Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο ... συνήθως όσο πιο μικρά είναι τα fan, τόσο λιγότερο airflow δίνουν και τόσο περισσότερη φασαρία κάνουν. Τα συγκεκριμένα όμως βγάζουν μόνο 14dΒΑ, σύμφωνα με την Scythe στις μέγιστες στροφές. Στην πράξη πάντως δεν ακούω τίποτε.

Με την evo, όχι ακόμη δεν έχω βάλει την καινούργια μπαταρία, αν και την έχω ήδη αγοράσει. Κάποια στιγμή όμως θα την βάλω και θα δω πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, όπως πολύ σωστά επισήμανε πριν και ο φίλος "Ερνέστος", σημασία έχει η ουσία, παραθέτω μερικές ακόμη φωτογραφίες με λεπτομέρειες.

attachment.php?attachmentid=37765&stc=1&d=1263974524

Εδώ φαίνεται το πίσω μέρος της δεξαμενής (η οποία και καταλαμβάνει το μεσαίο 5,25 bay εκ των τριών συνολικά του Element G) με την αντλία και το καπάκι από πάνω της. Αντλία και καπάκι κατέλαβαν το πίσω μέρος του πρώτου 5,25 bay και ευτυχώς αυτό ήταν λίγο ψηλότερο από τα υπόλοιπα για να χωρέσει και το fillport που βιδώθηκε απευθείας στο καπάκι. Πάνω επίσης από την δεξαμενή και εμπρός από την αντλία μπήκε και ένας fan controller στον οποίο έγινε μετατροπή στις παθητικές ψύκτρες του, ώστε να μην εμποδίζεται το γέμισμα της δεξαμενής δια μέσου της δικής της τάπας.

Μειονέκτημα εδώ είναι το γεγονός ότι η αντλία βρίσκεται πάνω και όχι κάτω από την δεξαμενή, γεγονός που με δυσκολεύει ιδιαίτερα όταν πρέπει να γεμίσω και να λειτουργήσω το κύκλωμα. Επειδή όμως σε τρία μόνο bays έπρεπε να χωρέσουν DVD, δεξαμενή, αντλία με καπάκι, fan controller, επειδή έπρεπε επίσης να δοθεί δυνατότητα γεμίσματος μέσω fillport και επειδή τέλος το πάνω bay ήταν το μόνο που είχε το κατάλληλο ύψος, η αντλία τοποθετήθηκε με αυτόν τον τρόπο.

attachment.php?attachmentid=37767&stc=1&d=1263974524

Εδώ φαίνεται η απλή κατασκευή της RAM cooler που έγινε κολλώντας μεταξύ τους τρία fan των 40mm με εποξική κόλλα (ξεχωρίζει ελαφρώς ανάμεσα στα fan επειδή κιτρινίζει). Πάνω στα ανεμιστηράκια βιδώθηκαν αντίστοιχα fan guards και όλο μαζί το σύστημα τοποθετήθηκε στις RAM με ταινία διπλής όψης.

attachment.php?attachmentid=37768&stc=1&d=1263974524

Πέρα από το αντίστοιχο waterblock, σε κάθε μία εκ των δύο 4870x2 τοποθετήθηκαν ένα ζεύγος ανεμιστήρων των 60mm στην "πλάτη" της πλακέτας και ένας των 80mm εμπρός.

attachment.php?attachmentid=37769&stc=1&d=1263974524

Το ζεύγος των 60mm τοποθετήθηκε με ταινία διπλής όψης στην πλάτη των chip των GPU και έτσι δροσίζουν τόσο τα chips των GPU, όσο και τα chips των μνημών σε συνδυασμό βέβαια με τις αντίστοιχες παθητικές ψύκτρες τωv waterblock.

attachment.php?attachmentid=37770&stc=1&d=1263974524

Ο ανεμιστήρας των 80mm τοποθετήθηκε στο εμπρός μέρος της πλακέτας για να δροσίζει την περιοχή του waterblock όπου δεν υπάρχει ροή ψυκτικού υγρού, αλλά και την περιοχή όπου δεν υπάρχει καθόλου waterblock. Η στήριξή του έγινε με δύο βίδες Μ3/28 στις οπές που έχει η πλακέτα στις γωνίες της για την εργοστασιακή ψύκτρα και οι οποίες απεδείχθησαν ιδανικές για το σκοπό αυτό. Με τον ανεμιστήρα αυτό των 80mm οι θερμοκρασίες των 90 βαθμών που αναπτύσσονταν στην πλάτη της πλακέτας (εκεί που βρίσκεται η οθόνη του θερμοσένσορα) έπεσαν κατακόρυφα στους 50 βαθμούς.

:happy2:

post-14346-1416074287,5829_thumb.jpg

post-14346-1416074287,7985_thumb.jpg

post-14346-1416074287,9055_thumb.jpg

post-14346-1416074287,9252_thumb.jpg

post-14346-1416074288,0302_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο, μπραβο! lol

Τhanks ρε! :p

Ενα thanks λοιπον στον ardi21 για την βοηθεια κατα το στησιμο :hehe:(κατα 70% επαιζε ps3, κατα 20% σκαλιζε το κινητο μου και κατα 10% εσφιγγε ρακορ :mamba:)

:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Τhanks ρε! :p

Ενα thanks λοιπον στον ardi21 για την βοηθεια κατα το στησιμο :hehe:(κατα 70% επαιζε ps3, κατα 20% σκαλιζε το κινητο μου και κατα 10% εσφιγγε ρακορ :mamba:)

:daisy:

Tα εσφιγγα με πολυ στυλ ομως, οποτε το ποσοστο ανεβαινει:banging:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές αλλαγές στο συστηματάκι (προσθήκη ενός ακόμα ψυγείου) άλλαξε λίγο και πήγε στην παρακάτω φάση...

CIMG2115.jpg

CIMG2097.jpg

CIMG2075-1.jpg

Πλέον υπάρχει και νεος κάτοικος στο κουτι.. που περιμένει το κατάλληλο block για να μπει στο κύκλωμα...

CIMG2120.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραία δουλειά!

full cover θα βάλεις στην 5850?

Επιβάλλεται!

Για τη δική μου πάντως έχω ήδη κλείσει ένα EK FC5850 Acetal + Nickel :neo:

Ευχαριστώ!

Ναι full cover θα μπει αλλά δεν ξέρω ακόμα ποιο.. είμαι μεταξύ του EK-FC5870 και του Watercool HEATKILLER® GPU-X³ 58X0.

Link to comment
Share on other sites

Ενα Update απο εμενα..μιας και εδω και καιρο εχει μπει ενα διπλο GTS στο μπροστινό μερος του κουτιού αναμεσα σε CPU κι VGA.

vbpgimage.php?do=full&p=558&d=1262630071

vbpgimage.php?do=full&p=559&d=1262630134

vbpgimage.php?do=full&p=560&d=1262630169

Καλλιτεχνική για τον NTG (για να την κανει Save As)

Moar

Sorry κιόλας αλλά μήπως μπορούμε να έχουμε φωτό και απο το εσωτερικό; Εκτός απο το τεράστιο αυτοκόλλητο δεν βλέπω κάτι άλλο που να καταλαβαίνω σεταπ απο την υδρόψυξή σου. Αυτό που βλέπω είναι ενα redirect σε ένα αλλο site. Υποτίθεται οτι δεν πήγες να κάνεις διαφήμιση αλλά να προσφέρεις αυτό που δημιούργησες* με τους υπόλοιπους χρήστες του forum. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις...

*Για υδρόψυξη μιλάμε κουτί βλέπω...

BTW πλάκα έχει που όλες οι φωτό έχουν υδατογράφημα. Είχες κάνει κάποια επίσημη παρουσίαση;

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο GeorgeVasil Εμφάνιση μηνυμάτων

Ενα Update απο εμενα..μιας και εδω και καιρο εχει μπει ενα διπλο GTS στο μπροστινό μερος του κουτιού αναμεσα σε CPU κι VGA.

Καλλιτεχνική για τον NTG (για να την κανει Save As)

"]Moar

Sorry κιόλας αλλά μήπως μπορούμε να έχουμε φωτό και απο το εσωτερικό; Εκτός απο το τεράστιο αυτοκόλλητο δεν βλέπω κάτι άλλο που να καταλαβαίνω σεταπ απο την υδρόψυξή σου. Αυτό που βλέπω είναι ενα redirect σε ένα αλλο site. Υποτίθεται οτι δεν πήγες να κάνεις διαφήμιση αλλά να προσφέρεις αυτό που δημιούργησες* με τους υπόλοιπους χρήστες του forum. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις...

*Για υδρόψυξη μιλάμε κουτί βλέπω...

BTW πλάκα έχει που όλες οι φωτό έχουν υδατογράφημα. Είχες κάνει κάποια επίσημη παρουσίαση;

To υδατογραφημα το βαζει αυτοματα η Gallery του ΟΟS απλα βαρεθηκα να ανεβασω της φωτογραφίες σε εξωτερικό παροχο.

Εκτος αυτου κατω απο τις εικονες εχει thread παρουσιασης που δεν σε υποχρέωσε κανενας να μπεις.

Μεσα σε αυτο το Θρεντ (του lab) εχω ποσταρει 1 και 2 και 3 φορές..για το πως είναι το WC Setup μου.Δεν τα εχεις δει θες να μας πεις??

Οι εικονες ηταν για να πειραξω τον NTG..επειδη ηρθε ενας φιλος με καλη μηχανη σπιτι.-

Τωρα γιατι πρεπει να γινεται ολο αυτο δεν μπορω να καταλαβω..ειλικρινα.

:coax:

Link to comment
Share on other sites

To υδατογραφημα το βαζει αυτοματα η Gallery του ΟΟS απλα βαρεθηκα να ανεβασω της φωτογραφίες σε εξωτερικό παροχο.

Εκτος αυτου κατω απο τις εικονες εχει thread παρουσιασης που δεν σε υποχρέωσε κανενας να μπεις.

Μεσα σε αυτο το Θρεντ (του lab) εχω ποσταρει 1 και 2 και 3 φορές..για το πως είναι το WC Setup μου.Δεν τα εχεις δει θες να μας πεις??

Οι εικονες ηταν για να πειραξω τον NTG..επειδη ηρθε ενας φιλος με καλη μηχανη σπιτι.-

Τωρα γιατι πρεπει να γινεται ολο αυτο δεν μπορω να καταλαβω..ειλικρινα.

:coax:

Η αλήθεια είναι οτι δεν είχα δεί απο την αρχή το thread και στο συγκεκριμένο ποστ έβλεπα απλά ένα κουτί με κάτι τεράστια αυτοκόλλητα. Είχα κολλήσει στο πισί του MicAn και έπαιξα 2-3 σελίδες μπρός πίσω να δω αν έχει ποστάρει και άλλες φωτό και έτσι είδα και το δικό σου ποστ. Anyway ωραίο setup. :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Ναι full cover θα μπει αλλά δεν ξέρω ακόμα ποιο.. είμαι μεταξύ του EK-FC5870 και του Watercool HEATKILLER® GPU-X³ 58X0.

EK FC5850 Acetal + Nickel για μένα όπως σου είπα. Τα blocks σαν σχέδιο/απόδοση είναι σχεδόν πανομοιότυπα (full cover γαρ), στο σχέδιο όμως νομίζω το EK ρίχνει κεφαλιές στο X3. Ειδικά το Acetal + Nickel...

Link to comment
Share on other sites

ειχα και γω καποτε τρελλα με τα υδροψυκτα.

ευτυχως μεγαλωνοντας καταλαβα οτι τα pc αποτελουνται απο ηλεκτρονικα μερη και οτι τα υδραυλικα ταιριαζουν περισσοτερο στις τουαλεττες.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και γω καποτε τρελλα με τα υδροψυκτα.

ευτυχως μεγαλωνοντας καταλαβα οτι τα pc αποτελουνται απο ηλεκτρονικα μερη και οτι τα υδραυλικα ταιριαζουν περισσοτερο στις τουαλεττες.

Ωραία και εύστοχο το post σου...και στην κατάλληλη ενότητα.:TD:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.