Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Θα ηθελα να κανω 2-3 ερωτησεις...

1.Το παραπανω custom κουτι, που μπορω να το βρω?

2.Για το Mo-ra 3 9x140 PRO τι pump χρειαζεται? To MCP655 ειναι αρκετο ή προτιμοτερο ειναι ενα DDC pump?

Αν εχω καταλαβει καλα, τα D5 pumps εχουν μεγαλυτερη ροη, ενω τα DDC ειναι καλυτερα για πιο flow restrictive radiators. Ισχυει αυτο?

3. Μεταξυ Alphacool VPP655 και Swiftech MCP655 πιο ειναι αποδοτικοτερο?

Ευχαριστω!

ιδιες αντλιες ειναι εγω παντως θα προτεινα να παρεις την alphacool vpp655 single edition μαζι με το καπακι τις ek - d5 x-top v2 ωστε να μπορεις να βαλεις οτι ρακορ θες

πιστευω οτι μια d5 αντλια (swifttech 655,alphacool vpp655,koolance 450/450s ειναι ακριβως οι ιδιες ) μπορει να καλυψει ανετα το κυκλωμα με ενα τετοιο ψυγειο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ιδιες αντλιες ειναι εγω παντως θα προτεινα να παρεις την alphacool vpp655 single edition μαζι με το καπακι τις ek - d5 x-top v2 ωστε να μπορεις να βαλεις οτι ρακορ θες

πιστευω οτι μια d5 αντλια (swifttech 655,alphacool vpp655,koolance 450/450s ειναι ακριβως οι ιδιες ) μπορει να καλυψει ανετα το κυκλωμα με ενα τετοιο ψυγειο

Ευχαριστω για την απαντηση...!!!

"Κοπριτη", ...

1. Μου λες σε παρακαλω απο που θα μπορουσα να αγορασω το παραπανω CUSTOM KIT για RADBOX?

2. Απο οτι ειδα στο site σου (Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ΔΟΥΛΕΙΑ!!!) εχεις αρκετα μεγαλη εμπειρια στο θεμα, οποτε ηθελα να ρωτησω, πιστευεις αξιζει η αγορα του MO-RA 3 PRO 9*140 για αυτο που θελω ή ειναι too much?

3. Αν το MO-RA αξιζει, τι παρελκομενα (pumps reservoir etc) θα προτεινες?

Θα χαρω να ακουσω και τις αποψεις αλλων που εχουν εμπειρια απο το ΜΟRA 3 PRO...

Κλεινοντας, να πω πως ουσιαστικα η ερευνα που κανω αφορα 3 PC (δυο φιλων και το δικο μου) γι αυτο κοιταζω ολες τις εναλλακτικες - απο τις πιο ακριβες εως τις πιο φτηνες...

Ευχαριστω ολους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση...!!!

"Κοπριτη", ...

1. Μου λες σε παρακαλω απο που θα μπορουσα να αγορασω το παραπανω CUSTOM KIT για RADBOX?

2. Απο οτι ειδα στο site σου (Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ΔΟΥΛΕΙΑ!!!) εχεις αρκετα μεγαλη εμπειρια στο θεμα, οποτε ηθελα να ρωτησω, πιστευεις αξιζει η αγορα του MO-RA 3 PRO 9*140 για αυτο που θελω ή ειναι too much?

3. Αν το MO-RA αξιζει, τι παρελκομενα (pumps reservoir etc) θα προτεινες?

Θα χαρω να ακουσω και τις αποψεις αλλων που εχουν εμπειρια απο το ΜΟRA 3 PRO...

Κλεινοντας, να πω πως ουσιαστικα η ερευνα που κανω αφορα 3 PC (δυο φιλων και το δικο μου) γι αυτο κοιταζω ολες τις εναλλακτικες - απο τις πιο ακριβες εως τις πιο φτηνες...

Ευχαριστω ολους!

το θεμα ειναι τι θελετε να πετυχετε ο καθενας ,αθορυβο pc? , απολυτες επιδοσεις ? Αναλόγα τι θελεις και το ποσα λεφτα θα διαθεσετε θα σου προτεινουμε αναλογα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σε ευχαριστησω για τον χρονο που αφιερωσες να μου γραψεις οοοολα αυτα!

Θελοντας να αποφυγω το modding του Cosmos Pure, η λυση του εξωτερικου wc με βολευει, αλλα οταν διαβασα τα μερικα αρνητικα που εχει σε συνδυασμο με την πανεμορφη εικονα του τακτοποιημενου Cosmos Pure που εστειλες προβληματιστικα :hmm:

Το βελτιστο για εμενα θα ηταν, ενα ησυχο συστημα (π.χ ~1000-1400RPM fans) με δυνατοτητα να κρατησει σε χαμηλες θερμοκρασιες I7-930 OC 4+GHz / 6990 OC / motherboard Gigabyte X58A-UD7 rev1 with waterblock εγκατεστημενο απο τη "μαμα" του... με δυνατοτητα υποστηριξης στο μελλον 2ης καρτας 6970.

Ηλπιζα/Ελπιζω πως με λιγο Modding του case θα μπορεσει να χωρεσει το λεπτο και αποδοτικο (σε χαμηλα RPM) Swiftech MCR320 360mm επανω και ενα 120αρι πισω (πανω απο το waterblock του CPU), ΑΛΛΑ δεν ξερω ΑΝ με τις θερμοκρασιες που εχουμε στην Ελλαδα, τα 2 radiators 360+120 ειναι ικανα να ψυξουν επαρκως και αθορυβα 1 cpu/1mobo/ 1 διπλο GPU (= 2X 6970) + 1GPU(για το μελλον) Trifire.

Ξερω οτι ζηταω πολλα και συγνωμη για τον χρονο που σας τρωω, αλλα ακομα το ψαχνω...:hmm:

Και παλι ευχαριστω!

Γνώμη μου αν το τριπλό και το μονό λεπτό γίνει τριπλό και μονό χοντρό,τότε θα είσαι κομπλέ.

λογικα ετσι θα πρεπει να κινηθεις

εκτος κι αν πας σε κουτι που επιτρεπει την τοποθετηση 4πλου θηριοψυγειου

βλ Stacker, Lianli P80, SS TJ07. L.D. V8 κ.α...

Απο κει και περα μην κολλας στις θερμοκρασιες που βλεπεις στα διαφορα fora

πρεπει να λαμβανεις υποψιν παραγοντες οπως

με τι θερμοκρασια χωρου παιζει ο καθενας

με τι fans & θορυβο δουλευει

ειναι στημενος σε everyday χρηστικο και πληρες συστημα ή σε bench-ο-κατασταση?

και παλι μετα παιζει ρολο και το o/c και τα ρευματα του καθενος

απολυτη συγκριση δλδ μην μπαινεις στην διαδικασια να κανεις

το ζητουμενο προφανως ειναι αθορυβη λειτουργεια overclocked συστηματος χειμωνα-καλοκαιρι

(A/C παιζει στον χωρο?)

Θα ηθελα να κανω 2-3 ερωτησεις...

1.Το παραπανω custom κουτι, που μπορω να το βρω?

2.Για το Mo-ra 3 9x140 PRO τι pump χρειαζεται? To MCP655 ειναι αρκετο ή προτιμοτερο ειναι ενα DDC pump?

Αν εχω καταλαβει καλα, τα D5 pumps εχουν μεγαλυτερη ροη, ενω τα DDC ειναι καλυτερα για πιο flow restrictive radiators. Ισχυει αυτο?

3. Μεταξυ Alphacool VPP655 και Swiftech MCP655 πιο ειναι αποδοτικοτερο?

Ευχαριστω!

1) ετοιμες τετοιες λυσεις παιζουν μονο απο koolance απ'οσο ξερω

αλλα ειναι μαλλον περιοριστικες για τα δικα σου "κυβικα"

μετα πας σε custom ιδιοκατασκευη στις διαστασεις και το στυλ της επιλογης σου

(αναλογα και με τι θα επιλεξεις να φιλοξενησει μεσα..)

ή σε τετραγωνο ψυγειο με ετοιμο housing (βλ. phobya nova, MO-RA κτλ)

2-3

για ψυγειο τυπου ΜΟ-RA πας σε αντλια τυπου D5

οποια υλοποιηση και να παρεις ιδια αποδοση θα εχεις

με εξαιρεση την koolance pmp-450s που κερδιζει λιγο σε παροχη l/h αλλα δεν εχει ποτενσιομετρο ρυθμισης.

εγω θα επελεγα μια οικονομικη λυση

ενδεχομενως και bare, ανευ καπακιου, εαν σκοπευα να την συνδυασω με καποιο aftermarket cover.

απλα επειδη συνηθως τα ψυγεια αυτα ειναι σωληνωτα

ριχνουν την πιεση του κυκλωματος

οποτε εφοσον θα εχεις κι αρκετα blocks στο loop,

θα πρεπει μαλλον να πας σε σωληνωσεις 10/13 (3/8") προκειμενου να ισοφαρισεις την απωλεια αυτη

Ευχαριστω για την απαντηση...!!!

"Κοπριτη", ...

1. Μου λες σε παρακαλω απο που θα μπορουσα να αγορασω το παραπανω CUSTOM KIT για RADBOX?

2. Απο οτι ειδα στο site σου (Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η ΔΟΥΛΕΙΑ!!!) εχεις αρκετα μεγαλη εμπειρια στο θεμα, οποτε ηθελα να ρωτησω, πιστευεις αξιζει η αγορα του MO-RA 3 PRO 9*140 για αυτο που θελω ή ειναι too much?

3. Αν το MO-RA αξιζει, τι παρελκομενα (pumps reservoir etc) θα προτεινες?

Θα χαρω να ακουσω και τις αποψεις αλλων που εχουν εμπειρια απο το ΜΟRA 3 PRO...

Κλεινοντας, να πω πως ουσιαστικα η ερευνα που κανω αφορα 3 PC (δυο φιλων και το δικο μου) γι αυτο κοιταζω ολες τις εναλλακτικες - απο τις πιο ακριβες εως τις πιο φτηνες...

Ευχαριστω ολους!

οπως σου ειχα γραψει νωριτερα

ενα αθορυβο πολυ καλο πακετο ready to fit κιτ εξωτερικης υδροψυξης μοιαζει καπως ετσι...

απλα μετα προσθετεις τα waterblocks και αντιστοιχα ρακορ της επιλογης σου για το εσωτερικο του case

σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια και χαιρομαι που σου αρεσαν οι κατασκευες μου

οσο αφορα το too much... ειναι σχετικο!

εαν θες 6990 & 6970 & cpu & mobo & overclocking & ησυχια..

αναγκαστικα θα πας σε " too much" λυση

δλδ ειτε σε κανενα συνδυασμο black ice 360/480 + rear120 με fans ~1500+ rpm

ειτε σε κανενα MO-RA3 με 9x120/140 ~800/1200 rpm

ειτε σε κανενα monsta με 6x140 ~1200 rpm

αναλογα με το εαν θες να παιξεις σε εξωτερικο ή εσωτερικο setup

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια και χαιρομαι που σου αρεσαν οι κατασκευες μου

οσο αφορα το too much... ειναι σχετικο!

εαν θες 6990 & 6970 & cpu & mobo & overclocking & ησυχια..

αναγκαστικα θα πας σε " too much" λυση

δλδ ειτε σε κανενα συνδυασμο black ice 360/480 + rear120 με fans ~1500+ rpm

ειτε σε κανενα MO-RA3 με 9x120/140 ~800/1200 rpm

ειτε σε κανενα monsta με 6x140 ~1200 rpm

αναλογα με το εαν θες να παιξεις σε εξωτερικο ή εσωτερικο setup

Καλησπερα και Χρονια Πολλα,

Καταρχας και παλι να ευχαριστησω για τις εκτεταμενες απαντησεις και ενδιαφερον που δειχνετε!

"Κοπριτη", για αρκετους λογους (τους περισσοτερους εκ των οποιων μου εδωσες εσυ) προσανατολιζομαι προς εξωτερικο wc και πιο συγκεκριμενα : MORA3 9x140 (εκτος αν εχετε καλυτερη λυση)...

Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε ενα full πακετο για το MORA3 (~600-800E +/- 10%). Καποιοι το χρησιμοποιουν σε split loop με 2 Pumps ενω αλλοι το εχουν σε ενα απλο loop (σε σειρα) με 1X MCP655... Ενα 2ο pump στο κυκλωμα, ειδικα αν μπει σε σειρα, υποθετω βοηθαει στη ροη αλλα και εχει λιγοτερο θορυβο?!, απο την αλλη διπλασιαζει το κοστος της αντλιας :(

Ταυτοχρονα θα ηθελα παρακαλω, να μου στειλετε ενα λινκ για το παρακατω κουτι (αν υπαρχει) διοτι δεν μπορω να το βρω πουθενα...

famwu0.jpg

Κοπριτη, Venom, evolution... και παλι ευχαριστω!

Καλη Ανασταση!

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα,

Καταρχας και παλι να ευχαριστησω για τις εκτεταμενες απαντησεις και ενδιαφερον που δειχνετε!

"Κοπριτη", για αρκετους λογους (τους περισσοτερους εκ των οποιων μου εδωσες εσυ) προσανατολιζομαι προς εξωτερικο wc και πιο συγκεκριμενα : MORA3 9x140 (εκτος αν εχετε καλυτερη λυση)...

Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε ενα full πακετο για το MORA3 (~600-800E +/- 10%). Καποιοι το χρησιμοποιουν σε split loop με 2 Pumps ενω αλλοι το εχουν σε ενα απλο loop (σε σειρα) με 1X MCP655... Ενα 2ο pump στο κυκλωμα, ειδικα αν μπει σε σειρα, υποθετω βοηθαει στη ροη αλλα και εχει λιγοτερο θορυβο?!, απο την αλλη διπλασιαζει το κοστος της αντλιας :(

Ταυτοχρονα θα ηθελα παρακαλω, να μου στειλετε ενα λινκ για το παρακατω κουτι (αν υπαρχει) διοτι δεν μπορω να το βρω πουθενα...

famwu0.jpg

Κοπριτη, Venom, evolution... και παλι ευχαριστω!

Καλη Ανασταση!

...

Aν δεν σε αποσχολει το 9*140 μπορεις να δεις και τα 9*120 παρακατω

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya Stand "Bench Bundle Nova 1080" mit 9x Phobya Nano-G 12 PWM Silent 1500rpm RED LED Phobya Stand "Bench Bundle Nova 1080" mit 9x Phobya Nano-G 12 PWM Silent 1500rpm RED LED 35291

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya Stand "Bench Bundle Nova 1080" mit 9x Nano-G 12 Silent Waterproof 1500rpm Multioption und Lfterkabel Phobya Stand "Bench Bundle Nova 1080" mit 9x Nano-G 12 Silent Waterproof 1500rpm Multioption u

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Phobya Stand "Bench Bundle Nova 1080" mit 9x G-Silent 12 1500rpm Red LED und Lfterkabel Phobya Stand "Bench Bundle Nova 1080" mit 9x G-Silent 12 1500rpm Red LED und Lfterkabel 35256

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο nick αλλά να ξέρεις ότι όσο πιο πολλά ρακόρ χρησιμοποιείς τόσο περισσότερο πέφτει η πίεση\ροή και κατ'επέκταση τόσο πιο αυξημένες θερμοκρασίες.

Αν τραβούσες και μια πιο μακρινή και να φαινόταν και το πίσω ψυγείο και τα άλλα δεξιά και τα πάντα όλα,θα ήταν καλύτερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν την παλεύει το κινητό ρε γαμώτο.Φαίνεται χαλια στις φωτό,χρώματα ότι να 'ναι!.Από πίεση είναι ok .είναι όλα hf και οι διαδρομές πολύ κοντινές,ζήτημα να παίζει ένα μέτρο σωλήνας.

Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες μόλις έρθει η ψηφιακή.

Link to comment
Share on other sites

@barfastic

Πολύ καλό το εσωτερικό, αλλά με χαλάει η πρόσοψη πολύ.

-αυτοκόλλητα γιατί?

-τα fan grills δεν ταιριάζουν ΙΜΟ

-τα 2 push buttons δεξιά αριστερά δεν μου κάθονται καλά, θα προτιμούσα ένα μεγαλύτερο στο κέντρο και ακριβώς από κάτω το άλλο μικρότερης διαμέτρου.

Link to comment
Share on other sites

πορτοκαλι θα ελεγα καλυτερα;)

Ναι, ειναι πορτοκαλι ;)

@barfastic

Πολύ καλό το εσωτερικό, αλλά με χαλάει η πρόσοψη πολύ.

-αυτοκόλλητα γιατί?

-τα fan grills δεν ταιριάζουν ΙΜΟ

-τα 2 push buttons δεξιά αριστερά δεν μου κάθονται καλά, θα προτιμούσα ένα μεγαλύτερο στο κέντρο και ακριβώς από κάτω το άλλο μικρότερης διαμέτρου.

Aυτοκολλητα γιατι ειναι σπονσοραρισμενο ;)

Τα fan grills ειναι τα μονα που μπορουν να κρατησουν το εσωτερικο καθαρο! Ολα τα αλλα δεν κανουν δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.