Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

more info για το 3πλο rad επάνω.

Κοψιματα κτλπ,πως εκατσε? Κλείνε απο πάνω κανονικά η σίτα?

Κλείνει κανονικά η σίτα!

Το που και πώς έχει κοπεί μπορείς να το δεις στην φωτογραφία που δείχνω πίσω..

Θα πρέπει να κόψεις και λαμαρίνα και πλαστικό από το πάνω καπάκι.

Για να κουμπώσει σωστά η πάνω σίτα θέλει και αυτή ενα μικρό moddάρισμα.

Επειδή είναι τσίμπα τσίμπα το ψυγείο με το πλαστικό στο μπροστά μέρος που έχει τις εγκοπές πρέπει να φας την σίτα στις υποδοχές τις..

Αν έχει χρόνο ο [MENTION=14176]paris_rx8[/MENTION] ας ξεκουμπώσει λίγο την σίτα να τραβήξει μία φώτο για να καταλάβεις τι εννοώ

Θέλω να μας δείξει αυτό το σημείο που παραθέτω (sorry για την φώτο αλλά έπρεπε να αυξήσω φωτεινότητα για να φανεί σωστά):

post-21174-1416077764,5849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δε σας προλαβαίνω χεχεχε, 60άρι rad κάτω και με cage δίσκων! Πολύ έξυπνο build για το 600t που συνήθως πετάμε 200αρι μπροστά και χάνουμε τα cages. Τώρα Μάνο αν έκανες αυτά τα κοψίματα με το νρεμελάκι εισαι γιατρός όνομα και πράγμα, γνωρίζω-α οδοντίατρο που δε μπορεί να χειριστεί το σβουράκι με τέτοια μαεστρία.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14176]paris_rx8[/MENTION] Παρη, καλοδουλευτο το καινουργιο εργαλειο να το χαιρεσαι!:D

Μπραβο στους [MENTION=21174]Doc1355[/MENTION] και [MENTION=9875]venom7[/MENTION] για την πολυ ωραια δουλεια:T:

Link to comment
Share on other sites

δε σας προλαβαίνω χεχεχε, 60άρι rad κάτω και με cage δίσκων! Πολύ έξυπνο build για το 600t που συνήθως πετάμε 200αρι μπροστά και χάνουμε τα cages. Τώρα Μάνο αν έκανες αυτά τα κοψίματα με το νρεμελάκι εισαι γιατρός όνομα και πράγμα, γνωρίζω-α οδοντίατρο που δε μπορεί να χειριστεί το σβουράκι με τέτοια μαεστρία.

Με μουφοdremel του εικοσάρικου τα έκανα γιατί είχα δανείσει το 3000...

Πρέπει να έχει φώτοζ ο [MENTION=9875]venom7[/MENTION] την ώρα που έκοβα,θα κοιτάξω και εγώ μήπως μου τις έχει στείλει να ανεβάσω για την πλάκα :)

Link to comment
Share on other sites

ωραια γιατί θα χρειαστώ την βοήθεια σας στο 3πλο.

εχω 2πλο και θέλω να πάρει δρόμο γιατι θα μπουν 2gpu σε νερακι

Οτι θες ριξε pm να σε βοηθησω..

Αν εισαι Αθηνα κανονιζουμε να στο κοψω κιολας αν θες :-)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14176]paris_rx8[/MENTION] Να το χαίρεσαι το νέο σου παιχνίδι και συγχαρητήρια στο Μάνο και στο Γιάννη για τη δουλειά. Με το καλό σε κάτι ακόμα πιο όμορφο :)

Να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1) Μπορώ να έχω μία φώτο από το πίσω μέρος του κουτιού; Βλέπω και περνάει σωλήνας απο ένα grommet προς τα πίσω.

2) Ο σωλήνας που περνάει απο το πάνω ψυγείο και απο την έξω μεριά δε θα ήταν καλύτερο να περάσει απο πίσω απο το ψυγείο; Επίσης το δεματικό που βλέπω με αγχώνει κάπως. Υπήρξε κάποιο θέμα στο πέρασμα απο πίσω;

3)η καλύπτρα κάτω είναι από αλουμίνιο με carbon επάνω;

Αυτά ελπίζω να μη ζάλισα γιατί το συνηθίζω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

1)Ο σωλήνας που βγαίνει προς τα πίσω καταλήγει στην είσοδο του τανκ\αντλία.

2)Δε χωρούσε από πίσω.

Το δεματικό απλώς κρατάει το σωλήνα σταθερό να μη πέφτει γιατί έπρεπε να γίνει και λίγο μεγαλύτερος για να μπορεί να βγαίνει το τανκ\αντλία προς τα έξω για γεμίσματα\εξαερώσεις.Και έτσι όταν έμπαινε το τανκ\αντλία πάλι στη θέση του τότε ο σωλήνας ήταν κατά λίγο μακρύτερος και έτσι δέθηκε με αυτόν τον τρόπο να κρύβεται και να μη πέφτει.

3)Η καλύπτρα είναι από πλέξυ και έχει μαύρο αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω επειδή το έχω δοκιμάσει σε πολλά κουτιά όπως και στο 600Τ περνάει αλλά θέλει αρκετά ρακορ και γωνίες. Ισως να μην υπήρχαν οπότε οκ και πέρα απο εμφάνιση δε θα χαρίσει και κάτι άλλο.

πχ εδώ είναι περασμένο πίσω απο το ψυγείο (φαίνεται στο κενό 5.25 rad)

http://www.thelab.gr/gallery3/var/albums/reviews/reviews-photos/Fractal-Design-Arc-Mini/IMG_2574.jpg?m=1362067204

Ενα cross flow ψυγείο θα ήταν η πιο απλή λύση. Αλλά αυτά για να λέμε μόνο.

Καλοδούλευτο και πάλι και μπράβο για μία ακόμη φορά απο εμένα και στους 3. Στους 2 για τη δουλειά στον 1 για την απόφαση και την υπομονή που έκανε μέχρι να ετοιμαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Η Καλύπτρα είναι ένα κομμάτι ή 2 κολλημένα μεταξύ τους? Εάν είναι 2 κομμάτια πως έγινε τόσο ωραία η γωνία?

Ενα κομματι ειναι κουρμπαρισμενο..

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου αλλά άκου πως έχουν τα πράγματα...

Αυτό που δείχνεις στη φώτο είναι όντως από πίσω αλλά έχει κρύψει όλη τη μητρική,δεν είναι το 600Τ και από εμφάνιση πιστεύω υστερεί.imo

Από την άλλη ακόμα και με γωνιακά ρακόρ και διάφορα στη σειρά να έμπαιναν δε γινόταν να μπει από πίσω ο σωλήνας γιατί τα ρακόρ θα έβρισκαν στο κουτί(not enough room).

Επίσης είχε παίξει και στο μυαλό μου η λύση του cross flow ψυγείου αλλά δεν έμπαινε στο κουτί λόγο σχεδιασμού.Το είχα ψάξει πριν.

[MENTION=7634]cddaraa[/MENTION]

Είναι ένα κομμάτι και η κούρμπα έχει γίνει με θερμομπίστολο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7634]cddaraa[/MENTION]

Είναι ένα κομμάτι και η κούρμπα έχει γίνει με θερμομπίστολο.

Nope..

Θερμοδιαμορφωση εχει γινει σε μηχανημα!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα μου δε στο έδειξα για να συγκρίνουμε ομορφιές :)

Το ένα είναι στήσιμο review το άλλο στήσιμο συστήματος 24/7.

Απλά αυτό που σου είπα είναι το εξής και μάλλον δε το κατάλαβες.

90άρι αρσενικό θηλυκό ρακορ από ψυγείο με φορά προς τη πλάτη του κουτιού.

90άρι αρσενικό θηλυκό από το ρακορ με φορά προς την οροφή του κουτιού (πλέον είσαι πίσω απο το ψυγείο με τη χρήση 1 ή 2 μικρών extensions ανάλογα το ψυγείο. Το έχω κάνει σε 600άρι γι' αυτό σου το λέω. Έχεις τους πόντους από πίσω (συγκεκριμένα 3.5 εκατοστά πρέπει να έχεις) εκτός αν έχει μετατοπιστεί το ψυγείο προς τα μέσα οπότε πάω πάσο.

Μετά φεύγεις με ρακόρ κρύβοντας τη σωλήνα πίσω από το ψυγείο και όχι από το tray αν αυτό κατάλαβες.

Οπότε κάνεις ότι έκανες και εσύ απλά ο σωλήνας γλύφει το ψυγείο απο τη πίσω μεριά του. Αυτή δηλαδή που δε βλέπεις.

Αλλά όπως σου ξαναείπα προσωπική άποψη είναι και όχι κανόνας. Απλά έκανα μία παρατήρηση thats all. Μη το παίρνεις σαν αμφισβήτηση ή σαν κακοπροαίρετο σχόλιο. Γιατί καμία τέτοια διάθεση δεν έχω :)

edit: Το αγορίνα πάει στον venom όχι στο τρελογιατρο :p

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι θες να πεις και δε θίγομαι!Κουβέντα κάνουμε και απόψεις\ιδέες ανταλλάζουμε!

Αυτό που λες όμως δε μπορεί να γίνει καθώς με τα ρακόρ στη σειρά όπως σου είπα και πριν θα έβρισκαν είτε στην πλάτη είτε στην οροφή.Καθώς το ψυγείο είναι από πάνω και τα φανς από μέσα.Εκτός και αν έμπαινε μια προέκταση 3+ εκατοστών περίπου, έτσι ώστε το 90άρι που θα κοιτούσε προς τα πάνω να είχε κενό και χώρο για τον σωλήνα.

Και αυτό ξανά λέω ότι ισχύει επειδή το ψυγείο είναι από έξω και τα φανς από μέσα.

Έγινε επεξεργασία από venom7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.