Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

αυτό είναι άψογο για αυτό που το θέλω , το κακό είναι ότι έχω antec 900 και θα πρέπει να το βάλω από έξω από το κουτί. το στέλνει κάποιο μαζαζί Ελλάδα? ξέρεις αν υπάρχει σε μονό χοντρό ψυγείο?

...

Μονό δεν υπάρχει από ότι βλέπω, το έχει το aquatuning, λέει όμως ότι δεν περιλαμβάνει την αντλία ενώ είναι αρκετά ακριβό!

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Swiftech MCR220 Drive Radiator 240mm - ohne Laing Pumpe Swiftech MCR220 Drive Radiator 240mm - ohne Laing Pumpe 35231

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :)

Aπίστευτο και σοβαρότατο...

Μια απλή πληροφορία με θερμοκρασίες και σε τι ταχύτητες μπορούμε να έχουμε;

Αυτή τη στιγμή είμαι με το beta bios 1253 στο οποίο ζητάει παραπάνω ρευμα ο 2500Κ και δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω roll back.

Ακόμα είναι πρώιμα όλα αλλα σε γενικές γραμμές παει άνετα στα 5ghz με 1,38~1,40 (τουλαχιστον με το προηγούμενο bios 1053).

Τώρα είμαι στα 4,5 με 1.28 (full stress παει 1,30 - 1,31).

sandytemps.jpg

Η 580 stock idlarei στους 26°C~28°C.

Mε core:950 mem 2150 vcore 1.16 έχει idle 34°C~37°C και max 43°C.

gtx580temps.th.jpg

Όλα τα παραπάνω με ambient 24°C~25°C.

Ωραιο,αρκετα περιποιημενο... αλλα ο δισκος γιατι ειναι σουζα εκει μπροστα?:confused:

Δεν ειναι σούζα :p Επειδή δεν χρησιμοποιώ το hdd cage είναι με αποστάτες ο ένας δεξια και ο άλλος αριστερά στο μπροστινό μέρος του stacker ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η 580 stock idlarei στους 26°C~28°C.

Mε core:950 mem 2150 vcore 1.16 έχει idle 34°C~37°C και max 43°C

Eντυπωσιακοτατο το σεταπ καθως και τα νουμερα!

Με μπριζωσες τωρα αλλα ακομα περιμενω διαθεσιμοτητα για το backplate αφου δεν ζοριζει και ο καιρος.

Το cpu block σε τι το ειχες πριν τον 2500; Προσαρμοσε ευκολα στο s1155;

Καλοδουλευτο και καλοριζικο φιλε! :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!

Μια ερώτηση μόνο:To 3πλό στον πάτο πως το χώρεσες;Έχεις σηκώσει το κουτί;

Κόψιμο με σέγα και dremel και τα μαμήσια ροδάκια του stacker.

Έχει μπεί το μισο ψυγειο μεσα και το αλλο μισο έξω.

Eντυπωσιακοτατο το σεταπ καθως και τα νουμερα!

Με μπριζωσες τωρα αλλα ακομα περιμενω διαθεσιμοτητα για το backplate αφου δεν ζοριζει και ο καιρος.

Το cpu block σε τι το ειχες πριν τον 2500; Προσαρμοσε ευκολα στο s1155;

Καλοδουλευτο και καλοριζικο φιλε! :smoke:

Thanks nick ;)

Το block το είχα πριν στον i7-860

οπου οι τρύπες στο s1156 είναι ίδιες με του s1155 οποτε έκατσε ακριβώς το block!!

Link to comment
Share on other sites

Σε βρισκω μια χαρα. Μ'αρεσει πολυ και το color scheme.

Καλοριζικος.!

Aν εισαι ανοιχτος σε προτασεις βελτιωσης, το μονο που θα διορθωνα ειναι λιγοτερη χρηση σωληνα.

Μπορεις σιγουρα να το πετυχεις με 180 μοιρες περιστροφη του 3πλου ψυγειου, κατεβαζοντας τα οπτικα 2 θεσεις πιο κατω και τοποθετοντας την αντλια απο πανω τους, ετσι ωστε οι οπες των τανκ/αντλια/3πλο να ειναι στην ιδια καθετη ευθεια ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ετσι το ξεκινησα αλλα ηταν πολυ δυσκολο να κατεβω απ τα ρακορ του ψυγειου στη αντλια μιας και το ψυγειο φτανει μεχρι την προσοψη σχεδον του κουτιου.Συν της αλλης παιζει και ενα control panel της scythe για fan και temps σε μια θεση 5.25 και αναγκαστικα βγηκε ετσι το συνολακι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο hulk17 αλλά θα σου πρότεινα και εγώ με τη σειρά μου όπως σου πρότεινε και πολύ σωστά ο javaneze:,για χρήση λιγότερης σωλήνας,να γυρνούσες το μονό ψυγείο 180 μοίρες.Επίσης κάνε μια καλύτερη εξαέρωση.Κατά τα άλλα πολύ όμορφο και μπράβο κιόλας μιας και ειναί και η πρώτη σου φορά!

Link to comment
Share on other sites

Θα επιχειρουσα αλλη μια φορα να βαλω το ψυγειο απ την αλλη μερια αλλα επειδη ελυσα κι εδεσα καμια 10αρια φορες το συστημα για να καταληξω εδω λεω να μην το επιχειρησω.Εκτος και αν υπαρχει διαφορα στο κυκλωμα εχοντας μικροτερο μηκος σωληνων.Υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ όμορφο το color sheme! :T:

Περί διάταξης στην υδρόψυξη δε γνωρίζω πολλά, αλλά 33 βαθμοί σε μία 4870 μου φαίνονται αρκετούτσικοι... 27-28 έχω με ψόφια αερόψυξη (fans@700rpm). Ίσως να πρέπει να ολοκληρωθεί η εξαέρωση, όπως αναφέρθηκε ήδη.

Θα μπορούσες να μας πεις με τι "υλικά" την έστησες? Διακρίνω GPU-only block για την κάρτα γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

Θα επιχειρουσα αλλη μια φορα να βαλω το ψυγειο απ την αλλη μερια αλλα επειδη ελυσα κι εδεσα καμια 10αρια φορες το συστημα για να καταληξω εδω λεω να μην το επιχειρησω.Εκτος και αν υπαρχει διαφορα στο κυκλωμα εχοντας μικροτερο μηκος σωληνων.Υπαρχει?

αν εχεις δυνατη αντλια δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

cpu block- alphacool yellostone

vga block- Swiftech MCW60

ψυγειο 3*12 magicool

ψυγειο 1*12

watertank phobya 25

waterpump laing ddc1rt+Phobya Laing DDC top

οσο για την vga ειχα 55-60 με αερα.Τωρα 27-28 πως τα καταφερνεις δεν ξερω.Παντως εμεινα πολυ ευχαριστιμενος απ το block.Βεβαια επεσε αρκετη πατεντα για παθητικη ψυξη των αλλων μερων αλλα ας ειναι καλα ο κοπριτης με τις ψυκτρες και εγω με τον τροχο...

Έγινε επεξεργασία από hulk17
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εδειξε Γιαννη

αδικα ειχες αγχος και αμφιβολιες για το μαυρο χρωματακι τελικα.

Και δεδομενου οτι το εστησες για πρωτη φορα και σε δοσεις το βρισκω περιφημο το αποτελεσμα.

Ευγε και εις ανωτερα.

(δλδ παιξε λιγο ακομα με τη διαταξη του setup καθως και το μαζεμα/κρυψιμο/sleeving των επιπλεον καλωδιων)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.