Jump to content



Guild Wars 2


jimakos21

Recommended Posts

Για κατατοπιστε με λιγο οσοι μπορειτε,τρεχω το game με εναν q6600@3.6 παρεα με μια ati hd4850 τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη,και περα απο το bottleneck που τρωω λογω cpu,o q6600 δουλευει και τα 4 cores στο max περιπου,οσοι εχετε sandy και πανω με το ζορι σας δουλευει και το 3ο core?

Επισης θα εκτιμουσα να δινατε συνθεση cpu-vga,ευχαριστω.

Μερικες φωτο απο το cpu-gpu usage σε WvW.

View image: LAB1

View image: LAB2

View image: LAB3

View image: LAB4

Το δευτερο αμεσως μετα την θερμοκρασια ειναι το gpu usage για οποιον ενδιαφερεται.

Link to comment
Share on other sites

Για κατατοπιστε με λιγο οσοι μπορειτε,τρεχω το game με εναν q6600@3.6 παρεα με μια ati hd4850 τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη,και περα απο το bottleneck που τρωω λογω cpu,o q6600 δουλευει και τα 4 cores στο max περιπου,οσοι εχετε sandy και πανω με το ζορι σας δουλευει και το 3ο core?

Επισης θα εκτιμουσα να δινατε συνθεση cpu-vga,ευχαριστω.

Μερικες φωτο απο το cpu-gpu usage σε WvW.

View image: LAB1

View image: LAB2

View image: LAB3

View image: LAB4

Το δευτερο αμεσως μετα την θερμοκρασια ειναι το gpu usage για οποιον ενδιαφερεται.

Έκανα λάθος στο άλλο topic, φαίνεται να χρησιμοποιούνται κ τα 4 cores αλλά δεν έχω δει ποτέ CPU usage πάνω από 70% (με μια γρήγορη, μη-επιστημονική μελέτη). Ενώ συνήθως είνιαι στο 40-50%

2500Κ@4Ghz, GTX 670, Full settings 1080p, VSync On

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος στο άλλο topic, φαίνεται να χρησιμοποιούνται κ τα 4 cores αλλά δεν έχω δει ποτέ CPU usage πάνω από 70% (με μια γρήγορη, μη-επιστημονική μελέτη). Ενώ συνήθως είνιαι στο 40-50%

2500Κ@4Ghz, GTX 670, Full settings 1080p, VSync On

Χαλαρα δεν τρεχει τιποτα,εδω ειμαστε να ανταλλασουμε αποψεις και ιδεες,να μαθαινει ο ενας απο τον αλλο,μπορει και εγω να ειχα κανει λαθος,δεν ποσταρα ειδικα για σενα, απλα με ενδιαφερει μηπως δω κανα γραφημα cpu-gpu usage στο συγκεκριμενο παιχνιδι και ειδικα σε WvW,γιατι σε αλλες area ειμαι σιγουρος εισαι ευχαριστημενος απο την gtx 670,απλα στο WvW ειναι ολο το ζουμι,εκει που γινεται ο πανικος.

Οσο για την μηχανη του gw2 που σε εχει δυσαρεστησει,λιγο πολυ σε ολα τα mmo οταν σκασουν μυτη 100 παιχτρονια τα ιδια συμβαινουν,αν θυμηθω απο rift και aion σε καταστασεις πολυκοσμιας,θελει γερα cpu εκει.

Αν δω μερικα γραφηματα απο διαφορες συνθεσεις ισως καταληξω στο σωστο cpu-gpu combo για τα mmo,διοτι δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται,για παραδειγμα τυπας που επαιζε wow με gtx 580 sli οταν τις αλλαξε σε gtx 680 sli πηρε λιγοτερα frames οσο παραλογο και αν ακουγεται αυτο.

Πριν παρεις την gtx 670,δοκιμασες το gw2 με ασθενεστερη καρτα και αν ναι, ειδες διαφορες απο την αλλαγη της,παντα μιλαμε με βαση το ιδιο cpu,postare και κανα screenshot να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα ποστάρω αν μου πει κάποιος πως εμφανίζω το CPU Usage όταν παίζω. Το MSI Afterburner δεν έχει τέτοια επιλογή.

Το προγραμμα που ψαχνεις ειναι εδω

http://www.hwinfo.com/download64.html,αφου κανεις εγκατασταση πας sensors>configure>διαλεγεις απο εκει οτι θες να εμφανιζεται(1 επιλογη καθε φορα) και κατω δεξια τικαρεις Riva tuner Osd>show>label(τι αντιπροσωπευει)>line(θεση απεικονισης στο monitor) βαζεις εσυ οτι νουμερο θες,απαραιτητη προυποθεση το afterburner να ειναι ανοιχτο πριν τρεξεις το hwinfo.

Οι αλλαγες σε οτι θες να παρατηρησεις γινονται και On the fly με ανοιχτο το game.Αν σε δυσκολεψει εδω ειμαι να ποσταρω και αναλυτικα screenshots βημα βημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πριν παρεις την gtx 670,δοκιμασες το gw2 με ασθενεστερη καρτα και αν ναι, ειδες διαφορες απο την αλλαγη της,παντα μιλαμε με βαση το ιδιο cpu,postare και κανα screenshot να δουμε.

Βασικα το επεζα στο release και τωρα μολις το patcharo και ειπα να δω τι λενε εδω και κοιτα που επεσα.

Με ι7 2600Κ , GTX 580 ολα σε stock μεσα στον χαμο δεν ειχα ποτε κατω απο 25 FPS συνηθως ηταν 29, αλλα τοτε ειχαν το 50 ατομα limit τωρα δεν ξερω αν το βγαλαν και τι γινετε και μιλαμε για release πρωτο μηνα που εχει απειρο κοσμο, και εβλεπα μαχες 50 vs 50 και πανω, τωρα θα τελειωσει το patch θα δω αν αλλαξε τιποτα.

Τωρα που τελειωσε το patch και μπηκα λιγο.

Χωρις Reflections/Shadows εχει 20-30 FPS παλι μεσα στον χαμο, αλλα πολυ server lag δεν ξερω τι εχουν κανει απο τοτε, αλλα unplayable, FPS wise μια χαρα ημουν με 30+ ατομα στην οθονη και ενα σωρο ποιο μεσα (Eternal Battlegrounds χαμος στο μεγαλο καστρο).

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Για κατατοπιστε με λιγο οσοι μπορειτε,τρεχω το game με εναν q6600@3.6 παρεα με μια ati hd4850 τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη,και περα απο το bottleneck που τρωω λογω cpu,o q6600 δουλευει και τα 4 cores στο max περιπου,οσοι εχετε sandy και πανω με το ζορι σας δουλευει και το 3ο core?

Επισης θα εκτιμουσα να δινατε συνθεση cpu-vga,ευχαριστω.

Μερικες φωτο απο το cpu-gpu usage σε WvW.

View image: LAB1

View image: LAB2

View image: LAB3

View image: LAB4

Το δευτερο αμεσως μετα την θερμοκρασια ειναι το gpu usage για οποιον ενδιαφερεται.

αποκλειεται να τρωσ μπουκαλι απο την 4850!!!!!!!

δεν γινεται να τρωωσ μπουκαλι απο την 4850... η διαφορα δυναμηκοτητασ με την 6870 ειναι μεγαλη!!!

τωρα για το χαμηλο gpu used που εχεισ , κατα πασα πιθανοτητα φταινε οι οδηγοι τισ καρτασ στο συγκεκριμενο παιχνιδι..

οσο αφορα τον επεξεργαστη, θα χρειαστεισ εναν πιο δυνατο να παρεισ..

το συγγεκριμενο παιχνιδι δεν το εχω παιξει..

που το στηριζω αυτο.. εχω cpu AMD 965 στα 3,8mhz πανω κατω με τον q6600στη συχνοτητα που τον τρεχεισ απο αποψη δυναμησ ειναι περιπου στα ιδια.. gpu εχω την 6870.. και δεσ bf3 sigle player..

Screenshot by Lightshot

Screenshot by Lightshot

Έγινε επεξεργασία από darkiller
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Guild Wars 2 Free Trial

Απο 23 μέχρι 25 Αυγουστου ολοι οσοι δεν εχουν παιξει Guild Wars 2 θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμασουν το παιχνιδι!

Το μονο που χρειαζεται να κανετε ειναι ενα register και να επικυρώσετε το mail σας, στην συνεχεια κατεβαστε το client.

register_zps80f9a4af.png

Το Guild Wars 2 Free Trial ξεκιναει στης 22:01μμ 23 Αυγουστου 2013, και τελειωνει 21:59πμ 25 Αυγουστου 2013.

Προτεινουμε σε οποιον θέλει να το δοκιμασει να ξεκινησει απο τωρα καθώς το client ειναι μεγαλουτσικο.

Source: Guild Wars 2 Official Site

(copy-paste)

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται να τρωσ μπουκαλι απο την 4850!!!!!!!

δεν γινεται να τρωωσ μπουκαλι απο την 4850... η διαφορα δυναμηκοτητασ με την 6870 ειναι μεγαλη!!!

τωρα για το χαμηλο gpu used που εχεισ , κατα πασα πιθανοτητα φταινε οι οδηγοι τισ καρτασ στο συγκεκριμενο παιχνιδι..

οσο αφορα τον επεξεργαστη, θα χρειαστεισ εναν πιο δυνατο να παρεισ..

το συγγεκριμενο παιχνιδι δεν το εχω παιξει..

που το στηριζω αυτο.. εχω cpu AMD 965 στα 3,8mhz πανω κατω με τον q6600στη συχνοτητα που τον τρεχεισ απο αποψη δυναμησ ειναι περιπου στα ιδια.. gpu εχω την 6870.. και δεσ bf3 sigle player..

Screenshot by Lightshot

Screenshot by Lightshot

Φιλε μου η αναλυση σου με αφησε αφωνο,μολις ειδα το quote,αλλα αφου ουδεμια σχεση εχεις με το συγκεριμενο παιχνιδι πως ποσταρεις εδω κανοντας εικασιες,σου πε κανεις οτι στα 1000 posts παιρνεις τιτλο,αρκετα με τις εικασιες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η αναλυση σου με αφησε αφωνο,μολις ειδα το quote,αλλα αφου ουδεμια σχεση εχεις με το συγκεριμενο παιχνιδι πως ποσταρεις εδω κανοντας εικασιες,σου πε κανεις οτι στα 1000 posts παιρνεις τιτλο,αρκετα με τις εικασιες.

φιλε aqua γραφω αυτο που πιστευω με σκοπο να σε βοηθησω.. να σε ρωτησω λιγο το εξεισ

πιστευεισ εσυ οτι ο q6600 στα 3,6mhz τρενανει την 4850 στο συγγεκριμενο παιχνιδι??

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28502]darkiller[/MENTION] το συγκεκριμενο παιχνιδι εστειλε τον 4770κ στα4.8 για τσαι οταν επεσα σε dragon event με 250 ατομα ,αστα ...

Θες να γινω και αντικειμενικος,μηδεν για μενα η cpu που κυκλοφορουνε σημερα,απο κει που ειχα 6 πηρα 24,ZERO,ας φτιαξουνε κανα cpu της προκοπης ειναι 10 χρονια πισω σε σχεση με τις gpu.

Αλλα να μπαινεις εδω και να μου λες οτι εχεις 6870 και παιζεις μια χαρα BF3 single player,sorry που θα στο πω παλι αλλα εισαι εκτος τοπου και χρονου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28502]darkiller[/MENTION] το συγκεκριμενο παιχνιδι εστειλε τον 4770κ στα4.8 για τσαι οταν επεσα σε dragon event με 250 ατομα ,αστα ...

Θες να γινω και αντικειμενικος,μηδεν για μενα η cpu που κυκλοφορουνε σημερα,απο κει που ειχα 6 πηρα 24,ZERO,ας φτιαξουνε κανα cpu της προκοπης ειναι 10 χρονια πισω σε σχεση με τις gpu.

Αλλα να μπαινεις εδω και να μου λες οτι εχεις 6870 και παιζεις μια χαρα BF3 single player,sorry που θα στο πω παλι αλλα εισαι εκτος τοπου και χρονου.

θα με κανεισ να παρω το παιχνιδι!!!

αυτο που γραφεισ για τον 4770κ , αν εχεισ στοιχεια ανεβασε τα να τα δουμε, καρτα setting , αναλυση..

παντοσ τα spec του παιχνιδιου , δεν δειχνει το παιχνιδι να εχει τοσεσ μεγαλεσ απαιτησεισ..

Link to comment
Share on other sites

Τι να ανεβασω αγαπητε μου 250 ατομα σου ειπα,μιλαει απο μονο του....

Και να το παρεις το game,τα αξιζει τα λεφτα του,αν θες να το παρεις μονο και μονο να δεις την δυναμη του cpu σου κατσε εκει που εισαι.

Αν θες να σου ανεβασω και settings,λυπαμαι πολυ αλλα να χασω το χρονο μου και να μου πεταχτει καποιος σαν και σενα να πει οτι παιζει μια χαρα τη κουτση μαρια,λυπαμαι δεν θα το κανω.

Να μαθεται πρωτα τα στοιχειωδη,να ψαχτειτε και ολες οι αποψεις καλοπροαιρετες για συζητηση ειναι.

Link to comment
Share on other sites

εισαι εντελοσ ειρωνικοσ και κακοπροαρετοσ ..λυπαμαι παρα πολυ για αυτο..

στο ποστ 234 ακομα να απαντησεισ!!! απλα η ειρωνια παει συννεφο..

οπωσ λεσ ο 4770κ παει για τσαι!! τοσο δυσκολο σου ειναι να ανεβασεισ στοιχεια??? να τα δουμε ολοι, να μασ βοηθησεισ ?? η περιμενεισ η πορδη που πετασ να την μυρισουμε ολοι??

Link to comment
Share on other sites

εισαι εντελοσ ειρωνικοσ και κακοπροαρετοσ ..λυπαμαι παρα πολυ για αυτο..

στο ποστ 234 ακομα να απαντησεισ!!! απλα η ειρωνια παει συννεφο..

οπωσ λεσ ο 4770κ παει για τσαι!! τοσο δυσκολο σου ειναι να ανεβασεισ στοιχεια??? να τα δουμε ολοι, να μασ βοηθησεισ ?? η περιμενεισ η πορδη που πετασ να την μυρισουμε ολοι??

Λυπαμαι και εγω που σε αποπηρα δεν ειναι το στυλακι μου τετοιο αλλα ειμαι ξενυχτισμενος και τιγκαρισμενος ασχημα,ουτως η αλλως τα cpu usage τα ειδες με τον q6600 τι αλλο να ανεβασω,ελεος δηλαδη σε τοιχους μιλαω...

Και παλι sorry αν σε αποπηρα αλλα μην εκφραζετε γνωμες επειδη τις φανταστικατε,φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.