Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Όχι κάτι ιδιαίτερα "φανταχτερό". Επόμενος στόχος το sleevάρισμα των καλωδίων του PSU, γιατί μου βαράνε στο μάτι τα κιτρινοκοκκινόμπλεμαύρα καλώδια. :hehe:

dsc00867e.jpg

Και lights on:

dsc00841gq.jpg

Το θέμα είναι ότι πήρε και λίγο αέρα μέσα, με αποτέλεσμα να γεμίσει αρκετές μπουρμπουλήθρες ιδιαίτερα ο σωλήνας που φεύγει από το τανκ για την αντλία. Τι μπορώ να κάνω;

Για την καλύτερη διαδρομή του νερού και την τοποθέτηση στους σωλήνες θα μπορούσες να κανεις (οποτε θες) αυτό εδώ !

Είναι πολύ πιο τακτοποιημένο.

--60c62b0dc4b0424bbfef65bdd5f6ead35679e3a6747e6aaa0111fb9626d15b2d.jpg

b8c7393376b00d6932509fdbb2240d5cd2b40a573eda4a7ec366e842d4d056d5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Jason ευχαριστώ για την πρόταση. Να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα και το δοκίμασα πριν τα σετάρω όλα, και δεν με έπαιρνε. Επειδή εχω 3πλο ψυγείο, "φεύγει" πολύ μέσα όταν βιδωθεί πάνω, με αποτέλεσμα η εισαγωγή και η εξαγωγή του ψυγείου να είναι ακριβώς πάνω από τις 5.25''. Εκεί, με το που έβαζα τα drives κλπ, οι σωλήνες έπαιρναν τεράστια καμπή και δεν χωρούσαν καθόλου. Και επειδή χρησιμοποιώ και το front panel της XFI και fan controller + τα 2 drives, περισσεύει μόνο μια θέση 5.25'', οπότε και πιο κάτω να τα πάω είναι το ίδιο.

Η διαδρομή που ακολουθεί το νερό είναι Tank>pump>PA>cpu>tank, νομίζω πως είναι σωστή διαδρομή καθώς αυτή μου είχαν προτείνει τα παιδιά εδώ παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να την έχεις την διαδρομή είναι το ίδιο δεν χάνεις βαθμούς.

Απλά με 2 ρακόρ 90 μοιρών θα έκανες καλύτερα την δουλειά σου και θα σε βόλευε να έβαζες τα ρακόρ από την μεριά των 5.25 .

Έτσι οπτικά δεν είναι πολύ όμορφο.

Το λάστιχο που έχεις out cpu block in tank είναι μεγάλο (αν μπορείς να το κόντινες κιόλας) ..

Ντάξ όλα αυτά στα λέω ενδεικτικά πως μπορείς να το κανεις καλύτερα οπτικά έτσι, και να μην χάνεις πίεση.. τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

No problem man, οποιεσδήποτε παρατηρήσεις καλοδεχούμενες. ;)

Χμμ..όντως καλή ιδέα, μακάρι με τα ρακορ 90 μοιρών να με πάρει και να μπουν εκεί. Και'γω στην αρχή έτσι πήγα να βάλω το ψυγείο, αλλά δεν με βγήκε. Δεν είχα και γωνίες ρακόρ, οπότε καταλαβαίνεις. :p Το ξέρω ότι είναι μεγαλούτσικο το cpu out, το πρώτο που είχα βάλει ήταν τσίτα εντελώς (αφού χτυπόυσε πάνω στο dom. airflow:p) και είπα να "κόψω" ενα 2ο λίγο πιο μπόσικο. Ε τελικά μου βγήκε αρκετά μπόσικο :hehe:.

Όταν πιάσω να sleevάρω τα καλώδια, θα το αλλάξω, και θα την ψάξω την δουλειά με τις γωνίες. Απλά δεν μπόρεσα βρω για 1/2'' κανα μήνα πριν που πήρα τα πράγματα. Δεν είχε στο aquatuning, με το ζόρι βρήκα compression fittings ίσια που ήθελα, από γωνίες (είπα να πάρω μια για την εξαγωγή του ψυγείου που πάει στο block), τιποτα. Τόσο πολυ "φεύγουν";

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και καθαρότατο javaneze:!:T:

Και ο συνδυασμός των χρωμάτων πολύ ωραίος!Ποια φανσ είναι αυτά?

Αλλά βασικά το sleeve θα το προτιμούσα μαύρο ή τουλάχιστον μαύρο με κανα κόκκινο μεσα ή ακόμα και στην τελική κόκκινο από άσπρο που το έχεις!:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και καθαρότατο javaneze:!:T:

Και ο συνδυασμός των χρωμάτων πολύ ωραίος!Ποια φανσ είναι αυτά?

Αλλά βασικά το sleeve θα το προτιμούσα μαύρο ή τουλάχιστον μαύρο με κανα κόκκινο μεσα ή ακόμα και στην τελική κόκκινο από άσπρο που το έχεις!:p

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya Nano-G 12 PWM Silent 1500rpm RED LED ( 120x120x25mm ) Phobya Nano-G 12 PWM Silent 1500rpm RED LED ( 120x120x25mm ) 78266

Αυτα πρεπει να ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και καθαρότατο javaneze:!:T:

Και ο συνδυασμός των χρωμάτων πολύ ωραίος!Ποια φανσ είναι αυτά?

Αλλά βασικά το sleeve θα το προτιμούσα μαύρο ή τουλάχιστον μαύρο με κανα κόκκινο μεσα ή ακόμα και στην τελική κόκκινο από άσπρο που το έχεις!:p

Τα fans ειναι αυτα που ειπε ο Γιαννης(evolution)

ολα τους ειναι ρυθμισμενα απο την RIIE στο 50% (πρακτικα αθορυβα)

και κρατανε τον 920@ 4.00 ΗΤ/on στους 60-62 (linx & Intel burn test 8 threads)

ενω η καρτα @default στο furmark bench παει 33c (idle @~amb)

ενω με τα fans@100% οι θερμοκρασιες σε load πεφτουν ακομα ~5 βαθμους

(Nικολα δοκιμασε κι ενα furmark stability test @ max res με maxAA)

Το κομματι της καλυπτρας αποτελειται απο πεντε τμηματα (τρια εχει το τμημα του psu)

ωστε να λυνεται και να αποτοποθετειται πιο ευκολα

δενει με φρεζατες μαυρες κοντες M3x6,

εχει ενα κομματι hex mesh για το psu fan

εγκοπες για τα καλωδια,

αλουμινενιες βασεις βιδωματος στο πατωμα (thumbscrews)

και βασεις στηριξης εσωτερικα στο case

JavanezeA.jpg

Το συνολο τοποθετημενο μοιαζει καπως ετσι

JavanezeB.jpg

Για τα καλωδια ο Γιαννης (venom) επεσε μεσα 100%

ειναι καθοδον η αλλαγη σε μαυρα presleeved με ενα κοκκινο ενθετο ανα καλωδιο.

Στο πισω ρακορ της vga διακρινεται κι ενας 45ρης ταπωμενος ανταπτορας που αναλαμβανει το αδειασμα του κυκλωματος το οποιο σε συνδυασμο με τα δυο ζευγαρια quick disconnects καθισταα τη συντηρηση του κυκλωματος παιχνιδακι.

JavanezeC.jpg

Για οποιον επιχειρησει κατι παρομοιο απο θεμα υδροψυξης στο συγκεκριμενο κουτι

το πισω ψυγειο με τον ανεμιστηρα εσωτερικα σχεδον ακουμπαει στους ανεμιστηρες του τρπλου της οροφης

Θελει καλο ψαξιμο απο πριν για ψυγεια καταλληλης διαστασης

JavanezeD.jpg

Τα κοκκινα SMD leds που εχουν κρυφτει στην καλυπτρα

ελεγχονται απο τον διακοπτη στην προσοψη

ενω ο μπροστινος ανεμιστηρας προσαρμοστηκε με ρυθμιζομενα αλουμινενια λαμακια

ωστε και να φαινεται απο τηn σητα των 5,25 bezels

αλλα και να μην εμποδιζει την ταπα πληρωσης του tank της XSPC

(Νικολα νομιζω με το αλουμινενιο faceplate το tank δειχνει ομορφοτερο)

JavanezeE.jpg

Στα προσεχως, πλην των νεων καλωδιων

εχουμε κι ενα πλαινο sidepanel με μεγαλο plexiglass

και πιθανον καποια logos (ισως backlight led?) στην καλυπτρα των 5,25.

Νικολα σ'αυτο το σημειο πρεπει να σ'ευχαριστησω κι εγω για την ευκαιρια που μου εδωσες

να στησω ακομα ενα υδροψυκτο HAF-X

αλλα και για την εμπιστοσυνη σου οσο αφορα τα parts και το στησιμο

και φυσικα για την διαθεση και την αντιμετωπιση σου καθ'ολη τη διαρκεια του project.

Ηταν χαρα κι ευχαριστηση μου η γνωριμια αλλα και η συνεργασια μαζι σου.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.