει να το κανει....θα ελεγα ενα 30% οχι και ενα 70% ναι(με την προυποθεση οτι ειναι σιγουρος για τον γιατρο του). Το οτι δινουν ενα 95% επιτυχιας σημαινει οτι αν πεσεις μεσα στο 5% απλα ησουν ατυχος. Εγω δεν ειμαι απολυτα ευχαρηστιμενος αλλα οχι και δυσαρεστημενος. Ισως αργοτερα να δω βελτιωση στα φωτοστεφανα κλπ κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ ήμουν σε φάση να κάνω LASIK πέρσι τα χριστούγεννα. Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω silicon hydrogel φακούς επαφής, που μπορείς να τους φοράς μέχρι και 30 μέρες συνεχόμενα (και το βράδυ) και άλλαξα γνώμη.

Το κόστος τους Αγγλία ειναι περί τα 70 ευρώ το εξάμηνο και ειναι οι ποιο άνετοι φακοί που έχω δοκιμάσει ποτέ - δουλειά 8άωρο σε υπολογιστή και πάνω απο 12 ώρες την μέρα να τους φοράς και δεν καταλαβαίνεις τίποτα, λόγω της υψηλής διαπερατότητας σε οξυγόνο.

Βλέποντας αυτά τα βιντεάκια στο youtube και σκεφτόμενος ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά με τα μάτια σου και να στερηθείς αυτή την βασική αίσθηση, προτιμώ τους φακούς - και ειναι και φτηνότερα :p (200 ευρώ τον χρόνο - σε 15 χρόνια ειναι το κόστος της εγχείρησης - μετα απο 15 χρόνια θα έχω και πρεσβειωπία οπότε...)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο μας. Για μένα η επέμβαση ήταν μονόδρομος: οι φακοί πια με ενοχλούσαν αφάνταστα αλλά και με τα γυαλιά είχα προβλήματα. Ήταν δύσκολα. Όπως είπα θα το ψάξω ξανά και καλά και θα σας γράψω τα αποτέλσματα της έρευνάς μου όταν θα έχω κάτι σίγουρο να πω. Όπως και να το κάνεις δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία από το να βουτάς το κεφάλι σου στη θάλασσα ή να σηκώνεσαι το βράδυ και να μην ψάχνεις τα γυαλιά. Από τη άλλη όμως και το να διαβάζεις παρέα με το "μυγάκι" σου δεν είναι και ό,τι καλύτερο... Εγώ θα πρότεινα για όποιον θέλει οπωσδήποτε να το κάνει τα εξής (όπως θα ήθελα να μου τα πουν εμένα άλλοι):

1. Υποχρεωτικά θα πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πριν. Αυτές τι εξετάσεις να τις δουν και άλλοι γιατροί έτσι ώστε να είναι βέβαιο ότι μπορεί όντως να γίνει η επέμβαση. Επίσης να κρατάμε αντίγραφο αυτών των εξετάσεων.

2. Καλό είναι να γίνονται σε κάθε μάτι ξεχωριστά και όχι και τα δύο μαζί. Οι γιατροί δεν το θέλουν αυτό γιατί πιθανώς να φοβούνται ότι δε θα ξαναπατήσουμε ή απλά για να τελειώνουν με εμάς. Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που είχα μετά ήταν ότι δεν είχα μέτρο σύγκρισης ή αλλιώς δε θυμόμουν (όσο απίθανο και αν ακούγεται) πώς ήταν πριν. Δεδομένου ότι εμείς ή φοράμε φακούς ή γυαλιά, δεν έχουμε και την καλύτερη άποψη από το πώς είναι π.χ. να κοιτάς το φως χωρίς κάποιο βοήθημα! Το ότι το είχα διαβάσει αυτό ως οδηγία (σε ξένο blog) και δεν το εφάρμοσα, πραγματικά είναι κάτι που με θυμώνει.

3. Δεν το δίνουν αλλά φανταστείτε πώς θα ήταν εάν το ζητούσαμε όλοι: Βεβαίωση επιτυχίας της επέμβασης καθώς και ποσοστά αποτυχίας/επιτυχίας. Είναι απίθανο αλλά ...λέμε τώρα!

Αυτά προς το παρόν, θα σας γράψω μόλις έχω κάτι νεότερο.

Αυτά τα λίγα και προσοχή στη lasik.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.