Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Λευκο σωληνα, και οι διαδρομες απο το 240 στο cpu & απο το 120 στο tank, μικροτερες.

Α επισης, εντελως προσωπικη προτιμηση, αφαιρεσε το καλυμα της xspc απο το tank.

Κατα τ'αλλα κουκλα το μηχανημα ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Λευκο σωληνα, και οι διαδρομες απο το 240 στο cpu & απο το 120 στο tank, μικροτερες.

Α επισης, εντελως προσωπικη προτιμηση, αφαιρεσε το καλυμα της xspc απο το tank.

Κατα τ'αλλα κουκλα το μηχανημα ! :T:

Εβγαλα το καλυμα αλλα δεν μου αρεσε ρε συ δείχνει πολυ (φθηνο) καταλαβαίνεις πως το εννοω?

Επιδης τις διαδρομές σωλήνα και συγκεκριμένα προς το τανκ τις άφησα λιγο μεγαλύτερες ετσι ωστε να μπορώ να τραβάω το τανκ εξω απο το κουτί σε περίπτωση που θέλω να κανω κατι..

Παίζει κάποιο ρόλο ή ειναι θέμα αισθητικής?

Link to comment
Share on other sites

Aισθητικης και μονο.

Για το καλυμα, γουστα ειναι αυτα :) εμενα ακριβως αυτη την αισθηση μου δινει το καλυμα.

χεχε, Νικολα πας να προσηλυτίσεις κι αλλους στο κινημα "faceless XSPC reservoirs"

αμ δε!

με το καλυμμα ειναι ομορφοτερο!:p

Βασιλη εαν καποια στιγμη θελησεις να βελτιωσεις περισσοτερο εμφανισιακα

θα σου προτεινα να κοιταξεις τα εξης:

ενα σετ presleeved καλωδιων

σιγουρα λευκο κρυφο φωτισμο

πιθανοτατα ενα λευκο acetal καπακι για το cpu block

λευκους ή μαυρους σωληνες (ή εναλλακτικα διαφανους με μπλε υγρο) σε λιγο πιο ευθυγραμμη διαρρυθμιση

αλλαγη των ram heatsinks με οικονομικα αλλα πιο ταιριαστα χρωματικα απλα αλουμινενια

ταιριαστες βιδες στους ανεμιστηρες (πχ μαυρες allen 6/32x 1,1/4" ή Μ3,5x30)

ισως μαυρη ματ βαφη των φτερωτων των fans

και για τελος ενα full plexi sidepanel.

τπτ απο αυτα δεν ειναι αναγκαιο φυσικα

απλα για να κανεις το ομορφο, ομορφοτερο.

Καλοριζικο και καλοδουλευτο

Link to comment
Share on other sites

Το φουλ πλεξυ που θα το βρουμε???

Presleeved εχω μονο για 24πινο..

Αλλα λες απο το psu η πεοεκτασεις?

Οσο για τα υπολοιπα με εψησες ηδη..

Εψαξα ρε φιλε για αλεν αλλα Γιαννιτσα δεν ειχε κανενας σε 2 μαγαζια που πηγα....

Link to comment
Share on other sites

Το φουλ πλεξυ που θα το βρουμε???

Presleeved εχω μονο για 24πινο..

Αλλα λες απο το psu η πεοεκτασεις?

Οσο για τα υπολοιπα με εψησες ηδη..

Εψαξα ρε φιλε για αλεν αλλα Γιαννιτσα δεν ειχε κανενας σε 2 μαγαζια που πηγα....

για το plexi, pm [MENTION=16220]sotoscorfu[/MENTION]

για τα καλωδια Presleeved προεκτασεις εννοω...

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα το καλυμα αλλα δεν μου αρεσε ρε συ δείχνει πολυ (φθηνο) καταλαβαίνεις πως το εννοω?

Επιδης τις διαδρομές σωλήνα και συγκεκριμένα προς το τανκ τις άφησα λιγο μεγαλύτερες ετσι ωστε να μπορώ να τραβάω το τανκ εξω απο το κουτί σε περίπτωση που θέλω να κανω κατι..

Παίζει κάποιο ρόλο ή ειναι θέμα αισθητικής?

Οπως ειπαν και πανω διαφανο σωληνα και ασπρο υγρο (Mayhems Pastel - Mayhems)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και πανω διαφανο σωληνα και ασπρο υγρο (Mayhems Pastel - Mayhems)

Δεν μου ανοιγει την σελιδα..

Παρ ολα αυτα ελεγα καλύτερα για σωλήνα..Το υγρο με τον καιρο δεν χάνει το χρώμα του ?

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] τα φτερα απο τους ανεμηστήρες πως θα βαφτουν οεο?

Γιατι αμα το κανω εγω θα είναι τρελο fail

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ανοιγει την σελιδα..

Παρ ολα αυτα ελεγα καλύτερα για σωλήνα..Το υγρο με τον καιρο δεν χάνει το χρώμα του ?

@Κοπρίτης τα φτερα απο τους ανεμηστήρες πως θα βαφτουν οεο?

Γιατι αμα το κανω εγω θα είναι τρελο fail

Mayhems Home Page - Mayhems

Δοκιμασε εδω ειναι ασπρο σαν γαλα δεν ειναι ημιδιαφανο υγρο με λιγες αναζητησεις που ειχα κανει πριν κανα μηνα δεν ειχα δει προβληματα απο τα συγκριμενα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION] Πρόταση μου για να βγει μια πιο καθαρή λούπα

http://www.thelab.gr/attachments/water-cooling-47/52559d1349097894-deikste-tin-ydropsyksi-pou-ftiaksate-my-pc-17-.jpg

Από τη μέσα μεριά στο πάνω ψυγείο φύγε με 90άρι ρακόρ να πας στο 45άρι του cpu. Θα αποφύγεις την χιαστή που κάνουν οι δύο σωλήνες στο συγκεκριμένο σημείο + ότι θα έχεις μια πιο σύντομη διαδρομή.

Και η επιστροφή σου απο το πίσω ψυγείο στο reservoir μπορεί να γίνει ακόμα πιο όμορφη με λίγο πιο κοντή σωλήνα.

Για το πλαϊνό θα έλεγα να περιμένεις λίγο καθώς το ποσό δεν είναι και μικρό. Φτιάξε πρώτα το εσωτερικό όπως το θες και μετά προχώρα σε full plexi Καθώς όταν θα μπει θα αφήνει να φανεί και η τελευταία "ατασθαλία" στο εσωτερικό.

Για τη σωλήνα δε ξέρω αν επέλεγα λευκή ή μαύρη για παράδειγμα. Νομίζω με λευκά ψυγεία, λευκά fans και λευκά extensions θα πέσει πολύ λευκό μέσα. Θα πήγαινα σε αυτό που είπε ο Γιώργος μάλλον. Λευκό acetal καπάκιον με μαύρη σωλήνα.

Πάντως για πρώτη προσπάθεια είναι μια χαρά και όλα όσα προτείνουμε/λέμε είναι απλά για το κάτι καλύτερο. Φέρε το σε ένα σημείο που θα το γουστάρεις εσύ και μετά απλά απόλαυσέ το:)

Link to comment
Share on other sites

Για λευκο acetal καπακιον μαλλον θα πρεπει να μιλήσω με τον Γιωργο ε? :p

Οσο για τα sleeved extensions υπάρχει χώρος για να τα βολέψω απο πισώ αλλα νομίζω πως θα το (χαλάει) το καλώδιο το πλακε που έχει στο τροφοδοτικο και θα φαίνεται δεν μπορει να κρυφτει..

Γμτ δεν μπορουν να βγάλουν έτοιμα κιτ για μερικα τροδοφοτικα ? Τοσα πολλα ζηταω :p

ps Εννοειται πως ολες οι ιδεες μου άρεσαν και θέλω να το κάνω ακομα πιο ωραιο γι αυτο το ποσταρα κιολας.. Για βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Για λευκο acetal καπακιον μαλλον θα πρεπει να μιλήσω με τον Γιωργο ε? :p

όχι μίλα με τον γείτονα. Καλά με τον Κοπρίτη κάθεσαι και μιλάς; Τόσο άσχετος πια; :hehe:

Οσο για τα sleeved extensions υπάρχει χώρος για να τα βολέψω απο πισώ αλλα νομίζω πως θα το (χαλάει) το καλώδιο το πλακε που έχει στο τροφοδοτικο και θα φαίνεται δεν μπορει να κρυφτει..

Εδώ σε έχασα. Μιλήσαμε για Sleeve extensions και όχι για full sleeve. Το πλακέ που θα είναι η ένωση του extension με το καλώδιο του Psu θα είναι απο πίσω. Δε θα φαίνεται στο εσωτερικό του κουτιού.

Αν βέβαια σε ενδιαφέρει και η πίσω όψη τότε κάνε άλλη μία βόλτα απο τον οδηγό και άσε την γκρίνια :p

Link to comment
Share on other sites

Με τον οδηγο φίλη μου θα χάσω εγγύηση :p

Με τα extensions απλα θα φαίνονται στο τροφοδοτικο τα πλακε (εστω και λιγο) και το υπολοιπο θα κρύβεται πίσω..

Οκ θα ρωτήσω τον γείτονα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Με τον οδηγο φίλη μου θα χάσω εγγύηση :p

modular δεν είναι εκτός απο 24πιν και 8πιν;

Με τα extensions απλα θα φαίνονται στο τροφοδοτικο τα πλακε (εστω και λιγο) και το υπολοιπο θα κρύβεται πίσω..

κάνε καλύπτρα γιατί απο ότι κατάλαβα θα σε ενοχλούν αυτά απο το τροφοδοτικό που πάνε προς τα πίσω.

Οκ θα ρωτήσω τον γείτονα.. :p

έτσιιιιιιιιι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι modular εκτος απο 24 και 8

Να φανταστώ εννοεις οτι αμα πειράξω τα modular καλώδια δεν χάνω εγγύηση? :D

Στα full modular δεν έχεις θέμα. Για τα 2 άλλα διάβασε διαδικασία

Οδηγο για καλύπτρα πότε θα κανεις? χαχαχαχαχαχα

Είναι κάτι τόσο διαφορετικό για κάθε κουτί και κάθε γούστο που δε σηκώνει οδηγό :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι τόσο διαφορετικό για κάθε κουτί και κάθε γούστο που δε σηκώνει οδηγό :)

Οι βασικες αρχες ομως ειναι οι ιδιες... πχ

υλικο (αλουμινιο, πλαστικο, χαρτονι...)

τρυπες κ τυποι βιδων

βαψιμο (ιδιαιτεροτητες για το καθε υλικο)

θα ηταν αρκετα χρησιμο να εχουμε κ εναν τετοιο οδηγο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.