Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Nα και το δευτερο συστημα μου με τον 3930κ και το γερικο μονταρισμενο πλεον κουτι thermaltake armor+ το οποιο εχει παρει τα πραγματα που ηθελα μια χαρα μεσα

ybv3.jpg

Uploaded with ImageShack.us

34d9.jpg

Uploaded with ImageShack.us

0ngy.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dxzp.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τί έχουμε ? Τσάκισμα δεν είναι ?

Ειναι οριακα στην φωτο δειχνει χειροτερα απο οτι στην πραγματικοτητα.Αλλα μια χαρα ειναι δεν επειρεαζει στην ροη ετσι και αλλιως το μονο το ψυγειακι δουλευει σαν παθητικο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για το ίδιο κύκλωμα πρόκειται, ασχέτως αν έχεις passive/active το μονό ψυγείο, σε εκείνο το σημείο στραγγαλίζεις τη ροή...

καλό θα ήταν στο μέλλον σε κάποιο άδειασμα να στίψεις το γωνιακό ρακόρ λίγο προς τα κάτω, ώστε να περνάει ο σωλήνας ανάμεσα σε εξωτερικό ρακόρ του μονού και κάρτας γραφικών...έτσι θα κάνεις πιο ομαλή καμπύλη..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για το ίδιο κύκλωμα πρόκειται, ασχέτως αν έχεις passive/active το μονό ψυγείο, σε εκείνο το σημείο στραγγαλίζεις τη ροή...

καλό θα ήταν στο μέλλον σε κάποιο άδειασμα να στίψεις το γωνιακό ρακόρ λίγο προς τα κάτω, ώστε να περνάει ο σωλήνας ανάμεσα σε εξωτερικό ρακόρ του μονού και κάρτας γραφικών...έτσι θα κάνεις πιο ομαλή καμπύλη..

Ευχαριστω για την πληροφορια λογικα οταν 8α εχω τον χρονο στο να αδειασω-γεμισω και τα σχετικα θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

1)Ο σωλήνας από το πάνω ψυγείο να πήγαινε στο δεξί ρακόρ του cpu block.

2)Το αριστερό(πλέον) ρακόρ του cpu block θα έδινε στο εσωτερικό ρακόρ του πίσω ψυγείου και

3)Το εξωτερικό ρακόρ του πίσω ψυγείου να πήγαινε στην αντλία.

Και έτσι θα μάζευε περισσότερο και θα έδειχνε πιο καθαρό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ενα ψυγειο εχω πισω και ενα κατω.Πανω δεν εχω.Αν παρω την πρωτη περιπτωση που λες δεν 8α με βολευει ο σωληνας στα dimmakia βαλε βγαλε μνημες γιατι 8α ειναι απο πανω τους

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όπως τα λέει ο venom7, τα μπέρδεψες λίγο όλα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Η είσοδος του CPU block θα έπρεπε να είναι από δεξία, όπως βλέπεις το block από πάνω.

Η έξοδος να πηγαίνει στο ψυγείο από τη μέσα μεριά με 2 45αρια ρακόρ (ένα στο CPU block, ένα στο ψυγείο), η έξοδος από το ψυγείο στην αντλία. Επίσης την κούρμπα που γίνεται από το κάτω ψυγείο (φαντάζομαι γιατί δεν φαίνεται) στο τανκ (αυτό είναι πάνω να φανταστώ) δεν χρειάζεται να είναι τόσο απλωμένη. Θα μπορούσε με ένα 90αρι ρακόρ και μία 90αρα γωνία να δείξει πιο απλή και καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22717]azazil1190[/MENTION]

Βασικά για να ξεκαθαρίσει και το τοπίο θα πρέπει να μας πεις...

Αν αυτή κάτω είναι η αντλία όπως φαίνεται, τότε δεξιά της τι είναι που πάει ο σωλήνας και επίσης τι είναι πάνω δεξιά???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήρθε η ώρα για τις φώτο καθώς είναι ήδη ολοκληρωμένο το σύστημα.

Ευθύνη για το παρακάτω project έχουν ο καλός μου φίλος Γιάννης κατα forum (@venom7) που είχε το ολοκληρωτικό στήσιμο της υδρόψυξης κ ενώ υπήρχαν θέματα που θα κρατούσαν πίσω σε χρόνο,εκείνος πάντα είχε κάτι στο μυαλό του κ ξεπερνούσε κάθε τυχόν καθυστέρηση...Ο άνθρωπος είναι γνώστης όπως κ να το κάνουμε....

Το εξωτερικό κομμάτι (plexi/καλύπτρες/κοψιματα με laser) ανήκει αποκλειστικά στον φίλο Μάνο (@Doc1355)που με συννενόηση με τον Γιάννη έγινε ότι έγινε χωρίς να ξέρω απολύτως τπτ...Αυτό που αντίκρισα ήταν μακράν πέρα απο κάθε δική μου φαντασία.Ενα "ευχαριστώ" είναι πραγματικά λίγο κ για τους δύο...

Εδώ είναι κάποιες φώτο σε εξωτερικό χώρο...

r7qk.jpg

sl7s.jpg

47ye.jpg

m9cz.jpg

g7dx.jpg

eqta.jpg

qd4t.jpg

prsz.jpg

mwep.jpg

Κ αυτές είναι σε εσωτερικό χώρο,πάνω στο γραφείο μου...

trcb.jpg

s9f3.jpg

gznj.jpg

3wlw.jpg

zlng.jpg

iuwv.jpg

e766.jpg

shr9.jpg

i6n0.jpg

1l6s.jpg

l59r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήρθε η ώρα για τις φώτο καθώς είναι ήδη ολοκληρωμένο το σύστημα.

Ευθύνη για το παρακάτω project έχουν ο καλός μου φίλος Γιάννης κατα forum (@venom7) που είχε το ολοκληρωτικό στήσιμο της υδρόψυξης κ ενώ υπήρχαν θέματα που θα κρατούσαν πίσω σε χρόνο,εκείνος πάντα είχε κάτι στο μυαλό του κ ξεπερνούσε κάθε τυχόν καθυστέρηση...Ο άνθρωπος είναι γνώστης όπως κ να το κάνουμε....

Το εξωτερικό κομμάτι (plexi/καλύπτρες/κοψιματα με laser) ανήκει αποκλειστικά στον φίλο Μάνο (@Doc1355)που με συννενόηση με τον Γιάννη έγινε ότι έγινε χωρίς να ξέρω απολύτως τπτ...Αυτό που αντίκρισα ήταν μακράν πέρα απο κάθε δική μου φαντασία.Ενα "ευχαριστώ" είναι πραγματικά λίγο κ για τους δύο...

Καλορίζικο φίλε μου και καλοδούλευτο να είναι!

Μας έκανε λίγα κόλπα η αλήθεια είναι αλλά τα ξεπεράσαμε :)

Τα κοψίματα στο πάτωμα και πάνω για διπλό και τριπλό ψυγείο αντίστοιχα τα έκανα με μουφοdremel γιατί το είχα δώσει σε φίλο και μας πήρε αρκετή ώρα..(μέγας βοηθός η σέγα)!

Το παραθυράκι κόπηκε πολύ πιο άνετα..

Θέλω και εγώ να ευχαριστήσω τον Γιάννη aka [MENTION=9875]venom7[/MENTION] που με εμπιστεύτηκε και ζήτησε την βοήθεια μου στο modding! Btw δεν ξέρω αν στο είπε Πάρη αλλά ούτε εκείνος ήξερε τι ακριβώς θα κάνω με την καλύπτρα :p

Χαίρομαι πάρα πολύ που το αποτέλεσμα σε ικανοποίησε [MENTION=14176]paris_rx8[/MENTION] και σου εύχομαι να το χαρείς..σε περιμένουμε με benchmarks τώρα ε,έλα να σε κοντράρω με τις δικές μου σε αέρα :p

Μια παρατήρηση μόνο,βλέπω σε 1-2 φώτοζ ότι το u-channel σου έχει φύγει..κάνε αυτό που σου έλεγα αν βλέπεις ότι κουνιέται ;)

Και πάλι καλορίζικο φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρη ήταν χαρά μου να βάλω και εγώ το χέρι μου στο σύστημά σου κάνοντάς σε χαρούμενο με το νέο σου "κατοικίδιο"!Εύχομαι να το απολαύσεις και να μας δώσεις λίγη από τη δύναμή του και μέσα στο φόρουμ ποστάροντας κάνα σκορ της πλέον νεράτης 770 lightning!

Doc ήξερα σε ποιον να μιλήσω αφού στην τέχνη υπάρχει και η επικοινωνία και ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για το χρόνο που διέθεσες!

Να πω επίσης ότι ήταν και ένα project που είχε και το χαβαλέ του μέσα από τις απρόοπτες στιγμές του.Όπως να πηγαίνει κάτι στραβά(π.χ. έλλειψη ρακόρ,χαλασμένο και στάξιμο από καινούριο ρακόρ...) και να βλέπεις τη φάτσα του Πάρη να ξενερώνει για άλλη μια καθυστέρηση που το περίμενε πως και πως και μετρούσε τις μέρες μία μία!!!xaxaxa!!!:p Και άλλες φορές με την ευκαιρία του κουτιού να μαζευόμαστε για μάσα και για νίκες του γαύρου στην Ευρώπη!

[MENTION=14176]paris_rx8[/MENTION] και [MENTION=21174]Doc1355[/MENTION] thanks!

Ελπίζω να αρέσει και στους υπόλοιπους...

Επόμενη μόντα περιμένουμε από Doc κάτι που έχει στα σκαριά και στη συνέχεια κάτι από μένα που υπάρχει στα σχέδια πέρα από bench table...

Link to comment
Share on other sites

Guys το αναφερα κ παραπανω...

Σας ευχαριστω κ παλι γι αυτο που κανατε στο corsair μου.Οι προσδοκιες μου σε καμια περιπτωση σεν περιμεναν κατι τοσο ομορφο...Οτι αλλο κ να πω ειναι λιγο!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.