Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

[MENTION=15487]pol77[/MENTION]

Ο990x σου με τι τάση είναι Linx stable στα 4.4ghz?

Όπως έγραψα πιο πάνω, και αν θυμάμαι καλά το ακριβές νούμερο, 1.3875 V στο BIOS με Full Loadline Callibration, δηλαδή τόσα και στην πραγματικότητα.

Linx δεν έχω τρέξει, τρέχω IntelBurn Test που απ' όσο ξέρω είναι το ίδιο.

Edit: Το τσέκαρα, καλά θυμόμουν. Και αυτό με 6 πυρήνες με Hyperthreading on και όλα τα power save settings της CPU ενεργοποιημένα.

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

Για 4.5 πόσο θέλει?Ξέρεις?Και επίσης πόσο πάει?

Δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 1.4V για 24/7 και επίσης δεν ήθελα να απενεργοποιήσω το Hyperthreading ή τα power saving features... Έτσι Εβαλα το όριο μου εκεί και είδα μέχρι ποια συχνότητα μπορώ να φτάσω με αυτές τις προϋποθέσεις.

Κάποια πρόχειρα test που έκανα με κλειστα τα power save features και το HT και με 1.45V, μου έδωσαν βάσιμες ελπίδες για τουλάχιστον 4,86 GHz, αλλά όπως σου είπα δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, οπότε δεν το μελέτησα διεξοδικά για να σου πω με σιγουριά αν είναι όντως εφικτό με απόλυτη σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δωματιο γυρω στους 25.Στο κυκλωμα υπαρχει και μια 4870.Οσο για τον χρονο οσο και να αφησω τα ιδια temps βγαινουν.Σκεψου οτι σε καθε αλαγη κυκλου του τεστ στιγμιαια πεφτει η θερμοκρασια σε 34 και ξανα 41 και ξανα 34 και παει λεγοντας.Και για να μην το ζαλιζουμε στο κυκλωμα παιζουν 6 fan 120αριδες σε 2000rpm πανω στα 2 ψυγεια ena 3πλο και ενα μονο +2 120 πλαι και μπροστα παλι 2000rpm +ο μαμα που βρισκεται μπροστα στο haf.Οι ανεμιστηρες ειναι coolermaster και για τις στροφες τους ειναι εντελως αθορυβοι και ολα αυτα ελεγχονται απο 2 controler scythe.Αρα λογικο να υπαρχει αυτη η θερμοκρασια στο νερο αρα και στην cpu.Kαι παρ οτι τοσα fan ειναι αρκετα ησυχο ακομη και σε τσιτες....

Γιαννη αυτο ειναι ενα κυκλωμα υδροψυξης υψηλης αποδοσης. τελεια και παυλα

εχεις διαφορα θερμοκρασιας χωρου/νερου ~5C σε full cpu load. δεν ειναι παιξε γελασε

αθορυβο δεν ειναι σε καμια περιπτωση, σιγουρα

αλλα με ενα fan controller το φερνεις να δουλευει εκει που θες αναλογα με την χρηση που θες,

ετσι για τα ματια του κοσμου, οταν βρεις χρονο τρεξε ταυτοχρονα intel burn test & furmark

για να πεις οτι εισαι στον πληρη φορτο και να παρεις τις μετρησεις σου.

Απλα αυτο που σου εχω πει και απο κοντα

ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα το κυνηγι της θερμοκρασιας κοστιζει και σε χρηματα και σε επιπεδο θορυβου

χωρις να προσφερει πρακτικα κανενα οφελος πλην της ιδιας της ικανοποιησης του κατοχου στο να κατεβει ακομα 5 βαθμους σε φορτιο.

ο καθενας βλεπει τι ζηταει, κανει τα κουμαντα του και πραττει αναλογως.

Απο μενα παντως μπραβο γιατι ξερω ποσο καιρο εχεις ξεκινησει το στησιμο και ποσο το ψαχνεις και δοκιμαζεις

και καταλαβαινω οτι νοιωθεις τον κοπο,χρονο και χρημα σου να σου αποδιδουν.

Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη σύγχιση σχετικα με τον τρόπο που μετράει ο καθένας τα πράγματα.

Η θερμοκρασία του χώρου, το πόσο ανοιχτός είναι ο χώρος κοντά στο κουτί, το πρόγραμμα με το οποίο ζορίζουμε τον επεξεργαστή, το πρόγραμμα με το οποίο μετράμε τις θερμοκρασίες, πόσοι πυρήνες τρέχουν, αν έχουμε HT κλπ κλπ....................................................................................................................................................

Αυτό που έχει τη μέγιστη σημασία στις μετρήσεις είναι να μιλάμε για ίδια μεγέθη.

Πολυμερε συμφωνω απολυτα πλην του θεματος των 200 και 500 loops φυσικα...:p

oταν συγκρινουμε, εαν θελουμε να βγαζουμε καποια ακρη καλο ειναι να μετραμε οσο το δυνατον πιο παρομοιο σεναριο και στις πιο παραπλησιες συνθηκες. δυστυχως αυτο συμβαινει σπανια και επειδη τα εχουμε συζητησει ξερεις κι εσυ το ποσοι παρεξηγουν τα διαφορα screenshots και posts που βρισκουν σε διαφορα fora.

και πολλες φορες δεν μπαινουν καν στη διαδικασια να αναφερουν/ψαξουν θερμοκρασια περιβαλλοντος,συστημα ψυξης, επιπεδο θορυβου κτλ

Για μενα για τα δεδομενα ενος forum ή μιας συζητησης φιλων

η μετρηση συγκρισης ειναι η αυτη των πυρηνων

αλλα εχοντας τρεξει τουλαχιστον ενα δεκαλεπτο full stress test

οχι αναφεροντας κατ αναγκη το core Tmax

πχ εαν εχεις 45,47,48,55 ε δεν λες 55 τελος...

ενω εαν εχεις κοντινες πχ 40-39-41-38 μπορεις να πεις 39/40 κι εισαι μεσα

σιγουρα δεν ειναι απολυτα ακριβες

αλλα επιτρεπει να κανεις μια πιο σωστη συγκριση σε παρομοιες συνθηκες σε συντομο χρονικο διαστημα και να συγκρινεις με καποιον αλλο χρηστη στο ιδιο προγραμμα σχεδον αμεσα.

αποκλισεις θα υπαρξουν αλλα το ζητουμενο συνηθως ειναι μια πρωτη προχειρη συγκριση

τουλαχιστον αυτη ας ειναι οσο πιο σωστη γινεται

εαν ψαχναμε απολυτη συγκριση θα επρεπε να στησουμε virtual bench room για να βγαλουμε ακρη

τωρα οσο αφορα το κομματι του ελεγχου σταθεροτητας

αυτο ειναι αλλο μεγαλο ζητημα...

το αφηνω προς το παρον

γιατι εχει ξανασυζητηθει εκτενος παλαιοτερα

και συνηθως οποτε προκυπτει τετοιο θεμα, αναφερονται 50 γνωμες, 100 σχολια επ αυτων και κανενα τελικο συμπερασμα

ο καθενας μας κατα βαθος γνωριζει που και εαν το συστημα του ειναι σταθερο ή οχι

το εαν οι αλλοι πειθονται ή το εαν θελουμε και πως να τους πεισουμε ειναι αλλο ζητημα

ο καθενας ας κρινει βαση των δικων του δεδομενων

Link to comment
Share on other sites

Πολυμερε συμφωνω απολυτα πλην του θεματος των 200 και 500 loops φυσικα...:p

Πολύ θα μου άρεσε να μην είχα δει αυτό το error στο intelburn test στις ~190 επαναλλήψεις για να μη χρειάζεται να μου τρώνε τόσο χρόνο τα τεστ. Δυστυχώς δε μπορώ να το παραβλέψω, ούτε αυτό ουτε αρκετά errors στις ~80 επαναλλήψεις.

Ξέρεις, επιστημονικά, κανένας αριθμός πειραμάτων που συμφωνούν με μια θεωρία δεν μπορεί να την αποδείξει πέρα από κάθε αμφιβολία, ενώ αρκεί ένα που διαφωνεί για να την καταρρίψει. Εντάξει, δε θα κάνουμε το stress test επιστήμη, αλλά δε θέλω και κάθε λίγες μέρες, πάνω σε κανένα encoding / rendering να αναρρωτιέμαι "τι έγινε τωρα μπαμπαστρούμφ;". Ασύ άν έβλεπες error στις 200 επαναλήψεις (που έβαλες κατα λάθος το βράδυ πριν πας για ύπνο ενώ ήθελες να βάλεις 20 και μπερδεύτηκες - για να μη με ρωτήσεις "και γιατί να έχω βάλει 200;"), την επόμενη φορά δε θα δοκίμαζες με 500 για να είσαι σίγουρος;

Όσο για τις αναφορές των μετρήσεων, συμφωνώ με κάθε μέθοδο / τρόπο που βολεύει τον κάθε χρήστη, με απαραίτητη προϋπόθεση να μας λέει τι και πώς μετράει.

π.χ. "Εγώ έχω μέγιστη θερμοκρασία under load με intelburn test 70 βαθμούς στον θερμότερο πυρήνα" ή "Ολοι οι πυρήνες είναι γύρω στους 50 βαθμούς μετά από μισή ώρα prime"

Όχι δηλαδή "εμένα παίζει στους 50" και να μυρίζουμε τα νύχια μας τι θέλει να πει και τι ακριβώς μετράει.

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 1.4V για 24/7 και επίσης δεν ήθελα να απενεργοποιήσω το Hyperthreading ή τα power saving features... Έτσι Εβαλα το όριο μου εκεί και είδα μέχρι ποια συχνότητα μπορώ να φτάσω με αυτές τις προϋποθέσεις.

Άρα θες πάνω από 1.4 για τα 4.5...:hmm:

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά είστε λίγο ανάλαφρύ στην κρητική σας.. τροποποίησα την h70 που είχα επειδή ήθελα με νερό με χρώμα. αλλα τον πήρα απο φίλο τον υπολογιστή έτσι δεν είχα την ιδέα να τον φτιάξω εγώ. αλλα τον τροποποίησα λίγο περιμένω γνώμη σας!

πιο μετά θα μπεί και η κάρτα γραφικών προστοπαρόν οι βαθμοι μου στην cpu είναι 18 βαθμούς κελισίου.

post-21736-1416075611,9749_thumb.jpg

post-21736-1416075612,2771_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οραματιζομαι ηδη καποιες βελτιωσεις εγώ :hehe:

Να δεις πως θα σου κοψω τους οραματισμους (παλιο Λιτσα Πατερα :p)

Ακουει :triniti:

σοοοοοοουττττττττττττττττττ..........................

Δεν ακουει τιποτα....Ολα τελεια ειναι.....Του χρονου παλι.....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

18 βαθμούς στη CPU με τι θερμοκρασία χώρου και σε τι κατάσταση; idle ή load;

θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμούς κελισίου.

κατάσταση idle θερμοκρασία cpu. 18 βαθμούς κελισίου.

κατάσταση "full load" 27 βαθμούς κελισίου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.