Jump to content



Διόρθωση μυωπίας-αστιγματισμού με laser


planetman

Recommended Posts

Στην κοπελα συναδεφλου μου, ετυχε κατι με το μηχανημα με αποτελεσμα να της αφαιρεσει λιγο παραπανω απο το "καπακι". Της ειπαν να ξαναερθει μετα απο 6 μηνες ωστε να εχει επουλωσει 100% , φυσικα της πληρωσαν ολη την αγωγη και της εκαναν την επεμβαση δωρεαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου έχει πάει στραβά και έχουν καταστραφεί μάτια; Τι πιθανότητες δίνουν σε αυτό;

Επέμβαση είναι φυσικά υπάρχουν πιθανότητες κάτι να πάει στραβά. Ακόμα και επεμβάσεις τύπου σκωλικοειδείτη ή αφαίρεσης αμυγδαλών που γίνονται από γιατρούς με κλειστά μάτια. Οι πιθανότητες όμως κάτι να πάει πολύ στραβά είναι πάρα πολύ μικρές

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ να δώσω ένα μικρο feedback.

2μιση χρόνια μετά και όλα είναι καλύτερα απο τέλεια. Στο ενδιάμεσο έχω στείλει και 2 γνωστούς και θα πάει και άλλος φίλος.

Δεν παίρνω κανέναν "στο λαιμό μου" αλλα πραγματικα δε το έχω μετανιώσει στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γράφω μόνο και μόνο μπας έστω και ένας δεν βρεθεί στη θέση μου. Όταν κοίταγα σε φόρουμ για την επέμβαση δεν υπήρχαν αντίστοιχα σχόλια, αν υπήρχαν ίσως τώρα να έβλεπα φυσιολογικά…  γενικά υπάρχουν μόνο με θετικά σχόλια και από την άλλη όταν εμφανίζεται ένας γιατρός που έχει ορκιστεί στον Ιπποκράτη και λέει ότι «δεν είναι τίποτα» και όλα θα είναι καλά.. την πατάει κάποιος εύκολα.

Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο σε φόρουμ κατέληξα σε μια κλινική (eyeclinic του Χρονόπουλου) ακλουθώντας τα σχόλια και δίνοντας βάση στο μοντέλο του μηχανήματος (FEMTO second generation)…  αν είχα πάει τυχαία σε μία άλλη πιθανότατα θα ήμουν μια χαρά… δυστυχώς δεν υπήρχαν καθόλου αρνητικές κριτικές σε κάποιο φόρουμ…

Τελικά τα μάτια μου καταστράφηκαν  εντελώς…  βλέπω 30 είδωλα γύρω από τα αντικείμενα που γυαλίζουν ή είναι φωτεινά (π.χ. 30 φεγγάρια γύρω γύρω από το κανονικό βλέποντας τηλεόραση βλέπω την πάνω σειρά τον υπότιτλων από τα είδωλα να πέφτει στην κάτω σειρά…)όλα αυτά εδώ και δύο χρόνια και λογικά ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…

Πήγα με ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που ο κάθε οφθαλμίατρος θα μου είχε δώσει γυαλιά και όλα τα ήταν καλά… άλλα αυτοί για να πάρουν 2 χιλιάρικα με βάλανε στο χειρουργείο ο κάθε οφθαλμίατρος ήξερε τι αποτέλεσμα θα είχα  (για αυτό τους θεωρώ εγκληματίες και όχι άχρηστους…)

Μία συμβουλή το laser στα μάτια δεν είναι παιχνίδι μπορεί να πετύχει αλλά μπορεί και όχι το θέμα είναι να σας πουν την αλήθεια και αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα γιατί γυρισμός δεν υπάρχει για αυτό ρωτήστε και άλλους γιατρούς και αν έστω και ένας πει όχι… τότε μην κάνετε επέμβαση τα γυαλιά και οι φακοί είναι μια χαρά….

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται ο γιατρός που πήγες ήταν γνωστός; Είχε κάποιο παρελθόν σε τέτοιες επεμβάσεις; Γενικά το ιστορικό του ήταν γνωστό κτλ;

 

Όχι πως είναι ο πρωταρχικός ρόλος αλλά ρωτάω από περιέργεια. Μια στραβή μπορεί να τύχει και στον καλύτερο γιατρό του κόσμου, αν μπορούμε να αποκαλέσουμε κάποιον έτσι, απλά αν έχει εμπειρία πάνω στο θέμα οι πιθανότητες για επιπλοκή θεωρώ πως είναι μικρότερες.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Γράφω μόνο και μόνο μπας έστω και ένας δεν βρεθεί στη θέση μου. Όταν κοίταγα σε φόρουμ για την επέμβαση δεν υπήρχαν αντίστοιχα σχόλια, αν υπήρχαν ίσως τώρα να έβλεπα φυσιολογικά…  γενικά υπάρχουν μόνο με θετικά σχόλια και από την άλλη όταν εμφανίζεται ένας γιατρός που έχει ορκιστεί στον Ιπποκράτη και λέει ότι «δεν είναι τίποτα» και όλα θα είναι καλά.. την πατάει κάποιος εύκολα.

Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο σε φόρουμ κατέληξα σε μια κλινική (eyeclinic του Χρονόπουλου) ακλουθώντας τα σχόλια και δίνοντας βάση στο μοντέλο του μηχανήματος (FEMTO second generation)…  αν είχα πάει τυχαία σε μία άλλη πιθανότατα θα ήμουν μια χαρά… δυστυχώς δεν υπήρχαν καθόλου αρνητικές κριτικές σε κάποιο φόρουμ…

Τελικά τα μάτια μου καταστράφηκαν  εντελώς…  βλέπω 30 είδωλα γύρω από τα αντικείμενα που γυαλίζουν ή είναι φωτεινά (π.χ. 30 φεγγάρια γύρω γύρω από το κανονικό βλέποντας τηλεόραση βλέπω την πάνω σειρά τον υπότιτλων από τα είδωλα να πέφτει στην κάτω σειρά…)όλα αυτά εδώ και δύο χρόνια και λογικά ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ…

Πήγα με ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που ο κάθε οφθαλμίατρος θα μου είχε δώσει γυαλιά και όλα τα ήταν καλά… άλλα αυτοί για να πάρουν 2 χιλιάρικα με βάλανε στο χειρουργείο ο κάθε οφθαλμίατρος ήξερε τι αποτέλεσμα θα είχα  (για αυτό τους θεωρώ εγκληματίες και όχι άχρηστους…)

Μία συμβουλή το laser στα μάτια δεν είναι παιχνίδι μπορεί να πετύχει αλλά μπορεί και όχι το θέμα είναι να σας πουν την αλήθεια και αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα γιατί γυρισμός δεν υπάρχει για αυτό ρωτήστε και άλλους γιατρούς και αν έστω και ένας πει όχι… τότε μην κάνετε επέμβαση τα γυαλιά και οι φακοί είναι μια χαρά….

 

Κατ'αρχάς λυπάμαι που το ακούω. Ρώτησες τι πήγε στραβά; Τα προβλήματα που γνωρίζω είναι:

 

α) Δεν έχει καθήσει καλά η φλούδα που σου κόβουν ή την μετακίνησες εσύ, αλλά πηγαίνεις και την επόμενη μέρα και σε ελέγχουν

β) Να μην έγινε ολική διόρθωση, που αν έχεις παχύ αμφιβληστροειδή δέχεται επιδόρθωση (για λεπτό έτσι και αλλιώς συνιστούν PRK)

 

Εδώ Τσεχία δεν ρώτησα κανέναν, παρά δύο συναδέρφους που ειχαν πάει.

Η κλινική ήταν "γραμμή παραγωγής" μπαινόβγαιναν στο χειρουργείο περίπου 3-4 άτομα την ώρα.

 

Σε μένα όλα καλά καθώς και σε φίλες που συνέστησα και πήγανε μετά.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κλείνω 8 χρόνια σε μερικές μέρες χωρίς προβλήματα.

Αν έγινε ζημιά πρέπει να ζητήσεις να στη διορθώσουν, όχι να ζεις με τα προβλήματα. Και στην ανάγκη αλλάζεις ιατρό και ζητάς αποζημίωση από τον προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μία συμβουλή το laser στα μάτια δεν είναι παιχνίδι μπορεί να πετύχει αλλά μπορεί και όχι το θέμα είναι να σας πουν την αλήθεια και αν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα γιατί γυρισμός δεν υπάρχει για αυτό ρωτήστε και άλλους γιατρούς και αν έστω και ένας πει όχι… τότε μην κάνετε επέμβαση τα γυαλιά και οι φακοί είναι μια χαρά….

Σε όλες ανεξαιρέτως τις επεμβάσεις, υπάρχει ποσοστό αποτυχίας, το οποίο ναι, ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να στο αναφέρει. Αν πας στο γιατρό για επέμβαση και πιστεύεις ότι είναι 100% εγγυημένο το αποτέλεσμα, μάλλον δεν έχεις επαφή με την πραγματικότητα.

Το κακό είναι, πως κανείς δεν ελέγχει τα ποσοστά αυτά κι αν η συγκεκριμένη επέμβαση δικαιολογεί ένα 10% αποτυχία, δεν πρόκειται να μάθεις αν εσύ ήσουν το 11%, ή το 20% ή το 50%, ή απλά ήσουν το 9%. Ο μόνος τρόπος να βγάλει άκρη, είναι να το πας δικαστικά, οπότε η εν λόγω κλινική θα αναγκαστεί να παρουσιάσει στο δικαστήριο αποτελέσματα, που και πάλι δεν είναι 100% αληθή, αφού ίσως κάποιοι σαν κι εσένα, δεν πάνε ποτέ να αναφέρουν ότι δεν πήγε καλά η επέμβαση.

Τι κάνεις τώρα...

Η κλινική που πήγες έχει πολύ καλά σχόλια και δε βρήκα αρνητικά, όπως πολύ σωστά είπες. Οπότε θεωρώ ότι μιλάμε για μεμονωμένο περιστατικό. Μπορείς να πας πάλι, να δούνε τι πήγε στραβά και αν μπορεί να διορθωθεί. Μπορείς επίσης να πας σε άλλη να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Μπορείς ακόμα και να έρθεις σε επαφή, με την Πανεπιστημιακή κλινική στο Ηράκλειο Κρήτης, που είναι η πρώτη που έφερε το laser στην Ελλάδα, έχουν εξαιρετικούς γιατρούς και αναλαμβάνουν επίσημα τις επεμβάσεις σε αξιωματικούς της αεροπορίας.

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο η όλη συζήτηση έχει νόημα μετά από δύο χρόνια, απλά νομίζω ότι επειδή είναι μάτια, αξίζει να το ψάξεις όπως και να έχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκανε η 28χρονη τωρα κορη μου στα 18 της μολις με δυο χρνια στεθερη μυωπια , εκανα εγω στα 50 μου πριν 7 χρονια και η γυναικα μου στα 46 της πριν 6 χρονια .Μεθοδος lasik και δεν ειχαμε κανενας προβλημα .Μονο ο γιος μου στα 23 δεν εχει προβλημα . Το μεγαλο προβλημα θα το εχει η μικρη μου κορη που ειναι 18 αλλα με μυωπια 9-10 βαθμους ....

 

Ποτε δεν μετανοιωσα τα λεφτα που εδωσα ...Μονο που μετανοιωσα που αργησα να την κανω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που είχες τόσο άσχημη εμπειρία @loukaram , ελπίζω κάποια στιγμή να διορθωθεί.

Όσο έψαξα εγώ πριν την κάνω βρήκα μία ακόμη δυσάρεστη εμπειρία παρόμοια με τη δική σου.

 

Όπως γράφουν και οι άλλοι στη θέση σου θα το κυνηγούσα μέχρι να δικαιωθώ με τον α ή τον β τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει προηγουμενα ποστς καθολου, αλλα ο αδερφος μου προσφατα εκανε laser για κερατοκωνο και στα δυο ματια (3ο σταδιο) αλλα και για αστιγματισμο...
5Κ στοιχισε και το εκανε στο OΦΘΑΛΜΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ.

 

Απο οσα μου εχει πει φανταστικος γιατρος και προτεινεται ανεπιφυλακτα και οτι επισκεψεις εχει κανει μετα το laser, κανα 6 μεχρι τωρα εννοειται δεν εχει παρει χρηματα! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.