Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Φιλε java εχεις δίκιο.....Αυτο το german flag theme στα καλώδια ειναι ενοχλητικο....Όσο για τη φωτο με το 24πινο πισω απο το res ειναι ψιλοαδυνατο....1ον γιατι πισω απο το case γινεται ενα μπαχαλο απο καλώδια και δεν παιζει να βγει απο κει το 24πινο με τιποτα και 2ον γιατι το ρεζ ειναι βαλμενο με τετοιο τροπο που ουτε κουνουπι δεν χωραει να περασει απο κατω....Αν το παρατηρησεις ειναι στον αερα....( θαυματουργη ταινια διπλης οψεως απο πισω και ειναι κομπλε). Τώρα όσον αφορα τα backplate εκτος οτι το βρηκα εναν ανουσιο τροπο να δώσω 30 ευρω + μεταφορικα για 2 backplate, δεν τα ειχε και στην aquatuning. μονο απο specialtech τα βρηκα αλλα και παλι δεν με χαλαει το visual result.

Μαζι με την ζημια που ειχα στο προηγουμενο ΜΒ και ολη την αλλαγη platform απο 1156 σε 1090Τ ΑΜ3 και μαζι με ολη την υδροψηξη τα εξοδα ξεπερασανε το 1000ρικο.....αστα να πανε.....

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και η προσπάθειά μου!!..:thank_you2:

6055-25082010184

25082010192-6058.jpg

25082010184-6055.jpg

25082010184-6048.jpg

ο βλακας πηρα διαφανους σωλήνες για να μπορώ να αλλαζω χρώμα οποτε θέλω αλλαζοντας μονο το υγρο...αλλα απο μώβ υγρο που το πήρα εγινε σαν νερό...(απο την αντλία λογικα)...σας το εκανε και εσάς αυτο?...το υγρο το πήρα απ'το πλαισιο.

ολο μου πηγε καπου 180 ευρώ

Αντλία Swiftech cp655

Ρεζερβουάρ EK multioption 250

Ψυγείο Swiftech 3x120

Waterblock ΕΚ wave

Τα καλώδια τωρα τα έχω ντυσει με μονοτική,ειχα αγορασει το κιτ με το μαυρο διχτυ,αλλα καταλαβα πως δε συμφαίρει!...πρεπει να βγαλεις τα 24pin απο το καλοδιο για μητρκή και μετα να τα βάλεις ολα στη θέση τους...κατι που ειναι πολυ δύσκολο...εως και απίθανο για ατομα που μετα απο μισή ωρα θα αρχίσουν να λένε "ω ρε π***τη μου τι ήθελα και το άνοιξα???" και θα πανε να παρουν αλλο τροφοδοτικο....(εκτος και αν τα βαλουν οπως ναναι..)

Έγινε επεξεργασία από the_Scientist
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και η προσπάθειά μου!!..:thank_you2:

6055-25082010184

25082010192-6058.jpg

25082010184-6055.jpg

25082010184-6048.jpg

ο βλακας πηρα διαφανους σωλήνες για να μπορώ να αλλαζω χρώμα οποτε θέλω αλλαζοντας μονο το υγρο...αλλα απο μώβ υγρο που το πήρα εγινε σαν νερό...(απο την αντλία λογικα)...σας το εκανε και εσάς αυτο?...το υγρο το πήρα απ'το πλαισιο.

ολο μου πηγε καπου 180 ευρώ

Αντλία Swiftech cp655

Ρεζερβουάρ EK multioption 250

Ψυγείο Swiftech 3x120

Waterblock ΕΚ wave

Την αντλια απο που την πηρες ? Ψαχνω την συγκεκριμενη και δεν μπορω να την βρω...:fist:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό , και αφού μου γίνανε τα μάτια σαν φανάρια απο τρακτέρ απο το διάβασμα, ορίστε και το αποτέλεσμα απο το δικό μου waterrcooled συστημα.

Πρώτα απο όλα όμως θα ήθελα να ευχαριστησω όλους όσους με βοηθήσανε στο project.

venom7 - Kopritis - για τις άπειρες συμβουλές τους και τον φίλτατο nikpoth για την πωληση cpu-MB και την βοήθεια του ( αφου τα προηγούμενα δικά μου φάγανε fail απο δική μου @@@κία)

Επίσης θα ηθελα να ευχαριστήσω τον ΟΑΕΔ γιατι αν δεν ήτανε και το ταμείο ανεργίας δεν θα έπαιρνα ούτε ανεμιστηράκι αλλα και την κοπέλα μου γιατι το τελευταίο τρίμηνο την έχω πρήξει με τα pc και τις μόντες και ακόμη δεν με έχει χωρίσει.

img1089zu.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img1090zh.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img1093pd.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ΥΓ. Ξέρω δεν εχω βάλει crossfire bridge αλλα δεν έχω τοσο μακρύ. ( 10cm) Οποιος έχει ας βοηθήσει.

Οποιεσδήποτε συμβουλές εννοείται καλοδεχούμενες.

Φιλε,απίστευτο το κουτί σου!!!...πολύ ωραία δουλεια...τα καλώδια πως τα εκανες ασπρα?...για το crossfire το είδα εντελώς τυχαία απο εναν...που το πουλάει ενας απο αλλο forum ομως... (ινσομνια)...δινει ενα 10αρι και ενα 7αρι 15 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ευχαριστω πολυ. Οι διαδρομές είναι αυτες που μου είχες προτείνει εσυ.Οσο για το θέμα UV δυστυχως οι λαμπίτσες είναι μικρες ( 10cm) και δεν έχουν δυνατο UV φωτισμο με αποτέλεσμα ισα ισα να φεγγουν. Αν ήτανε λιγο πιο δυνατες το αποτελεσμα θα ήτανε πολυ καλύτερο λοφω UV υγρου και σωληνων. Οσο για τα led lights ειναι της NZXT και ο φωτισμός τους είναι απλα απιστευτος. Τέλος UV lights και LED Lights είναι με διακοπτακια οπότε μπορώ να έχω οποιοδήποτε ανοιχτο ανα πασα στιγμη. Και κατι ακομη... Εχεις κανενα crossfire bridge 10 cm ??????????????

Για τις διαδρομες....Κανονικα η εξαγωγη απο τις καρτες δε θα επρεπε να παει κατευθειαν στο τριπλο ψυγειο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sientist μάζεψε λίγο τα καλώδια σου ώστε να αναδειχθεί η υδρόψυξή σου. Τώρα είναι χυμαδιό...;)

Αυτό με το υγρό πρώτη φορά το ακούω. Ποιό υγρό ήτανε ακριβώς? Ήτανε μωβ όταν το πρωτοέβαλες στο reservoir και μετά άλλαξε χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε,απίστευτο το κουτί σου!!!...πολύ ωραία δουλεια...τα καλώδια πως τα εκανες ασπρα?...για το crossfire το είδα εντελώς τυχαία απο εναν...που το πουλάει ενας απο αλλο forum ομως... (ινσομνια)...δινει ενα 10αρι και ενα 7αρι 15 ευρώ

Φιλε Scientist τα καλώδια ειναι της NZXT και της Bitspower. Ετσι βγαινουν. Αλλα είναι λιγο τσιμπιμενα στην τιμη. Τα καλωδια μονο μου πηγανε ενα 100ρικο.Οσο για το κουτι μπορει το Stacker 833 να φαίνεται easy mode κκουτι αλλα πιστεψτε με οταν ειναι να βαλεις τοσα πολλα καλούδια μεσα σου βγαινει ο πατος....Και εσυ Scientist αν δεν κανω λαθος απο τις φωτο έχεις το Cosmos? Παρα πολυ καλο κουτι.Πανεμορφο και παιρνει τρελες μοντες....Σε οτιδηποτε χρειαστείς απλα στείλε μου πμ.

@ MOS Thanx μαν......Είναι ωραιο να ακουω καλα λόγια απο ατομα σαν εσας και μετα απο τοση δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sientist μάζεψε λίγο τα καλώδια σου ώστε να αναδειχθεί η υδρόψυξή σου. Τώρα είναι χυμαδιό...;)

Αυτό με το υγρό πρώτη φορά το ακούω. Ποιό υγρό ήτανε ακριβώς? Ήτανε μωβ όταν το πρωτοέβαλες στο reservoir και μετά άλλαξε χρώμα?

Ναι για τα καλώδια εχεις δίκιο...λέω να παρω κανενα τροφοδοτικό με ντυμένα καλώδια,αλλα και παλι το pc το εχω χωμένο κατω απ το γραφείο και η πλευρα που ειναι το καπακι ειναι στο τοιχο..αλλιως θα εβαζα και τζαμι...το υγρο ιταν ενα ice stelth 41Wyq29HIlL.jpg

δεν αλλαξε χρωμα (π.χ. απο μωβ σε πρασινο) αλλα οταν το εβαλα στο συστημα,απο την πιεση της αντλίας το έχασε το χρώμα του...μεσα σε 5 λεπτα (και πολύ λεω) και γιαυτο ελεγα να αλλαξω σωλήνες

Έγινε επεξεργασία από the_Scientist
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Scientist τα καλώδια ειναι της NZXT και της Bitspower. Ετσι βγαινουν. Αλλα είναι λιγο τσιμπιμενα στην τιμη. Τα καλωδια μονο μου πηγανε ενα 100ρικο.Οσο για το κουτι μπορει το Stacker 833 να φαίνεται easy mode κκουτι αλλα πιστεψτε με οταν ειναι να βαλεις τοσα πολλα καλούδια μεσα σου βγαινει ο πατος....Και εσυ Scientist αν δεν κανω λαθος απο τις φωτο έχεις το Cosmos? Παρα πολυ καλο κουτι.Πανεμορφο και παιρνει τρελες μοντες....Σε οτιδηποτε χρειαστείς απλα στείλε μου πμ.

@ MOS Thanx μαν......Είναι ωραιο να ακουω καλα λόγια απο ατομα σαν εσας και μετα απο τοση δουλειά....

Α,δεν το ήξερα οτι βγαινουν τετοια καλώδια,πανακριβα!!:nothing: ..ναι το Cosmos s εχω...ειναι καλο ενω στο παλιο μου κουτι προσπαθούσα με μυτοτσίμπιδα να κουμπώσω κανενα καλώδιο στα drives ή σκληρο,τωρα χώνω ολο το κεφάλι μεσα μαζι με τα χέρια μου!!:p απλώς εγω δεν εχω τις δυνατότητες για να του κανω modes...οτι εχω κανει ειναι "ελαφρια" και η υδρόψυξη δεν εχει κανένα τρελο πανω...(σαν τη δικιά σου!!):)

Έγινε επεξεργασία από the_Scientist
Link to comment
Share on other sites

Φίλε scientist απο ποια περιοχη είσαι; Απο εργαλεία έχω τα πάντα. Απο dremmel μέχρι......... Έχω όλη την καλή διάθεση να σε βοηθήσω και αν θέλεις μπορούμε να βάλουμε και plexiglass στο πλάι. Υπάρχει βέβαια καπάκι για το κουτί σου με τζαμί αλλα μπορείς να βάλεις μαι μόνος σου με ελάχιστο κόστος...κρίμα να είναι το κείμενο το cosmos ανεκμετάλλευτο....

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update. Μια που έκανα τη μόντα στο αυτοκόλλητο του κουρσάρου και μπήκε και ο vertex 3 (έβαψα και το πίσω fan) είπα να βγάλω και λίγο καλύτερες φωτό, όσο το επιτρέπει η compact βεβαίως βεβαίως...

zSOvJ.jpg

eEZLT.jpg

Gb5qL.jpg

3B86S.jpg

KUfvq.jpg

LSdXu.jpg

hdC0x.jpg

fkuEI.jpg

LVJfV.jpg

Έγινε επεξεργασία από dimitris_s
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Αρχοντας είσαι! Μπράβο!:T:

Ερώτηση. Το fan controller ποιο είναι? Από που και πόσο αν επιτρέπεται?(ψάχνω για ένα καλό controller εδω και λίγες μέρες)

Να' σαι καλά. Το fan controller είναι το Zalman ZM-MFC1 Plus. Το έχω αγοράσει από τοπικό κατάστημα (όχι Ελλάδα) γύρω στα 30 ευρώ. Κάπου εκεί παίζει και Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε scientist απο ποια περιοχη είσαι; Απο εργαλεία έχω τα πάντα. Απο dremmel μέχρι......... Έχω όλη την καλή διάθεση να σε βοηθήσω και αν θέλεις μπορούμε να βάλουμε και plexiglass στο πλάι. Υπάρχει βέβαια καπάκι για το κουτί σου με τζαμί αλλα μπορείς να βάλεις μαι μόνος σου με ελάχιστο κόστος...κρίμα να είναι το κείμενο το cosmos ανεκμετάλλευτο....

Σ'ευχαριστώ jorj,απο αθήνα ειμαι...Υμηττο...Ελεγα βέβαια να μαζέψω μερικά χρήματα να κανω καμια αναβάθμηση μικρή...ενα CPU επειδι ειναι το Ε2200 με τα 2,2 (dual core pali kala) και το GTA IV δε το παίζει καλα...του εκανα λίγο οverclock δε το ανεβασα πολυ,και επαιξε ελαχιστα καλύτερα...παντος δε φταίει η καρτα γραφικών...289 χρησιμοποιει το παιχνίδι και ειναι 512...(και απο ταχυτητα καρτας δε νομίζω να ειναι πρόβλημα....την Ati x1950 xtx 512 εχω) και έλεγα να βάλω τροφοδοτικό με ντυμένα καλώδια και εναν δυπύρινο καλύτερο...αλλα εχω δώσει προτερεώτητα στο δίπλομα αυτοκινήτου/μηχανής..:p προσπαθώ να κανω οικονομία για να μπώ τελος αυγούστου με Σεπτεμβρη...(θα μου παει 1200!!...)...τι κρίμα που δεν ειναι σαν την αμερικη 20$ το δίπλωμα!!...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ jorj,απο αθήνα ειμαι...Υμηττο...Ελεγα βέβαια να μαζέψω μερικά χρήματα να κανω καμια αναβάθμηση μικρή...ενα CPU επειδι ειναι το Ε2200 με τα 2,2 (dual core pali kala) και το GTA IV δε το παίζει καλα...του εκανα λίγο οverclock δε το ανεβασα πολυ,και επαιξε ελαχιστα καλύτερα...παντος δε φταίει η καρτα γραφικών...289 χρησιμοποιει το παιχνίδι και ειναι 512...(και απο ταχυτητα καρτας δε νομίζω να ειναι πρόβλημα....την Ati x1950 xtx 512 εχω) και έλεγα να βάλω τροφοδοτικό με ντυμένα καλώδια και εναν δυπύρινο καλύτερο...αλλα εχω δώσει προτερεώτητα στο δίπλομα αυτοκινήτου/μηχανής..:p προσπαθώ να κανω οικονομία για να μπώ τελος αυγούστου με Σεπτεμβρη...(θα μου παει 1200!!...)...τι κρίμα που δεν ειναι σαν την αμερικη 20$ το δίπλωμα!!...

Offtopic -> Χαχαχα......Α ρε κουφαλα Ελλαδαρα... Στο τελοσ θα πληρωνουμε και τον αερα που αναπνεουμε...

Ontopic -> Καλο θα ητανε να κανεις λιγο υπομονη ακομη και να πας σε 4πυρηνο...Αν τουποστηριζει και η μητρικη σου το κοστος θα είναι μικρο. Οσο για καρτα γραφικων θες μια πιο καλη οπως και να χει...

Ασ μην χαλαμε αλλο το τοπικ ομως....

@ Dimitris s -> Πολυ καλο , απλο και πανεμορφο το ολο case... Grats... Και γενικα όλο το theme γκρι τοιχου με το case και την οθονη εχει δεσει....Βαλε και μια μικρη led λαμπιτσα λευκη πισω απο την οθονη και θα ειναι jet

Έγινε επεξεργασία από Jorj103
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.