Jump to content



Enermax vs Corsair


a4dtm

Πιο απ΄τα δυο?  

43 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μετα απο οχι και τοσο πολυ ψαξιμο κατεληξα στα παρακατω psu.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=941271

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=935638

Θα ηθελα και τη γνωμη σας προκειμενου να προβω στην αγορα ενως απο τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

επειδή το έχω το corsair,να πω ότι σαν κατασκευή δεν φαίνεται τόσο ποιοτική όσο το enermax,εξωτερικά είναι λίγο πλαστικούρα...για το εσωτερικό τους δεν ξέρω...

επίσης μπορει να λένε ότι το corsair είναι αθόρυβο αλλά το δικό μου τουλάχιστον δεν είναι...δεν το λες και ενοχλητικό αλλά,αν δεν δουλεύουν πολλοί ανεμιστήρες μες στο κουτί,θα το ακούς..

στα review πάντως το εκθιάζουν το corsair και μη ξέχνας ότι είναι κατασκευασμένο από την seasonic..

δεν ψήφισα γιατί δεν είμαι σε θέση να κρίνω,απλά σου είπα τις εμπειρίες από το corsair:flower:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα τα corsair made by seasonic.

Απ' οτι εχω διαβασει καπου, μονο η σειρα tx ειναι seasonic, παρ' ολα αυτα τα corsair τα εκθιαζουν σε πολλα review...

edit:

Νομιζω το διαβασα στο forum του jonnyguru.

Link to comment
Share on other sites

το corsair hx620 είναι από seasonic http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story2&reid=21

βέβαι στο site του πλαισίου έχουν βάλει μια περίεργη ονομασία,ελπίζω να είναι τυπογραφικό λάθος και όχι κάποια καινούρια πιο φτηνή έκδοση από άλλη εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MasterCommander

επειδή το έχω το corsair,να πω ότι σαν κατασκευή δεν φαίνεται τόσο ποιοτική όσο το enermax,εξωτερικά είναι λίγο πλαστικούρα...για το εσωτερικό τους δεν ξέρω...

επίσης μπορει να λένε ότι το corsair είναι αθόρυβο αλλά το δικό μου τουλάχιστον δεν είναι...δεν το λες και ενοχλητικό αλλά,αν δεν δουλεύουν πολλοί ανεμιστήρες μες στο κουτί,θα το ακούς..

στα review πάντως το εκθιάζουν το corsair και μη ξέχνας ότι είναι κατασκευασμένο από την seasonic..

δεν ψήφισα γιατί δεν είμαι σε θέση να κρίνω,απλά σου είπα τις εμπειρίες από το corsair:flower:

Η seasonic δεν φτιάχνει psu..:flower:

Αλλά είναι η ίδια εταιρία με την Etasis....η οποία ούτε αυτή φτιάχνει PSU !

Αλλά ούτε και η corsair φτιάχνει PSU...

Όλα και όλα τα εργοστάσια παραγωγής PSU είναι 4-5..ο κατασκευαστής ζητάει τι θέλει και πώς το θέλει..και ο παραγωγός ακολουθάει κατά γράμμα τις απαιτήσεις του κατσκευαστή.

Αυτός είναι και ο λόγος που πολλά τροφοδοτικά μοιάζουν μεταξύ τους εσωτερικα ή έχουν πολύ παραπλήσια χαρακτηριστικά !

Παρ'όλα αυτά..η τεχνογνωσία της corsair στα τροφοδοτικά είναι πολύ παρπάνω απο πολλές άλλες εταιρίες και προσωπικά πιστέυω ότι είναι μέσα στις 3 καλύτερες...

Link to comment
Share on other sites

@GoriLLakoS

ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες γιατί όλο στα review βλέπω "seasonic built",και λογικό είναι να μπερδεύομαι...

edit: δηλαδή για το συγκεκριμένο τροφοδοτικό όταν λένε seasonic built εννοούν ότι είναι με προδιαγραφές seasonic και μικροδιορθώσεις από τη μεριά της corsair?

Link to comment
Share on other sites

GoriLLakoS τα μπερδεψα λιγο...

Η corsair τοσο καιρο λεγαμε οτι επαιρνε oem απο την seasonic.

Τωρα διαβαζω οτι παιρνει απο την CWT και λες οτι ουτε η seasonic φτιαχνει.

Τι παιζει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

H CWT μόνο φορτιστές για αεροπλάνα δεν φτιάχνει...

Αυτό ακριβώς λέω fusion...

Οι μεγάλοι που παράγουν τροφοδοτικά είναι 4-5 εργοστάσια.

Οι κατασκευαστές αυτό που κάνουν συνήθως είναι να ζητάνε κάτι στα μέτρα που θέλουν και τα εργοστάσια να τους τα φτιάχνουν.

Στην καλύτερη, μερικές εταιρίες έχουν RnD και φτιάχνουν δικό τους τροφοδοτικό ,πρωτότυπο ας πούμε, και βασιζόμενοι σε εκδόσης των εργοστασίων, προσθέτουν τα δικά τους και το βαφτίζουν τροφοδοτικό. Πολλές φορές δεν μπορούν να συνδιάσουν τα πάντα πάνω σε ένα "σασί" ας πούμε . . .

Τα corsair τα λένε ότι είναι seasonic, επειδή πολλά σπλάχνα τους είναι ίδια, αλλά η Seasonic είχε τροφοδοτικά πρίν απο την corsair....αν ειχε πρώτα η corsair psus και μετά έφτιαχνε και η seasonic....θα βαφτίζανε τα seasonic ---> Corsair...αλλά καμία απο τις 2 δεν τα παράγει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MasterCommander

@GoriLLakoS

ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες γιατί όλο στα review βλέπω "seasonic built",και λογικό είναι να μπερδεύομαι...

edit: δηλαδή για το συγκεκριμένο τροφοδοτικό όταν λένε seasonic built εννοούν ότι είναι με προδιαγραφές seasonic και μικροδιορθώσεις από τη μεριά της corsair?

Μπορεί το αρχικό μοντέλο να είναι ας πούμε το CWT PSH750 ή το 750VH.

Αρχικό μοντέλο = Σασί

Και να μην έχουν και καμία διαφορά...η να έχουν ελάχιστες διαφορές..όπως καλλώδια με μεγαλύτερο AVG ή το ένα να είναι πλαστικά και το άλλο σιλικόνης..ή το ένα να έχει 8άρη fan και το άλλο 12άρη...κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.